Harry2000

Gpu για προγραμματα αρχιτεκτονικης

Recommended Posts

Καλησπερα! Θα ηθελα να μου προτεινετε καποια καρτα γραφικων κυριως για χρηση του προγραμματος autocad για εναν φιλο που σπουδαζει αρχιτεκτονικη.... Μια κοινη καρτα ati ή nvidia οπως μια 6850 ή μια Gtx 550 ειναι αρκετη?

Link to comment
Share on other sites

Η μια firepro...?

Οι κάρτες που λές είναι απλές κάρτες,υπάρχουν ειδικές καρτες γραφικών ειδικά για τους γραφίστες και τους Αρχιτέκτονες.Η AMD έχει την σειρά Firepro και η Nvidia την σειρά Quadro.Υπάρχουν πολλά μοντέλα,οι τιμές διαφέρουν ανάλογα με την ταχύτητα επξεργασίας των γραφικών.

Για παράδειγμα δες αυτή ή αυτή ή ακόμα και αυτή.Η απλή quadro 600 θα την κάνει μια χαρά την δουλεία της πιστεύω.Ελπίζω να βοήθησα. :T:

Link to comment
Share on other sites

καλα αν την θελει μονο για autocad ας παρει μια οποιαδηποτε!!!!!!:P

αν κανει 3δ μοντελα ας παρει μια εως 100ευρω για να την εχει 5χρονια..!

αν παιζει παιχνιδια αλλαζει το θεμα..! το autocad το 3d το παιζουν ακομα και τα φθηνα λαπτοπ..!sub 400?..!:P δεν ειναι κανα βαρυ προγραμμα..!!!:) μια μεγαλη οθονη θα θελεις να εχεις το σχεδιο ανοιχτο ολο και να μην πηγαινοερχεσαι;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι βασικο προγραμμα σχεδιασμου το autocad για την σχολη μου.. και σας λεω οτι αυτες οι καρτες γραφικων ειναι "too much" οπως και να το κανεις..!!!δεν χρειαζονται..!ας παρει μια καλη οθονη..ενα ssd ισως να φορτωνουν τα αρχεια πιο γρηγορα,αλλα σε καμια περιπτωση τετοιες καρτες γραφικων..!στην σχολη εχουμε το 2007 και εχουν ατι χ700.. τα σχολια δικα σας!!:)

Link to comment
Share on other sites

τρέξε με yugo στο Nurburgring.

μπορείς! ... αλλά για τρέξε και με Nissan GT-R ( αν το νιώθεις στις στροφές )

δηλαδή αν κάνεις μόνο αυτή τη δουλειά τώρα και στο μέλλον αυτή είναι η λύση..

Link to comment
Share on other sites

τρέξε με yugo στο Nurburgring.

μπορείς! ... αλλά για τρέξε και με Nissan GT-R ( αν το νιώθεις στις στροφές )

δηλαδή αν κάνεις μόνο αυτή τη δουλειά τώρα και στο μέλλον αυτή είναι η λύση..

την δουλεια του την κανει μια χαρα..!πιο γρηγορα δεν θα παει με μια ακριβη επαγγελματικη καρτα γραφικων.. αν εχει λευτα ας παρει mac. σε αυτους τους τομεις οι mac ειναι πολυ μπροστα. δεν εχει απαιτησεις το autocad τοσο τραγικες που να χρειαζεται τετοια καρτα γραφικων. επιμενω. δεν το παιζω "ξερολας". το δουλευω καθημερινα το προγραμμα. τρεχει και σε νετμπουκ. αν μιλας εκ πειρας δειξε μου πιο οτοκαντ δεν τρεχει σε ταπεινο συστημα..!:)

δεν χρειαζεται να κανεις υπερβολες. τα σκαμε ολοι εμεις απο "τρελα",να τα σκανε και οι φιλοι χωρις να το χρειαζονται δεν υπαρχει λογος.

φιλικα παντα!:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω φάει τα μούτρα μου σε προγράμματα της autodesk, autocad/3ds max/inventor, θα πω ότι σίγουρα δεν παίζει σε netbook και ούτε σε intel embedded graphics όταν το σχέδιο ξεφεύγει από κάποιες παραμέτρους, συν ότι αργεί τρελά το zoom. Από εκεί και πέρα, όντως δεν χρειάζεται κάποια επαγγελματική κάρτα για αυτή τη δουλειά, με μια απλή κάρτα 6950/6970 ή GTx 450 κάνει τη δουλειά του. Στα συν είναι η μεγάλη μνήμη RAM για απαιτητικά σχέδια.

Υ.Γ. Δεν αγοράζουμε mac για τέτοια δουλειά, γιατί είναι ακόμα στην προηγούμενη έκδοση του autocad. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

κοπηκε το ρευμα και δεν απαντησα..!εχω την εντυπωση πως το 3ds ειναι πολυ πιο βαρυ απο το οτοκαντ 2011. εχω φιλη που παιζει με το νετμπουκ της το οτοκαντ και ειναι δομικων εργων,το αντιστοιχο του στο τει.. το 2011 τρεχει κανονικα,σε νορμαλ πισι.. το οτοκαντ στα μακ μπορει να ειναι οτι ειναι, αλλα οταν τοδα εχασα την "μπαλα" γιατι εχουν οθοναρα..!και οι διαφορες ας πουμε του 2010 με του 2011 ειναι απειροελαχιστες. επισης μισω τα μακ, την φιλοσοφια τους βασικα..!:P

αυτα! θα σας στειλω βιντεακι απο νετμπουκ να δειτε ποσο ικανοποιητικα πηγαινει..!και δεν ειναι νετμπουκ με ssd κτλ..!:P αν ειναι να τρεχει ολα αυτα που ανεφερε ο αντρεας πιθανον να χρειαζεται κατι καλυτερο..!(αντρεα στειλε μου πμ αν ελαβες το δεμα!!ο πατερας μου το ελαβε σημερα,που τα εστειλα μαζι!!!:P)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι μια ΑΤΙ Firepro V4800 στην εκπληκτική τιμή των 150 ευρώ, είναι μακράν η καλύτερη επιλογή σου. Φανταστικές κάρτες για Autocad και καμιά σχέση με την Low End σαβούρα της Nvidia.

ATI FirePro? V4800 Professional Graphics

HP FirePro V4800 1 GB | Skroutz.gr

http://hothardware.com/Reviews/AMD-ATI-FirePro-Roundup-V7800-V4800-V3800/?page=1

http://www.cgchannel.com/2010/12/review-amds-ati-firepro-professional-gpus-2/

Link to comment
Share on other sites

+1 για την firepro v4800 πολύ καλή σχέση απόδοσης/τιμής

+ ότι καλύτερα να του περισσεύει παρά να μην του φτάνει γιατί αν δουλεύει μεγάλα project τότε μια φτηνή κάρτα γραφικών μπορεί να ζοριστεί...

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις το autocad δεν εχει 3d accellaration απο καρτα γραφικων, αλλα απο επεξεργαστη κανει render. Δεν χρειαζεσαι ουτε κούαντρο ούτε τιποτα. Σιγουρα οχι embedded graphics γιατι θα εχεις προβλημα σε τρισδιαστο σχέδιο.

Πολλους πυρήνες, μεγάλη ram και αν θες SSD. Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατι να χρησιμοποιησει το θεοβαρυ autocad 2011. Και το 2008 μια χαρα κανει την δουλεια.

Επισης καλο θα ηταν να αγορασεις το autocad και να μην το βρεις σπασμενο, γιατι οταν ανοιξεις γραφειο θα χρειαστεις να το κανεις (μερικα χιλιαδες ευρώ). Μπορεις να μαθεις και το αντιστοιχο προγραμματα σε linux που ειναι παρομοιο με το autocad. Περι ορεξεως ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις το autocad δεν εχει 3d accellaration απο καρτα γραφικων, αλλα απο επεξεργαστη κανει render. Δεν χρειαζεσαι ουτε κούαντρο ούτε τιποτα. Σιγουρα οχι embedded graphics γιατι θα εχεις προβλημα σε τρισδιαστο σχέδιο.

Το real time render την ώρα που δουλευεις στο Autocad (και στο 95% των 3D programs) είναι 3D accelerated αρκετα χρόνια τώρα...ειδικά αν κάνεις και 3D καλό είναι να έχεις μια αξιοπρεπή καρτούλα...δώσε την εντολή 3dconfig και θα δεις το αντίστοιχο μενού

To τελικό render ενός 3D προγραμματος είναι CPU based

Τώρα όντως firepro/quadro είναι σαν να έχεις super car αλλά αφού οι τιμές είναι καλές γιατί όχι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now