GoriLLakoS

"Ξεκλειδώστε" τους σκληρούς σας δίσκους ! Part I

Recommended Posts

ΜΗΝ το δοκιμασετε, ειναι εικονικος ο δισκος που δημιουργειται(παρομοια γινεται και με το fdisk), το νεο partition ειναι απλα μια εικονα του κανονικου, και οταν γεμισει το εικονικο παρτισιον με δεδομενα και πατε να γραψετε στο κανονικο τοτε θα παρετε data corruption and data loss!!! ΠΡΟΣΟΧΗ

http://www.theinquirer.net/en/inquirer/news/2004/03/09/indias-time-is-here-and-beware-hard-drive-miracles

Link to comment
Share on other sites

ωραίος ο Bill... super παρουσίαση...

το επόμενο βήμα είναι να τους φέρεις εδώ να δούμε πόσα GB χωράνε για να δούμε αν είναι overlapped τα partitions και τα ζορίσουμε και λίγο με αρκετούς κύκλους rwite/erase για να δούμε αξιοπιστία...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά άν οι εταιρίες μπορούσαν να διπλασιάσουν τον χώρο στους δίσκους και να τους πουλάνε πολύ ακριβότερα δεν θα το κάνανε??? ή κάποιο λόγο θα έχουν ή καποιο λάκο έχει η φάβα...

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς το δοκίμασες σε έναν Western Digital που είναι Seagate?

Μήπως μπερδεύτηκες λίγο? :D

Δεν υπάρχει περίπτωση το ST3500320AS να ανήκει σε WD ;)

ST: Seagate Technologies (νομίζω)

3: δεν ξέρω - νομίζω 3.0 GBPS :P

500: 500GB

320: 32MB Cache

AS: Sata? Δεν είμαι σίγουρος πάλι :P

γραψε λαθος παντος σε Western Digital 320 το δοκιμασα.

Τελικα το καταφερα αλλά το ghost το έτρεξα στον 320 και μετα γύρισα στον κανονικο μου δισκο που εχω το ΟS

Από κει και μετα γ@μ1θ1κε ομως θα το ξαναδω

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ το δοκιμασετε, ειναι εικονικος ο δισκος που δημιουργειται(παρομοια γινεται και με το fdisk), το νεο partition ειναι απλα μια εικονα του κανονικου, και οταν γεμισει το εικονικο παρτισιον με δεδομενα και πατε να γραψετε στο κανονικο τοτε θα παρετε data corruption and data loss!!! ΠΡΟΣΟΧΗ

http://www.theinquirer.net/en/inquirer/news/2004/03/09/indias-time-is-here-and-beware-hard-drive-miracles

θα συμφωνήσω μαζί σου το δοκιμαζω απλός για να δω τι κάνει αλλά δεν προκειται να αποθηκευσω δεδομενα εκει μεσα

:evil:

edit:για το προγραμμα steilte pm

Link to comment
Share on other sites

@GeorgeVasil ναι ωρέ..άμα σβήσεις το partition , ο δίκσος ξαναγυρνάει στα κανονικά του :D

OK..:)

Βασικα μηπως με αυτη τιν moda αλλαζει η πυκνοτητα εγραφης?

Κατι με SP ή LP ενα πραγμα..;)

Με οποιες επιπτωσεις...?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά δεν τίθεται θέμα ανακάλυψης του τροχού ή παγκόσμιας ανακάλυψης. . .

Η διαδικασία είναι γνωστή απο το 2002 απλά είχε περάσει απαρατήρητη και αφού είχα τους δίσκους είπα να δοκιμάσω...

Αναμένετε το PART II για περισσότερες πληροφορίες.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δυο σκληρους εναν 300 WD, και εναν 250 HITACHI.

Aκολουθωντας κατα γραμμα τις συμβουλες του βασιλη διμιουργησα κατ αρχας ακομα ενα παρτισιον μεγεθους 300 gb στον WD, το φορμαρισα και βουαλα...

Αφησα ομως απειραχτο το μικρο παρτισιον των 8MB που δημιουργησε το Norton ghost στον δισκο.

Καπακι κανω το ιδιο στον 250 αρη οσο ειμαι μεσα στα windows, και παω να εκκινησω, για να δω τι καταφερα............

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ....παει να εκκινησει ο 300 +300 δεν ξεκινα, αντ αυτου παει να φορτωσει το norton ghost, και μενει κολημενο στην πρωτη του οθονη.......

Παω να εκκινησω τον 250 +250 και ακριβως μια απο τα ιδια..

Μετα απο συνεχεις προσπαθειες και πειρατισμους, NTLDR is missing και στους δυο σκληρους...παει το πι-σι.

Tεσερις ωρες τωρα προσπαθω να περασω windows σε καποιον απο αυτους τους δισκους και δεν μπορω, ειμαι απο cant find bootloader (VISTA) σε cant find NTLDR (XP).......

Αυτα ΚΑΙ στους δυο σκληρους

Οπως καταλαβαινετε τωρα γραφω απο το laptop..

Αυτα για οποιν θελει να πειραματιστει..

Κατοπιν εμαθα οτι δεν "ξεκλειδωνεται" χωρος, αλλα δημιουργειται ενα εικονικο αντιγραφο του σκληρου , που στην ουσια ειναι αχρηστο. (Αν ας πουμε γεμισει ο δισκος, δεν ειναι προσπελασιμο το παρτισιον που δημιουργηθηκε!!!!!!)

Σκεφτειτε λιγο, δεν ειναι τυχαιο που ο χωρος που "ελευθερωνεται" ειναι ισος με το μεγεθος του δισκου που εχετε!!!!!!!

Ασ το ψαξει καποιος λιγο παραπανω, εγω εχω τωρα ενα πισι να στησω( ΑΝ ΒΡΩ ΣΚΛΗΡΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ WINDOWS).

EDIT.....μηπως λεω μηπως, θα επρεπε καθε φορα να σβηνουμε το μικρο παρτισιονακι των 8 ΜΒ, ωστε να μην προσπαθει να φορτωσει το Norton ghost, στην επομενη επανακινηση, αλλα να φορτωνουν κανονικα τα windows???????,

Link to comment
Share on other sites

PEDIA DOSTE PROSOXI EDO!!

Exo kani to pirama mu ke ego me 2 HDDs ton 20 GB , katafera na kano to partition me epitixia ke diagrapsa ke to 8mb partition tu norton. Meta ksekinisa na valo data ke sta dio partition tu disku pu ixe gine hack to original ke sto hacket , meta ekplikseos mu ida oti evala sinolo 23 GB!! Ara to pirama petixe skeftika.. Meta apo ena restart ola ta data sto proto partition to original ixan katastrafi ke den anige kan to partition mono me format .. Apotelesma.. Distixos afti den ine i lisi giana aniksume tin krifi mnimi ton HDDs mas,den mpirazi omos simmasia exi pos kapgi ekana ton kopo na piramatistun ke na mas pun tin anakalipsi tus. Tora an kati ine la8os den mpirazi :) btw @GoriLLakoS thx filemu gia tin erevna pu ekanes ke to xrono pu dia8eses gia emas ke mas parusiases pos mporume na to kanume ke emis. Isos kapia stigmi vris to pragmatiko klidi giana aniksume ton krimeno xoro stus HDDs mas! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Noni και καλώς όρισες στην παρέα μας :)

Ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια :)

Το 8mb Partition του Norton δν θα έπρεπε να το είχες σβήσει.

Διάβασε αυτό :

ΠΡΟΣΟΧΗ : Το αρχείο MBR ή αλλιώς Master Boot Record , δεν υπάρχει πιά και αυτό σημαίνει πώς μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το νέο partition ώς partition και μόνο. Μπορείτε να το κάνετε format κανονικά, να αποθηκέυσετε και να διαγράψετε αρχεία και ότι άλλο μπορεί να κάνει κάποιος σε ένα σκληρό δίσκο.

Το μοναδικό που δεν μπορείτε να κάνετε είναι να διαγράψετε το partition ώστε να ενσωματωθεί το συγκεκριμένο partition στον υπόλοιπο σκληρό δίσκο , διότι θα ξαναγυρίσει ο δίσκος στην κανονική του χωριτηκότητα και θα πρέπει να ξανακάνετε όλη την διαδικασία για να ξεκλειδώσετε τον κρυμμένο χώρο.

Άμα κάποτε βρεθεί τρόπος να γίνεται αυτό κανονικά να είσαι σίγουρος ότι θα το ποστάρω :)

PS Μόνο ελληνικά γράφουμε :D:)

Link to comment
Share on other sites

To θέατρο του παραλόγου :

Οι απόπειρα έγινε στο pc του αδερφού μου, γιατί διευκόλυνε ο χώρος που είναι τοποθετημένο το κουτί. Δίσκος Α είναι ο δίσκος που είχε το PC. Δίσκος Β είναι ένας 80άρης στον οποίο θα επιχειρούσα να αυξήσω τη χωρητικότητα.

α) Με το Acronis έκανα clone το δίσκο Α στο δίσκο Β, ώστε να έχει λειτουργικό και ο δεύτερος.

β) Αποσυνδέω τον Α και boot-άρω με τον B για να βεβαιωθώ ότι το clone έγινε σωστά.

γ) Αποσυνδέω τον Β και πάω να boot-άρω με τον Α για να περάσω το ghost. ΑΚΥΡΟ!!!! Ο δίσκος Α έχει χάσει όλα τα δεδομένα και τα partition που υπήρχαν πάνω του για ανεξήγητο λόγο.... Fixmbr κτλ δε βοηθάνε... O σκληρός έχασε τα πάντα κυριολεκτικά δια μαγείας....

δ) Ξαναπερνάω λειτουργικό κτλ κτλ. Δε με πειράζει ο χρόνος που θα χάσω. Με πειράζει το κράξιμο που θα μου ρίξει ο αδερφός μου για τα stats του CoD4 που του κατέστρεψα... Άντε να του εξηγήσω (noob gamer γαρ) ότι δεν έκανα τίποτα που να δικαιολογεί την απώλεια των δεδομένων.... Κάποια παραξενιά του Bios ή των MBR των δίσκων....

ε) Μάλλον μετά από τόσο χαμένο χρόνο δε θα επιχειρήσω στο άμεσο μέλλον να κάνω όσα γράφει ο gorillakos....

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις...εγω το έκανε με άδειους δίκσους, όχι με δεδομένα...γιατί να τοκάνετε με δεδομένα?

δ. Μπορω΄να σου δώσω έτοιμο Profile 55lvl.

Και επειδή πολλοί ρωτάνε, τα screenshot απο τους ξεκλειδωμένους δίσκους είναι αληθινά δικά μου και όχι απο αλλού :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Την αύξηση χώρου σε άδειο δίσκο πήγα να κάνω. Εδώ λέμε ότι χάθηκαν τα δεδομένα του κύριου δίσκου, όντας αποσυνδεδεμένος... Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τι φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλη την παρέα μιας και είναι το πρώτο μου ποστ!

Διάβασα το review του φίλου Gorillakou με μεγάλη προσοχή, αλλά δεν κατάλαβα καθόλου πού βασίζεται η όλη διαδικασία. Το εισαγωγικό κομμάτι ήταν ωραία γραμμένο, αλλά η συνέχεια δεν έχει καμία σχέση ούτε με αυτό, ούτε με αλλαγή firmware-πυκνότητας κλπ. Πιο πολύ μου φαίνεται ότι πρόκειται για κάποιου είδους bug του Norton Ghost που μάλλον διορθώθηκε στις επόμενες εκδόσεις του. Περιμένω μια απάντηση που να εξηγεί τη λογική στην οποία βασίστηκε το πείραμα.

Επίσης αυτό το ποστ μόνο εγώ το είδα; Πέρασε εντελώς απαρατήρητο και πιστεύω ότι εδώ βρίσκεται ακριβώς η εξήγηση του φαινομένου :

ΜΗΝ το δοκιμασετε, ειναι εικονικος ο δισκος που δημιουργειται(παρομοια γινεται και με το fdisk), το νεο partition ειναι απλα μια εικονα του κανονικου, και οταν γεμισει το εικονικο παρτισιον με δεδομενα και πατε να γραψετε στο κανονικο τοτε θα παρετε data corruption and data loss!!! ΠΡΟΣΟΧΗ

http://www.theinquirer.net/en/inquir...drive-miracles

Καλά τα συγχαρητήρια, αλλά μήπως να το ερευνούσαμε λίγο καλύτερα το θέμα;

Φιλικά mitsoulas :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Mitsoulas και καλώς ήρθες στην παρέα μας,

Όχι, δεν πέρασε απαρατήρητο καθόλου :) , απλά άυτό που υπάρχει αυτήν την στιγμή είναι μόνο η διαδικασία και το PART I.

Στο δέυτερο μέρος του review(Που ευελπιστώ να γίνει σύντομα, αφού όλους μας μας πιέζει ο χρόνος), θα δωθούν απαντήσεις σε όλα καθώς και live παραδείγματα με read/write/transer rates, data loss και corrupted data αν εντοπιστούν..και επιπλέον ότι άλλη παρατήρηση βρούμε . .

Συνεπώς το πείραμα δεν έχει τελειώσει ακόμα και θα υπάρχει και συνέχεια.

Το πιο δύσκολο έως και αδιανόητο είναι να βρεθεί διαδικασία να τραβάμε firmware απο δίκσους, να τα μοντάρουμε και να το φορτώνουμε σε άλλους...

Φιλικά

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πολλοί στελνετε mail στο info@hwbox.gr αλλά δέν δίνεται το email σας και δέν μπορούμε να απαντήσουμε... :(

Η γραφτείτε και στείλτε πμ ή στο mail βάλτε και το mail σας στο τέλος..:)

To Link είναι εδώ για το Norton

Ghost 2003 Build 775

http://rapidshare.de/files/38902786/GHOST2K3.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now