George_o/c

Zotac GTX 460 X2: Γνωρίστε την πρώτη διπύρηνη GF104 VGA!

Recommended Posts

Μετά τις κινήσεις πανικού περάσαμε στις κινήσεις εντυπωσιασμού......Ήρθε το κτήνος επιτέλους.........

μην μπερδευεις το τι κάνει η nvidia με το τι κάνουν οι συνεργάτες της ;)

Link to comment
Share on other sites

μην μπερδευεις το τι κάνει η nvidia με το τι κάνουν οι συνεργάτες της

Μην ανησυχείς για μένα, δεν τα μπερδεύω......;)

Απλά χλευάζω τις κινήσεις και των 2....

Link to comment
Share on other sites

ααααααχαχχαχαχααχαχαχχααχ

μπράβο Γιώργο δεν μας ενημερώνεις απλά, μας διασκεδάζεις κιόλας :D

να 'σαι καλά φανταστική διατύπωση....

Respect!

ΥΓ: το σχόλιο δεν είναι ρατσιστικό για την πράσινη εταιρία

Τα έβαλα με Italics για να φανεί ότι σχολιάζω, αν και κανονικά δεν επιτρέπεται. Δεν αντιστάθηκα όμως :D

και ο παστελιδις γραφει με πολλες τελείες αδερφε :P

:hehe::hehe:

@JC_Dentist: Να σου πω την αλήθεια θα έπαιρνα μια 4850X2 απλά και μόνο επειδή το έχω άχτι κάποτε να την αγοράσω αυτή την κάρτα :P Παρόλο που θα ξέρω ότι μια GTX280/GTX285 κάνει καλύτερη δουλειά. Καταλαβαίνω τι εννοάς, απλά νομίζω ότι λίγος ενθουσιασμός για την εύστοχη κίνηση που έκανε η Zotac δεν βλάπτει ;)

Όσο για την GX 460 X2 παιδιά ο JC έχει δίκιο. ΑΝ βγει, δεν θα βγει σε μεγάλες ποσότητες :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ακούγονται φήμες και για GTX 475 που θα βασίζεται στην full version του GF104 chip. Για όσους δεν γνωρίζουν, η GF104 GPU ήταν να κυκλοφορήσει με 8 SMPs (Shader MultiProcessors) αλλά τελικά βγήκε με 7 μόνο (GTX 460). Αν βγει 475 τότε θα κατατροπώσει άνετα και την HD 6870, με 384 SPs και 32 SFUs ποιος την πιάνει :D;)

Μιλάμε για μικρή διαφορά αλλά υπαρκτή, κάτι ανάλογο του 8800GT ---> 9800GT :)

Στην ουσία μια 460 με ενεργοποιημένους όλους τους SMPs με 48 επεξεργαστές ο καθένας (48*8=384). To 475 μπερδεύει, γιατί από φαίνεται δε θα έχει καμιά σχέση με 470. Γιώργο έχεις καμιά πληροφορία για το πότε?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Βασικά ψάχνω nvidia κάρτα που να τρέχω cuda. Περισσότερο από όλες μου γέμισε το μάτι η 460 και γρήγορη για cuda, αλλά και με overclocking potential. Και η 475 άμα βγει σε καλή τιμή είναι καλή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Yeap, οι 460 είναι πολύ καλές. Και σηκώνουν ΠΟΛΥ overclocking ;) Αλλά κάνε έτσι λίγο υπομονή, μπας και επιβεβαιωθούν οι φήμες. Μέχρι στιγμής η NVIDIA δεν είχε λόγο να κάνει πιο γρήγορη την 460, γιατί είναι ήδη καλή για τα λεφτά της - τουλάχιστον με τιμές του εξωτερικού. Τώρα όμως με τις Barts, όλο και κάτι μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now