George_o/c

LG Optimus 2X: Το πρώτο διπύρηνο smartphone έκανε την εμφάνισή του!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=LG Optimus 2X: Το πρώτο διπύρηνο smartphone έκανε την εμφάνισή του!]http://reviews.hwbox.gr/news/lg.jpg[/NEWS_IMG]Η LG Electronics ανακοίνωσε προχθές σε παγκόσμια αποκλειστικότητα την επίσημη κυκλοφορία του πρώτου smartphone με διπύρηνο επεξεργαστή! Πρόκειται για το Optimus 2X που καλείται να δαμάσσει NVIDIA Tegra 2 SoC (System-on-a-Chip), WVGA οθόνη αφής 4" και λειτουργικό Android 2.2. Ίσως η επιλογή λειτουργικού να ακούγεται λίγο άστοχη στα αυτιά ορισμένων, δεδομένου ότι το 2.3 είναι ήδη στην αγορά, όμως η LG υποσχέθηκε σύντομα upgrade στην version 2.3 του διάσημου OS. Το Tegra 2 SoC περιλαμβάνει δύο ισχυρούς Cortex-A9 πυρήνες, με συχνότητα λειτουργίας 1GHz. Πάμε όμως να δούμε εν συντομία και τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά του LG Optimus 2X.

Ενσωματωμένη μνήμη 8GB, θύρα υποδοχής μνημών microSD, 8 MegaPixel κάμερα στο πίσω μέρος και 1.3 MegaPixel μπροστά, accelerometer, DLNA support, HDMI output για υψηλής ποιότητας 1080p video playback σε μεγάλες τηλεοράσεις, micro USB port και μπαταρία 1500 μιλιαμπερορίων.

"Η Dual-Core τεχνολογία αντιπροσωπεύει ουσιαστικά το επόμενο βήμα στην αγορά των κινητών τηλεφώνων, οπότε το να είμαστε οι πρώτοι που κυκλοφορούμε διπύρηνο smartphone δεν είναι και μικρό επίτευγμα", δήλωσε ο Dr.Jong-seok Park, CEO και Πρόεδρος της LG Electronices Mobile Communications Company.

[img_ALT=LG Optimus 2X: Το πρώτο διπύρηνο smartphone έκανε την εμφάνισή του!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614d0d07b3dff1f.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=LG Optimus 2X: Το πρώτο διπύρηνο smartphone έκανε την εμφάνισή του!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614d0d07b4081ec.jpg[/img_ALT]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

To iphone το στελνει στο μουσειο μαζι με τα αλλα...

Αυτο το κινητο ειναι 3 φορες πιο δυνατο απο το iphone

iphone: 28m πολυγωνα

Optimus 2Χ : 75m πολυγωνα

ξερουμε τιποτα για Tseelation/unigine ποσο βγαζει?

cf κανει? TMUs/ROPs?

:P

ot: δυνατο κινητο .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήξερα ότι το 4 ήταν ένα τούβλο που το έριχνες σε κανενός το κεφάλι, γιατί από σήμα δε...

Όσο αφορά το LG, καλά όλα αυτά, αλλά η μπαταρία φαίνεται μικρή για nVidia Tegra & 2 x Cortex A9. Αυτό δεν θα την παλεύει ούτε μια μέρα με φυσιολογική χρήση.

Αυτά βάσει υπολογισμών από το HTC Desire HD που έχει μια μπαταρία, έναν Α9 και η πλατφορμίτσα του καίει σαφώς λιγότερα.

Για προβολή 1080p χωρίς σύνδεση στη ΔΕΗ ή θα ψηθεί και θα τελειώσει, αλλιώς θα έχει πεθάνει πριν καν τελειώσουν οι τίτλοι αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο και παιζει να ειναι το μονο LG που μου αρεσει εμφανισιακα!Οσο για την πραξη..εδω θα ειμαστε να το δουμε!!!

Στο πισω μερος του νου μου σκευτομαι οτι θα γινει τρελη μαχη με τα smartphones! και οτι μπορει σε 1-2 χρονια να δουμε απιστευτα πραγματα!!

Επισης βλεπω τον Steve Jobs να τρεχει και να μην φτανει!!

Το επομενο Iphone ενδεχεται να ειναι τρομερο..ισως να γινει και το ονειρο μου πραγματικοτητα!

Link to comment
Share on other sites

Τι χαίρεστε lg είναι, το after sales στα κινητά είναι απλά για γέλιο! τα iphone δεν είναι μέτρο σύγκρισης εδώ κ καιρό..το desire hd έχει τον Α8 νομίζω κ όχι τον 9..

Δεν εχει μετρο συγκρισης το Iphone αλλα το Desire βγηκε κινητο της χρονιας :P Μια χαρα εχει μετρο συγκρισης το μηλο. Εδω και αρκετο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήξερα ότι το 4 ήταν ένα τούβλο που το έριχνες σε κανενός το κεφάλι, γιατί από σήμα δε...

Όσο αφορά το LG, καλά όλα αυτά, αλλά η μπαταρία φαίνεται μικρή για nVidia Tegra & 2 x Cortex A9. Αυτό δεν θα την παλεύει ούτε μια μέρα με φυσιολογική χρήση.

Αυτά βάσει υπολογισμών από το HTC Desire HD που έχει μια μπαταρία, έναν Α9 και η πλατφορμίτσα του καίει σαφώς λιγότερα.

Για προβολή 1080p χωρίς σύνδεση στη ΔΕΗ ή θα ψηθεί και θα τελειώσει, αλλιώς θα έχει πεθάνει πριν καν τελειώσουν οι τίτλοι αρχής.

Δεν ειναι ετσι Αντρεα....

Eστω οτι τα Desire, Desire HD, HD2, Galaxy S εχουν μια "A" καταναλωση με Α9 cpu.

Δεν σημαινει αυτοματα οτι και τα νεα διπυρηνα, βλεπε Οptimus X2 επειδη εχει Nvidia Tegra 2 cpu θα εχει "2Α" καταναλωση...

Δεν ειναι αναλογα τα ποσα...

Λεγανε και για την μπαταρια του Desire HD, αλλα τωρα κανεναν δεν ακουω, κανεναν δεν βλεπω να γραφει οποτε ολα ειναι ωραια....

Μην βιαζεστε ακομα αρχη ειναι

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς λέγανε για το Desire HD που δεν είναι true?

Δεν είπα ότι θα έχει διπλάσια κατανάλωση, αλλά σαφώς θα έχει μεγαλύτερη.

Oτι η μπαταρια ειναι μικρη για αυτα που εχει...

Aυτο που λες δεν το ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα μου λες πως είτε έχω 2 πυρήνο, είτε 2 x 2πύρηνους στο ίδιο die, με την ίδια τεχνολογία, δεν είναι σίγουρο ότι θα μεγαλύτερη κατανάλωση?

Αν μπορεί να διαρκεί 2-3 μέρες μόνο κλήσεις και sms, και 1-1.5 με wifi & BT & 3G open θα είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο φαίνεται.... όντως τα smart-phones εχουν ξεφύγει... σε λίγο θα του βάζουμε ενα κανιστρο απο πίσω και θα πηγαίνει ο A9 στα 2GHz :Ρ χιχιχι

hdmi που λέει πως θα βγαίνει?

Εχει δύο εξόδους( mini-usb , mini-HDMI) ?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα μου λες πως είτε έχω 2 πυρήνο, είτε 2 x 2πύρηνους στο ίδιο die, με την ίδια τεχνολογία, δεν είναι σίγουρο ότι θα μεγαλύτερη κατανάλωση?

Αν μπορεί να διαρκεί 2-3 μέρες μόνο κλήσεις και sms, και 1-1.5 με wifi & BT & 3G open θα είναι πολύ καλό.

Δυο μερες και κατι ωρες για τα καθημερινα τηλεφωνα sms και 1-1,5 για wifi, bt,videos

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα μου λες πως είτε έχω 2 πυρήνο, είτε 2 x 2πύρηνους στο ίδιο die, με την ίδια τεχνολογία, δεν είναι σίγουρο ότι θα μεγαλύτερη κατανάλωση?

Αν μπορεί να διαρκεί 2-3 μέρες μόνο κλήσεις και sms, και 1-1.5 με wifi & BT & 3G open θα είναι πολύ καλό.

Μην ξεχνας, τα ιδια λεγαμε και για το HD2 - και τελικα κραταει 3 μερες ανετα και 1 μερα αν του χεις βαλει Android και λιωσεις 15 ωρες σε παιχνιδια και Gran Turismo :hehe:

Γενικα, αν αυτο το κινητο αντεχει χωρις φορτιση να παιξει για κανα 3-4ωρο 1080p, θα ειναι εκπληκτικο κατορθωμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now