George_o/c

LG Optimus 2X: Το πρώτο διπύρηνο smartphone έκανε την εμφάνισή του!

Recommended Posts

To έκανε licence, το αγόρασε, το έκλεψε... Έχετε μπερδέψει ΕΝΤΕΛΩΣ τα μπούτια σας όμως και σας διαβάζει και κόσμος που δε γνωρίζει όπου πιθανώς να πιστεύει αυτά που λέτε...

Άλλο το IOS της Cisco και άλλο το iOS της Apple:

iOS (known as iPhone OS prior to June 2010) is Apple's mobile operating system. Developed originally for the iPhone, it has since been used on the iPod Touch, iPad and Apple TV as well...

...

iOS is derived from Mac OS X, with which it shares the Darwin foundation, and is therefore a Unix-like operating system by nature.

In iOS, there are four abstraction layers: the Core OS layer, the Core Services layer, the Media layer, and the Cocoa Touch layer. The operating system uses roughly 500 megabytes of the device's storage, varying for each model.

Cisco IOS (originally Internetwork Operating System) is the software used on the vast majority of Cisco Systems routers and current Cisco network switches. (Earlier switches ran CatOS.) IOS is a package of routing, switching, internetworking and telecommunications functions tightly integrated with a multitasking operating system.

Πηγές: IOS, iOS

Link to comment
Share on other sites

To iOS Brand το εχει αγορασει απο την Cisco η Apple πλεον.
Βασικα ναι δε το αγορασε, το κανε licence απο τη cisco.
Για μαζεψου λιγο, αμεσως bashing.

Εχει κανει licence τη χρηση του ονοματος και οχι

το λογισμικο αυτο καθε αυτο.

Διάβασε τι λες και μετά κρίνε τα δικά μου λεγόμενα... Και τα "μαζέψου" όχι σε μένα. Δε με ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Wizard! Άλλο το ένα, άλλο το άλλο! Άσχετο το IOS με το (i)OS. Για την Apple λέγεται απλά OS, το i το κοτσάρει σε όλα της τα προϊόντα.

Γι'αυτό και έβαλα [spam mode]

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναφερομαι σε αυτα:

Apple licenses iOS trademark from Cisco; purchases FaceTime trademark flat out|Edible Apple

AppleInsider | Cisco licenses iOS name to Apple, screenshot shows iWork on iPhone

Δεν ειπα καπου οτι το iOS της Apple ειναι το iOS της Cisco (με την εννοια του λειτουργικου). Και το ανεφερα επειδη καποιος ειπε οτι το κλεψε απο την CISCO η APPLE (ισως και αστειευομενος).

Εγω μια χαρα τα λεω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Με το σημα παντως πλεον δεν υπαρχει καποιο προβλημα.

Επιπλεον και το Desire μου kai to Iphone εχουν την ιδια χασουρα

σηματος αν καλυψεις τα σημεια "εκπομπης".

Το Flash ειναι αλλο καπελο, που αντισταθμιζεται απο αλλα καλα της

συσκευης (αποκριση, τεχνολογια, look).

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone στην Αμερικη (αλλο GSM), εχανε το σημα του, εν αντιθεσει με τα αλλα τηλεφωνα.

Στην Ευρωπη εχει λιγο μεγαλυτερες απωλειες απο τα αλλα - αλλα δεν χανει τελειως το σημα.

Link to comment
Share on other sites

Iphone

oops! no flash! :D

kai gia to sima

http://www.youtube.com/watch?v=dogM4Wu51tc&feature=player_embedded

ps: exo to pixon12 giati to mono pou thelo einai na min kouvalao extra camera otan vgazo foto.

Ευτυχώς που δεν έχει flash! Δόξα το Θεό! Στον υπολογιστή μου, το ΜΟΝΟ πράγμα που έχει σκάσει εδώ και 1.5 χρόνο που έγινε format είναι ότι χρησιμοποιεί flash. Αφήνω τον FF ανοικτό με σελίδα που έχει απλά ένα banner και μετά από 1 ώρα γυρνάω και έχει σκάσει... Τι να λέμε τώρα...; Ας διαδοθεί το HTML5 και το flash να δεις πως θα πεθάνει. Για να μην αναφέρω και τα προβλήματα ασφαλείας... Η McAfee είχε ανακοινώσει ότι μέχρι το 2014 οι ιοί που αφορούν σε προγράμματα της Adobe θα είναι πιό επικίνδυνοι από αυτούς των Windows...

Όσο για το σήμα... Απλά αστείο... Πήρα το 4 εδώ και 15 ημέρες και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Φυσικά χωρίς θήκη... Ούτε μπήκα στον κόπο αν τη βάλω. Κι ένας από τους λόγους που το αποφάσισα να το πάρω ήταν ότι όσοι φίλοι μου το πήραν μου επιβεβαίωσαν ότι δεν έχει πρόβλημα. Κι όποιος δε με πιστεύει, ας έρθει να το δει.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον και το Desire μου kai to Iphone εχουν την ιδια χασουρα

σηματος αν καλυψεις τα σημεια "εκπομπης".

Το LG δέ νομίζω να έχει πρόβλημα με το σήμα. Το Desire HD απότι κατάλαβα έχει πρόβλημα με το wifi και όχι με το gsm σήμα για να κάνεις κλήσεις. Επίσης είναι ένα απο τα πολλά καλά μοντέλα της htc.

Το Flash ειναι αλλο καπελο, που αντισταθμιζεται απο αλλα καλα της

συσκευης (αποκριση, τεχνολογια, look).

Ok, και τί έχει περισσότερο απο μία άλλη συσκευή που να το κάνει να "αντισταθμίζεται"? Γιατί πρέπει να είναι κάτι πιό σοβαρό απο το "looks" που κατα πρώτον είναι σχετικό (οπως το παίρνει ο καθένας) και δέυτερον δέν επαρκεί, δέν είναι σοβαρός λόγος για να καλύψει τη χασούρα που προκαλεί η μή ενσωμάτωση flash.

Επίσης απο looks το πιό όμορφο κατα την άποψή μου είναι το Omnia 2 σε λευκό και το i9010 by giorgio armani

Όταν λές τεχνολογία τί ενοείς? Camera δέν έχει την καλύτερη, επεξεργαστή δέν έχει τον καλύτερο, "universal" 3mm stereo jack δέν θα το έλεγα, η μνήμη του δέν είναι επεκτάσιμη, οθόνη απλά δέν είναι Super amoled και έχουν γίνει αναφορές οτι κιτρινίζει, πετάει "temperature error" όποτε θέλει, το mic πολλές φορές δέν δουλεύει και πρέπει να βάλεις ανοιχτή ακρόαση για να σε ακούσουν, ο proximity sensor όποτε το πιάσει δέν δουλεύει και πατάς το mute με το αφτί κατα λάθος, δόνηση είναι σάν να μήν έχεις, το γυαλί που έχει πίσω σπάει με την πρώτη πτώση, η εμβέλεια του bluetooth είναι απογοητευτική, η μπαταρία δέν αλλάζει, το κλείστρο απο την πίσω camera κάνει ότι θέλει, το 3g σήμα είναι ιδιαίτερα αδύναμο, δέν μπορείς απλά να το συνδέσεις στο pc και να αντιγράψεις ΤΙΠΟΤΑ απολύτως γιατί πρέπει να έχεις το ενοχλητικότατο i-spam-tunes εγκατεστημένο, δέν έχει mini ή micro usb port, και για να γίνει κινητό θέλει "crack". Επίσης πολλές αναφορές έχουν γίνει για το πόσο ζεστό γίνεται κατα τη διάρκεια της φόρτισης, και σε πολλές περιπτώσεις καίει το χέρι του χρήστη και πιάνει φωτιά και ανατινάζεται -> iPhone 4's USB port catches fire, burns user's hand - Yahoo! News

Μόνο μειονεκτήματα βλέπω μέχρι στιγμής.

Και μή μου πέις το κλασικό "κανένα δέν είναι τέλειο" γιατί μπορώ να σου δείξω ποιό είναι το πιό προβληματικό με την πιό αδικαιολόγητη τιμή.

Όσο για τα apps, android is catching up fast.

Α, και φήμες λένε οτι η Apple θα ανακαλύψει σύντομα το video-call μέσω 3g δικτύου. :loveliness:..

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν έχει flash! Δόξα το Θεό! Στον υπολογιστή μου, το ΜΟΝΟ πράγμα που έχει σκάσει εδώ και 1.5 χρόνο που έγινε format είναι ότι χρησιμοποιεί flash. Αφήνω τον FF ανοικτό με σελίδα που έχει απλά ένα banner και μετά από 1 ώρα γυρνάω και έχει σκάσει... Τι να λέμε τώρα...; Ας διαδοθεί το HTML5 και το flash να δεις πως θα πεθάνει. Για να μην αναφέρω και τα προβλήματα ασφαλείας... Η McAfee είχε ανακοινώσει ότι μέχρι το 2014 οι ιοί που αφορούν σε προγράμματα της Adobe θα είναι πιό επικίνδυνοι από αυτούς των Windows...

Όσο για το σήμα... Απλά αστείο... Πήρα το 4 εδώ και 15 ημέρες και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Φυσικά χωρίς θήκη... Ούτε μπήκα στον κόπο αν τη βάλω. Κι ένας από τους λόγους που το αποφάσισα να το πάρω ήταν ότι όσοι φίλοι μου το πήραν μου επιβεβαίωσαν ότι δεν έχει πρόβλημα. Κι όποιος δε με πιστεύει, ας έρθει να το δει.

το youtube με flash δεν έχει να κάνει?

χώρια τα games ατο fb, χώρια τα δυσεκατομμύρια free flash παιχνιδάκια στο ιντερνετ, χώρια σελίδες ολόκληρες που είναι φτιαγμένες με flash κλπ κλπ.

Και απλά λές οτι είναι κακό και μή ασφαλές να έχει κάποιος flash? Τί δικαιολογία omg!

Προσωπικά δέν ξέρω κανέναν απλό χρήστη pc που να μήν έχει εγκατεστημένο flash player. Και λές οτι δέν είναι χρήσιμο.

Start-Control panel-Add/remove programs κτλ.

Μέχρι να πεθάνει το flash, ίσως έχουμε πεθάνει εμείς πρώτα. Προς το παρόν είναι πλεονέκτημα να έχεις flash.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν έχει flash! Δόξα το Θεό! Στον υπολογιστή μου, το ΜΟΝΟ πράγμα που έχει σκάσει εδώ και 1.5 χρόνο που έγινε format είναι ότι χρησιμοποιεί flash. Αφήνω τον FF ανοικτό με σελίδα που έχει απλά ένα banner και μετά από 1 ώρα γυρνάω και έχει σκάσει... Τι να λέμε τώρα...;

Μαλλον ο FF σου φταιει για αυτο :P

Δε θες να δεις ποσα tabs εχω ανοιχτα ταυτοχρονα σε FF και Chrome και IE - και ολα δουλευουν ρολοι :D

Ξερεις που εχω προβλημα και δε θα ειχα - in theory - με το HTML5?

Οταν εχω ανοιξει πανω απο 10 Gametrailer tabs (μαζι με τα 30-40 αλλα)

Εκει ειναι η μαυρη αληθεια οτι τον πινει το flash - και ουσιαστικα αυτο ειναι το κακο του: Ειναι βαρια προγραμματισμενο, δεν ειναι σωστα optimized και σκιζει τον επεξεργαστη.

Ας διαδοθεί το HTML5 και το flash να δεις πως θα πεθάνει. Για να μην αναφέρω και τα προβλήματα ασφαλείας... Η McAfee είχε ανακοινώσει ότι μέχρι το 2014 οι ιοί που αφορούν σε προγράμματα της Adobe θα είναι πιό επικίνδυνοι από αυτούς των Windows...

Νταξει, δεν το νομιζω. Δεν ειμαι σιγουρος οτι το HTML5 ειναι ικανο να αντεξει τα site που ειναι χτισμενα πανω σε After Effects (π.χ. Diablo III - 2Advanced v5 - Attractor - κτλ κτλ). Το HTML5 ειναι τελειο για video πρωτιστως - και ισως banners και αλλα χαρουμενα στη συνεχεια. Για "σοβαρες" flash σελιδες ομως, δεν πιστευω πως ειναι προς το παρον ικανο.

Όσο για το σήμα... Απλά αστείο... Πήρα το 4 εδώ και 15 ημέρες και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Φυσικά χωρίς θήκη... Ούτε μπήκα στον κόπο αν τη βάλω. Κι ένας από τους λόγους που το αποφάσισα να το πάρω ήταν ότι όσοι φίλοι μου το πήραν μου επιβεβαίωσαν ότι δεν έχει πρόβλημα. Κι όποιος δε με πιστεύει, ας έρθει να το δει.

Το σημα ειπαμε - Ελλαδα δεν πεφτει. Το bluetooth ειναι χαλια μου χουν πει (οπως αναφερει και ο Yoshi), αλλα μικρο το κακο αν εχεις καλο ακουστικο (Plantronics π.χ.)

Ok, και τί έχει περισσότερο απο μία άλλη συσκευή που να το κάνει να "αντισταθμίζεται"? Γιατί πρέπει να είναι κάτι πιό σοβαρό απο το "looks" που κατα πρώτον είναι σχετικό (οπως το παίρνει ο καθένας) και δέυτερον δέν επαρκεί, δέν είναι σοβαρός λόγος για να καλύψει τη χασούρα που προκαλεί η μή ενσωμάτωση flash.

Κακα τα ψεματα - το flash ειναι μειονεκτημα. Ειναι λιγο γελοιο βεβαια (απο οσο ξερω η Apple εχει το 30% της Adobe), αλλα οπως και να 'χει, περιοριζει το χρηστη που θελει το ενα κλικ παραπανω. Ειδικα σε καποια σημεια που το Flash ειναι απαραιτητο, εκει ο χρηστης iPhone εχει προβλημα.

Όταν λές τεχνολογία τί ενοείς? Camera δέν έχει την καλύτερη

Η αληθεια ειναι οτι...χεστηκαμε :hehe: Δε νομιζω οτι δεν ικανοποιει η καμερα του τον απλο χρηστη - για εξειδικευση, ας κοιταξει αλλου ;)

επεξεργαστή δέν έχει τον καλύτερο

Κοιτα - για να λεμε και την αληθεια, μια χαρα ειναι ο Α4. Αν δεν ηταν καλος, κατι Rage HD και Infinity Blade δε θα τα αντεχε καν ;)

"universal" 3mm stereo jack δέν θα το έλεγα, η μνήμη του δέν είναι επεκτάσιμη, οθόνη απλά δέν είναι Super amoled και έχουν γίνει αναφορές οτι κιτρινίζει, πετάει "temperature error" όποτε θέλει, το mic πολλές φορές δέν δουλεύει και πρέπει να βάλεις ανοιχτή ακρόαση για να σε ακούσουν, ο proximity sensor όποτε το πιάσει δέν δουλεύει και πατάς το mute με το αφτί κατα λάθος, δόνηση είναι σάν να μήν έχεις, το γυαλί που έχει πίσω σπάει με την πρώτη πτώση, η εμβέλεια του bluetooth είναι απογοητευτική, η μπαταρία δέν αλλάζει, το κλείστρο απο την πίσω camera κάνει ότι θέλει, το 3g σήμα είναι ιδιαίτερα αδύναμο

Του τεστειν - ενα κλασικο smartphone, με τα προβληματα του. Το κακο με το iPhone ειναι οτι - αδικως - το εχουν θεοποιησει σαν το υπερ-τηλεφωνο.

Απλα - δεν ειναι. Εχει υπεροχα πλεονεκτηματα, αλλα και ενοχλητικα μειονεκτηματα. Το ποση βαρυτητα εχουν τα μειονεκτηματα, εξαρταται ΠΑΝΤΑ απο τον χρηστη ;)

δέν μπορείς απλά να το συνδέσεις στο pc και να αντιγράψεις ΤΙΠΟΤΑ απολύτως γιατί πρέπει να έχεις το ενοχλητικότατο i-spam-tunes εγκατεστημένο, δέν έχει mini ή micro usb port, και για να γίνει κινητό θέλει "crack".

Amen to that brother! Και για μενα, αυτο ειναι το πιο ενοχλητικο απο ολα. Καταστρεφει το plug-n-playability που εχει ακομα και το Motorola V3!

-------

Γενικα κατ' εμε, το iPhone 4 ειναι μια κονσολα. Ειναι το PS3. Και τα υπολοιπα ειναι τα PC. Και αρχιζει το ξυλο.

Τα PC ειναι ΠΟΛΥ περισσοτερα. Στα PC μπορεις να κανεις περισσοτερα πραγματα, ενω ειναι ικανα με το hardware τους να ξεφτυλισουν το PS3.

Τα PS3 ειναι λιγοτερα - αλλα λενε ενα μεγαλο νουμερο πωλησεων (καποιες δεκαδες/εκατονταδες εκατομμυρια) και πρεπει να ψαρωσουμε, οταν τα PC ειναι δισεκατομμυρια. Στα PS3 κανεις πολυ λιγοτερα πραγματα - και μαλιστα αυτα που κανεις, δε σε αφηνουν ΚΑΝ να τα παραμετροποιησεις. Τα PS3 εχουν χειροτερο hardware.

Αλλα:

Τα PS3 εχουν Uncharted 3:

[media]

[/media]

Check γραφικα - δε θα βρεις ευκολα τετοιο φωτορεαλισμο και εξαιρετικους φωτισμους στο PC. Γιατι?

Γιατι το εφτιαξαν αποκλειστικα για το PS3, ξεζουμιζοντας ολες του τις δυνατοτητες. Γιατι ξερουν οτι θα πουλησει (ελαχιστη πειρατεια) και επειδη ειναι "trend", εχουν ενα εξασφαλισμενο κοινο.

Οποτε, βλεπεις το υποδεεστερων δυνατοτητων PS3 να διαπρεπει, την ωρα που στο PC με διπλες GTX 580 θα επρεπε να εχουμε περασει στο αληθινα Cinematic επιπεδο ;), αλλα τελικα παραμενουμε με τα games που φτιαχνονται πρωτιστως για το 2πυρηνο XBOX360 και εν τελει, τα περνανε ports και στο PC (χαρη μας κανουν :hehe:).

Ετσι λοιπον, το iPhone εχει εφαρμογες. 90%++ αχρηστες τελειως, αλλα ικανες να κανουν τον κοσμο να χαιρεται, σα να ανακαλυψε το PacMan και το Tetris για πρωτη φορα. Εμεις μπορει να μην εντυπωσιαζομαστε, αλλα για ορισμενους ειναι "αναγκη". Ακριβως οπως και για εμας, αναγκη ειναι η παραμετροποιηση και οχι να μου διαφημιζουν οτι "επιτελους τωρα, μπορεις να αλλαξεις και...wallpaper" ;)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο FF σου φταιει για αυτο :P

Δε θες να δεις ποσα tabs εχω ανοιχτα ταυτοχρονα σε FF και Chrome και IE - και ολα δουλευουν ρολοι :D

16 month-old bug continues to crash Flash

Firefox 3.6.4 Released: Flash No Longer Crashes Your Browser

Flash Player crashes Internet Explorer | Windows XP, Vista

Flash Video Crashes Firefox All The Time

Firefox update brings protection from Flash crashes

Was Apple right? Adobe Flash crashes twice during mobile demo | ZDNet

Tracking Down Flash Crashes | edilee

Αυτά όσον αφορά το ότι ο δικός μου FF φταίει...

Πάμε και στις επιδόσεις:

Battery Performance with Flash Player 10.1 on Nexus One | www.flashmobileblog.com

Average Flash Performance on iPad and iPhone Competitors | PadGadget

Flash performance on mobile: hot or not?

Flash Player Performance on Droid 2 Found to Be Hit-or-Miss at Best - Mac Rumors

Video: Flash on Android Is Shockingly Bad: Online Video News

Mobile Flash Fail: Weak Android Player Proves Jobs Right

Και για να ολοκληρώσουμε, ας δούμε με την ασφάλεια...:

Security Expert: Flash Is the Root of Browser Insecurity (Oh, and IE8 Isn't So Bad!)

Adobe reports 'critical' flaw in Flash, Acrobat | Security - CNET News

Security expert: Flash is horrible

Top security threats to Flash/Flex applications and how to avoid them - Part 1 - InsideRIA

Zero-day Attack in the Wild for Adobe Flash, Reader, and Acrobat | Symantec Connect

McAfee: Adobe to be the worst hacker target next year

Όσον αφορά στις δυνατότητες του HTML5 και τις επιδόσεις συγκριτικά με το Flash, ήδη σε μερικά πράγματα είναι μπροστά και είναι η 1η έκδοση, σε αντίθεση με το Flash που βρίσκεται στη 10η.... Μην ξεχνάς ότι είναι η δουλειά μου και μπορώ να ξέρω καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

1) Τα μισα σου links ειναι απο Apple blogs :hehe: :hehe:

2) Σου εχω γραψει οτι ειναι βαρυ το flash - δεν το αρνειται κανεις. Αλλα δεν ειναι και "ασηκωτο" - αλλιως δε θα παιζε καν στα WinMo του HD2 μου.

3) Επιμενω οτι ο FF σου φταιει. Στο λεω γιατι:

α) μου εχει τυχει επανειλλημενως να βαλω update του FF και οταν ολα επαιζαν μια χαρα πριν, μετα με ΕΝΑ flash site, να κρασαρει -> προβλημα του FF και οχι του Flash

β) Αν το flash κολλουσε ΠΑΝΤΑ, δε θα ηταν παντου στο παγκοσμιο internet. Γιατι πολυ απλα - θα κολλουσε στους χρηστες. Και πιστεψε με, ολες αυτες οι flash ads, θα ηταν τρελο waste of money αν δεν επαιζαν.

4) Το security του Flash ναι, ειναι τραγικο. Για την Apple. Tα Windows 7 και ο IE8/Chrome καταφερνουν και "αντεχουν" πολυ καλα, ακομα κι αν ειναι εγκατεστημενο το Flash ή το Acrobat (οι πρωτες πηγες κινδυνου για τα Mac, τα οποια hackαρονται σε...5' με χρηση των exploits των συγκεκριμενων προγραμματων). Μαλιστα, αν δε βαλεις καν Flash σε IE8, ειναι ασφαλεστερος κι απο τον Mozilla στις εμπορικες linux-οδιανομες του στυλ Ubuntu.

5) Κανεις δεν ειπε οτι το HTML5 δεν εχει καλυτερες επιδοσεις. Αλλα προς το παρον, δυνατοτητες οσο το Flash δεν εχει. Και ειμαι ψιλο-βεβαιος οτι οταν και αυτο φτασει να ειναι ικανο να παιζει επιπεδου After Effects content, θα δεις και σ' αυτο να εμφανιζονται προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

1) Τα μισα σου links ειναι απο Apple blogs

Υπερβολικός... 4 από τα 19 είναι blogs και όχι της Apple... Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι κι αξιόπιστα.

3) Επιμενω οτι ο FF σου φταιει. Στο λεω γιατι:

α) μου εχει τυχει επανειλλημενως να βαλω update του FF και οταν ολα επαιζαν μια χαρα πριν, μετα με ΕΝΑ flash site, να κρασαρει -> προβλημα του FF και οχι του Flash

Επιμένω ότι δε φταίει γιατί δεν το κάνει μόνο στο FF και δεν το κάνει μόνο σε μένα. Επίσης αν διάβασες τα links (και όχι μόνο τους τίτλους :P) θα είδες ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα ειδικά από τότε που προσπάθησαν να το κάνουν hardware accelerated μέσω των vgas.

β) Αν το flash κολλουσε ΠΑΝΤΑ, δε θα ηταν παντου στο παγκοσμιο internet. Γιατι πολυ απλα - θα κολλουσε στους χρηστες. Και πιστεψε με, ολες αυτες οι flash ads, θα ηταν τρελο waste of money αν δεν επαιζαν.

Δεν είναι χάσιμο χρημάτων και δεν κολλάει πάντα. Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα, ότι το αφήνω ανοικτό και φεύγω και πολλές φορές όταν γυρνάω έχει σκάσει το plugin και όχι οι FF/IE/Cr. Όσον αφορά στα χρήματα, κανέναν δεν ενδιαφέρει το αν θα κολλάνε κάποιοι browsers προκειμένου να δείξουν αυτό που θέλουν εντυπωσιακά, γιατί αυτό είναι το flash, eye-candy. Δε λέω ότι δεν είναι εργαλείο για πολλούς. Απλά ότι υπάρχει πολύ καλύτερο. Αυτή τη στιγμή οι browsers που παίζουν flash ξεπερνάνε το 90%, ενώ HTML5, είναι λιγότερο από το 50%, οπότε αναπόφευκτα δε μπορεί μια διαφήμιση να απευθυνθεί εκεί.

4) Το security του Flash ναι, ειναι τραγικο. Για την Apple. Tα Windows 7 και ο IE8/Chrome καταφερνουν και "αντεχουν" πολυ καλα, ακομα κι αν ειναι εγκατεστημενο το Flash ή το Acrobat (οι πρωτες πηγες κινδυνου για τα Mac, τα οποια hackαρονται σε...5' με χρηση των exploits των συγκεκριμενων προγραμματων). Μαλιστα, αν δε βαλεις καν Flash σε IE8, ειναι ασφαλεστερος κι απο τον Mozilla στις εμπορικες linux-οδιανομες του στυλ Ubuntu.

To security του Flash είναι τραγικό για όλους. Τελεία. Στην Apple φαίνεται περισσότερο γιατί το λειτουργικό τους είναι ασφαλές σε βαθμό που δε χρειάζεται προστασίες και av. Η βασική του τρύπα είναι το flash και το acrobat για αυτό και φωνάζουν για αυτά. Μην ξεχνάς ότι για ένα απλό update πρέπει να είσαι admin. Έλεοc! Δεν βάζεις drivers, τι σκ@τ@ χρειάζεται και πρέπει να είσαι admin;

Και για να τελειώνουμε, επειδή το θέμα αφορά στο LG Optimus, βλέπετε ότι κάθε φορά που μιλάμε για κινητό, η συζήτηση καταλήγει να είναι γύρω από το iPhone. Αυτό και μόνο τα λέει όλα.

Άι ρεστ μάι κέις... :)...

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι δε φταίει γιατί δεν το κάνει μόνο στο FF και δεν το κάνει μόνο σε μένα.

Τι στοιχημα πας οτι οταν αλλαξεις version στον FF, παιζει σοβαρα να σταματησουν τα κολληματα? :P

Αυτή τη στιγμή οι browsers που παίζουν flash ξεπερνάνε το 90%, ενώ HTML5, είναι λιγότερο από το 50%, οπότε αναπόφευκτα δε μπορεί μια διαφήμιση να απευθυνθεί εκεί.

Δεν ειναι αυτο το θεμα. Αν το Flash οντως ηταν τραγικο και κολλουσε σε πολυ μεγαλο ποσοστο των χρηστων, απλα θα εβρισκαν αλλη λυση: Java, CSS3, HTML5, κατι απο αυτα θα γινοταν κυριαρχο. Προς το παρον, το Flash κανει μια χαρα τη δουλεια του - απλα ειναι κακογραμμενο μεχρι αηδιας :hehe:

To security του Flash είναι τραγικό για όλους. Τελεία. Στην Apple φαίνεται περισσότερο γιατί το λειτουργικό τους είναι ασφαλές σε βαθμό που δε χρειάζεται προστασίες και av.

Δεν εχει σχεση αυτο ομως βρε συ - χωρις AV δουλευουν στις δοκιμες που προσπαθουν να hackαρουν τα laptops και ΠΑΝΤΑ τα Apple φευγουν σε 2 λεπτα, εξαιτιας της Adobe :hehe:

Και για να τελειώνουμε, επειδή το θέμα αφορά στο LG Optimus, βλέπετε ότι κάθε φορά που μιλάμε για κινητό, η συζήτηση καταλήγει να είναι γύρω από το iPhone. Αυτό και μόνο τα λέει όλα.

Ειναι μοδα - γι αυτο :hehe:

To ιδιο γινοταν και στα auto-blogs, που ειχαν ολοι σπαστει να συγκρινουν με το Mini ακομα και τα Ibiza! Ηταν μοδα το mini! :P

Link to comment
Share on other sites

Μια μόδα τόσο πετυχημένη που παρόλα τα προβλήματά της, όλοι αυτή αντιγράφουν :)

Μιά μόδα τόσο προβληματική και παράλογη, που καλύτερα να τα κόψεις απ τη ρίζα, απο το να σκάσεις 800 ζεστά, για κάτι που δέν λειτουργεί όπως θα'πρεπε.

btw σε τί την αντέγραψαν? Στο appstore? :loveliness:..

Εγώ βλέπω οτι η apple αντιγράφει με τον πιό προφανή τρόπο. Είδε οτι τα κινητά πουλάνε, και μπήκε στο παιχνίδι, αντιγράφοντας τις εταιρίες που ήταν στο παιχνίδι πολλές δεκαετίες πρίν, και επίσης αντιγράφοντας απο την ενσωμάτωση κάμερας, μέχρι την ένγχρωμη οθόνη, την οθόνη αφής, την οθόνη full touch, το 3g, την πρόσβαση σε ιστοσελίδες μέσω κινητού, τη βίντεο κλίση (οχι ακόμα την 3g βίντεο κλίση, περιμένει να το ανακαλύψει πρώτα), την αναπαραγωγή mp3 και ταινιών σε κινητό, την αποστολή γραπτών μηνυμάτων μέσω gsm, την δυνατότητα smartphone κ ενσωμάτωση εφαρμογών τύπου pda (απο το 1993 IBM), την κεραία μέσα και όχι έξω απο την συσκευή, τα παιχνίδια στο κινητό (n-gage), την ανοιχτή συνομιλία, το slim look, την μπροστινή camera, την μπαταρία λιθίου σε κινητό, την αποστολή και λήψη email στο κινητό, το λεξικό τύπου Τ9, την απλή κλήση τα πάντα όλα!!!!!!!!!! ;)

Γενικά ότι έχει το iphone είναι αντιγραμμένο απο άλλες εταιρίες!!!!!!!! Αλλα και πάλι ο κονιόρδος ο steve, σας έκανε να πιστέψετε με τις σωστές διαφημίσεις, οτι όλοι οι άλλοι αντέγραψαν αυτον!!!!! Πολύ απλά επειδή υπάρχει τεράστια άγνοια!

Ποιό το innovative στο iphone που το αντέγραψαν οι άλλες εταιρίες?

Για να καταλαβαίνουμε τί λέμε, τί μας πλασάρουν οι διαφημίσεις, και να κυριολεκτούμε σε όσα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σύμφωνα με τα γραφόμενά σου, όσοι έχουμε αγοράσει το iPhone, είμαστε βλάκες και παραπληροφορημένοι, ενώ εσύ είσαι έξυπνος και δε σε παρασύρουν με τα ψέμματά τους...

Μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now