George_o/c

Σε διαδικασία πώλησης το e-shop

Recommended Posts

Unfortunately, that's how the world goes on.

Bασίλη εσύ έχεις λεφτά και από όσο ξέρω δεν δουλεύεις οπότε δεν σου είναι δύσκολο να το πεις. Η πραγματικότητα όμως είναι διαφορετική! :drinks: Αν λοιπόν κάτι πάει στραβά και κλείσει το eshop, θέλω να πας μπροστά σε ένα από τα καταστήματα την ώρα που βγαίνουν οι εργαζόμενοι και να κρατάς με στόμφο μια πινακίδα που λέει:

Unfortunately, that's how the world goes on.

Link to comment
Share on other sites

Actually δουλεύω, και δούλευα, και έχω δουλέψει ( από μόνος μου, όχι αναγκαστικά ) από αρκετά μικρός μάλιστα.

Το να κλείσει μια εταιρία είναι κάτι συνηθισμένο δυστυχώς.

Σχεδόν πάντα φταίνε τα μεγάλα κεφάλια, και την πληρώνουνε οι μικροί ( εργαζόμενοι ), αλλά μερικές φορές δεν φταίει μόνο το μεγάλο κεφάλι ( σπανίως μπορεί να μην φταίει και καθόλου ).

Κοίτα, "άδικο" είναι.

Για την Ιωάννα την ταμία, που ήταν ok σε όλα της, να πω, κρίμα. Αν κλείσει ελπίζω να βρεί δουλειά κάπου γρήγορα.

Για τον Γιάννη τον τεχνικό, τον Νίκο τον υπεύθυνο του service και τον Τάκη τον οπτικό ελεγκτή, που κάνανε "βρωμιές" είτε από μόνοι τους, είτε λόγο εντολής του αφεντικού, δεν θα τους λυπηθώ.

Η δουλειά δουλειά, αλλά να έχεις και κάποια ήθη.

Αν ήμουν τεχνικός στο Χ μαγαζί και μου 'λεγανε ορθά ή κοφτά "κόβε κανά RMA κάνοντας ζαβολιά" θα τον διαολόστελνα και σε ουδεμία περίπτωση θα έκανα κάτι τέτοιο.

Τίποτα δεν σε εμποδίζει από το να ψάχνεσαι αν δείς ότι σε βάζουνε να κάνεις λαμογιές ή ότι η επιχείρηση δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

@billpeppas

Sorry ρε μεγάλε. Αλλα ποτέ οπου εργαζόμουν δεν ήρθε κανένας να μου πει να κάνω λαμογιές ουτε να

κλέβω τον κόσμο και πως να κάνω την δουλειά μου. Μαλιστα οι πελάτες οταν φευγουν σφίγγουν το χέρι μου επειδή ειμαι

ειλικρινής και τους λέω πάντα αλήθεια. Δεν κοιτάω να κάνω μόνο στόχους. Με ενδιαφέρει και αλλος να μείνει ευχαριστημένος.

Τωρα αν εσένα δεν σε νοιάζει τι θα κλέισει και που θα κλέισει καλά κάνεις και δικαίωμα σου.

Αυτό εδώ όμως "Unfortunately, that's how the world goes on" πέστο καλύτερα σε

κανα φίλο σου που είναι ρεμπεσκές, κρέμεται απο τα @@ του μπ@μπ@ και τρέχει να δει Patty καθώς πίνει Noulac ακόμα.

Επίσης οταν μιλάς εκ του ασφαλούς φυσικά και δεν σε ενδιαφέρει ο ανταγωνισμός γιατί πληρώνεις και αγοράζεις η το ακριβότερο η οπου βρεις.

Χαίρω πολύ το χρήμα ξέρω και γω να το ξοδευω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις μην κολλάτε....

Πέρα απο το συμβάν το δικό μου γενικά με τα παιδιά στην καλλιθέα ήμουν ευχαριστημένος.

Όσο για σένα Φίλιπε ξέρεις ότι σε εκτιμώ φίλε και ξέρω και ότι γούσταρες πολύ αυτό που έκανες.

Είναι πολύ λυπηρό να χάνει ο κόσμος τη δουλειά του και εύχομαι να μην συμβεί αλλά δυστυχώς η εποχή που διανύουμε είναι μακράν η χειρότερη εποχή ever.Η κρίση είναι πολύ βαθιά και γενικά σε όλες τις δουλειές η πτώση αρχίζει απο 30% και σε κάποιες αγγίζει το 90%.Η ανεργία είναι κοντά στο 20% χωρίς βέβαια σε αυτή να υπολογίζονται πολλοί φοιτητές που τελειώνουν και άλλοι άνθρωποι γιατί τότε θα φτάναμε πάνω απο 40....Μακάρι να υπάρξει άμεση ανάκαμψη και οι δουλειές να ανοίξουν πάλι ώστε να αντέξουν τα μαγαζιά και άρα οι εργαζόμενοι καιας μην ψωνίζουμε 100-200 άτομα απο το e-shop.Ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Η ανεργία είναι κοντά στο 20% χωρίς βέβαια σε αυτή να υπολογίζονται πολλοί φοιτητές που τελειώνουν και άλλοι άνθρωποι γιατί τότε θα φτάναμε πάνω απο 40....

Εντάξει δεν είναι και 40%, μην τα παραφουσκώνεις :D Όχι βέβαια ότι δεν έχει όλα τα φόντα για να φτάσει και να ξεπεράσει το ποσοστό αυτό.

Στα άλλα συμφωνώ :T:

Link to comment
Share on other sites

@crio

Ετσι είναι Χρήστο. Εχετε επιχειρηση και ξέρεις τι θα πει να μην εχεις δουλεια.

Το ξερεις απο πρώτο χέρι. Εγω την συγκεκριμένη επιχειρήση την πρόλαβα στο ξεκινημά της ως πελάτης. Πάω για 4 χρόνια σχεδόν

ως υπάλληλος. Δεν θα ήθελα ουτε να κλείσει ουτε να χαθούν δουλειές. Ασε που είναι ασχημο και σε ρίχνει ψυχoλογικά να νιώθεις

οτι εργάζεσαι σε εναν μη υγιή οργανισμο. Οποιαδήποτε κι αν είναι η φύση της δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν τεχνικός στο Χ μαγαζί και μου 'λεγανε ορθά ή κοφτά "κόβε κανά RMA κάνοντας ζαβολιά" θα τον διαολόστελνα και σε ουδεμία περίπτωση θα έκανα κάτι τέτοιο.

Και αν ειχες να πληρωσεις το νοικι στο τελος του μην η να παρεις πανες για το παιδι σου η να βγαλεις τη γυναικα σου μια βολτα μετα απο πολυ καιρο τοτε να σ εβλεπα αν θα τον διαολοστελνες..... Αν ειχες να κανεις μεροκαματο 5-6 μηνες και δεν ειχες σταγονα βενζινη στο αμαξι και ειχες ξεχασει την τελευται φορα που πηγες για καφε τοτε να εβλεπα τα κοτσια σου και τη μαγκια σου αν θα του ελεγες του αφεντικου σου ξερεις εγω αυτα δεν τα κανω και αν θες απολυσε με....

Πολλα τα "αν" που ανεφερα αλλα η πληοψηφια των ελληνων σημερα αυτη ειναι.

Unfortunately, that's how the world goes on.

Ελπιζω να συνεχισεις ετσι για παντα τη ζωη σου και να μην καταλαβεις το πραγματικο how the world goes on.

Link to comment
Share on other sites

Και αν ειχες να πληρωσεις το νοικι στο τελος του μην η να παρεις πανες για το παιδι σου η να βγαλεις τη γυναικα σου μια βολτα μετα απο πολυ καιρο τοτε να σ εβλεπα αν θα τον διαολοστελνες..... Αν ειχες να κανεις μεροκαματο 5-6 μηνες και δεν ειχες σταγονα βενζινη στο αμαξι και ειχες ξεχασει την τελευται φορα που πηγες για καφε τοτε να εβλεπα τα κοτσια σου και τη μαγκια σου αν θα του ελεγες του αφεντικου σου ξερεις εγω αυτα δεν τα κανω και αν θες απολυσε με....

Πολλα τα "αν" που ανεφερα αλλα η πληοψηφια των ελληνων σημερα αυτη ειναι.

Unfortunately, that's how the world goes on.

Ελπιζω να συνεχισεις ετσι για παντα τη ζωη σου και να μην καταλαβεις το πραγματικο how the world goes on.

Ωραίος.

Link to comment
Share on other sites

Αν το E-shop ειχε μπει στο ΧΑΑ οταν επρεπε τωρα δεν θα ειχε κανενα θεμα ρευστοτητας κλπ κλπ ετσι ωστε να χρειαστει να στηριχτει σε επενδυτες και να εξαρταται σε ενα μεγαλο ποσοστο απο τραπεζες..

Ουτε τα RMA φταινε,ουτε τιποτα..

Το σωστο timing ειναι το παν σε μια επιχειρηση...

Link to comment
Share on other sites

Αν το E-shop ειχε μπει στο ΧΑΑ οταν επρεπε τωρα δεν θα ειχε κανενα θεμα ρευστοτητας κλπ κλπ ετσι ωστε να χρειαστει να στηριχτει σε επενδυτες και να εξαρταται σε ενα μεγαλο ποσοστο απο τραπεζες..

Ουτε τα RMA φταινε,ουτε τιποτα..

Αυτο και το franchise επρεπε μαλλον να εφαρμοστούν.

Link to comment
Share on other sites

Franchise ναι αλλά όχι με τη λογική του multirama...Δλδ αν σου κάνει RMA το franchise μπορείς να ψωνίσεις μόνο ότι έχει εκεί.Δλδ να μην είναι ξεκομένο...;)

Link to comment
Share on other sites

Franchise ναι αλλά όχι με τη λογική του multirama...Δλδ αν σου κάνει RMA το franchise μπορείς να ψωνίσεις μόνο ότι έχει εκεί.Δλδ να μην είναι ξεκομένο...;)

Αυτο γίνεται και με τις επιστροφές ακόμα και τώρα. Αν πάρεις εσυ απο Στουρνάρη

κάτι και μετανιώσεις δεν γίνεται να πας αλλού και να κανεις επιστροφή. Η να

ζητησεις χρηματα απο αλλού. Πρέπει να ανοιχτεί σαν Service. Και να γίνει πιστωση η αντ/ση εφόσον είναι αθικτο.

Εχει να κανει με τις εμπορικές αποθήκες και τα αποθέματα.

Link to comment
Share on other sites

@billpeppas

Sorry ρε μεγάλε. Αλλα ποτέ οπου εργαζόμουν δεν ήρθε κανένας να μου πει να κάνω λαμογιές ουτε να

κλέβω τον κόσμο και πως να κάνω την δουλειά μου.

Και ο αέρας υπάρχει, άσχετα αν δεν τον βλέπεις.

Αν νομίζεις ότι επειδή δεν έτυχε σε εσένα δεν γίνεται πουθενά, είσαι γελασμένος.

Και πέρνοντας το δικό σου σενάριο ως δεδομένο, για πες μου.

Δηλαδή οι τεχνικοί του Πλαισίου/e-shop από μόνοι τους δεν έχουνε τι να κάνουνε και είπανε "ας κοπανίσω με κατσαβίδι τον επεξεργαστή του τάδε...", "ας στραβώσω μερικά pin στην μητρική του τάδε", "ας ξεκολλήσω το αυτοκόλλητο με τον σειριακό αριθμό από την VGA του τάδε" ?

Μαλιστα οι πελάτες οταν φευγουν σφίγγουν το χέρι μου επειδή ειμαι

ειλικρινής και τους λέω πάντα αλήθεια.

Χαίρομαι που είσαι σωστός, αλλά από που προέκυψε η αναφορά σε εσένα ?

Αυτό εδώ όμως "Unfortunately, that's how the world goes on" πέστο καλύτερα...

Θες δεν θες, το θέλουμε είτε δεν το θέλουμε, η πραγματικότητα είναι αυτή.

Μαγαζιά κλείνουνε και θα κλείνουνε, δεν μπορείς εσύ, ούτε εγω, ούτε η κουτσή Μαρία να κάνει κάτι για αυτό.

Αυτοί που φταίνε για αυτό ( η ιδιοκτησία δηλαδή στο 98% των περιπτώσεων ) την βγάζουνε καθαρή δυστυχώς, για αυτό πες, βρίσε, νευρίασε, κάνε ότι θες.

Και εγω γουστάρω αντί των εργαζομένων τα σπασμένα να την τρώγανε στην μάπα τα @@ που ευθύνονται για την καταστροφή και το κλείσιμο εν τέλει της εταιρίας τους, αλλά με τον τρόπο που λειτουργεί η κοινωνία μας και οι νόμοι μας αυτό απλά δεν γίνεται ( και δεν βλέπω ποτέ να αλλάζει κιόλας ).

Επίσης οταν μιλάς εκ του ασφαλούς φυσικά και δεν σε ενδιαφέρει ο ανταγωνισμός γιατί πληρώνεις και αγοράζεις η το ακριβότερο η οπου βρεις.

Για δείξε μου που λειτουργεί ο ανταγωνισμός στην Ελλάδα ?

Στον κλάδο της συζήτησης ? e-shop vs Πλαίσιο ?

Στην κινητή τηλεφωνία ?

Στην σταθερή τηλεφωνία ? ( μην πείς ΟΤΕ, γιατί αν δεν ήταν η ΕΕΤΤ όλοι οι πάροχοι παρέα με τον πΟΤΕ θα ήταν στην ίδια τιμή, cent to cent )

Στην αγορά αυτοκινήτου ?

Εντάξει δεν είναι και 40%, μην τα παραφουσκώνεις :D Όχι βέβαια ότι δεν έχει όλα τα φόντα για να φτάσει και να ξεπεράσει το ποσοστό αυτό.

Βασικά στην πραγματικότητα είναι αρκετά πάνω από το 20% που ανακοινώνουνε.

Σκέψου ότι μετράνε τους φοιτητές και φαντάρους ως εργαζόμενους πολίτες.

Και αν δεν απατώμαι, το ίδιο κάνουνε και για τους κρατούμενους των φυλακών.

Και αν ειχες να πληρωσεις το νοικι στο τελος του μην η να παρεις πανες για το παιδι σου η να βγαλεις τη γυναικα σου μια βολτα μετα απο πολυ καιρο τοτε να σ εβλεπα αν θα τον διαολοστελνες.....

Προσωπικά για εμένα μην μιλάς, γιατί απλά δεν με ξέρεις.

Αν θες την απάντηση, ναι, θα τον διαολόστελνα anyway.

Προτιμώ να ψάχνομαι για αλλού, και λάτζα να έκανα, να την έβγαζα στα μουλωχτά και δίχως πολυτέλειες παρά να καταστρέφω τα πράγματα των συνανθρώπων μου που με τον ίδιο ή και περισσότερο κόπο απέκτησαν.

Αυτο γίνεται και με τις επιστροφές ακόμα και τώρα. Αν πάρεις εσυ απο Στουρνάρη

κάτι και μετανιώσεις δεν γίνεται να πας αλλού και να κανεις επιστροφή.

Υπάρχει κάποιος νόμος επί αυτού ?

Γιατί στο εξωτερικό δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ( προσωπική εμπειρία και φίλων/συγγενών επίσης )

Η να ζητησεις χρηματα απο αλλού. Πρέπει να ανοιχτεί σαν Service. Και να γίνει πιστωση η αντ/ση εφόσον είναι αθικτο.

Το εφόσον είναι άθικτο, ελπίζω να εννοείς το προϊόν και όχι την συσκευασία.

Γιατί σύμφωνα με τον νόμο ( κάτι που τα καταστήματα αγνοούν και κάνουνε σαν λυσσασμένα για να πείσουνε τους άτυχους πελάτες τους ότι δεν ισχύει ) μπορείς μια χαρά να επιστρέψεις ανοιγμένο προϊόν αρκεί το ίδιο το προϊόν να είναι στην αρχική του κατάσταση ( δίχως φθορές ) εντός 7 ή 10 ημερών από την ημερομηνία κοπής της απόδειξης αγοράς και δικαιούσαι να πάρεις το ακέραιο των χρημάτων σου στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν. Τι συμβαίνει με την πάρτη σου ? Δεν μας λες ?

Γιατι εδω απο ότι βλέπω μας αδειάζεις όλους και επιμένεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος νόμος επί αυτού ?

Γιατί στο εξωτερικό δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ( προσωπική εμπειρία και φίλων/συγγενών επίσης )

Το εφόσον είναι άθικτο, ελπίζω να εννοείς το προϊόν και όχι την συσκευασία.

Γιατί σύμφωνα με τον νόμο ( κάτι που τα καταστήματα αγνοούν και κάνουνε σαν λυσσασμένα για να πείσουνε τους άτυχους πελάτες τους ότι δεν ισχύει ) μπορείς μια χαρά να επιστρέψεις ανοιγμένο προϊόν αρκεί το ίδιο το προϊόν να είναι στην αρχική του κατάσταση ( δίχως φθορές ) εντός 7 ή 10 ημερών από την ημερομηνία κοπής της απόδειξης αγοράς και δικαιούσαι να πάρεις το ακέραιο των χρημάτων σου στο χέρι.

Μάλλον δεν γνωρίζεις καλά φίλε μου. Εχεις δικαίωμα επιστροφής του προιόντος (η και επιστροφή χρημάτων) εντός 14/15 ημερών εφόσον το προιον και η ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ βρίσκονται στο αρχικό state ωστε να είναι μεταπωλήσιμα και αποδεκτά απο άλλο πελάτη.

Τον 980Χ σου θα τον αγόραζες ανοιγμένο ή με ταλαιπωρημένο κουτί κι ας ήταν ολοκαίνουριος ? Τις 580 ? τους SSD σου ?

Δεν νομίζω.

Μην πας να την πεις σε μένα που εχω 7 χρόνια σε τέτοια μαγαζιά πάνω σε πωλήσεις. Και που γνωρίζω και τους νόμους.

Αμα θες να ψάξω να βρω τα ΦΕΚ να στα δώσω να τα διαβάσεις.

Εγω είμαι ενημερωμένος καλά. Δεν δουλευω απο χόμπυ. Δουλευω στον κλάδο γιατι γουστάρω το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος μόνο σαν DOA μπορεί να επιστραφεί ένα προϊόν με τη συσκευασία του ΑΛΛΑ ανοιγμένο. Αλλιώς πρέπει να είναι κλειστή-άθικτη η συσκευασία του. Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Ότι πείς εσύ man...

Και δεν ειπα αν αναφέρεσαι σε μένα. Ουτε σε παιδιά του Πλαισίου.

Μην μας βάζεις ομως όλους στο ίδιο σακί επειδή κάποιοι είναι σάπιοι και σκάρτοι. Υπάρχουν και σωστοί ανθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος μόνο σαν DOA μπορεί να επιστραφεί ένα προϊόν με τη συσκευασία του ΑΛΛΑ ανοιγμένο. Αλλιώς πρέπει να είναι κλειστή-άθικτη η συσκευασία του. Κάνω λάθος?

Ετσι είναι. Και μπορεί να επιστραφεί εντος συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος. Εξαιρούνται προιόντα με ταινιες ασφαλείας και

σκληροί δίσκοι για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Και αν ειχες να πληρωσεις το νοικι στο τελος του μην η να παρεις πανες για το παιδι σου η να βγαλεις τη γυναικα σου μια βολτα μετα απο πολυ καιρο τοτε να σ εβλεπα αν θα τον διαολοστελνες..... Αν ειχες να κανεις μεροκαματο 5-6 μηνες και δεν ειχες σταγονα βενζινη στο αμαξι και ειχες ξεχασει την τελευται φορα που πηγες για καφε τοτε να εβλεπα τα κοτσια σου και τη μαγκια σου αν θα του ελεγες του αφεντικου σου ξερεις εγω αυτα δεν τα κανω και αν θες απολυσε με....

Πολλα τα "αν" που ανεφερα αλλα η πληοψηφια των ελληνων σημερα αυτη ειναι.

Unfortunately, that's how the world goes on.

Ελπιζω να συνεχισεις ετσι για παντα τη ζωη σου και να μην καταλαβεις το πραγματικο how the world goes on.

Έτσι είναι, ακόμα και να σου έλεγε να βάλεις φόλα στην γουρλού γάτα του απέναντι θα το έκανες προκειμένου να έχεις να ζήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now