pug_f_e

αξιολογηση hardware των windows 7

Recommended Posts

παιδια η αξιολογηση αυτη που μετραει απο 5,5 μεχρι 7,9 αν δε κανω λαθος ειναι αξιοπιστη?

ρωταω γιατι ειχα για μια βδομαδα μια HD 4870 512 και εβγαζε 7,5 και τον ssd 7,5

kai βαζω μετα μια gtx 295 1792 mb και βγαζει 7,2 και στη καρτα και στον ssd

πως γινεται αυτο?

η καρτα ειναι πολυ καλυτερη και ο δισκος ο ιδιος...:que:...

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης,με τις αναβαθμισεις που εκανα κατα καιρους, ανεβαιναν τα νουμερα.

οποτε τωρα που κατεβηκαν,με παραξενεψε

γιατι η gtx 295 ειναι λογικα πολυ ανωτερη απο hd 4870

to μονο κατωτερο που εχει ειναι οτι λεει ddr3 , ενω h ati ελεγε ddr5

(πραγμα που δε ξερω αν εχει σημασια και τι διαφορα εχει)

Link to comment
Share on other sites

η 295 ειναι σιγουρα ανωτερη απο την 4870..ισως ειναι θεμα drivers γιατι και μενα εχει μειωθει το gpu score με ιδια καρτα..αλλα οχι τρομερα πολυ..0.1 ηταν αν δεν κανω λαθος..

Link to comment
Share on other sites

εμενα το ριξε περισσοτερο, αλλα μολις μιλησα με ενα παληκαρι και μου ειπε οτι παιζει να εγινε αυτο απο κατι τελευταια updates των 7 , που εχουν σχεση κατι με performance

παρεπιπτοντως, ετσι για να ξερω, τι διαφορα εχει το ddr3 me to ddr5 ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι το συνεχιζεται; Δεν ειναι αξιπιστα τεστ αυτα και δεν εχουν καμια σημασια... Ειναι κατι σαν τεστ για το ποσο καλα θα τρεχουν τα παραθυρια και τιποτα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως..στη τελικη καταλαβαινουμε και παρατηρουμε απο μονοι μας αν παει κατι καλυτερα ή οχι

παντως ο μονος λογος που σκεφτομαι οτι μπορει να το βγαλε ετσι, ειναι που τη δοκιμασα με 550 watt τροφοδοτικο και οχι μεγαλυτερο οπως δηλωνει οτι χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

οι μνημες εχουν διπλο bandwich οχι ο πυρηνας..απο οτι διαβασα αυτο ειναι αμα ειμαι λαθος οκ..

Μην το παλεύεις.

Το bandwidth είναι χαρακτηριστικό που εξαρτάται από την συχνότητα που τρέχουνε οι μνήμες, το εύρος του διαύλου που συνδέει τον ελεγκτή μνήμης ( πυρήνα ) με τις μνήμες.

Ότι μια κάρτα φοράει μνήμες GDDR5 δεν σημαίνει ότι είναι πιο γρήγορη από μια με GDDR3 ή GDDR4 κ.ο.κ.

Αν κάνεις ένα ωραίο search θα βρείς ένα post που είχα παλιότερα που εξηγούσα αρκετούτσικα κάποια πράγματα για τις κάρτες γραφικών, συμπεριλαμβανομένου του ρόλου του μεγέθους και την ταχύτητα των μνημών.

Ψάξε με την λέξη bandwidth και το username μου.

Link to comment
Share on other sites

εψαξα στον γουγλη..και μαλλον διαβασα λαθος πραγματα..ειδα το ποστ σου και κατι καταλαβα..φενεται οτι το κατεχεις το αντικειμενο;) τελος παντων για να μην βγουμε οφφ τοπικ σταματω

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι corsair dominator gt 2000 DDR3 4GB σε windows 32bit παίρνουν score 5,5 και σε 64 bit 7,8! Άρα δεν είναι αξιόπιστο. Επίσης έχω την υποψία ότι στις διπύρηνες κάρτες τεστάρει μόνο τον ένα πυρήνα. Την 5970 τη δίνει 7,7 όπως και την 5850.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι corsair dominator gt 2000 DDR3 4GB σε windows 32bit παίρνουν score 5,5 και σε 64 bit 7,8! Άρα δεν είναι αξιόπιστο. .

Aντιθετα, αυτο μπορει να ακουστει λογικο. Μηπως οι corsair αποδιδουν καλυτερα σε 64bit λειτουργικο?

παιδια η αξιολογηση αυτη που μετραει απο 5,5 μεχρι 7,9 αν δε κανω λαθος ειναι αξιοπιστη?

ρωταω γιατι ειχα για μια βδομαδα μια HD 4870 512 και εβγαζε 7,5 και τον ssd 7,5

kai βαζω μετα μια gtx 295 1792 mb και βγαζει 7,2 και στη καρτα και στον ssd

πως γινεται αυτο?

η καρτα ειναι πολυ καλυτερη και ο δισκος ο ιδιος...:que:...

Eχω κι εγω διαπιστωσει οτι το wei τα λεει μια ετσι και μια αλλιως. Εκτος αν επηρεαζονται τα εξαρτηματα μεταξυ τους.

- Προσφατα αλλαξα μητρικη και ο ssd μου απο κει που εδειχνε 7,6 τωρα δειχνει 7,1

- Μνημες DDR2 2x2GB τις μετακινησα σε αλλο συστημα. Απο 7,5 πηγαν 7,1

- Και το πιο αστειο: Eπεξστης PhenomII 720 εδινε 6,7. Τον ανεβαζω απ τα 2,80 στα 3,4GHz και δινει 6,9... Τον ξαναγυριζω στα 2,80GHz και δειχνει παλι 6,9 !!

ΠΟΙΟ αξιοπιστο test να τρεξουμε για να παρουμε σωστη βαθμολογια απ τα εξαρτηματα μας? θα πρεπει να ειναι και δημοφιλες, ωστε να μπορουν να γινουν συγκρισεις με αλλους χρηστες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι, αλλα με ποιο να ασχοληθουμε? Ποιο αξιοπιστο test να τρεξουμε για να παρουμε σωστη βαθμολογια απ τα εξαρτηματα μας? θα πρεπει να ειναι και δημοφιλες, ωστε να μπορουν να γινουν συγκρισεις με αλλους χρηστες.

Link to comment
Share on other sites

Για επεξεργαστή και κάρτα γραφικών: 3DMark2001 SE, 3DMark03, 3DMark05, 3DMark06, 3DMark Vantage, AquaMark3

Για κάρτα γραφικών: 3DMark11, Unigine Heaven

Για όλο το σύστημα: PCMark04, PCMark05, PCMark Vantage

Για επεξεργαστή: SiSoftware Sandra Pro, SuperPi, PiFast, wPrime

Θα βρεις δεκάδες χιλιάδες αποτελέσματα από τα παραπάνω benchmarks στο www.hwbot.org :)

Link to comment
Share on other sites

Tα 3dmark/pcmark μου ειναι γνωστα, πιο συγκεκριμενα χρησιμοποιω το 3dmark06 για τη καρτα μου αλλα ελεγα μηπως υπηρχε κατι πιο δημοφιολες. Θα ηθελα να δω και αποτελεσματα απο αλλους χρηστες με παρομοια συστηματα, το link που μου εβαλες εχει? Εριξα μια ματια αλλα δεν ειδα κατι τετοιο.

Το 3dmark11 μαλλον δε με αφορα γιατι η καρτα μου ειναι D10. Eχω και μια D111 αδυναμη στο κατεβαστηρι μου, δεν ειναι καλη ιδεα να την μετραω με το 3dmark06?

To Vantage ειναι καινουργιο και το δοκιμασα μια φορα, αυτο μετραει και ηχο ε? Εγινε ομως δημοφιλες, υπαρχουν πολλα αποτελεσματα να συγκρινω?

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδηποτε θα μπορουσε να ειναι, τι σημασια εχει?

Εσυ ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις για βαθμολογια και συγκριση?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now