GoriLLakoS

DDR3 : Πτώσεις τιμών, Micron ICs και το μέλλον της . . .

Recommended Posts

επειδη ομως απο εδω και περα θα υπαρχουν μονο τα κακα προσπαθω να βγαλω ενα συμπερασμα αν αξιζει να δωσεις 200ε για τα νεα micron ddr3 με ονομαστικη ταχυτητα 1600 ή να παρεις 2χ2gb powerchips ddr2. Με τα πρωτα εχεις επιλογη p5e3 deluxe γιατι κατι σε mainframe τιμη και για το αλλο κατι σε maximus.

Και οχι τπτ αλλα ειναι κακη περιοδο να επενδυσης σε mobo μιας και δεν θα βγουν αλλες cpu σε socket 775 αλλα στα καινούργια 1χχχ οποτε ....

Link to comment
Share on other sites

επειδη ομως απο εδω και περα θα υπαρχουν μονο τα κακα προσπαθω να βγαλω ενα συμπερασμα

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει... ακόμα δεν τον είδαμε τον Γιάννη, στραβό τον βγάλαμε τον γυαλό :D

Ένας του πήγανε σχετικά καλά, και αλλουνού όχι και τόσο ( που ξέρεις τώρα εσύ αν αυτός ξέρει τι κάνει, δεν είναι fsb limited, δεν βάζει χάλια subtimings κλπ ).

Εγω πάντως δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά πρωτού παίξω μέ ένα τέτοιο κιτάκι ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση πρός αντικατάσταση των GTR θα έιναι πρός το παρόν οι JNL :D

Οι Cellshock ας πούμε που έχει τώρα στο πλάισιο οι 1600 είναι ακόμα GTR γιατί είχε μεγάλο στοκ :)

Link to comment
Share on other sites

Τι μας νοιαζει το brand ορε...

Τα micron D9JNL δε φορανε και οι Teamgroup 1600? Αυτες ελεγα να χτυπησω.

Λοιπόν, μόλις έρθουν το νεο batch, θα πάρω μία εδώ να την ανήξω να δω ICS live για να μην έχω το κρίμα στο λαιμό μου...:D

Εντάξει Astri ? :P

Link to comment
Share on other sites

ας πουμε οτι πανε καλα δλδ οτι σε normal ρευμα ποιανουν 1800ρια με 7ρια. Σε αυτη την τιμη τι αξιζει να πας σε ddr3 με 2gb ή ddr2 4gb. Για games σε vista-xp χρειαζοντε 4gb ή μόνο σε απαιτητικές εφαρμογές γραφείου; Ανηπομονο να ακουσω αποψεις αν και ειναι offtopic αλλα εχεις και σχεση με τις δελεαστικές τιμες που θα εχουν τα κιτακια των 2gb. Εγω τωρα με 2gb ddr1 ειμαι οκ, αλλα σε ενα αλλο forum λεγανε πως σε crysis-cod4 σε μεγαλες αναλύσεις τρως κολιματα λογο του οτι δεν φτανουν τα 2gb και χρησιμοποιείτε page file.

Link to comment
Share on other sites

Ωρέ στρατηγάρα, γιατί να συγκρίνεις 2GB Vs 4GB ?

Σαφώς τα 4GB θα σου φανούν πολύ πιο χρήσιμα στο μεγαλύτερο σχεδόν φάσμα των πραγμάτων που θα κάνει το pc σου.

Αμα θές να βγάλεις Score σε benchmarks πάρε 2GB 1800ΜΗz ram :D

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...Παλι θα στερεψουν τα καλα Micron chips απο την αγορα οπως τοτε με τα Fatbodies.Οποτε οποιος πηρε τα καλα D9GTR προλαβε!!! Εχει δοκιμασει κανενας μνημες με JNL να μας πει γνωμη απο τασεις και σφιξιμο των timings πως συμπεριφερονται?? :read:

Link to comment
Share on other sites

από τρίτη θα έχετε νέα από μένα με ότι καλό βρω....από θέμα μνήμης θα το ρίξω πάνω στην stricker να δω τι θα πιάσει...πάντως μερικά που δοκίμασα δεν τραβούσαν αν και δεν έχω παίξει με ddr3 πoτε κάτι έβαλα στο μάτι και απλά θα δούμε :)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενας δεν εχει παρει μια cpu να την δοκιμασει πανω σε καμια υβριδικη πχ p5kc με ddr2 1000++ vs ddr3 1600++ σε διαφορα προγραμματα pi κτλπ. Να καταλαβουμε τις διαφορες γιατι απο τα review που βλεπω δεν καταλαβαινω και πολλα διοτι ειναι οτι να νε και κανουν ασχετες συγκρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

γιατί αυτή την mobo δεν την παίρνουμε εμείς που κλοκαρουμε αλλά άνθρωποι για καθημερινή χρήση που δεν έχουν λεφτά να δώσουν για κάποιο τούμπανο μομπο και θέλουν να κρατήσουν δυο χρόνια το pc τους.

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοω καποιο review να γινει ωστε η μονη διαφορα να ειναι στις μνημες ωστε να καταλαβουμε την διαφορα. Απο εκει και περα εγω με κοβω με p5e3 deluxe αν την ξαναφερει το πλαισιο με 200ευρω την σκετη. Λογο του οτι οι x48 ddr3 θα εχουν πανω απο 300...

Link to comment
Share on other sites

παντως μεχρι στιγμης δεν υπαρχουν πτωσεις τιμων σε ddr3 μητρικες. αν ειναι και να εχουν οι rampage xtreme , p5e3 premiem 330++ ... Και οι σκετες p5e3 deluxe εχουν εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα βλεπω οτι εξαφανιστηκε απο το πλαισιο η p5e3 deluxe και υπαρχει μονο αυτη με το wifi που εχει 50 ευρω περισσοτερα. να περιμενω να ερθει η φτηνη ή να παω σε καμια maximus xtreme?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη επιλογή P5E WS PRO και δεύτερη Maximus Extreme. Προσωπικά πιστεύω πως είναι τα δυο καλύτερα Χ38 με DDR3 που κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Δυστυχώς στο ελλαδιστάν δεν μπορούμε να δούμε σοβαρές μητρικές από Foxconn, DFI, EVGA etc...

Πάντως αν πάρεις την Extreme μέσα σε ένα μήνα έχεις βγάλει διδακτορικό σε Advanced Volt Tweaking, είναι με τις μέρες τις....:gizmo:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now