GeorgeMan

Το VDSL2 διατίθεται για πρώτη φορά από 28/2 στο ευρύ κοινό στην Ελλάδα, από τον ΟΤΕ!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Το VDSL2 διατίθεται για πρώτη φορά από 28/2 στο ευρύ κοινό στην Ελλάδα, από τον ΟΤΕ!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354b7ee9c473f65.jpg[/NEWS_IMG]Σύμφωνα με τις πληροφορίες που διέρρευσαν από μια παρουσίαση του ΟΤΕ, αύριο, 28/2 ξεκινάει η διάθεση VDSL2 στο ευρύ κοινό! Οι αρχικά διαθέσιμες ταχύτητες θα είναι 30/2,5Mbps και 50/5Mbps και οι τυχεροί κάτοικοι της πόλης της Κομοτηνής θα έχουν άμεσα τη δυνατότητα πρόσβασης στις υπηρεσίες VDSL2. Τους επόμενους μήνες σειρά έχουν οι Σέρρες, η Αλεξανδρούπολη, η Ξάνθη, καθώς και ο δήμος Ζωγράφου στην Αττική.

Oι τιμές διαμορφώνονται -σύμφωνα πάντα με τις διαθέσιμες πληροφορίες- ως εξής:

-Internet 30: 29,9?/32,9?

-Internet 50: 34,9?/38,9?

Οι τιμές είναι ανά μήνα, για συμβόλαιο και αορίστου χρόνου αντίστοιχα.

Οι συνδρομές αορίστου χρόνου χρεώνονται εξτρά 56,8? τέλος ενεργοποίησης, καθώς και 125? κόστος εξοπλισμού.

Στις τιμές δεν περιλαμβάνεται το πάγιο τέλος του ΟΤΕ (15,25?/μήνα), ενώ θα πρέπει να σημειωθεί πως η παροχή VDSL2 απαιτεί 18μηνη δέσμευση, με κόστος πρόωρης αποδέσμευσης 150?.

Και τα δύο πακέτα περιλαμβάνουν πέραν της σύνδεσης στο Internet, 5 λογαριασμούς email, 100 δωρεάν sms/μήνα, 2 μήνες online προστασία και υπηρεσίες όπως web mail, agenda κτλ.

Τα πακέτα VDSL2 δύναται να συνδυαστούν με τα υπάρχοντα πακέτα ομιλίας του ΟΤΕ, τα οποία δεν είναι άλλα από τα:

-"Όλη μέρα και 60' κινητά" - απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις και μία ώρα δωρεάν προς κινητά με 30,5? επιπλέον το μήνα.

- "Εξωτερικό" - απεριόριστες κλήσεις προς 46 χώρες (απαιτείται το "Όλη μέρα και 60' κινητά") με 6,2? επιπλέον

- "Σταθερά και Κινητά 300'" - 250 λεπτά αστικές και υπεραστικές κλήσεις και 50' προς κινητά με 23,9? το μήνα

- Conn-x Talk Βράδυ +ΣΚ - απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις από τις 8 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί κάθε μέρα, καθώς και όλο το Σαββατοκύριακο, με 6,72? το μήνα.

* Εάν το VDSL2 συνδυαστεί με το "Όλη μέρα και 60' κινητά", τότε απαιτείται 12μηνη αντί για 18μηνη παραμονή στην υπηρεσία, ενώ το τέλος αποδέσμευσης προ του 12μήνου, ανέρχεται σε 185?.

Τι καταλαβαίνουμε λοιπόν μέχρι στιγμής; Αρχικά μπορεί να μη φαίνεται ακριβό με 30-33?, ωστόσο θα πρέπει να σκεφτούμε ότι:

+15? πάγιο +30? ομιλία = 75-80? το μήνα. Εντάξει φυσιολογικό φαίνεται για 50Mbps. Μακάρι να τα πιάνει κιόλας!

Ο παρεχόμενος εξοπλισμός που μάλλον θα διατεθεί από τον ΟΤΕ είναι το Thomson TG789vn και το Bewan Ibox V5200n. Και τα δύο διαθέτουν wifi-n, 4πλό ethernet switch, 2 θύρες tfx και μία fxo. Είναι τα μόνα συμβατά με VDSL2.

[img_ALT=Το VDSL2 διατίθεται για πρώτη φορά από 28/2 στο ευρύ κοινό στην Ελλάδα, από τον ΟΤΕ!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7784d6accdfdbfe0.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Το VDSL2 διατίθεται για πρώτη φορά από 28/2 στο ευρύ κοινό στην Ελλάδα, από τον ΟΤΕ!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7784d6acce004eab.jpg[/img_ALT]

Δεν μπορεί να διασταυρωθεί η ορθότητα των στοιχείων και δεν αποτελούν επίσημη ανακοίνωση του ΟΤΕ, αλλά όπως προείπαμε μια διαρροή πληροφοριών.

Τα τελικά χαρακτηριστικά μπορεί να μεταβληθούν, ενώ δεν γνωρίζουμε αν έχουν ελεγχθεί από την ΕΕΤΤ ( Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων).

Διαβάστε περισσότερα εδώ...

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

Η "απόσταση χαλκού" που μετράς με την VDSL2 είναι αυτή από το ΚΑΦΑΟ σου μέχρι το σπίτι σου.

Συνήθως αυτή είναι μεταξύ... 5μ και 1200μ με τον μέσο όρο γύρω στα 800μ.

Πράγμα που σημαίνει ότι τα 30Mbps είναι επί της ουσίας εγγυημένα.

Τα δε 50 τα πιάνεις και στα 700-900μ οπότε είσαι επίσης κομπλέ συνήθως.

Δηλαδή αν πάρεις π.χ. την 50άρα όντας στα 700μ περίπου από το ΚΑΦΑΟ και πιάνεις 47 δεν νομίζω να χαλιέσαι.

Δεν σε ενδιαφέρει που είναι το VDSLAM επί της ουσίας.... αρκεί να υπάρχει αυτό :D

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ο πεπιττo.

winters για tro b μην είσαι τόσο σίγουρος εκτος και αντικαταστήσουν όλον τον χαλκό με οπτική ina! αλλα αν ήμουν εγώ θα κράταγα και την αρχική υποδομή για back up!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργακη εμενα πολλα μου φαινονται τα 80? που λες....

Ειναι ακριβως τα διπλασια απο τωρα... και η πλακα ειναι οτι δεν θα πιανεις το διπλασιο του 24 ευκολα...

Εγω τωρα δινω 41? μου φαινονται πολλα τα 80? το μηνα....

Δηλαδη το χρονο ειναι περιπου 960?-1000?... καλη φαση.... πιστευω πως δεν πρεπει να βιαστει κανεις....γιατι οι τιμες ειναι τσουχτρες.

Link to comment
Share on other sites

...κοίτα πολλά είναι δεν λέω αλλά αν έχεις φάει την πίκρα τόσα χρόνια και παίζεις ~4mbit και έχεις αναγκαστεί να έχεις 2xadsl load balanced για να πιάνεις τα 8-9mbit με το αναλογο κόστος βεβαια, τότε μία η αλλή είναι και έχεις και σταθέρη γραμμή και ταχύτητα ;)

...μόλις γίνει διάθεση και απο εναλλάκτικους θα πέσει τουλάχιστον 15% θα δέιτε!!

Link to comment
Share on other sites

Όσο παραμένει super-duper-location-limited προϊόν η τιμή δεν πρόκειται να κάνει κιχ όμως.

Με τους ρυθμούς ανάπτυξης ( εργασιών ) που πάει ο πΟΤΕ αν τον Ιούνιο του... 2012 καλύπτει έστω το Περιστέρι, Σύνταγμα, Ψυχικό, Ακρόπολη, Αμπελόκηπους ( τμήμα αυτών ) και άλλες 2-3 πόλεις θα είναι θαύμα.

Περιοχές που υποστηρίζουνε ( έτοιμες για κανονική λειτουργία ) VDSL2 τώρα είναι 5 ( Ξάνθη, Κομοτηνή, Σέρρες, κ.α. 2 που μου διέφυγαν από το μυαλό τώρα :D )

Link to comment
Share on other sites

This is Greece & pOTE, σιγά μην δίνανε upload της προκοπής.

Πώς θα πουλήσουνε μισθωμένες σε υπερ-αξία σε ποσά που παίρνεις Bugatti Veyron με τα "πάγια" των 6 μηνών ?

Τα ping θα είναι απλά τα ίδια, αν συγκρίνεις φυσικά όμοια πράγματα ( ADSL Fast Path line vs VDSL2 Fast Path line ) και ( ADSL Interleaved με VDSL2 Interleaved με το ίδιο interleaving depth φυσικά ).

Μια καθαρή fast path γραμμή έχει 5-6ms με τον BRAS, και στα 1ms να πήγαινε ( που δεν γίνεται ) δεν μιλάμε για αντιληπτή διαφορά.

Τα υπόλοιπα παραμένουν ως έχουνε, από το ίδιο backbone και την ίδια γραμμή και διαδρομή φεύγουνε και έρχονται τα data μας στο/από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πριν αρχίσετε να ελπίζετε σε χαμηλότερες τιμές ή σε ταχύτερη ανάπτυξη του VDSL2 θα πρέπει να σκεφτείτε δύο πράγματα. Πρώτον τα οικονομικά του ΟΤΕ ο οποίος έβγαλε αποτελέσματα πριν λίγες μέρες που δεν ικανοποίησαν ( ΟΤΕ: Καθαρά κέρδη 39,6 εκατ. ευρώ το 2010 - 25/2/2011 10:32:00 πμ ), αλλά και το γεγονός ότι η ΕΕΤΤ θα κάνει το παν για να του βάλει τρικλοποδιά ώστε να ωφεληθούν οι εναλλακτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΕΤΤ μπορεί μόνο να του βάλει τρικλοποδιά στην πολιτική τιμών.

Σε όλα τα άλλα είναι F2G ( Free 2 Go :P ).

Ο ΟΤΕ άλλωστε έχει πει πως θα δίνει στους εναλλακτικούς VDSL2 μέσω bitstreaming.

Το θέμα είναι πόσο γρήγορα θέλει να το τρέξει ο ΟΤΕ.

Πρέπει να σκάψει να συνδέσει τα KV με τα Α/Κ με οπτική ίνα, και να εγκατασταθεί το VDSL2AM ( VDSL2 Multiplexer ), από εκεί και πέρα είναι έτοιμος να δώσει VDSL2 στους συνδρομητές που πέφτουνε σε αυτά τα ΚΑΦΑΟ ( KV )

Link to comment
Share on other sites

...και γιατί δεν κάθονται οι Κύριοι του ΟΤΕ να φτιάξουν σε όλους τους νομούς με τα κατα τόπους συνεργεία τους τις υποδομές έτσι ώστε να μπεί όλη η Ελλάς στο κόλπο..Πάλι στην απ έξω πολύς κόσμος που πραγματικά έχει ανάγκη τέτοιες ταχύτητες...τι να πείς...Αν μπορούσα να αλλάξω για την δουλεια μου πόλη θα άλλαζα...

Link to comment
Share on other sites

...και γιατί δεν κάθονται οι Κύριοι του ΟΤΕ να φτιάξουν σε όλους τους νομούς με τα κατα τόπους συνεργεία τους τις υποδομές έτσι ώστε να μπεί όλη η Ελλάς στο κόλπο..Πάλι στην απ έξω πολύς κόσμος που πραγματικά έχει ανάγκη τέτοιες ταχύτητες...τι να πείς...Αν μπορούσα να αλλάξω για την δουλεια μου πόλη θα άλλαζα...

Όλη την Ελλάδα άστο, αυτό ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ.

Και στο εξωτερικό, δεν υπάρχει παντού VDSL2 ή οποιαδήποτε άλλη τεχνολογία γρήγορου internet.

Άλλωστε, πόσο εύκολο νομίζεις είναι να:

1) Διαθέσουνε ένα απίστευτα μεγάλο ποσό για την αγορά των απαραίτητων οπτικών ινών

2) Να πάρουνε έναν άκρως σεβαστό αριθμό VDSL2 DSLAM

3) Να σκάψουνε και να τοποθετήσουνε τις οπτικές ίνες συνδέοντας το κάθε Α/Κ ( στο οποίο μπορεί να πέφτουνε πάνω και 10+ ΚΑΦΑΟ [KV] )

4) Να αναβαθμίσουνε το backbone τους, γιατί δεν θα επαρκεί το "εισερχόμενο" στο ΑΚ bandwidth με αυτό που χρειάζονται για να εξυπηρετήσουνε τους συνδρομητές που πέφτουν σε αυτό

5) Να αγοράσουνε περισσότερες διασυνδέσεις με το εξωτερικό

Καλή ανάπτυξη θα ήτανε αν μέχρι το καλοκαίρι π.χ. καταφέρουνε να καλύψουνε ( ολόκληρες ) 20-30 πόλεις, αλλά αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτώς...

Link to comment
Share on other sites

Το νταβατζιλίκι μόνο εγώ το είδα...;

Είναι πιλοτική υπηρεσία που χρεώνεται >30? το μήνα, δίνεις 60? για την ενεργοποίηση, 125? για τον εξοπλισμό κι αν τελικά δε μείνεις ικαονοποιημένος, θα τους δώσεις κι άλλα 150?;;;;;!!!!!!

ΡΕ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ;;;;;;!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το νταβατζιλίκι μόνο εγώ το είδα...;

Είναι πιλοτική υπηρεσία που χρεώνεται >30? το μήνα, δίνεις 60? για την ενεργοποίηση, 125? για τον εξοπλισμό κι αν τελικά δε μείνεις ικαονοποιημένος, θα τους δώσεις κι άλλα 150?;;;;;!!!!!!

ΡΕ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ;;;;;;!!!!!

Δεν είναι πιλοτική στις 5 περιοχές αυτές που πλέον δίνεται ΕΜΠΟΡΙΚΑ.

Λειτουργεί κανονικά, και είναι fast ( i'm so effin jealous ).

Αν πάρεις σύμβαση 18 μηνών, δεν χρεώνεσαι ούτε ενεργοποίηση ούτε εξοπλισμό.

35 ευρώ τον μήνα για την 50αρα, και 15 για τα αστικά/υπερ-αστικά τηλ και 12 για το πάγιο PSTN = 62-70 euro τον μήνα για να έχεις 50/5 & απεριόριστα εγχώρια τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργακη εμενα πολλα μου φαινονται τα 80? που λες....

Ειναι ακριβως τα διπλασια απο τωρα... και η πλακα ειναι οτι δεν θα πιανεις το διπλασιο του 24 ευκολα...

Εγω τωρα δινω 41? μου φαινονται πολλα τα 80? το μηνα....

Δηλαδη το χρονο ειναι περιπου 960?-1000?... καλη φαση.... πιστευω πως δεν πρεπει να βιαστει κανεις....γιατι οι τιμες ειναι τσουχτρες.

Ναι αλλα εχεις και τη διπλασια ταχυτητα, η οποια οπως πολυ σωστα εξηγηθηκε (αλλωστε το λεει και στις εικονες που εβαλα) ειναι κατα 80-90% εφικτη.

Σε εσενα που δινεις 41 πιστευω οτι αξιζει, στα 19,9 που δινω εγω (22-23 με τα κινητα), νομιζω οτι δεν αξιζει. Και στην τελικη, ειναι με Italics για να ειναι σαφες οτι προκειται για δικη μου αποψη, οποτε δεν σε υποχρεωνει κανεις να την ασπαστεις. :)

Επισης, οι τιμολογιακη πολιτικη μια χαρα μου φαινεται, μελετημενη πολυ, αν λαβει κανεις υποψη το οτι μιλαμε για ΟΤΕ.

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now