tsokos

Τιμές σε Ελλάδα και εξωτερικό

Recommended Posts

Αφου ειμαστε η χώρα της απάτης και της αισχροκέρδειας. Τι ψαχνουμε να βρουμε τωρα. Πληρωνουμε τα ΠΑΝΤΑ ακριβοτερα και εχουμε τους χαμηλοτερους μισθους σε ολη τη την Ευρωπη. Εννοείται οτι πρεπει να παραγγελνουμε απο εξωτερικο εφοσον συμφερει. Δεν το συζητω

Link to comment
Share on other sites

Ποσο θε έπρεπε να ηταν η τιμή εγραψα kezm. Επειδη ο george εγραψε $240 = 240?++. Δεν καταλαβαινω τον λογο για τον οποιο πρεπει να την πληρωσουμε 40% περισσοτερο απο οτι την πληρωνει ο αμερικανος.

Link to comment
Share on other sites

Αν την πάρεις απο Αμερική, θα πληρώσεις τελωνείο και μαζί με τα μεταφορικά θα την πληρώσεις και ακριβότερα.

Αν την πάρεις από Αγγλία που την βλέπω 215λύρες, σε ευρώ είναι 240, βάλε και μεταφορικά πάμε στα 260?.

Άρα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδι μου. Δεν λεω το αντιθετο. Απλα οπως ο αμερικανος μπορει να την αγορασει τοσο στην χωρα του θα ηθελα να μπορω να την αγορασω στην ιδια τιμη στην χωρα μου. Αυτο λεω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως να είσαι καλύτερος απ τον εγγλέζο που είσαστε στην ίδια Ήπειρο, και να έχεις τέτοιο παράπονο για τον αμερικάνο που είναι 9 ώρες με αεροπλάνο.

Το ποιντ μου είναι, ότι και στην υπόλοιπη ευρώπη δεν είναι διαφορετικά τα πράγματα, οπότε αράχτε με την καραμέλα αυτή. (όχι εσύ προσωπικά, γενικώς)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως να είσαι καλύτερος απ τον εγγλέζο που είσαστε στην ίδια Ήπειρο, και να έχεις τέτοιο παράπονο για τον αμερικάνο που είναι 9 ώρες με αεροπλάνο.

Το ποιντ μου είναι, ότι και στην υπόλοιπη ευρώπη δεν είναι διαφορετικά τα πράγματα, οπότε αράχτε με την καραμέλα αυτή. (όχι εσύ προσωπικά, γενικώς)

Not really man.

Θα σου πάρω 2 αξιόπιστα ( αρχίζω και αμφιβάλω για το εγχώριο Π, ο γερμανός μια χαρά είναι ) καταστήματα της Ελλάδας και της Γερμανίας ( ίδια ήπειρο δεν είμαστε ? ίδιο νόμισμα... και οι 2 εισαγωγή από Ταιβάν/Κίνα κάνουμε τα πράγματα, δεν τα γεννάνε οι Γερμανοί, και άντε λόγο απόστασης να σου βγάλω και ότι στα μεταφορικά οι Γερμανοί δίνουνε 200 ευρώ λιγότερα, παρότι δεν είναι τέτοια η διαφορά ).

Για να δούμε...

Φθηνότερη υπαρκτή ( δυστυχώς εκεί μας έφτασε το πλαίσιο, σε προϊόντα υπαρκτά και φαντάσματα ) GTX 480

GTX 480 - Πλαίσιο - 497 euro web offer

GTX 480 - Alternate.de - 349 euro

Με ΦΠΑ και στις δύο τιμές φυσικά.

19% ΦΠΑ οι Γερμανοί, 23% εμείς ( μην το παλέψεις, δεν βγαίνει με την καμμία η διαφορά στην τιμή )

Core i7 980X box - Πλαίσιο - 1047 euro web offer

Core i7 980X box - Alternate.de - 869 euro

Λοιπόν, βάζω τον φίλο μου τον Γερμανό να γεμίζει τις βαλίτσες του με GTX460, GTX480, i7 980X και σας τους πουλάω με 100 ευρώ καπέλο.

Βγάζω το παραδάκι μου, κάνετε και εσείς τη δουλειά σας, τι λέτε ? ;P..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδι μου. Δεν λεω το αντιθετο. Απλα οπως ο αμερικανος μπορει να την αγορασει τοσο στην χωρα του θα ηθελα να μπορω να την αγορασω στην ιδια τιμη στην χωρα μου. Αυτο λεω εγω.

Αυτό δεν γίνεται...;)

Link to comment
Share on other sites

Not really man.

Θα σου πάρω 2 αξιόπιστα ( αρχίζω και αμφιβάλω για το εγχώριο Π, ο γερμανός μια χαρά είναι ) καταστήματα της Ελλάδας και της Γερμανίας ( ίδια ήπειρο δεν είμαστε ? ίδιο νόμισμα... και οι 2 εισαγωγή από Ταιβάν/Κίνα κάνουμε τα πράγματα, δεν τα γεννάνε οι Γερμανοί, και άντε λόγο απόστασης να σου βγάλω και ότι στα μεταφορικά οι Γερμανοί δίνουνε 200 ευρώ λιγότερα, παρότι δεν είναι τέτοια η διαφορά ).

Για να δούμε...

Φθηνότερη υπαρκτή ( δυστυχώς εκεί μας έφτασε το πλαίσιο, σε προϊόντα υπαρκτά και φαντάσματα ) GTX 480

GTX 480 - Πλαίσιο - 497 euro web offer

GTX 480 - Alternate.de - 349 euro

Με ΦΠΑ και στις δύο τιμές φυσικά.

19% ΦΠΑ οι Γερμανοί, 23% εμείς ( μην το παλέψεις, δεν βγαίνει με την καμμία η διαφορά στην τιμή )

Core i7 980X box - Πλαίσιο - 1047 euro web offer

Core i7 980X box - Alternate.de - 869 euro

Λοιπόν, βάζω τον φίλο μου τον Γερμανό να γεμίζει τις βαλίτσες του με GTX460, GTX480, i7 980X και σας τους πουλάω με 100 ευρώ καπέλο.

Βγάζω το παραδάκι μου, κάνετε και εσείς τη δουλειά σας, τι λέτε ? ;P..

και ξανα λέω, γιατί κοιτάμε μόνο αυτες τις χώρες?

κάνε το κουμάντο σου, και να σε δώ όταν θα σου ζητάνε rma όλες τις κάρτες που έφερες, που θα δώσεις τα διπλάσια σε μεταφορικά.

Μην πας από Αγγλία πάντως γιατί η Gainward εκεί έχει 410?.

Βλέπεις είναι μακάκες και αυτοί μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

κάνε το κουμάντο σου, και να σε δώ όταν θα σου ζητάνε rma όλες τις κάρτες που έφερες, που θα δώσεις τα διπλάσια σε μεταφορικά.

1. Πρέπει να είσαι υπερβολικά άτυχος για να χρειαστούν RMA όλες οι κάρτες...

2. Τα μεταφορικά είδες πόσα είναι; 6.75?... Για να καλύψεις δηλαδή τη διαφορά από τα 349? στα 497?, πρέπει να κάνεις την κάθε κάρτα RMA, 10 φορές! ΈλεοC...

Link to comment
Share on other sites

1. Πρέπει να είσαι υπερβολικά άτυχος για να χρειαστούν RMA όλες οι κάρτες...

2. Τα μεταφορικά είδες πόσα είναι; 6.75?... Για να καλύψεις δηλαδή τη διαφορά από τα 349? στα 497?, πρέπει να κάνεις την κάθε κάρτα RMA, 10 φορές! ΈλεοC...

O έλληνας έχει έφεση στο RMA.

Άμα τις φέρεις για να πουλήσει το 80% θα πάει rma.

Δεν είπα για προσωπική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι τιμες για εμενα πρεπει να διαμορφωνονται αναλογα και με την αγοραστικη ισχυ του καταναλωτη. Δηλαδη εγω για να παρω μια τετοια καρτα θα πρεπει να δωσω το 1/3 του μισθου μου. Ο γερμανος και ο αγγλος το 1/6. Ο αμερικανος ακομα λιγοτερο. Κι παρολα αυτα οι περισσοτεροι αγοραζουν φθηνοτερα απο εμενα.

Και μιας και ειδα κατι για αγγλια.

Sapphire ATI Radeon HD 5870

Πλαισιο 349 ευρω

overclockers.co.uk 312 ευρω

MSI ATI Radeon HD 5850 Twin FrozR II 1024MB

overclockers.co.uk 240 ευρω

πλαισιο 325 ευρω

κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και το overclockers.co.uk που από παλιότερα "φθηνό, εώς αρκετά φθηνό κατάστημα" ανέβασε τις τιμές του πέρσι και βγήκε "εκτός ανταγωνισμού" στην Αγγλία, παραμένει σε πολλά μα πάρα πολλα πράγματα φθηνότερο από τα Ελληνικά...

Corsair Dom. GT 2000 6GB = 228 euro @ OCuk - 297 euro @ Plaisio

Corsair Dom. GT 1600 6GB = 183 euro @ OCuk - 274 euro @ Plaisio

Corsair AX1200 = 263 euro @ OCuk - 329 euro @ Plaisio

WD 2TB RE4 = 216 euro @ OCuk - 268 @ Plaisio

Σύγκριση μισθών Αγγλίας - Ελλάδας θα ήταν κάτι παραπάνω από γελοίο να γίνουνε.

Link to comment
Share on other sites

Ώντος έτσι είναι τα πράγματα.

Τις προάλλες μου ζήτησε ο ξάδερφός μου να του φτιάξω μια σύνθεση για αναβάθμιση.

Από το πλαίσιο phenom 2 965 x4, gtx 460 768mb, + motherboard + μνήμες

Απο alternate.de Phenim 2 1055t x6, gtx 460 1gb + motherboard + μνήμες αντί για 1333 στα 1600 στα ίδια ακριβώς λεφτά.

Τελικά του τα παρήγγηλα από alternate.de και είναι και αυτος ευχαριστημένος και δεν δίνουμε δεκάρα στην ελληνική απατεωνιά. Αν ήθελαν να ειναι σωστοί επαγγελματίες ας είχαν σωστές τιμές η διαφορετικούς προμηθευτές γιατί μου φαίνεται το έχουν καβαλήσει το καλάμι. Η να αλλάξουν νοοτροπία και να μην πίνουν το αίμα του κοσμάκη ή να κλείσουν οι *********.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ρωτήσει εδώ μέσα δύο φορές ....απάντηση καμμια....δεν περιμένω να με αντικρούσουν τα παιδιά που δουλεύουν εκεί και παρακολουθούν τα νήματα..δίκιο έχω....

http://www.hwbox.gr/120994-post777.html

http://www.hwbox.gr/122483-post27.html

ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΟΥΝ ΑΝΑΙΣΧΥΝΤΑ !!!!!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΚΩΦΑΙΒΕΙ!!!

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!!

ΚΑΡΤΕΛ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!!!

και όποιοι (πιστεύω όλοι μας) λένε ότι ισχύουν για βενζίνες, λαχανικά, τρόφιμα κτλ , ΣΙΓΟΥΡΑ ισχύουν και για τους υποογιστές..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ρωτήσει εδώ μέσα δύο φορές ....απάντηση καμμια....δεν περιμένω να με αντικρούσουν τα παιδιά που δουλεύουν εκεί και παρακολουθούν τα νήματα..δίκιο έχω....

http://www.hwbox.gr/120994-post777.html

http://www.hwbox.gr/122483-post27.html

ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΟΥΝ ΑΝΑΙΣΧΥΝΤΑ !!!!!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΚΩΦΑΙΒΕΙ!!!

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!!

ΚΑΡΤΕΛ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!!!

και όποιοι (πιστεύω όλοι μας) λένε ότι ισχύουν για βενζίνες, λαχανικά, τρόφιμα κτλ , ΣΙΓΟΥΡΑ ισχύουν και για τους υποογιστές..!!!!

Συμφωνώ απόλυτα sstav. Δεν υπάρχει ελεγχος απο πουθενα. Οτι θελουν κανουν οι εισαγωγεις και οι προμηθευτές.

Link to comment
Share on other sites

πολλές φορες έφερα τον εαυτό μου στη θέση των "ελεγκτων". θα πρέπει να είναι άνθρωποι από πετρα, αναίσθητοι, ψυχροί και απάνθρωποι!

δεν γνωρίζω πολλούς τέτοιους αλλα πόσοι και από αυτούς θα ήθελαν να είναι ελεγκτές?

δυστυχώς δεν βλέπω φως με τους ελεγχους.

μην το πάμε μακριά, εδώ μας φέρνουν πετρέλαιο και όταν δεν φτάνει η στάθμη εκεί που πρέπει σου λένε έχει πετσικάρει το "πλαστικό" βαρέλι και δείχνει λιγότερο. δεν ξέρω μπορεί και να είναι έτσι, αλλα ποιος κάθεται να τσακώνεται? λες για 20-30lt "δεν βαριέσαι τώρα!"

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ανθρωποι απο πετρα πρεπει να ειναι ουτε αναισθητοι ουτε ψυχροι zoro. Την δουλεια τους πρεπει να κανουν και να προφυλασουν τους καταναλωτες. Δηλαδη σκεφτεσαι τους ελενκτες και δεν σκεφτεσαι ολο τον κοσμο που τον "γδυνουν" κανονικα οι επιτηδιοι, τα λαμογια και τα καρτελ των μεγαλοκαταστηματων? Για εμενα πρεπει να τιμωρηθουν και μαλιστα παραδειγματικα οσοι αισχορκερδουν εις βαρος του καταναλωτη τοσα χρονια. Αλλα δεν είμαστε κράτος δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

O έλληνας έχει έφεση στο RMA.

Άμα τις φέρεις για να πουλήσει το 80% θα πάει rma.

Δεν είπα για προσωπική χρήση.

Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια... Ρώτα κάποιον που έχει κατάστημα να σου πει σε τι ποσοστό γίνεται RMA. Το να λέμε έτσι ένα 80% χωρίς να έχουμε στοιχεία, δε βοηθάει κανέναν. Άλλωστε, εγώ δε μίλησα για εμπόριο, αλλά για προσωπική χρήση. Και κάθε κάρτα να κάνω RMA, πάλι θα μου είναι ~120? φθηνότερη. Συμφέρει λες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάτσω να υπερασπιστώ το πλαίσιο και κανένα πλαίσιο, δεν το έκανα ποτέ και δεν θα το κάνω.

Αν νομίζετε ότι είστε τόσο μάγκες, ανοιχτέ μαγαζί , φέρνετε τα όλα από εξωτερικό και να σας φιλάμε όλοι το χέρι.

Αν νομίζεται ότι φταίνε μόνο οι εταιρίες, πλαίσιο,μουλτι κτλπ για τις τιμές είσαστε πολύ γελασμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now