AMDnord

Η Nvidia απαντά στην Radeon HD6970 της AMD

Recommended Posts

το μονο καλο που κανει η απατι ειναι οτι υπαρχει ανταγωνισμος ετσι ωστε να μην κανει οτι θελει τιμολογιακα η nvidia αν ηταν μονοπωλιο.,αν και εχει ηδη ξεφυγει απο τιμες η nvidia

σας επιστρεφω στη μουρη τους χαρακτηρισμους.σιγα μην χασω την μερα μου ερχοντας σε αντιπαραθεση με τον καθε αργοσχολο χαβαλε πιτσιρικακο.last edit δεν προκειται να διαβασω κατι αλλο σε αυτο το thread

Eλεος! πιστεύω ότι μετα τον Μοσχοβιτη του thelab δεν θα υπηρχε αλλος ανταξιος του, ελα που τελικα έκανα λάθος! Οσοι καλικάντζαροι έχουν μείνει πια στο Lab σε χρειάζονται...

ΖΗΤΩ Η ΜΟΣΧΑ :)...

Link to comment
Share on other sites

το μονο καλο που κανει η απατι ειναι οτι υπαρχει ανταγωνισμος ετσι ωστε να μην κανει οτι θελει τιμολογιακα η nvidia αν ηταν μονοπωλιο.,αν και εχει ηδη ξεφυγει απο τιμες η nvidia

σας επιστρεφω στη μουρη τους χαρακτηρισμους.σιγα μην χασω την μερα μου ερχοντας σε αντιπαραθεση με τον καθε αργοσχολο χαβαλε πιτσιρικακο.last edit δεν προκειται να διαβασω κατι αλλο σε αυτο το thread

Αν δεν υπήρχε η απάτι το Fermi Θα ήταν αποκλειστικά για την αγορά των επαγγελματιών. Για εμάς τους υπόλοιπους η καλύτερη επιλογή που θα είχαμε θα ήταν μία GTX295. Τα threads θα είχαν θέματα του στυλ "Αξίζει SLI με 2 GTX295?" και "Με την GTS250 τα PhysX φαίνεται να καθυστερούν, αξίζει να βάλω GTX280?".

Αυτό που λες περί μονοπωλίου της Nvidia δεν ισχύει σήμερα. Ίσχυε τις εποχές που η απάτι έβγαζε τις σειρές HD3000 (υποχρέωσε την Nvidia να βγάλει midrange της προκοπής, την 8800GT) και HD4000 (θυμάσαι πως είχαν καταρρεύσει οι τιμές των Nvidia μόλις βγήκαν οι απατι). Με την σειρά HD5000 το μονοπώλιο άλλαξε χέρια. Πλέον το μονοπώλιο είναι η απάτι και όχι η Nvidia. Αν το μονοπώλιο ήταν η Nvidia τότε πως και η απατι ανέβασε τιμές;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπήρχε η απάτι το Fermi Θα ήταν αποκλειστικά για την αγορά των επαγγελματιών. Για εμάς τους υπόλοιπους η καλύτερη επιλογή που θα είχαμε θα ήταν μία GTX295. Τα threads θα είχαν θέματα του στυλ "Αξίζει SLI με 2 GTX295?" και "Με την GTS250 τα PhysX φαίνεται να καθυστερούν, αξίζει να βάλω GTX280?".

Αυτό που λες περί μονοπωλίου της Nvidia δεν ισχύει σήμερα. Ίσχυε τις εποχές που η απάτι έβγαζε τις σειρές HD3000 (υποχρέωσε την Nvidia να βγάλει midrange της προκοπής, την 8800GT) και HD4000 (θυμάσαι πως είχαν καταρρεύσει οι τιμές των Nvidia μόλις βγήκαν οι απατι). Με την σειρά HD5000 το μονοπώλιο άλλαξε χέρια. Πλέον το μονοπώλιο είναι η απάτι και όχι η Nvidia. Αν το μονοπώλιο ήταν η Nvidia τότε πως και η απατι ανέβασε τιμές;

ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΣΕ ΟΙ ΑΤΙ ΤΙΜΕΣ!!!!

ΟΙ ΑΤΙ ΠΑΡΑΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ CHIPAKIA ΑΛΛΑ ΟΙ ΑSUS ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ....

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΑΝΈΒΗΚΑΝ ΓΙΑΤΙ ΑΥΞΉΘΗΚΑΝ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΜΝΗΜΩΝ απο τον Ιανουαριο και μετα....+οικονομικη κριση, μειωμενη παραγωγη....

+επισης τοσο χαμηλες τιμες ηταν γιατι ηθελε να σπασει και την αγορα!!! Ολα επαιξαν ρολο....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι 43 και έχω δοκιμάσει τα πάντα,αυτή τη στιγμή έχω φτιάξει ένα PC βασισμένο σε στην AMD,κάρτα γραφικών έχω βάλει την Sapphire 5870,τα πάντα δουλεύουν απροβλημάτιστα.Στην Clan που είμαι αν όχι όλοι οι συντριπτική πλειοψηφία έχει φτιάξει συστήματα AMD (20 από τους 22) και κανένας δεν έχει πρόβλημα και τα παιχνίδια τρέχουν νερό,που στο καλώ βρίσκεις εσύ το πρόβλημα,πες το και σε εμάς να μας φύγει η απορία.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΣΕ ΟΙ ΑΤΙ ΤΙΜΕΣ!!!!

ΟΙ ΑΤΙ ΠΑΡΑΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ CHIPAKIA ΑΛΛΑ ΟΙ ΑSUS ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ....

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΑΝΈΒΗΚΑΝ ΓΙΑΤΙ ΑΥΞΉΘΗΚΑΝ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΜΝΗΜΩΝ απο τον Ιανουαριο και μετα....+οικονομικη κριση, μειωμενη παραγωγη....

+επισης τοσο χαμηλες τιμες ηταν γιατι ηθελε να σπασει και την αγορα!!! Ολα επαιξαν ρολο....

Εγώ ξέρω ότι μια π.χ. 5850 κοστίζει περισσότερο σήμερα από ότι όταν βγήκε. Τώρα ας πούμε ότι αυτή είναι μια ASUS. Ερώτηξη. Οι αντίστοιχες NVidia της ASUS είδαν αντίστοιχη αύξηση τιμής; Και αν στην τελική ήσουν τόσο βέβαιος ότι η ΑΤΙ δεν ανέβασε τιμές, ώστε να γράφεις και με κεφαλαία, δεν θα ένιωθες την ανάγκη να γράψεις το bold.

Link to comment
Share on other sites

Eαν όλοι την αύξησή που λες την έκανε μόνο η ΑΤΙ (με τα chipakia της) τότε οι κατασκευαστές ΘΑ ΤΙΣ ΤΑ ΠΕΤΑΓΑΝ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ!

Άντε να έκανε μια μικρη αύξησή σου λέω εγώ.... παραπάνω δεν παίζει!

Εκτος εαν νομιζεις οτι η ΑΤΙ καθοριζει και την τελικη τιμη της καρτας...

...υπαρχουν και πολλα αλλα στη μεση!

Η αυξηση δεν ειναι και τοσο μεγαλη, εκτος εαν λεμε μονο για το ΠΛΑΙΣΙΟ...

Μα οταν εισαι δυνατος γιατι να ριξεις την τιμη της καρτας... χαζους ψαχνεις!

Ανέβηκε η τιμή της λόγο συγκυριών και λόγο πωλήσεων απλά δεν έπεσε...

Link to comment
Share on other sites

Eαν όλοι την αύξησή που λες την έκανε μόνο η ΑΤΙ (με τα chipakia της) τότε οι κατασκευαστές ΘΑ ΤΙΣ ΤΑ ΠΕΤΑΓΑΝ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ!

Άντε να έκανε μια μικρη αύξησή σου λέω εγώ.... παραπάνω δεν παίζει!

Εκτος εαν νομιζεις οτι η ΑΤΙ καθοριζει και την τελικη τιμη της καρτας...

...υπαρχουν και πολλα αλλα στη μεση!

Η αυξηση δεν ειναι και τοσο μεγαλη, εκτος εαν λεμε μονο για το ΠΛΑΙΣΙΟ...

Μα οταν εισαι δυνατος γιατι να ριξεις την τιμη της καρτας... χαζους ψαχνεις!

Ανέβηκε η τιμή της λόγο συγκυριών και λόγο πωλήσεων απλά δεν έπεσε...

Πάνε τα κεφαλαία γράμματα. Τώρα μπορεί να έκανε και μια μικρουλικούτσικη αύξηση και η AMD. Δεν φταίει μόνο η ASUS και η DATSUS. Αμ το άλλο. Θα την πέταγαν τα τσιπάκια στην μούρη. Τόσο αντιεμπορικό προϊόν είναι η σειρά HD5000; Δεν το ήξερα. Κατά τα άλλα οι ενδεικτικές τιμές πώλησης που ανακοινώνει η AMD είναι μόνο για τα τσιπάκια. Ότι πεις...

Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω. Τι να σχολιάσω; Το μισό ποστ ακυρώνει το άλλο μισό.....

Link to comment
Share on other sites

Πάνε τα κεφαλαία γράμματα. Τώρα μπορεί να έκανε και μια μικρουλικούτσικη αύξηση και η AMD. Δεν φταίει μόνο η ASUS και η DATSUS. Αμ το άλλο. Θα την πέταγαν τα τσιπάκια στην μούρη. Τόσο αντιεμπορικό προϊόν είναι η σειρά HD5000; Δεν το ήξερα. Κατά τα άλλα οι ενδεικτικές τιμές πώλησης που ανακοινώνει η AMD είναι μόνο για τα τσιπάκια. Ότι πεις...

Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω. Τι να σχολιάσω; Το μισό ποστ ακυρώνει το άλλο μισό.....

Βασικα το οτι δεν εκανε αυξηση η ΑΤΙ ηταν υπερβολικο που ειπα...

Eιναι γνωστο οτι εκανε μια αυξηση η ΑΤΙ απο αρχες Ιανουαριου εαν θυμαμαι καλα....αλλα δεν ειναι μονο αυτο! Ειναι πολλα που πρεπει να δουμε....γιατι εαν δεις συνολικα δεν εγινε μια μικρη αυξηση αλλα αισθητη και εκει παιζουν πολλα ρολο...

Δεν βλεπεις την nvidia που βαζει μνημες απο τα πανερια στις καρτες της

Link to comment
Share on other sites

Eλα για να μιλησουμε σοβαρα. Η ΑΜD εχει χοντρο προβλημα με τους drivers της και ειναι μεγαλη λαλακια της. Ειναι απλα απαραδεκτοι και σε windows (με τις 2πυρηνες γινοταν κολαση ) και φυσικα σε λινουξ ακομα δεν παιζουν, χρονια τωρα ακουμε οτι θα βγαλουν στο λινουξ και θα βγαλουν αλλα τελικα μονο η nvidia βγαζει αμεσως για τις καρτες της. Ποσο τραγικοι μπορει να ειναι δηλαδη που δεν μπορουν να προσλαβουν 10 ατομα να φτιαξουν drivers; EΛΕΟΣ...

Link to comment
Share on other sites

Και τι μας πειραζει, ποιος benchαρει σε linux?:P

stealth

Ναι γιατι σε windows πανε οσο καλα θα μπορουσαν να πανε :P χαχααχ εχουν απιστευτο HW αλλα απο drivers... για κλωτσιες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι σε windows πανε οσο καλα θα μπορουσαν να πανε :P χαχααχ εχουν απιστευτο HW αλλα απο drivers... για κλωτσιες...

Ποια ηταν η τελευταια dual core που ειχες απο ΑΤΙ

Την rage fury ??? :)...:)...:)...:)...:)...

Link to comment
Share on other sites

Και τι μας πειραζει, ποιος benchαρει σε linux?:P

stealth

μπράβο και εγώ θεωρώ στην πραγματικότητα ότι όποιος κάνει bench είναι σαν τους τύπους με το 1.4 Punto turbo intercooler γυφτέ σπόιλερ και ζάντες ίσα με την τηλεόραση που έχει σπίτι του, για να μην μιλήσω και για το o/c.

προφανώς, για να μην τσαντιστώ θα σε χαρακτηρίσω ένα τυχαίο ανθρωπάκι που δεν ξέρει τι του γίνεται και η ελευθερία που του παρέχει ένα φόρουμ να λέει πίπες (ελπίζω να δέχεστε βρισιές χωρίς τα χαριτωμένα παπάκια που βάζετε) χωρίς να λογαριάζει τον κόπο ανθρώπων που χύνουν ιδρώτα για να δίνουν ΤΣΑΜΠΑ σε όλο τον κόσμο το λογισμικό τους.

όταν δεν ξέρεις κάτι, δεν έχεις προσφέρει σε κάτι, δεν σου επιτρέπεται σε καμία περίπτωσει να απαξιώνεις έτσι απλά μία μερίδα χρηστών που επέλεξαν αυτό που χρησιμοποιούν και δεν το κληρονόμησαν λόγω τοποθεσίας γεννήσεως(αν γεννιόσουν στην αμερική θα ήσουν mac-ακιας).

και για όσους δεν ξέρουν, οι drivers των καρτών μια χαρά δουλεύουν σε linux, το linux έχει κάποια προβλήματα με τα X windows και η συμπεριφορά του λειτουργικού σε εναλλαγές ανάλυσης, φόρτωση βιβλιοθηκών γραφικών, κτλ δεν είναι πλήρως απασφαλτωμένη.

επί του θέματος τώρα

οι αριθμοί λένε την αλήθεια και θα περιμένουμε να δούμε όταν βγει η καρτούλα τι αριθμοί θα μας βγάλει.

η μόνη εικασία που μου επιτρέπεται να κάνω είναι πάνω στις τιμές.

και ερωτώ, δύναται να διαθέσει διπλο-πύρηνη κάρτα η nVidia όταν η καλύτερη της μονοπύρηνη είναι στα 600 ευρώ, όσο δηλαδή το μέσο κόστος περίπου την διπλοπύρηνης κάρτας της ATI.

το μόνο αξιόλογο που έχει παρουσιασει η nVidia τα τελευταία χρόνια είναι το cuda και όλη η σειρά Quadro η οποία αποτελεί ένα θαύμα στα χέρια αυτών που ασχολούνται με επαγγελματικά γραφικά.όλα τα άλλα βήματα που κάνει κάπου της χωλένουν και στέκονται στα πόδια τους μετά βίας.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ηταν η τελευταια dual core που ειχες απο ΑΤΙ

Την rage fury ??? :)...:)...:)...:)...:)...

για ρώτα τον ποια έκδοση πυρήνα χρησιμοποιεί στο λίνουξ, έχει μείνει στο 2.6.11;

καλά εδώ που τα λέμε, διάβασα και από κάποιον άλλον κάπου αλλού ότι δεν γουστάρει τις dual-gpu και ότι δεν θα πάρει ποτέ και έλεγε και άλλα τέτοια μεγάλα λόγια.

έφτασε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου που αποδείχθηκε ότι η nVidia δεν μπορεί να κουμαντάρει 100% ούτε τις μονοπύρηνες κάρτες της.

και θέτω και άλλο ερώτημα, θα εμπιστευτεί κάποιος μια εταιρία που έχει 1 χρόνο εμπειρία και εφαρμογή σε διπλοπύρηνες κάρτες ή μια εταιρία που όχι μόνο άργησε στο Dx11 αλλά τώρα χώνεται πιο βαθυά και στις dual-GPU;

Link to comment
Share on other sites

μπράβο και εγώ θεωρώ στην πραγματικότητα ότι όποιος κάνει bench είναι σαν τους τύπους με το 1.4 Punto turbo intercooler γυφτέ σπόιλερ και ζάντες ίσα με την τηλεόραση που έχει σπίτι του, για να μην μιλήσω και για το o/c.

προφανώς, για να μην τσαντιστώ θα σε χαρακτηρίσω ένα τυχαίο ανθρωπάκι που δεν ξέρει τι του γίνεται και η ελευθερία που του παρέχει ένα φόρουμ να λέει πίπες (ελπίζω να δέχεστε βρισιές χωρίς τα χαριτωμένα παπάκια που βάζετε) χωρίς να λογαριάζει τον κόπο ανθρώπων που χύνουν ιδρώτα για να δίνουν ΤΣΑΜΠΑ σε όλο τον κόσμο το λογισμικό τους.

όταν δεν ξέρεις κάτι, δεν έχεις προσφέρει σε κάτι, δεν σου επιτρέπεται σε καμία περίπτωσει να απαξιώνεις έτσι απλά μία μερίδα χρηστών που επέλεξαν αυτό που χρησιμοποιούν και δεν το κληρονόμησαν λόγω τοποθεσίας γεννήσεως(αν γεννιόσουν στην αμερική θα ήσουν mac-ακιας).

και για όσους δεν ξέρουν, οι drivers των καρτών μια χαρά δουλεύουν σε linux, το linux έχει κάποια προβλήματα με τα X windows και η συμπεριφορά του λειτουργικού σε εναλλαγές ανάλυσης, φόρτωση βιβλιοθηκών γραφικών, κτλ δεν είναι πλήρως απασφαλτωμένη.

επί του θέματος τώρα

οι αριθμοί λένε την αλήθεια και θα περιμένουμε να δούμε όταν βγει η καρτούλα τι αριθμοί θα μας βγάλει.

η μόνη εικασία που μου επιτρέπεται να κάνω είναι πάνω στις τιμές.

και ερωτώ, δύναται να διαθέσει διπλο-πύρηνη κάρτα η nVidia όταν η καλύτερη της μονοπύρηνη είναι στα 600 ευρώ, όσο δηλαδή το μέσο κόστος περίπου την διπλοπύρηνης κάρτας της ATI.

το μόνο αξιόλογο που έχει παρουσιασει η nVidia τα τελευταία χρόνια είναι το cuda και όλη η σειρά Quadro η οποία αποτελεί ένα θαύμα στα χέρια αυτών που ασχολούνται με επαγγελματικά γραφικά.όλα τα άλλα βήματα που κάνει κάπου της χωλένουν και στέκονται στα πόδια τους μετά βίας.

Η αισθηση του χιουμορ σου τσακιζει κοκκαλα... καλα το smile στο τελος δεν το ειδες?

Κριμα την φαια ουσια που χαλασες και το CO2 που επιβαρυνες την ατμοσφαιρα για να κατεβασεις ολο τουτο...:P:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε λίγο τους τόνους πάιδες.

Οι μισοί τις θέλετε για benching, οι άλλοι μισοί για linux, οι άλλοι μισοί για everyday use, οι άλλοι μισοί για games και οι άλλοι μισοί για HTPCs.

Everyday Use = 11 γράμματα

Benching = 8 γράμματα

Games = 5 γράμματα + HTPCs = 5 γράμματα // Σύνολο 10 γράμματα

βγάζω 2 απο μόνος μου για να πώ στο τέλος του πόστ my 2 cents Σύνολο 8 γράμματα

Linux δεν έχω ιδέα άρα 0 γράμματα

Σύνολο 11880

Τυχαίο ?

My 2 Cents :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε λίγο τους τόνους πάιδες.

Οι μισοί τις θέλετε για benching, οι άλλοι μισοί για linux, οι άλλοι μισοί για everyday use, οι άλλοι μισοί για games και οι άλλοι μισοί για HTPCs.

Everyday Use = 11 γράμματα

Benching = 8 γράμματα

Games = 5 γράμματα + HTPCs = 5 γράμματα // Σύνολο 10 γράμματα

βγάζω 2 απο μόνος μου για να πώ στο τέλος του πόστ my 2 cents Σύνολο 8 γράμματα

Linux δεν έχω ιδέα άρα 0 γράμματα

Σύνολο 11880

Τυχαίο ?

My 2 Cents :hehe:

Tα σπαςςςςςςςςς

Link to comment
Share on other sites

Πρώτων,συγκεντρωθείτε και μην λέτε ότι σας κατεβαίνει στο κεφάλι σας.Δεύτερον,δεν φτάνει μόνο να ισχυριζόμαστε κάτι,πρέπει να μπορούμε να το αποδείξουμε κίολας για να γίνει δεκτό.Και τρίτων,όχι άλλο κάρβουνο!

Link to comment
Share on other sites

η λυση κατα την γνωμη μου για να μην πληρωνουμε τα μαλλιοκεφαλα μας ειναι να γινουν οι καρτες σαν τις mtb/cpu. κραταμε το pcb και την ram της καρτας και βαζουμε αλλο gpu! εκτος αν βγει νεο socket σε ram/gpu! :lol

Link to comment
Share on other sites

η λυση κατα την γνωμη μου για να μην πληρωνουμε τα μαλλιοκεφαλα μας ειναι να γινουν οι καρτες σαν τις mtb/cpu. κραταμε το pcb και την ram της καρτας και βαζουμε αλλο gpu! εκτος αν βγει νεο socket σε ram/gpu! :lol

Καλό ακούγεται τώρα,αλλα είναι λίγο ουτοπικό!

Link to comment
Share on other sites

η λυση κατα την γνωμη μου για να μην πληρωνουμε τα μαλλιοκεφαλα μας ειναι να γινουν οι καρτες σαν τις mtb/cpu. κραταμε το pcb και την ram της καρτας και βαζουμε αλλο gpu! εκτος αν βγει νεο socket σε ram/gpu! :lol

Grande Utopia.

Προϋποθέτει το να είναι όλα τα τσίπ κάποιας εταιρίας pin-pin compatible ( που δεν )

Και δεύτερο και μεγαλύτερο πρόβλημα:

Ας παραβλέψουμε το ότι δεν είναι δυνατόν να είναι πολλοί πυρήνες pin-pin compatible, το ότι μια high end GPU με 384BIT memory BUS προϋποθέτει αρκετά πολύπλοκο ( σε design και σε υλοποίηση [ πολλά layers, layer to layer isolation ώρες σχεδίασης, κλπ ] ) καθώς και ακριβά υλικά στα components, θα καταστεί ασύμφορες τις οποιοδήποτες GPU κάτω των 150 ευρώ, αφού το PCB μόνο του θα θέλει τουλάχιστον τόσα ?

Link to comment
Share on other sites

Grande Utopia.

Προϋποθέτει το να είναι όλα τα τσίπ κάποιας εταιρίας pin-pin compatible ( που δεν )

Και δεύτερο και μεγαλύτερο πρόβλημα:

Ας παραβλέψουμε το ότι δεν είναι δυνατόν να είναι πολλοί πυρήνες pin-pin compatible, το ότι μια high end GPU με 384BIT memory BUS προϋποθέτει αρκετά πολύπλοκο ( σε design και σε υλοποίηση [ πολλά layers, layer to layer isolation ώρες σχεδίασης, κλπ ] ) καθώς και ακριβά υλικά στα components, θα καταστεί ασύμφορες τις οποιοδήποτες GPU κάτω των 150 ευρώ, αφού το PCB μόνο του θα θέλει τουλάχιστον τόσα ?

Απο αυτό βασίλη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now