chri5ti9

ΣΥΓΧΗΣΗ ΓΙΑ ΨΥΚΤΡΑ

Recommended Posts

ΟΚ παιδια μπορει να κλεισει το θεμα τηνεχω παρει την αποφαση μου η οποια ειναι η Megahalems Rev B. με χ2 coolermaster sickleflow.Και κατι τελευταιο πς γινεται να ελεγχω την ταχυτητα των αενμιστηρων?Θα χρειαζεστε ειδικο προγραμμα απο τη mobo ή και με το φανσπιντ θα μπορω?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδια μπορει να κλεισει το θεμα τηνεχω παρει την αποφαση μου η οποια ειναι η Megahalems Rev B. με χ2 coolermaster sickleflow.Και κατι τελευταιο πς γινεται να ελεγχω την ταχυτητα των αενμιστηρων?Θα χρειαζεστε ειδικο προγραμμα απο τη mobo ή και με το φανσπιντ θα μπορω?

Μην αγορασεις ανεμιστηρακια της coolermaster ειναι μαπα,πρωτον δεν βγαζουν 2000 στροφες αλλα 1800 στροφες ασε τι γραφει πανω στη συσκευασια και δευτερον κανουν αρκετο θορυβο,εαν μπορεις ψαξε και βρες ανεμιστηρακια της silenX νομιζω το multirama εχει μια τελευταια παρτιδα με μπλε leds,εαν δε μπορεις να βρεις silenX στο πλαισιο υπαρχουν τα Xigmatek τα οποια ειναι καλυτερα απο τα sickleflow της coolermaster,για την ψυκτρα που θα παρεις συμφωνω, σκεφτομαι και εγω να παρω την ιδια........

Link to comment
Share on other sites

για τα silenx δεν σχολιάζω καν, προτιμω να ακούω τον ηχο του αερα που κανουν τα sickleflow παρα τον ηχο απο το μοτερ των silenx. για τα xigmatek δεν μπορω να πω κάτι καθως δεν είχα ποτέ μου.

Link to comment
Share on other sites

για τα silenx δεν σχολιάζω καν, προτιμω να ακούω τον ηχο του αερα που κανουν τα sickleflow παρα τον ηχο απο το μοτερ των silenx. για τα xigmatek δεν μπορω να πω κάτι καθως δεν είχα ποτέ μου.

Ναι ειναι μαπα τα silenx,το ακουσαμε κι αυτο.....εχεις βαλει silenx διπλα σε sickleflow? εγω το χω κανει και ειδα τη διαφορα,ασε που δεν αποδιδουν 2000 στροφες αλλα 1800 στροφες και αποδιδουν μικροτερη πιεση αερα απο ενα silenx στις 1400 στροφες,το θεμα ειναι οτι δεν εχουν σημασια οι στροφες αλλα το μοτερακι που χρησιμοποιει η καθε εταιρια,παντως μη μου πεις οτι ακουγονται υπερβολικα γιατι θα πεσω κατω......πες μας ενα ανεμιστηρακι 12αρι που να αποδιδει πανω απο 70 cfm και κατω απο 14dba,εαν μου βρεις κατι τετοιο αυτη τη στιγμη στην ελληνικη αγορα οτι εχω πει για τα silenX το παιρνω πισω,παντως οτι ειναι τα μοναδικα που εχουν χαμηλα dba δεν μπορει να το αμφισβητησει κανεις,μονο αυτα αξιζουν,τα noctua και τα xigmatek ........

Ακουμε καποιους που ειναι δυσαρεστημενοι απο τα εν λογο ανεμιστηρακια επειδη κανουν θορυβο αλλα η εταιρια δεν ειπε οτι ειναι εντελως αθορυβα,πιανουν λιγα dba σε συγκεκριμενη πιεση αερα......εγω εχω δυο στο κουτι μου ενα μπροστα και ενα πισω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

Link to comment
Share on other sites

εχω 3 sickle στο gtx360 μου αυτη την στιγμη και παλαιότερα είχα 3 silenx.

για μενα δεν αξιζουν για κανενα λογο τα 20 ευρο που ζητουσαν τότε. μετα απο ~2-3 μηνες εκαναν τραγικο θορυβο. Μακάρι να είχα πέσει εγω σε ελλατωματικη παρτίδα και να είναι πραγματικα αθορυβα αλλα δεν το βλέπω. Τα 14dba ούτε για αστείο δεν μπορείς να τα πεις.

silent and efficient power supplies

silent fans, developed in germany | Noiseblocker

Και τα noctua για μένανε μετράνε σαν fans.

βασικα το πήγαμε καμποσο OT οπότε αν ποθείτε καντε ένα θέμα να μιλήσουμε για fans :)

Link to comment
Share on other sites

εχω 3 sickle στο gtx360 μου αυτη την στιγμη και παλαιότερα είχα 3 silenx.

για μενα δεν αξιζουν για κανενα λογο τα 20 ευρο που ζητουσαν τότε. μετα απο ~2-3 μηνες εκαναν τραγικο θορυβο. Μακάρι να είχα πέσει εγω σε ελλατωματικη παρτίδα και να είναι πραγματικα αθορυβα αλλα δεν το βλέπω. Τα 14dba ούτε για αστείο δεν μπορείς να τα πεις.

silent and efficient power supplies

silent fans, developed in germany | Noiseblocker

Και τα noctua για μένανε μετράνε σαν fans.

βασικα το πήγαμε καμποσο OT οπότε αν ποθείτε καντε ένα θέμα να μιλήσουμε για fans :)

καλα εαν τα πηρες πριν κανα χρονο λογικο ειναι να εκαναν τοσα λεφτα αφου ηταν τα καλυτερα 12αρια,εγω το ενα το πηρα απο το πλαισιο 9,90ευρω και το αλλο απο τα multirama 23 ευρω,το μονο σιγουρο ομως ειναι οτι δεν εδωσα τζαμπα χρηματα....

Τα sickleflow με τοσες στροφες που βγαζουν επρεπε να αποδιδουν πανω απο 80cfm πιεση αερα,εαν σκεφτεις οτι υπαρχουν ανεμιστηρακια που βγαζουν την ιδια πιεση η και παραπανω σε ορισμενες περιπτωσεις στις 1500 στροφες αλλα μην επιμενεις οτι ειναι πιο αθορυβα απο τα silenX εδω γελαμε ακομη κι αν ακουγονται τα silenX οπως λες...... οτι εχει βγαλει η coolermaster ειναι αποτυχημενα ολα.....

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα πουθενα πως είναι πιο αθορυβα απο τα σιλενχ, προς θεου. αλλά προτιμω να ακουω την ροη του αέρα που περνάει από τα fins του ψυγείου παρα το γουργουρισμα του μοτερ :D

Link to comment
Share on other sites

Στο πλαισιο για να σου περασουν μια ψυκτρα θελουν 45 ευρω,ειναι με τα καλα τους? ειδα καποια βιντεακια στο νετ σχετικα με την εγκατασταση μιας ψυκτρας prolimatech megahalem και τα πραγματα ειναι απλα,θα μπορουσα να την περασω κι εγω,περιττο να πω οτι τα βιντεακια δεν ειχαν διαρκεια πανω απο 5 λεπτα,δηλαδη 45 ευρω για 5 λεπτα ειναι πολλα,εδω ο αλλος ξεσκιζεται να βγαλει το μεροκαματο 7 ωρες και δεν παιρνει τοσα,λοιπον σκεφτομαι να την παρω τη ψυκτρα να βαλω πανω τα ανεμιστηρακια που εχω της silenx που ειναι πιο δυνατα και να αγορασω και δυο xigmatek για να τα τοποθετησω μπρος-πισω στο κουτι μου.........

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now