Pastelidis.n.s.

Τι ποδήλατο έχετε κ.λ.π . . . ?

Recommended Posts

ειναι ιδεα μου η το chaineaction επεσε λιγο... ενοω απο την ποικοιλια που ειχα παλαιοτερα στα ποδηλατα/μαρκες κτλ...

γενικα τετοια εποχη ξεστοκαρει για να βγαλει τα μοντελα του 2013!

Link to comment
Share on other sites

@jason εχω ηδη στην ακρη να αλλαξω τις ταχυτητες,το γνωριζω. με αυτο το κιτ μπρος πισω θα χρειαστω κατι αλλο εξτρα οπως λαμακια κτλ? 203χιλιοστα θα του παρω να χαιρεται!:P:hehe::hehe:

για 203 δισκόπλακα, δες τις προδιαγραφές του πηρουνιού. Δεν παίρνουν όλα τόσο μεγάλο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

για 203 δισκόπλακα, δες τις προδιαγραφές του πηρουνιού. Δεν παίρνουν όλα τόσο μεγάλο δίσκο.

τωρα σωθηκες.. δεν εχω ιδεα τι πηρουνι φοραει.. :/

δεν καταλαβαινετε οι "γνωστες" τι φοραει,και αν παιρνει τον 203?

Link to comment
Share on other sites

Ολα παίρνουν με αντάπτορα. Δε θα έχεις θέμα. Αρκεί να είναι και οι 2 IS mount από τος πλευρές που βιδώνουν στο ποδήλατο. Όλα τα άλλα είναι απλά. Μερικές συμβουλές για τα υδραυλικά: ΠΟΤΕ δεν πιάνουμε τη δισκόπλακα για κανένα λόγο διότι τα χέρια μας θα τη "λαδώσουν" και δεν το θέλουμε αυτό. Γενικά όταν φτιάχνουμε κάτι στο ποδήλατο επειδή πάντα σχεδόν μαυρίζουν τα χέρια μας, αποφεύγουμε την επαφή με τα φρένα. Όταν λαδώνουμε-λιπαίνουμε αλυσίδες,τροχούς και άλλα κινητά μέρη και ειδικά εάν η λίπανση γίνεται σε μορφή σπρέυ πάντα καλύπτουμε το φρένο με κάτι ολόκληρο ας πούμε μια σακούλα γιατί εάν ποτήσουν τα τακάκια πας για αλλαγή και δεν υπάρχουν λύσεις όπως καυτό νερό βράσιμο με λίγο άβα ή τρίψο με γυαλόχαρτο... Παθών με το Cube του αδερφού μου. Και τελευταίο και πολύ σημαντικό, όταν ο τροχός βγει για οποιονδήποτε λόγο από το ποδήλατο και η δαγκάνα μείνει εκτεθειμένη βάζουμε ΠΑΝΤΑ χαρτί διπλωμένο ή μια σφήνα ανάμεσα στα τακάκια και δεν πατάμε φρένο γιατί μετά πας για εξαέρωση. Όταν θα πάρεις τα καινούργια φρένα μην πετάξεις τις πλαστικές σφήνες που θα έχουν οι δαγκάνες γιατί θα τις χρεοαστείς. Αυτά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν περνουν ολα 203 δισκο, επισης δεν χρειαζεται εαν δεν κανεις Downhill, για απλες καταβασεις cross country και 160mm δισκος μιας χαρα θα σταματησει το ποδηλατο!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες Σακη!

δεν το θελουμε για καταβαση,ο αδερφος μου για τον χαβαλε τα θελει!:P

εγω για καμια βολτα το θελω ουτε καν χωματα απλα τωρα δεν παιρνω!αμα παρω μου αρεσουν πολυ τα fixedgear frenchy η καπως ετσι!κατι τετοιο θελω δεν παταω χωματα εγω!:P:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν σου είναι εύκολο να μου δείξεις το σημείο όπου η Rock Shox αναφέρει ότι δεν παίρνει 203mm δισκόπλακα? Εγώ ξέρω ότι η αποστάσεις ανάμεσα στις τρύπες για το φρένο είναι στάνταρ γι'αυτό και υπάρχουν αντάπτορες.

edit: Τώρα είδα στα specs που λέει 185 όντως ΑΛΛΑ, εγώψ ρωτάω το εξής απλό, εάν βάλεις τον αντάπτορα και την πλάκα, τι θα γίνει? Που θα είναι το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Στη μία που έχει 30άρι καλάμι λέει μέχρι 185 και στην άλλη με το 32άρι λέει μέχρι 210, αλλά εγώ λέω το εξής απλό, οκ οι δυνάμεις μεγαλύτερες αλλά δεν θα φτάσει ποτέ στο σημείο να στραβώσει από τέτοιο φρενάρισμα, δεν είναι τόσο μεγαλύτερη η διαφορά. Σίγουρα τα στάνταρ των κατασκευαστών ορίζουν αυτό αλλά δεν το δένουμε και σκοινί κορδόνι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο το downhill με ανάλογο ποδήλατο. Καμία σχέση με οτιδήποτε άλλο έχω καβαλήσει... Μιλάμε μπάλα φούρκα και στα άλματα δεν καταλαβαίνει μία...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now