caution

Intel Sandy Bridge-E i7-3960X Extreme Edition: Επιδόσεις δίχως προηγούμενο!

Recommended Posts

[news_img=Intel Sandy Bridge-E i7-3960X Extreme Edition: Επιδόσεις δίχως προηγούμενο!]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/news_img]Όσοι από εσάς είχατε ήδη αποφασίσει ότι ο επόμενος επεξεργαστής σας θα είναι ο i7-3960X Extreme Edition, μάλλον τα παρακάτω θα έρθουν να "κλειδώσουν" την απόφασή σας. Τα πράγματα, όπως φαίνεται, δεν επιδέχονται ιδιαίτερου σχολιασμού και τα διαγράμματα, πάντα σε σύγκριση με τον κορυφαίο για την ώρα Core i7-990X Extreme Edition, μιλάνε για ακόμα και πάνω από 40% αύξηση επιδόσεων, σε σχέση με τα σημερινά δεδομένα. Νέα αρχιτεκτονική, επιπλέον instruction sets και το quad channel για την RAM, φαίνεται να κάνουν δουλειά και μάλλον βρισκόμαστε απέναντι στον ισχυρότερο επεξεργαστή, που θα δούμε σε desktop συστήματα, στο άμεσο μέλλον.

[img_alt=Intel Sandy Bridge-E i7-3960X Extreme Edition: Επιδόσεις δίχως προηγούμενο!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e29bfab13905.jpg[/img_alt]

[img_alt=Intel Sandy Bridge-E i7-3960X Extreme Edition: Επιδόσεις δίχως προηγούμενο!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e29bfab21f7d.jpg[/img_alt]

[img_alt=Intel Sandy Bridge-E i7-3960X Extreme Edition: Επιδόσεις δίχως προηγούμενο!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e29bfab2fa28.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω τρελη ανοδο στα games σε 800χ600 αναλυση!!! :hehe:

Τhe revolution of gaming by Intel number 2 ( number 1 was first sandy) :hehe:

E ρε τι χορτο τρωει ο λαουτζικος!!!!

Mε βλεπω με χ58 για ακομα 2 χρονακια οπου απλα θα προσθεσουμε τα gpu 28νμ!!!

Ειδικα με τα συμπερασματα που εβγαλα με την βοηθεια του billpeppa....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ θα το πω και feel free να πέσετε να να με φάτε:

Μην κάνετε σαν 15χρονα που ο κολλητός τους αγόρασε καλύτερο BMX και δεν λένε να το χωνέψουν. Άλλο είναι να "μην χρειάζομαι κάτι παραπάνω από τον 990Χ μου" (λογικό) και άλλο να αρνούμαστε την πραγματικότητα. Τι περιμένατε δηλαδή, 200% πάνω σε ένα step up;

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Aten-Ra. +15%, που είναι μια χαρά ως αύξηση επιδόσεων. Τα υπόλοιπα είναι σε μεγάλο έως πολύ μεγάλο βαθμό σκέτο marketing.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω τρελη ανοδο στα games σε 800χ600 αναλυση!!! :hehe:

Τhe revolution of gaming by Intel number 2 ( number 1 was first sandy) :hehe:

E ρε τι χορτο τρωει ο λαουτζικος!!!!

Mε βλεπω με χ58 για ακομα 2 χρονακια οπου απλα θα προσθεσουμε τα gpu 28νμ!!!

Ειδικα με τα συμπερασματα που εβγαλα με την βοηθεια του billpeppa....

Αυτό είναι για το gaming. Γιατί εδώ στο box κοιτάζουμε κάθε τι νέο και περισσότερο απ' όλα αν overclockάρει καλά και το πόσο καλά πάει στα benchmarks.

Πολύ ψαροτικο το +40% απόδοση, αλλά πάνω από 10-15% μέσο όρο σε Clock to Clock δεν θα δείτε. ;)

11524e29bfab21f7d.jpg

We know ότι δεν είναι πραγματικό το 40% και ότι όλες οι εταιρείες καταπιάνονται με το marketing για να προωθήσουν σωστά το προϊόν τους. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι θα είναι γρηγορότεροι από τους SandyBridge στα benchmarks, πράγμα που πίστεψέ με, μας ενδιαφέρει πολύ περισσότερο :D Οι real-life επιδόσεις είναι πολύ καλές ακόμα και με έναν απλό i7 920 ή κάναν LGA775 Quad Core ή κάνα AMD Thuban, για αυτό και τα 24/7 συστήματά μας έχουν τέτοια CPUs. Άλλο όμως το 24/7 και το αν πραγματικά αξίζουν σαν επεξεργαστές και άλλο το benching και το πάθος που αντιμετωπίζουμε τις νέες τεχνολογίες :)

Παιδιά, εγώ θα το πω και feel free να πέσετε να να με φάτε:

Μην κάνετε σαν 15χρονα που ο κολλητός τους αγόρασε καλύτερο BMX και δεν λένε να το χωνέψουν. Άλλο είναι να "μην χρειάζομαι κάτι παραπάνω από τον 990Χ μου" (λογικό) και άλλο να αρνούμαστε την πραγματικότητα. Τι περιμένατε δηλαδή, 200% πάνω σε ένα step up;

Σωστότατος :T: Θέλουμε καινούρια BMX και τα θέλουμε τώρα :D

Όπως τα λέει ο Aten-Ra. +15%, που είναι μια χαρά ως αύξηση επιδόσεων. Τα υπόλοιπα είναι σε μεγάλο έως πολύ μεγάλο βαθμό σκέτο marketing.

John δες τι έγραψα στο AtenRa.

Link to comment
Share on other sites

και όταν λέμε +50% δηλαδή τι θα δείς? Αυτοί τώρα είναι επεξεργαστές για πράγματα ούτε και εγώ δεν ξέρω τι! αλλά τι διαφορά να έχει στο Crysis 2 από έναν SB για παράδειγμα.. το ότι θα κάνει Extrack σε ένα Rar σε 10 δευτερόλεπτα από τα 2 λεπτά ναι.. αλλά όσον αφορά τους Overclockers εκεί φεύγει το θέμα.. Γιατί ακουω τον μέσο χρήστη ΟΟο θέλω και εγώ έναν τι να τον εκάνεις μανα μ?? 1000ευρο επεξεργαστή? δώσε 1000ευρο για κάρτες να τα βλέπεις 3Dιαστατα και με γυαλιά από τον μαύρο ούτε καν 3D Vision με τα Dolce Banana..

Link to comment
Share on other sites

και όταν λέμε +50% δηλαδή τι θα δείς? Αυτοί τώρα είναι επεξεργαστές για πράγματα ούτε και εγώ δεν ξέρω τι! αλλά τι διαφορά να έχει στο Crysis 2 από έναν SB για παράδειγμα.. το ότι θα κάνει Extrack σε ένα Rar σε 10 δευτερόλεπτα από τα 2 λεπτά ναι.. αλλά όσον αφορά τους Overclockers εκεί φεύγει το θέμα.. Γιατί ακουω τον μέσο χρήστη ΟΟο θέλω και εγώ έναν τι να τον εκάνεις μανα μ?? 1000ευρο επεξεργαστή? δώσε 1000ευρο για κάρτες να τα βλέπεις 3Dιαστατα και με γυαλιά από τον μαύρο ούτε καν 3D Vision με τα Dolce Banana..

Βρε ειρωνικά το είπα, για αυτό και έβαλα την Zing φωτογραφία στο τέλος του post - για να δείξω ότι κάνω πλάκα :D Ή άποψή μου είναι στο ποστ #12 :)

Link to comment
Share on other sites

We know ότι δεν είναι πραγματικό το 40% και ότι όλες οι εταιρείες καταπιάνονται με το marketing για να προωθήσουν σωστά το προϊόν τους. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι θα είναι γρηγορότεροι από τους SandyBridge στα benchmarks, πράγμα που πίστεψέ με, μας ενδιαφέρει πολύ περισσότερο Οι real-life επιδόσεις είναι πολύ καλές ακόμα και με έναν απλό i7 920 ή κάναν LGA775 Quad Core ή κάνα AMD Thuban, για αυτό και τα 24/7 συστήματά μας έχουν τέτοια CPUs. Άλλο όμως το 24/7 και το αν πραγματικά αξίζουν σαν επεξεργαστές και άλλο το benching και το πάθος που αντιμετωπίζουμε τις νέες τεχνολογίες

Επειδή σας ενδιαφέρει πολύ περισσότερο για τα Benchmarks να σας το χαλάσω λίγο και να σας πω ότι Clock to Clock δεν θα δείτε διαφορές σε σχέση με τους SB εκτός φυσικά σε Multithread λόγο παραπάνω πυρήνων.

Με λίγα λόγια θα πάρετε ένα μέσο όρο 10-15% παραπάνω από τους GulfTown (ούτε 5% από τους SB) και το θέμα είναι με τόση L3 Cache και όλα μέσα στο ίδιο Die (PCI-e κλπ κλπ) πόσο Overclock-able θα είναι ο SB-E.

Επίσης είμαι σίγουρος ότι πολλά μέλη του Forum και όχι μόνο, περιμένουν να πάρουν τον Quad Core SB-E και εκεί δεν θα έχουν καμία διαφορά σε επιδόσεις με τον SB Core i7 2600K στα ίδια ρολόγια και παραμένει να δούμε και σε OC πως θα τα πάνε οι μικροί SB-E.

Link to comment
Share on other sites

Έστω σε Vantage και AquaMark3 να δώσουν είμαστε οk. Το καλό των SB-E είναι το ξεκλειδωμένο επιτέλους BCLK που θα ξεχειλώσει πάνω από 110 και το ότι θα παίζουν στο άζωτο (τουλάχιστον ο extreme :))

Link to comment
Share on other sites

John δες τι έγραψα στο AtenRa.

Προσωπικά δεν θα έγραφα ποτέ αυτό το 40% σε ένα νέο, αν και παραδέχομαι ότι τραβάει κόσμο στο thread και αυξάνει τα posts κατακόρυφα :P

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

@yanni

Θέλεις να μου πεις το σκεπτικό σου;

Γιατί η πηγή δείχνει διαφορές και μεγαλύτερες από 40%. Ήθελες να μην το γράψω; Δεν ήθελες να ανεβάσω καθόλου το νέο; Πες μου τι ακριβώς είναι αυτό που έκανα ώστε να "τραβάει κόσμο στο thread και αυξάνει τα posts κατακόρυφα". Με κατηγορείς ότι γράφω ιντριγκαδόρικα - έχε την ευπρέπεια να το τεκμηριώσεις κιόλας.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now