Pastelidis.n.s.

Τι ποδήλατο έχετε κ.λ.π . . . ?

Recommended Posts

Οριστε και το δικο μου το εχω απο το 2000 και ειναι legend πλεον,το 2002-2003 ειχα παρει μερος στα τοπικα xgames που καναμε στο χωριο.

Ο σκελετος εχει 5-6 κολησεις αργκον μιλαμε για πολλααα αλματα :o

Πλεον ειναι στο hall of fame και δεν το δουλευω.

image0013zl.jpg

και κανα δυο αλματα

nohandss.jpg

picture0110001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thanks J :D θα το λιώσω μιλάμε. Του αδερφού απίστευτη ταύλα μιλάμε το ποδήλατο. Πάντως έχουμε πάει πολλές φορές για DH αλλά με τα παλιά μας. Μπορεί να μην ποστάρω workouts γιατί δεν έχει νόημα αλλά τρελή άσκηση για όλο το σώμα. Τώρα θα είναι αρκετά πιο εύκολο απ?ότι πριν. Αύριο μεθαύριο το πολύ θα πέσει test ride και ρυθμίσεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ποδηλαταδες του φορουμ εχει ο αδερφος μου αυτο το ποδηλατο: Sector Spire Disc 26''

εχω κανει καμια 10αρια χιλιομτερα αλλα το ποδηλατο δεν σταματαει ικανοποιητικα. το πηρε το καλοκαιρι και δεν εχει κανει ουτε 100μ εκεινος. αυτα τα λεω για το στρωσιμο των φρενων που δεν ξερω αν χρειαζεται.παντως δεν σταματαει το ποδηλατο. θα μπορουσατε να μου προτεινετε ενα σετακι μπρος πισω δισκοφρενα υδραυλικα να του κανω δωρο που θα το παιρνω βολτες?!:P

οσο το δυνατον πιο φθηνα!ειδα κατι σετακια με 80ευρω στο γερμανικο σαιτ που ειχατε προτεινει παραπισω (bike-discount.de) αλλα λεει λειπουν βιδες και δισκοι αλλα δεν ξερω να κανω το παντρεμα!:P οσο το δυνατον οικονομικα θελω αλλα και οσο το δυνατον και μεγαλυτερο δισκο γιατι γερασε ο αδερφος μου αλλα παραμενει καγκουρας!!!:P:hehe: σας ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Στο chain reaction κοίτα καλύτερα ή στο bike-components.de. Επείσης προσοχή στο αντάπτορα που χρειάζεσαι για πιρούνι και ψαλίδι αντίστοιχα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο chain reaction κοίτα καλύτερα ή στο bike-components.de. Επείσης προσοχή στο αντάπτορα που χρειάζεσαι για πιρούνι και ψαλίδι αντίστοιχα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σακη σειρουλα μου κοιταζω αλλα δεν ξερω να παντρεψω ανταπτορες κτλ.. επισης κοιταζω ελλαδα και τα βλεπω ΠΟΛΥ πιο ακριβα. στο γερμανικο βλεπω κυριως θα παω και στους αγγλους σε λιγο!απλα θελω να ειναι κομπλε γιατι αλλιως αντε να βγαλω ακρη τι μου λειπει!:P

εδιτ: δεν βγαζω στο σαιτ το γερμανικο που μου προτεινες σακη.. δεν εχει κιτακι να μην ψαχνομαι.. :(

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τους αντάπτορες είναι εάν το ποδήλατο έχει τις τρύπες για τη βάση πλάγια ή κάθετα. Θα κοιτάξεις πως είναι οι τρύπες που πατάνε τα δισκόφρενα σε πιρούνι-ψαλίδι για να δεις αυτά που θα διαλέξεις εάν χρειαστούν κάποιον αντάπτορα. Μπορεί και όχι βέβαια αλλά να το κοιτάξεις να είσαι σίγουρος. Πάνο εσύ Αυλώνα μπαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Να σου κάνω 3 ερωτήσεις γιατί μου φαίνεται περίεργο?

Γιατί θέλεις να βάλεις υδραυλικά φρένα και να μπλεχτείς?

Γιατί δεν κοιτάς να αλλάξεις μονο τακάκια και δίσκους με αντάπτορες?

Το κυριότερο από όλα!

Τώρα τα φρένα με τις ταχύτητες είναι combo η ξεχωριστά?

Αν είναι combo πρέπει να πάρεις καινούριες ταχύτητες !

Να ξέρεις είναι ολόκληρη ιστορία για να τα αλλάξεις μόνος σου και να πας σε υδραβλικά.

Πρέπει να αγοράσεις, δίσκους φρένα αντάπτορες σωληνάκια υγρό τακάκια και Olive and Insert

αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρε Σάκη να φρενάρουν καλύτερα τα v-brake από αυτά που φοράει τώρα, κάτι συμβαίνει λάθος!

Γνώμη μου είναι πάντως πριν κάνει την μεγάλη αλλαγή να παιδέψει λίγο αυτά που έχει !

Γρασάρισμα καλωδίου εσωτερικά άλλαγμα ντίζας κοίτα τα τακάκια μήπως είναι μάπα και θέλουν άλλαγμα κοίτα τον δίσκο..

Ποσο καιρό έχετε το ποδήλατο?

Εdit: Σκέφτεσαι για κάτι μεταχειρισμένο?

Αν ναι τσίμπα αυτό εδώ το set, και εγώ το ίδιο έχω, τα φρένα είναι παρα πολύ καλά !

http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?46891-%D5%E4%F1%E1%F5%EB%E9%EA%DC-%E4%E9%F3%EA%FC%F6%F1%E5%ED%E1-Tektro-Auriga

Edited by Jason
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο και Τωρα Θ μπω από το πισι να σας απαντήσω!

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

edit το ποδηλατο αγοραστηκε καπου στον αυγουστο. εχω κανει 2-3μεγαλες βολτες.

οταν εννοω οτι το ποδηλατο δεν σταματαει,δεν σταματαει.αποφευγω να "τρεχω" γιατι φοβαμαι θα στουκαρω πουθενα!:P

δεν εχω πατησει χωμα ουτε ειμαι κανενας απαιτητικος.. ο αδερφος μου ειναι καμια 20αρια κιλα παραπανω απο μενα,αν δεν σταματαει με μενα δεν ξερω τι θα γινεται με εκεινον..!δεν μου φαινονται οικονομικα ιασωνα τα φρενα με αυτη την τιμη ενω βλεπω οτι με 100-110 καινουρια. θελω οικονομικα γιατι δεν εχουμε απαιτησεις απλα να φρεναρει καλα.δεν με νοιαζει αν θα ειναι "καλη σειρα" και φοβαμαι την συντηρηση των μεταχειρισμενων.η τοποθετηση θα γινει απο τον αδερφο μου που ειναι μαστορας,εγω απλα θα του τα δωσω λιγο πριν φυγω!:)

οι φωτο ειναι οι απαντησεις στις ερωτησεις σου σακη γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα!:P

αυλωνα μπαινω στις 14!

uploadfromtaptalk1351782200121.jpg

uploadfromtaptalk1351782218171.jpg

uploadfromtaptalk1351782233800.jpg

uploadfromtaptalk1351782200121.jpg

uploadfromtaptalk1351782218171.jpg

uploadfromtaptalk1351782233800.jpg

uploadfromtaptalk1351782200121.jpg

uploadfromtaptalk1351782218171.jpg

uploadfromtaptalk1351782233800.jpg

uploadfromtaptalk1351782200121.jpg.812bd

uploadfromtaptalk1351782218171.jpg.462ff

uploadfromtaptalk1351782233800.jpg.da1db

Link to comment
Share on other sites

Αν πας για αντικατάσταση των μηχανικών σε υδραυλικά, θα χρειαστεί πάρεις και καινούργια shifters για τις αλλαγές. Τα ST-EF που φοράει τώρα το ποδήλατο είναι διπλά (φρένο & αλλαγές μαζί). Οπότε το κόστος θα ανέβει.

Καλύτερα είναι να βάλεις κάτι από τα παρακάτω:

Shimano Deore V-Brakes

Shimano Acera V-Brakes

Τα οποία θα προσαρμοστούν στα υπάρχοντα shifters, και όπως είπαν και τα άλλα παιδιά, τα v-brakes είναι καλύτερα από τα μηχανικά δισκόφρενα.

Θα κάνεις μία αναβάθμιση που αξίζει, χωρίς να σου κοστίσει.

Link to comment
Share on other sites

ναι το προσεξα οτι πρεπει να αλλαξουμε και τις ταχυτητες (μου το ειπε ουτε που τοξερα!:P) αλλα εχουμε ενα σετακι για τις ταχυτητες!θα ηθελα να του παρω υδραυλικα φρενα και οχι v-brakes!:P

Link to comment
Share on other sites

ειναι!:)

τωρα θα ψαξω απο τριτη παλι φρενα γιατι με πιεζει η παραδοση της πτυχιακης!

δεν ξερω τι να κανω.βρισκω στο αγγλικο αυτα: Clarks S2 Hydraulic Disc Brake | Buy Online | ChainReactionCycles.com

λειπει κατι ωστε να τα βαλει?αν οχι θα του τα παραγγειλω!:D

Link to comment
Share on other sites

Πάνο οι ταχύτητες με τα φρένα σου τώρα είναι μαζί?

Τα Shimano ST-EF πάντος (το Link απο τον γκατσούλι) που μας έδειξες ,είναι μαζί ! :/

Οποτε πας και για ταχύτητες!

Edited by Jason
Link to comment
Share on other sites

@jason εχω ηδη στην ακρη να αλλαξω τις ταχυτητες,το γνωριζω. με αυτο το κιτ μπρος πισω θα χρειαστω κατι αλλο εξτρα οπως λαμακια κτλ? 203χιλιοστα θα του παρω να χαιρεται!:P:hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Λαμάκια δεν ξέρω αν σου δίνει μαζί το kit αλλα όλα τα υπόλοιπα έχω την εντύπωση ότι στα δίνει,και στο κάτω κάτω αν σου λείπει και τίποτα το αγοράζεις από εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν βάλεις δίσκο πάνω από 160mm δεν χρειάζεσαι αντάπτορα, έχει δικό του μέσα. ΑΛΛΑ πρέπει να δεις μήπως κάποιο από τα 2 είναι ασύμβατο. Δλδ αν δω φωτό από το ποδήλατο το δικό σου εμπρός-πίσω φρένο θα σου πω τι και πως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now