Recommended Posts

Άτιμη μητρική μας άφησες και δεν ξέρω τι άλλο πήρες μαζί σου. Αφού τελείωσα εξεταστική, μετά από αρκετό καιρό επέστρεψα σήμερα το απόγευμα στο πατρικό μου στα Χανιά. Αφού επέστρεψα από καφεδάκι κατά τις 11 το βράδυ, έκατσα στο PC και μπήκα box να τακτοποιήσω κάτι θεματάκια. Κατά τις 01:30, πάω στην κουζίνα να βάλω νερό και καθώς επέστρεφα στην τραπεζαρία που είναι το PC ακούω ένα περίεργο τσαχάλισμα (από το τροφοδοτικό νομίζω) και κάνει shut down το PC. Σε περίπου 2 δευτερόλεπτα το σύστημα ανοίγει από μόνο του και πριν προλάβω να συνειδοτοποιήσω τι γίνεται μύριζε καμενίλα και έβγαιναν καπνοί από την σίτα στα δεξιά του επεξεργαστή (δείτε παρακάτω τις φωτογραφίες). Πάω να κλείσω το κουμπί του τροφοδοτικού γρήγορα και βλέπω από την σίτα μέσα αρχικά μια σπίθα και μετά φλόγα κανονική. Πήραν φωτιά τα VRMs, κανονική φωτιά όμως! Κλείνω γρήγορα το κουμπί του τροφοδοτικού, παίρνω το ποτήρι το νερό που πριν από λίγα δευτερόλεπτα είχα φέρει από την κουζίνα και πετάω νερό πάνω στην φλόγα μέσω της σίτας.

Βγαίνω έξω στο μπαλκόνι γιατί μύριζε τσουδίλα όλο το σπίτι, αποσυνδέω τα πάντα πάνω από το PC και βλέπω εντελώς καμένο το PCB δίπλα στο CPU socket. Το μαύρο καμένο PCB συνεχιζόταν κάτω από το ψυκτράκι των VRM και αφού έβγαλα το ψυκτράκι αντίκρισα αυτό:

4614e0bbd741cd74.jpg

Ευτυχώς που έφερα το laptop από το Ρέθυμνο, αλλιώς δεν θα είχαμε PC οικογενειακώς. Δείτε από διάφορες οπτικές γωνίες το κάψιμο για να καταλάβετε.

4614e0bbd743216e.jpg

4614e0bbd74488ce.jpg

4614e0bbd74544c8.jpg

4614e0bbd74655bc.jpg

Κοιτάξτε από που πέταξα νερό.

4614e0bbd748becd.jpg

Κοιτάξτε και το ωραίο μου SilverStone πως έγινε :(

4614e0bbd747190b.jpg

Και μία αναμνηστική της πολύχρωμης DQ6 που τόσο καιρό έπαιζε τέλεια και τώρα ξαφνικά μου την έκανε η τάνα

4614e0bbd74a127f.jpg

Μου μπήκε πολύ καλά η επιστροφή στα Χανιά ε; Το νερό δεν πήγε στην κάρτα γραφικών, τις μνήμες, τους δίσκους και τους εξωτερικούς σκληρούς που ήταν λίγο δεξιά από την σίτα. Πήγε μόνο στην μητρική σε εκείνο το σημείο, στην ψύκτρα του επεξεργαστή, το socket και τον επεξεργαστή φυσικά. Το κακό είναι ότι δεν έχω κάποια μητρική εδώ ώστε να δοκιμάσω αμέσως τι συμβαίνει, πρέπει να περιμένω αύριο να φέρω την P5E Deluxe.

Η φλόγα θα συνέχιζε κανονικά πάντως, είχε πάρει φόρα. Δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γινόταν αν δεν ήμουν εκεί. Ο υπολογιστής λειτουργεί για office, internet και μια φορά το μήνα κάνα παιχνιδάκι αν είμαι Χανιά. Η οικογένειά μου τον χρησιμοποιεί όμως μόνο για office και internet...

Ελπίζω να πάνε όλα καλά αύριο. Έχω όμως μια απορία. Από που προκλήθηκε η φωτιά στα VRM έτσι στα καλά καθούμενα;

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν, τόσα χρόνια ασχολούμαι, πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό. Μου έχει τύχει να πεταχτεί σπίθα ή να ακουστεί το γνωστό τσαφ, μου έχει τύχει και να καεί μητρική χωρίς να ακουστεί τίποτα. Και αλήθεια στα @@ μου αν έχει φύγει και ο Q8400. Αυτό που με ανησυχεί είναι τι θα γινόταν αν δεν ήμουν εκεί εκείνη την στιγμή να αντιδράσω :(

Link to comment
Share on other sites

Danm - δίκιο έχεις... έτσι "εντυπωσιακά" δεν μου έχει τύχει ούτε εμένα να πεθάνει board.

Τρελά Vcore ή stock πέθανε; VRM που έσκασε σε συνδυασμό με σκόνη μάλλον, το έκανε το θαύμα του. Τώρα γιατί ξανάνοιξε μόνο του - ο Θεός και η ψυχή του...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε, το σύστημα ήταν overclocked για κάμποσο καιρό τον Οκτώβρη-Νοέμβρη του 2010, αλλά από τότε παίζουν stock όλα... Και από air-flow είχα 4 80άρηδες στο SilverStone LC18, μια χαρά κυκλοφορία αέρα δηλαδή - και από θερμοκρασίες normal. Τρόμαξα παίδες, τρόμαξα γιατί είχε πάρει κανονικά φωτιά... Φανταστείτε ότι από την καμενίλα ξύπνησε ο αδερφός μου.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

<s>Αν παίξανε</s> Φλόγες... είσαι τυχερός που ήσουν εκεί man :crack:

CPU / μνήμες κτλ - φακ δατ φορ α λαφ, εδώ γλύτωσες τα χειρότερα :drinks:

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά το λέω ότι πήρε φωτιά, δεν έχω λόγο να πω ψέματα ρει.

//EDIT: Πως να στο εξηγήσω; Φαντάσου να ανάβεις 5 σπίρτα μαζί ξέρω 'γω, έτσι άναψε και μετά μειώθηκε η έντασή της λίγο.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Σε υποδέχτηκε με πυροτεχνήματα τελικά :hehe:

Άρε Gigabyte με τα τρελά ηλεκτρονικά σου!

Ευτυχώς ήσουν εκεί κοντά...δεν θέλω να σκέφτομαι πως θα μπορούσε να επεκταθεί :(

Θάψε την τώρα, ή βάψτη μπλε και πέτα τη στη θάλασσα, είναι και από τις άσχημες μητρικές της Giga.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν, τόσα χρόνια ασχολούμαι, πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό. Μου έχει τύχει να πεταχτεί σπίθα ή να ακουστεί το γνωστό τσαφ, μου έχει τύχει και να καεί μητρική χωρίς να ακουστεί τίποτα. Και αλήθεια στα @@ μου αν έχει φύγει και ο Q8400. Αυτό που με ανησυχεί είναι τι θα γινόταν αν δεν ήμουν εκεί εκείνη την στιγμή να αντιδράσω :(

Εαν δεν ησουν εκει τωρα θα ελεγες μου πηρε mobo, cpu, rams, psu και το σπιτι ολοκληρο :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που το είδες γρήγορα και ήσουν εκεί! αφού δεν κάηκε το σπίτι ποιος χ@στηκε για μια μητρική...Πως πήρε φωτιά όμως ρε γμτ?...

Διαβάστε τα tags...χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Με τρομοκρατησες... δεν προκειται να αφησω ξανα το PC ανοιχτο οταν λειπω απο το σπιτι. Να παει να μαμηθει η μητρικη... ευτυχως που ησουν εκει και γλιτωσες τα χειρωτερα Γιωργο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ανέστη με αυτή τη μητρική έχω benchάρει μόνο E8400, E8500 και δύο LGA775 Pentium, αλλά μόνο on air. Δεν μονώθηκε ποτέ και δεν μπήκε ποτέ στο μονοβάθμιο!

Γιάννη (stealth) ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος ΔΕΗτζής ηλεκτρολόγος, ήταν υπεύθυνος στις βλάβες. Όσες φορές με πετύχαινε να είμαι με το μονοβάθμιο ή χωρίς και να έχω το σύστημα πάνω σε κούτες/ξύλο/κουτί από υπολογιστή/βιβλία και να benchάρω μου έλεγε ότι υπάρχουν κίνδυνοι. Δεν είναι μόνο τα βραχυκυκλώματα. Μου έλεγε ότι από την στιγμή που περνάει ρεύμα μέσα από το σύστημα πρέπει να έχω το νου μου. Μου επισήμανε πάντα ότι πρέπει να τα έχω μες στο κουτί να προστατεύονται! Και τέλος μου επισήμανε όταν πέφτω για ύπνο να κλείνω πάντα τον υπολογιστή και όταν φεύγω από το σπίτι για πολλές ώρες να κλείνω και το πολύμπριζο. Εγώ του έλεγα ότι και να γίνει κάτι τα τροφοδοτικά έχουν προστασίες OVP, OCP κ.τ.λ. Τελικά από ότι κατάλαβα, @@ προστασίες... Έκλεισε και μετά ξανάνοιξε μόνο του και ψήθηκε.

Γιώργη ναι ήταν λιγάκι σκονισμένη η μητρική σε διάφορα σημεία. Έβαλε κι αυτή το χεράκι της σίγουρα.

Τα tags τα έβαλα εγώ για να γελάσω λίγο γιατί για αρκετή ώρα ήμουν τρομοκρατημένος :P

Link to comment
Share on other sites

Είμαι γείτονας στην Μοβιακ στην Αναπαύσεως, δεν ξέρω αν κατάλαβες Γιώργο, πήγα κ ρώτησα πριν λίγο καιρό πόσο κάνει ένας πυροσβεστήρας αερίων μόνο για ηλεκτρονικά κ μου είπαν 50 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι γείτονας στην Μοβιακ στην Αναπαύσεως, δεν ξέρω αν κατάλαβες Γιώργο, πήγα κ ρώτησα πριν λίγο καιρό πόσο κάνει ένας πυροσβεστήρας αερίων μόνο για ηλεκτρονικά κ μου είπαν 50 ευρώ..

[off]Άνοιξε καινούρια Μοβιακ εκεί; Εγώ ήξερα στην Μάρκου Μπότσαρη (στο Φράγκικο απέναντι) που είναι το κατάστημα και πάνω στο Ακρωτήρι που είναι το εργοστάσιο. Να πάμε για κάνα καφέ μια μέρα.[/off]

Θα πάρω ένα μικρό πυροσβεστήρα να υπάρχει κοντά στο PC κάπου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

[off]Άνοιξε καινούρια Μοβιακ εκεί; Εγώ ήξερα στην Μάρκου Μπότσαρη (στο Φράγκικο απέναντι) που είναι το κατάστημα και πάνω στο Ακρωτήρι που είναι το εργοστάσιο. Να πάμε για κάνα καφέ μια μέρα.[/off]

Ακριβώς μετα τον Μπουζάκη...εδώ την λένε Πυροπροστασία αλλά Μοβιακ είναι κ αυτό.. pm

Πάντως ένα απλός πυροσβεστήρας είναι καταστροφή γιατί η σκόνη δεν βγαίνει με τίποτα..όπου πέσει είναι σαν να το έχεις βάψει!...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now