johnamd

980x es

Recommended Posts

εγω αυτον που εχω ειναι ao q3 overclocing κανω κανονικα χωρισ προβλημα ,αλλα δεν τον εχω δουλεψη κατω απο 4100 και δεν ξερω αν λειτουργει ση καθημερινη χρηση ,εαν θα παρουσιασει προβληματα γι,αυτο ρωταω . (μηπωσ ξερει ο hipro)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έναν Q4EG ES αλλά δεν θυμάμαι πόσα έιναι. Με το κρύο μουλαρώνει πάντως.

@Johnamd γατί δεν πάιρνεις την ομάδα σου να έρθετε στην HOT ? :)

Για το CPU δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς.

Ρωτάς αν τρέχει κάθε μέρα στα 4100 αν θα χαλάσει ?

(Υπάρχουν και άλλοι πέρα απο τον hipro που ξέρουν απο PC :P )

Link to comment
Share on other sites

Σε αέρα είτε ES είτε retail ίδιες πιθανότητες να πάνε καλά και ίδιες πιθανότητες να πάνε χάλια έχεις . Εκεί που διαφέρουν είναι σε subzero θερμοκρασίες, όπου επί το πλείστον οι ES πάνε καλύτερα ( εξαρτάται βέβαια το batch του ES ) .

Aν είναι Q4EG τότε άστο....τα retail πάνε καλύτερα :D

Αν είναι Q3FE τότε είσαι τυχερός . Είναι το καλύτερο batch . Οι πρώτες θέσεις που βλέπεις στο bot με τέτοιους είναι .

Αν είναι Q3QP, το παίζεις . Πολλοί πάνε καλά και πολλοί άσχημα . Γενικά καλύτερα από πολλά retail κομμάτια πάνε πάντως .

( Ο hipro είναι ακόμα μικρός σε ηλικία, που να έχει μάθει τόσα πολλά :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Το VTT καλύτερα κράτα το μέχρι 1.35V το πολύ για 24/7, άντε μέχρι 1.4V στο benching για να αναπνεύσει καλύτερα το CPU :P;)

Το Vcore για 24/7 δεν ξέρω, βρες μια καλή τιμή που να μην "κόβει" το CPU αλλά ταυτόχρονα να μην ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες. Γύρω στο 1.3V-1.35V νομίζω είναι καλά. Για benching, δωσ' του όσο περισσότερο αντέχει :D:T: Κάποια στιγμή θα σε κόψουν οι temps, οπότε θα καταλάβεις που είναι το max Vcore που μπορείς να δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now