Recommended Posts

Δίχως κρατικό οργανισμό που να βγάζει χρήμα για το κράτος ( η εφορία μόνο μας μένει, αν παραδόσουνε έτσι άνευ όρων τα πάντα όλα και σε τιμές ξεφτίλα μάλιστα ).

Σωτηρία δεν υπάρχει, ο ασθενής έχει καρκίνο σε προχωρημένο στάδιο και εμείς του δίνουμε αδρεναλίνη...

Link to comment
Share on other sites

Δίχως κρατικό οργανισμό που να βγάζει χρήμα για το κράτος ( η εφορία μόνο μας μένει, αν παραδόσουνε έτσι άνευ όρων τα πάντα όλα και σε τιμές ξεφτίλα μάλιστα ).

Σωτηρία δεν υπάρχει, ο ασθενής έχει καρκίνο σε προχωρημένο στάδιο και εμείς του δίνουμε αδρεναλίνη...

Βασίλη γενικά σε ότι συζητήσεις κι αν σε έχω ακούσει να μιλάς, ήσουν πάντα κατά της Ελλάδας. Όχι μόνο τώρα, και παλιότερα την έβριζες :P Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να εμπιστευθώ την κρίση σου.

Δεν είναι λίγοι που το βλέπουν πατριωτικά το θέμα και λένε να μην πουληθεί η Ελλάδα μας που με τόσο κόπο την έχουμε κατακτήσει και και και. Το θέμα είναι ότι αυτό το σχέδιο "Εύρηκα" μπάζει από παντού δυστυχώς, παρόλο που ακούγεται εφικτό αρχικά.

Για παράδειγμα ποιος σου εγγυάται ότι μετά δεν θα εφαρμόσουν μια ισχυρή μείωση μισθών για να κάνουν απόσβεση κεφαλαίων; Επίσης ποιος σου εγγυάται αν η φορολογία που θα επιβάλλουν στα προϊόντα που εξάγει η Ελλάδα προς τα έξω θα μας συμφέρει; Πολλά μπορούν να γίνουν όταν ξεπουλάς την χώρα σου σε ένα οργανισμό...

IntelUser δεν πρόκειται να πάμε σε πόλεμο με την Τουρκία. Ξέχασέ το λέμε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα καποια προφητια λεει οτι θα παμε σε πολεμο με την τουρκια και θα μας βοηθησει η ρωσια η οποια και θα την καταστρεψει τελειως και θα παρουμε πισω την κωνσταντινουπολη ΜΑΣ.δεν εχω πηγη τωρα αλλα καπου το διαβασα και το εχω ακουσει.Τωρα η τουρκια σαςν χωρα ειναι πολυ πιο ισχυρη απο εμας οτι αυτο συνεπαγεται....Αυτα σχετικα με το θεμα της τουρκιας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε τρελοι ειστε ρεεεεεε οι Τουρκοι δεν μπορουν καν να μπουν σε πολεμο.... ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΚΑΝ!!!

Το Γατακι τον ΕΡΝΤΟΓΑΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ρε ΚΟΤΕΣ!!!

Οσο για την ΕΛΛΑΔΑ να πουληθει στους Γερμανους μπας και δουμε μελλον....:hehe:

....οχι αλλο ΦΩΤΟΠΟΥΛΟ, οχι αλλο ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟ, οχι αλλο ΑΔΕΔΥ, οχι αλλο ΚΑΡΒΟΥΝΟ..... Γερμανους να βαρανε με μαστίγια θελω! :hehe:

Nα μας ζησει η ΚΡΗΤΗ που εδω στο Λονδινο αγοραζω το λαδακι πιο φτινα απο την ΑΘΗΝΑ....:hehe: Γερολαδαδες Κρητικοί

Τι να καταλάβει και η Κρητη απο ΚΡΙΣΗ, εχουν κανει κατι ΜΑΣΟΥΡΙΑ....σαν του ΣΚΡΟΥΤΖ!

Link to comment
Share on other sites

καλα τωρα το καταλαβε ο Γκλετσος ?

Ελατε Γερμανοι, ελατε, σας θελουμε.....οποιος δεν τους θελει ειναι με τα ΛΑΜΟΓΙΑ!

Α ρε Σοιμπλε εδωσες τους εδω αχριστους να εφαρμοσουν το Μνημόνιο....το μεγαλυτερο λαθος σου! Και σε αυτο πουτ@να τα εκαναν...

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ακούσατε τι είπε ο Πάγκαλος; Μίλησε στον Καμπουράκη-Οικονομέα σήμερα το πρωί και είπε ότι τα 7500 ευρώ που πρέπει να δώσει για τον φόρο επιτηδεύματος, δεν τα έχει! "Ας με κλείσει φυλακή ο Βενιζέλος" είπε στο τέλος και μιλάμε ο Καμπουράκης έμεινε κάγκελο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ακούσατε τι είπε ο Πάγκαλος; Μίλησε στον Καμπουράκη-Οικονομέα σήμερα το πρωί και είπε ότι τα 7500 ευρώ που πρέπει να δώσει για τον φόρο επιτηδεύματος, δεν τα έχει! "Ας με κλείσει φυλακή ο Βενιζέλος" είπε στο τέλος και μιλάμε ο Καμπουράκης έμεινε κάγκελο :hehe:

Ε ναι δεν το πιστευεις ?

Που να φερνει τα λεφτα απο την Ελβετια....Ο μισθος σε απευθειας τραπεζα εκει μπαινει!

Εδω με κατι ενοικια που περνει ζει...

Link to comment
Share on other sites

ξύπνησα για να δω αυτιά αλλά δεν είχε.. παίζει καμιά απεργία το alter? και όντως έτσι είπε ο ραπάνας στο τέλος ας με κλείσει φυλακή ο βενιζέλος. είναι να μην είσαι σε απόγνωση με αυτούς τους πολιτικούς ρε παιδί μου αναξιόπιστοι τελείως..

Link to comment
Share on other sites

Ακούσατε τι είπε ο Πάγκαλος; Μίλησε στον Καμπουράκη-Οικονομέα σήμερα το πρωί και είπε ότι τα 7500 ευρώ που πρέπει να δώσει για τον φόρο επιτηδεύματος, δεν τα έχει! "Ας με κλείσει φυλακή ο Βενιζέλος" είπε στο τέλος και μιλάμε ο Καμπουράκης έμεινε κάγκελο :hehe:

Οτι μ....!@ θέλει λέει ο κάθε επαγγελματίας "πολιτικός" σε αυτή την χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη γενικά σε ότι συζητήσεις κι αν σε έχω ακούσει να μιλάς, ήσουν πάντα κατά της Ελλάδας.

Αδίκως ρε man ?

Τι έχει κάνει αυτή η χώρα για τους πολίτες της ?

Οι γονείς μου φτύσανε αίμα για να βγάλουνε 5 δραχμές κάμποσα χρόνια πίσω, και ακόμα και τότε, που το ψωμί πουλιώτανε 15 δραχμές, δεν βγαίνανε πέρα τα πράγματα, με τους γονείς μου να κάνουνε τότε από 2 δουλειές ο καθένας.

Ώσπου φύγαμε έξω μπας και κάναμε λίγη προκοπή.

Στην Ελλάδα έχουμε μετά από τόσα χρόνια και δουλειά 2 σπίτια.

Ούτε βίλες, ούτε κοτέτσια, 2 σπιτάκια 130τ.μ. είναι, δίχως πολυτέλειες φρου φρού και αρώματα.

Το οικόπεδο που είναι το 1 στην Σταμάτα το έχει η οικογένεια του πατέρα μου από τότε που δεν υπήρχε ηλεκτρισμός που λέει ο λόγος.

Τότε που Δροσιά, Άνοιξη, Σταμάτα, Ροδόπολη και Αγ. Στέφανος είχανε μαζί όλους κι όλους 500 κατοίκους.

Και έρχεται τώρα ο κύριος Βαγγελάκης Βενζινελάκης να μας φορολογήσει και τα σκατά ?

Να μας φορολογήσει για το σπίτι και το οικόπεδο στην Σταμάτα 3000? επειδή λέει είμαστε σε πλούσια περιοχή ?

Πόσα πλήρωσα ρε για το οικόπεδο ? Πότε το πήρα ? Πόσο είχε τότε το στρέμμα και πόσο έχει τώρα ? Δουλευόμαστε ?

Άστα στην άκρη αυτά.

Πες μου κάτι.

Έχουμε σωστές δημόσιες συγκοινωνίες ? Όχι.

Έχουμε ασφάλεια ? Όχι, οι ληστές κάνουνε πάρτι τα τελευταία 20 χρόνια.

Έχουμε παιδεία της προκοπής ? Όχι.

Έχουμε σωστό ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ? Όχι.

Έχουμε δικαιοσύνη ? Όχι.

Έχουμε καλό επίπεδο διαβίωσης ? Όχι.

Έχουμε δουλειές ? Ούτε 1 σε κάθε οικογένεια που είπε το πουτ*ανόσπερμα ο Geoffrey.

Έχουμε μέλλον ? Παπάρια.

Έχουμε καλές τιμές πουθενά ? Όχι.

Έχουμε νόμους που τηρούνται ? Όχι.

Πες μου σε παρακαλώ κάτι που λειτουργεί σωστά.

Ούτε όνειρα δεν σε αφήνουνε να κάνεις ρε.

Το έχετε καταλάβει ? Όσοι μείνετε Ελλάδα, με τι μισθό θα είστε ( αν δεήσει ο θεός και έχετε κάποια δουλειά ) ? Με τι λεφτά θα φτιάξετε σπίτι ? Πως θα ζήσετε την οικογένεια σας ? Σε τι συνθήκες θα μεγαλώσουνε τα παιδιά σας ? Περιμένω.

Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να εμπιστευθώ την κρίση σου.

Δεν είναι έκθεση, μαθηματικά είναι το θέμα. Απλά μαθηματικά μάλιστα.

Τι σε πιέζουνε οι ξένοι να κάνεις ? Να πουλήσεις όλους τους δημόσιους οργανισμούς σου.

Έχοντας πουλήσει ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΟΠΑΠ, ΗΣΑΠ, ΟΑΣΑ, Αεροδρόμια, Λιμάνια, ακόμα και αν σου πούνε ξαφνικά, ξέρεις ? Σου χαρίζουμε το 100% του χρέους σου, φύγε, δεν μας ωφείλεις τίποτα, είσαι ελεύθερος ( με άδειο κουμπαρά φυσικά... )

Από που θα βγάλει λεφτά το κράτος ?

Μόνο από την εφορία ?

Θα έχει ο πωλήτης φράγκο να δώσει τότε ? Εδώ δεν έχει τώρα, όχι όταν η ανεργεία θα είναι τριπλάσια, οι μισθοί θα είναι στα 200 ευρώ full time job τον μήνα, και οι τιμές σε σούπερ μάρκετ και βενζίνη στα ύψη.

Δεν ξέρω πόσο ασχολείσαι εξωσχολικά με τα οικονομικά, αλλά πιστεύω πως δεν σου είναι άγνωστο το ότι οι "κερδοσκόποι", βασικά οι πονηροί μακρο-οικονομολόγοι κάτι τέτοιες συγκυρίες περιμένουνε για να βγάλουνε χοντρό πακτωλό χρημάτων.

Όποιος του κόβει τώρα, αν έχει στην άκρη π.χ. 500εκ. ? με μερικές έξυπνες κινήσεις σε ένα χρόνο θα τα έχει κάνει 1 δις αν όχι και περισσότερα.

Τα ξένα κράτη νοιάζονται λες για το τι θα απογίνεις εσύ, εγω, η Μιχαέλα, ο Κώστας, ο Σοφοκλής κλπ κλπ ?

Τους νοιάζει αν η Ελλάδα θα γίνει ο σκουπιδοτενεκές της Ευρώπης ?

Ναι τους νοιάζει, βασικά αυτό θέλουνε.

Τι θέλουνε ?

Να πάρουνε ότι λεφτά μπορούνε πίσω, να τα πάρουνε όλα, ούτε καν τα μισά λεφτά δεν θα τα πάρουνε πίσω σαφώς, αλλά θα πάρουνε άλλα πράγματα που υπό διαφορετικές συνθήκες δεν θα τα έπαιρναν ποτέ ( λόγω της κανονικής τους τιμής ), τι είναι αυτά ? Τα αεροδρόμια σου, τα λιμάνια, τον φυσικό πλούτο σου ( ουράνιο και πετρελαιοπηγές, αγροτικές περιοχές ), τις όποιες κερδοφόρες επιχειρήσεις ( ΟΤΕ, ΟΠΑΠ ).

Να σε κάνουνε την Κίνα της Ευρώπης, πολύ φθηνά εργατικά χέρια...

Η παρακμή της ευρώπης, να σου φορτώνουνε όλους τους μετανάστες που αυτοί δεν θέλουνε, ώστε να είναι "καθαρά" τα κράτη τους, να μην έχουνε ανεργεία στα ύψη, να μην υπάρχει τόση εγκληματικότητα, ανομοιομορφία του πληθυσμού, κλπ κλπ.

το σχέδιο "Εύρηκα" μπάζει από παντού δυστυχώς

Όπως και όλα τα ξενο-ενδώφερτα ( ακόμα δεν έχετε καταλάβει τι εθνοπροδότες είναι κυριολεκτικά οι πολιτικοί της Ελλάδας, δεν έχετε πάρει είδηση ότι πήρανε τις μίζες τους και μας πουλήσανε σαν γουρούνια στο σακί ) "σχέδια".

Αυτός είναι ο σκοπός.

Να φαίνονται εφικτά και καλά στην λαϊκή βάση, αποκρύπτοντας όλες τις κακές συνέπειες και κενά που εντελώς καταλάθος αφήνονται ανοιχτά...

Για παράδειγμα ποιος σου εγγυάται ότι μετά δεν θα εφαρμόσουν μια ισχυρή μείωση μισθών για να κάνουν απόσβεση κεφαλαίων; Επίσης ποιος σου εγγυάται αν η φορολογία που θα επιβάλλουν στα προϊόντα που εξάγει η Ελλάδα προς τα έξω θα μας συμφέρει; Πολλά μπορούν να γίνουν όταν ξεπουλάς την χώρα σου σε ένα οργανισμό....

Μόνος σου τα λες όπως βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Pepa βλεπω εχεις περιουσια, πως θα γινει να μπω στο pepakeiko...? :hehe:

Εύκολο.

Μου δίνεις 800.000? και αυτόματα αποκτάς όλη μου την περιουσία επί ελληνικο-γερμανικού εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κι άδικο Bill, απλά διαφέρουμε λιγάκι στο γεγονός ότι εσύ τα βλέπεις πιο ψυχρά τα πράγματα. Σκέψου ότι έχεις την δυνατότητα να την κάνεις από Ελλάδα, ενώ πολύ άλλοι δεν την έχουν. Για αυτό σκέφτομαι την κατάσταση σαν μια έκθεση και όχι σαν μαθηματικά. Ενημερώνομαι όσο μπορώ, συζητάω με πολύ κόσμο και ακούω διάφορες απόψεις για το θέμα.

Κρατάω βέβαια μια πισινή για την θεία και τον θείο στην Αυστραλία, το invitation είναι open ακόμα. Τα είχαμε πει εκτενώς και στο παρελθόν για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κι άδικο Bill, απλά διαφέρουμε λιγάκι στο γεγονός ότι εσύ τα βλέπεις πιο ψυχρά τα πράγματα. Σκέψου ότι έχεις την δυνατότητα να την κάνεις, ενώ πολύ άλλοι δεν την έχουν. Για αυτό σκέφτομαι την κατάσταση σαν μια έκθεση και όχι σαν μαθηματικά.

Κρατάω βέβαια μια πισινή για την θεία και τον θείο στην Αυστραλία, το invitation είναι open ακόμα. Τα είχαμε πει εκτενώς και στο παρελθόν για αυτό.

Αυστραλια ειναι πιο νεκρα απο εμπολεμη ζωνη στο ΙΡΑΚ....μακρια!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και ο θείος και η θεία. Έχουν μεταναστεύσει οριστικά 40 χρόνια τώρα και με ενημερώνουν συχνά για την κατάσταση. Όταν έρθω Αθήνα, αν είσαι εκεί θα σου πω πέντε πράγματα παραπάνω για τις δουλειές και το επίπεδο ζωής εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και ο θείος και η θεία. Έχουν μεταναστεύσει οριστικά 40 χρόνια τώρα και με ενημερώνουν συχνά για την κατάσταση. Όταν έρθω Αθήνα, αν είσαι εκεί θα σου πω πέντε πράγματα παραπάνω για τις δουλειές και το επίπεδο ζωής εκεί.

Θα σου πρότεινα να φύγεις πολύ εύκολα για Αυστραλία εάν έχεις συγγενείς εκεί και σε προσκαλέσουν, ποιος ξέρει μπορεί και να βρεθούμε για καμιά μπίζνα σε μια καφετέρια της Μελβούρνης.

IntelUser2525

Αφού δεν έχω καταλάβει τί πραγματικά συμβαίνει, ας περιμένουμε και θα δούμε τις εξελίξεις ... :whistling:

Δεν έγραψα η υπαινίχτηκα οτιδήποτε για πόλεμο η θερμό επεισόδιο, αυτά είναι δικές σας φαντασιώσεις, υπενθυμίζω ψυχρά τις προβλέψεις του Π.Κονδύλη και άλλων αναλυτών και αφήνω την ιστορία και τα γεγονότα να ξετυλίγονται και να μιλάνε μόνα τους, και όποιος έχει μυαλό, μαθαίνει από την ιστορία και μπορεί να κάνει και μια προβολή στο μέλλον στηριζόμενος πάντα στην πραγματικότητα, καταλαβαίνει.

Μα το θέμα της Τουρκίας είναι νομίζω λίγο άσχετο τώρα...

Νομίζω ότι είναι εξαιρετικά σχετικό με το θέμα της Ελλάδας, κουμπάροι βλέπεις.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now