Recommended Posts

καλησπέρα στο φόρουμ.ειναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum αν και παρακολουθώ τα πάντα.με αφορμή ενα καινούργιο υπολογιστή που θελω να ''στήσω'' θα ήθελα την γνώμη σας και την συμβουλή σας οσον αφορά του case που θα επιλέξω.ας ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.θελω:

1---->full tower case,

2---->το pc θα ειναι gaming και hi-end tecnology,

3---->ειμαι μεταξύ 3 κουτιων.

το σύστημα θα χτιστεί σιγά σιγά, με τον καιρό λόγω έλλειψης ρευστού. θεωρώ το κουτί την βάση για να ξεκινήσει κανείς να φτιάχνει εναν υπολογιστή και δεν κοιτω ποια κάρτα γραφικών θα βάλω μετά η μητρική κτλ.

1ο κουτί -----> corsair obsidian 700d me 277 ?

corsair5.jpg

η γνώμη μου είναι πως είναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά.ειναι το αγαπημένο μου και εχω τρελαθεί μαζί του.:kiss:...

2ο κουτι ---->coolermastar haf x 942 180 ?

P1017668.JPG

και

3ο κουτι----->coolermaster cosmos s μεταχειρισμένο απο ενα μέλος του HWbox περίπου 100-130 ?

σκέφτομαι-βασανίζομαι και λέω...... κορυφαίο το obsidian αλλα ακριβό...εν τέλει πιστεύω πως σε βάθος χρόνου θα με αποζημιώσει. μετά το haf x αρκετά μεγάλο και αυτό και στην μισή τιμή αλλά οχι ακριβώς αυτό που θα ήθελα λίγο το desing με ''χαλάει''. είναι πολύ καλό αλλά δεν μου κάνει το ''κλικ'' που μου κάνει το corsair.και τώρα το cosmos του φίλου μακη. ήδη πούλησε το ένα που ειχε σαν αγγελία και τώρα μου είπε ότι το πιο πιθανόν να διαθέσει και άλλο ένα που εχει σε άριστη κατάσταση.με λίγα λεφτά αγοράζεις ένα παλιό(σχετικά) αλλά πολύ καλό κουτί.

είμαι άτομο το οποίο σκέφτεται το μέλλον γι αυτό θέλω να θέσω καλύτερες βάσεις ώστε όταν στο μέλλον πχ θέλω να βάλω υδροψυξη να μην έχω κάποιο πρόβλημα. όταν θα θέλω να αναβαθμίσω κάτι να μπορώ να το κάνω με άνεση χώρου.δεν έχω πρόβλημα με το μέγεθος η με το βάρος.

η τελική ερώτηση είναι : αξίζει να διαθέσω κάποια χρήματα παραπάνω και να πάρω κάτι πολύ καλό η να κρατήσω τα χρήματα γιατί η διαφορά με του corsair με τα αλλ α κουτιά είναι μεγάλη και δεν αξίζει?:que:...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δείς , το σημαντικό για κάποιον που φτιάχνει ενα καλό σύστημα και γενικά μπαίνει στην διαδικασία να πάρει ένα κουτί , είναι να επιλέξει κάτι το οποίο θα έχει απόδοση και επεκτασιμότητα μελλοντικά ώστε να το κρατήσει και να τον καλύψει.

Τώρα το θέμα ομορφιάς είναι υποκειμενικό και σίγουρα παίζει σημαντικό ρολό.

Είναι σαν να έχεις ένα αυτοκινητο και να μην σου αρέσει εμφανισιακά,και να το βλέπεις στο γκαραζ σου κάθε μέρα , έτσι και το κουτί θα το βλέπεις κάθε μέρα.

Επειδή έχω δουλέψει και το Cosmos και τo ΗΑF-X θεωρώ οτι στα χρήματα που ζητάει το HAF πάς ταβάνι.

Δηλαδή δεν αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω , τόσο λόγω χρημάτων αλλα και επειδή το HAF είναι υπερ-πλήρες σαν κουτί. Εμφανισιακά το θεωρώ ουδέτερο.Μπορείς να το φτιάξεις λίγο με LED fans κτλ αν ασχοληθείς περαιτέρω.

Το Cosmos προσωπικά δεν μου άρεσε , είναι απλά ένα ''τεράστιο'' κουτί. Έχει ποιότητα αλλα έχει και τα χρονάκια του. Θα το σκεφτόμουν σοβαρά μόνο αν είχα υδρόψυξη κτλ.

To Corsair είναι καλό , είναι ομορφο , αλλά υπερεκτιμημένο όπως είπες.Δεν τα έδινα τόσα.Τώρα αν είσαι κολλημένος και γουστάρεις το κουτάκι και τα έχεις δώστα και πάρτο (εξάλου μια φορά θα πάρεις κουτί) , όπως σου είπα είναι σαν το αμάξι. :P

Απο αυτά εγώ θα πήγαινα για HAF.

Πολύ καλό κουτί , όμορφο και πολλές δυνατοτήτες είναι το

ΝΖΧΤ Phantom

Αν δεν είχα το HAF αυτό θα επαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δείς , το σημαντικό για κάποιον που φτιάχνει ενα καλό σύστημα και γενικά μπαίνει στην διαδικασία να πάρει ένα κουτί , είναι να επιλέξει κάτι το οποίο θα έχει απόδοση και επεκτασιμότητα μελλοντικά ώστε να το κρατήσει και να τον καλύψει.

κρατάω αυτό από εδώ και συμφωνώ : απόδοση και επεκτασιμότητα μελλοντικά ώστε να το κρατήσει και να τον καλύψει.

Τώρα το θέμα ομορφιάς είναι υποκειμενικό και σίγουρα παίζει σημαντικό ρολό.

Είναι σαν να έχεις ένα αυτοκινητο και να μην σου αρέσει εμφανισιακά,και να το βλέπεις στο γκαραζ σου κάθε μέρα , έτσι και το κουτί θα το βλέπεις κάθε μέρα.

και εδώ συμφωνώ.

Επειδή έχω δουλέψει και το Cosmos και τo ΗΑF-X θεωρώ οτι στα χρήματα που ζητάει το HAF πάς ταβάνι.

για να το λες κάτι θα ξέρεις.

Δηλαδή δεν αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω , τόσο λόγω χρημάτων αλλα και επειδή το HAF είναι υπερ-πλήρες σαν κουτί. Εμφανισιακά το θεωρώ ουδέτερο.Μπορείς να το φτιάξεις λίγο με LED fans κτλ αν ασχοληθείς περαιτέρω.

το HAF είναι υπερ-πλήρες σαν κουτί

Το Cosmos προσωπικά δεν μου άρεσε , είναι απλά ένα ''τεράστιο'' κουτί. Έχει ποιότητα αλλα έχει και τα χρονάκια του. Θα το σκεφτόμουν σοβαρά μόνο αν είχα υδρόψυξη κτλ.

και εμένα η τελευταία μου επιλογή θα ήταν το cosmos.

To Corsair είναι καλό , είναι ομορφο , αλλά υπερεκτιμημένο όπως είπες.Δεν τα έδινα τόσα.Τώρα αν είσαι κολλημένος και γουστάρεις το κουτάκι και τα έχεις δώστα και πάρτο (εξάλου μια φορά θα πάρεις κουτί) , όπως σου είπα είναι σαν το αμάξι. :P

εξάλλου μια φορά θα πάρεις κουτί

Απο αυτά εγώ θα πήγαινα για HAF.

Πολύ καλό κουτί , όμορφο και πολλές δυνατοτήτες είναι το

ΝΖΧΤ Phantom

Αν δεν είχα το HAF αυτό θα επαιρνα.

σύνοψη : συμφωνώ με όλα αυτά που είπες φίλε μου και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.το cosmos όντως και εγώ το βάζω τελευταίο σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα. καλή η κόντρα μεταξύ haf x και ΝΖXT είναι δύσκολο να αποφασίσεις.για το corsair τι να πω τα έχω πει όλα..... βάζω χρήματα στην άκρη γι αυτό αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει... επιβεβαίωσα πάντως οτι το cosmos s δεν έχει αυτά που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

οτι δινεις παιρνεις,σχεδον απαραβατος κανονας.. απο κει και περα το κορσερ το θεωρω ανωτερο ποιοτικα και σχεδιαστικα,επισης και πιο ευρυχωρο απολα οσα αναφερατε.αν ειχε 280 το 800αρι οπως λιγο πριν θα ηταν οτι επρεπε..!!:kiss:...

το 700 το εχει 230 το πιξμανια αλλα με 50ευρω μεταφορικα:(Corsair Κουτί PC Obsidian Series 700D - Πύργος :αγορές, τιμές, αξεσουαρ Corsair Κουτί PC Obsidian Series 700D - Πύργος - Pixmania...

τελος μεταχειρισμενο το κοσμος στα 120ευρω ειναι πολλα οταν αυτο:CoolerMaster Cosmos Pure Black Edition Case (RC-1000K-KKN2-GP) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

που ειναι βαμμενο μεσα εξω μαυρο εχει 185 και ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ..

Link to comment
Share on other sites

μεταχειρισμενο το κοσμος στα 120ευρω ειναι πολλα οταν αυτο:CoolerMaster Cosmos Pure Black Edition Case (RC-1000K-KKN2-GP) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

που ειναι βαμμενο μεσα εξω μαυρο εχει 185 και ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ..

Πάνο αυτο το cosmos ειναι παλιοτερο μοντελο απο το S!απλα αυτα που ειχαν stock τα εβαψαν μαυρα και τα πουλανε ξανα!

Τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ απλα!

Εαν σκευτεσαι αγορα απο εξωτερικο παιρνεις το Obsidian 800D (και οχι το 700) απο 235 ευρω χωρις μεταφορικα! Εαν το ψαξεις θα σου βγουν τα περισσοτερα πολυ φθηνα!

Παρε και ενα λινκ απο εμενα

Corsair Obsidian 800D with side panel window (CC800DW) | Skinflint Price Comparison EU

Εγω οπως βλεπεις(υπογραφη) εχω το Cosmos S εδω και 2+ χρονια! Το εβαψα μαυρο κ εκανα κατι μοντες! με εχει καλυψει αρκετα και ειμαι χαρουμενος! Απλα μετα απο 2 χρονια δεν το βλεπω οπως το εβλεπα οταν το πηρα!θελει το φρεσκαρισματακι του!

Τωρα η κριση ειναι δικη σου..Τα χρηματα δικα σου επισης και αποφασιζεις εσυ!

Εγω θα επερνα 800d απο εξω χωρις δευτερη σκεψη!αλλα θα το εψαχνα πολυ!

EDIT: τωρα βεβαια που το ξαναβλεπω 300 ευρω εχει απο Ελλαδα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, θα σου πω μια ιστορια.

Ξεκινησα με ενα Full Tower μπεζ κουτι.

Μετα, ηθελα φωτακια και εφε και πηρα ενα φαντεζι μπλε Mid Tower κουτι που του αλλαξα τον αδοξαστο στην καγκουρια.

Μετα, πηγα στο Stacker STC-01. Ω τι ευτυχια! Πρωτη φορα εβλεπα τετοια ποιοτητα σε κουτι, ειχα χαζεψει τοσο που εβριζα τον εαυτο μου και ολες τις επιλογες που εκανα στο παρελθον.

Μετα, πηγα σε Lian Li και SilverStone. V2000, V2100, TJ07, TJ09, V2100 και τελικα τωρα X2000. Οπως καταλαβαινεις, αντιληφθηκα πως ΟΤΙ και να κανει η CoolerMaster, ΟΣΟ και να με εντυπωσιασε στην αρχη το Stacker, οταν θες την αληθινη ποιοτητα, πας κατευθειαν στους καλυτερους.

---

Αυτη τη στιγμη η Corsair ειναι στους καλυτερους με το 800D. Ξερω οτι ειναι ακριβο, ξερω οτι το Cosmos μπορει να σου κανει μια χαρα, οπως και το εξαιρετικο HAF-X.

Αλλα αν κι εσυ εχεις το ιδιο μικροβιο με μενα (και τους hwboxίτες γενικα), καποια στιγμη θα πας στο κατι παραπανω, αν τωρα διαλεξεις ενα CoolerMaster.

Γνωμη μου λοιπον? Πηγαινε κατευθειαν στο κορυφαιο :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, θα σου πω μια ιστορια.

Ξεκινησα με ενα Full Tower μπεζ κουτι.

Μετα, ηθελα φωτακια και εφε και πηρα ενα φαντεζι μπλε Mid Tower κουτι που του αλλαξα τον αδοξαστο στην καγκουρια.

Μετα, πηγα στο Stacker STC-01. Ω τι ευτυχια! Πρωτη φορα εβλεπα τετοια ποιοτητα σε κουτι, ειχα χαζεψει τοσο που εβριζα τον εαυτο μου και ολες τις επιλογες που εκανα στο παρελθον.

Μετα, πηγα σε Lian Li και SilverStone. V2000, V2100, TJ07, TJ09, V2100 και τελικα τωρα X2000. Οπως καταλαβαινεις, αντιληφθηκα πως ΟΤΙ και να κανει η CoolerMaster, ΟΣΟ και να με εντυπωσιασε στην αρχη το Stacker, οταν θες την αληθινη ποιοτητα, πας κατευθειαν στους καλυτερους.

---

Αυτη τη στιγμη η Corsair ειναι στους καλυτερους με το 800D. Ξερω οτι ειναι ακριβο, ξερω οτι το Cosmos μπορει να σου κανει μια χαρα, οπως και το εξαιρετικο HAF-X.

Αλλα αν κι εσυ εχεις το ιδιο μικροβιο με μενα (και τους hwboxίτες γενικα), καποια στιγμη θα πας στο κατι παραπανω, αν τωρα διαλεξεις ενα CoolerMaster.

Γνωμη μου λοιπον? Πηγαινε κατευθειαν στο κορυφαιο :drinks:

με εχεις κολλήσει φίλε αυτήν την ''γρίπη''....χαχαχα!!!ναι εκει θα πάω μάλλον τώρα ψάχνω να το βρω απ το εξωτερικό πιο φθηνα!!!thanks για την απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο αυτο το cosmos ειναι παλιοτερο μοντελο απο το S!απλα αυτα που ειχαν stock τα εβαψαν μαυρα και τα πουλανε ξανα!

Τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ απλα!

Εαν σκευτεσαι αγορα απο εξωτερικο παιρνεις το Obsidian 800D (και οχι το 700) απο 235 ευρω χωρις μεταφορικα! Εαν το ψαξεις θα σου βγουν τα περισσοτερα πολυ φθηνα!

Παρε και ενα λινκ απο εμενα

Corsair Obsidian 800D with side panel window (CC800DW) | Skinflint Price Comparison EU

Εγω οπως βλεπεις(υπογραφη) εχω το Cosmos S εδω και 2+ χρονια! Το εβαψα μαυρο κ εκανα κατι μοντες! με εχει καλυψει αρκετα και ειμαι χαρουμενος! Απλα μετα απο 2 χρονια δεν το βλεπω οπως το εβλεπα οταν το πηρα!θελει το φρεσκαρισματακι του!

Τωρα η κριση ειναι δικη σου..Τα χρηματα δικα σου επισης και αποφασιζεις εσυ!

Εγω θα επερνα 800d απο εξω χωρις δευτερη σκεψη!αλλα θα το εψαχνα πολυ!

EDIT: τωρα βεβαια που το ξαναβλεπω 300 ευρω εχει απο Ελλαδα!

φίλε καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.με ενθαρρύνεις πολύ με τα στοιχειά που μου έδωσες. ψάχνω σαν τρελός να βρω κάτι απ ''έξω'' και κυρίως από Αγγλία, διότι σπουδάζει ο αδερφός μου εκεί και εάν αγοράσει κάτι πρόκειται να μου το φέρει το Ιανουάριο.το μόνο που διστάζω είναι η μεταφορά και τα χρήματα? είναι βαρύ το κουτί στο αεροπλάνο θα πληρώσει κάποια λεφτά. πόσα θα είναι αυτά? θέλω να υπολογίσω τα πάντα ώστε να δω όλες τι πιθανές επιλογές και να υπολογίσω όλους τους παράγοντες.(είμαστε και συγχωριανοί χαχα)

Link to comment
Share on other sites

οτι δινεις παιρνεις,σχεδον απαραβατος κανονας.. απο κει και περα το κορσερ το θεωρω ανωτερο ποιοτικα και σχεδιαστικα,επισης και πιο ευρυχωρο απολα οσα αναφερατε.αν ειχε 280 το 800αρι οπως λιγο πριν θα ηταν οτι επρεπε..!!:kiss:...

το 700 το εχει 230 το πιξμανια αλλα με 50ευρω μεταφορικα:(Corsair Κουτί PC Obsidian Series 700D - Πύργος :αγορές, τιμές, αξεσουαρ Corsair Κουτί PC Obsidian Series 700D - Πύργος - Pixmania...

τελος μεταχειρισμενο το κοσμος στα 120ευρω ειναι πολλα οταν αυτο:CoolerMaster Cosmos Pure Black Edition Case (RC-1000K-KKN2-GP) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

που ειναι βαμμενο μεσα εξω μαυρο εχει 185 και ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ..

φίλε πανο από το pixm@nia@ ήθελα να το αγοράσω και εγώ, μάλιστα τους έστειλα mail και του ρώτησα εάν μπορώ να το παραλάβω εγώ ο ίδιος και μου απάντησαν που δεν γίνεται!!

Link to comment
Share on other sites

μην κοιτάς απο εξωτερικό γιατι με μεταφορικά θα σου έρθει ο κούκος αηδόνι :P

βουρ για το 800αρι για μένα

κουτί έρωτας :D

ναι αλλά μπορώ να πάρω με 185 ? 700 αρι και εντάξει μετά στο αεροδρόμιο οσα πληρώσω αλλά και πάλι νομίζω αξίζει...για το 700 αρι πάντα....το 800 αρκετά πιο ψηλά σε τιμή....

Link to comment
Share on other sites

τελικά παιδιά αγορα το corsair obsidian 800d(yeah) εκτος forum στα 200 μεταχειρισμένο. ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις σας και ευχαριστώ παρα πολύ γι την καθοριστική βοήθεια ''μερικών''!!!!!!!

3857469341_f86dbe18f0_o.jpg

CC800DW.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now