djmouzz

6600@3,33 Ghz o/c more?

Recommended Posts

Πρώτα πρώτα χαιρετώ τον λαό γιατί είναι το πρώτο μου post.

Και τώρα οι ερωτήσεις.

Έχω ένα C2Duo E6600 σε Asus P5B Deluxe με 2x1GB Kingston 800άρες και Thermaltake Big typhoon.

Παίζω άνετα από θερμοκρασίες με 9x370=3330Mhz και τις μνήμες σε 4:5 =925Mhz

Ρεύματα έχω CPU και NB σε 1.45V και μνήμες 2.15.

Ακόμα και 371 να βάλω το FSB δεν κάνει boot.

Διάβασα σε άλλο thread εδώ ότι πρέπει να απενεργοποιήσω τα

EIST

Enhanced Speedstep

Virtualaization

Maximum CPU Multiplier

Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι ρόλο βαράνε αυτά?

Βολεύει να κατεβάσω τον multiplier χαμηλότερα και να τσιτάρω το fsb?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου djmouzz!

Αυτά που θέλεις να απενεργοποιήσεις δεν είναι απαραίτητο, εγώ τα έχω on και κλοκάρει μια χαρά.

Οι P5B έχουν μία περιοχή FSB (3xx-400) που είναι δύσκολο να πιάσεις λόγω του ότι ζορίζεται πολύ το Northbridge. Από FSB=401 και μετά χαλαρώνει το Northbridge τα εσωτερικά του latencies (αλλάζει strap) και μητρική συνεχίζει να κλοκάρει ψηλά.

Δοκίμασε να βάλεις FSB=401, CPU multi=8 και μνήμες=802MHz (1:1) χωρίς να αλλάξεις τάσεις. Λογικά θα bootάρει κανονικά...

Ρίξε και μία ματιά εδώ.

PS:

Ο επεξεργαστής χρειάζεται 1.45V για τα 3330MHz; Με λιγότερο δεν είναι σταθερός;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Duder ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα τίποτα.

1. Τα EIST, Enhanced Speedstep, Virtualization, Maximum CPU Multiplier που έγραψα αφορούν αυτό που έχει βάλει η Intel να κατεβάζουν τα windows τον πολλπλασιαστή όταν δεν υπάρχει ανάγκη για επεξεργαστική ισχύ, για οικονομία. Με το που βάζεις σταθερό πολλαπλασιαστή είναι απενεργοποιημένα.

Με αυτό το μόνο που παρατήρησα ήταν 5% ταχύτερη έναρξη των ΧΡ μετά το welcome screen.

2. Διάβασα για το strap του ΝΒ που μου είπες (πολύ ενδιαφέρον) αλλά δυστυχώς δεν δούλεψε σε μένα.

3. Έβαλα τον πολλαπλασιαστή 8, FSB=401, μνήμες 1:1 802Mhz αλλά τζίφος ούτε το αρχικό μπιπ δεν ακουγόταν.

4. Έκανα επίσης τα εξής:

PCI Clock Syncro Mode: 33.33Mhz

Spread Spectrum: Disable

C1E Support: Disable

Vanderpool Technology: Disable

CPU TM Function: Disable

Memory Remap: Disable

Static Read: Disable

Αλλά μία από τα (γ)ίδια...:stars::stars::stars:

5. Για το vcore που είπες έχεις δίκιο είναι πολύ ψηλό, το έβαλα στα 1.40v και πάλι no problem με max θερμοκρασίες 55c σε 100% και τους 2 πυρήνες. H Thermaltake Big Typhoon Vx τα πάει σχετικά καλά αν και την έχω μόλις στις 1450 στροφές.

Μου φαίνεται θα του ρίξω μια κλοτσιά και θα πάρω μια Αsus P5Q Deluxe με P45 chipset μόλις έρθει, με έναν Q9450 και θα του βάλω φωτιά!IMG_9924.jpg

Βασικά έχω το μηχάνημα για το Einstein@home και γιαυτό ήθελα 3,6GHz στον Conroeάκο....:coffeetime:

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου φαίνεται...να σε κόβει η μητρική τόσο χαμηλά;;;

Σε εμένα με Quad και 4x1GB RAM το 400άρι FSB το έπιασε με τη μία (ΝΒ=1.45, FSB=1.3V).

Ποιο bios φοράς;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το τελευταίο 1232....:(

Είχα μια υποψία για τις μνήμες αλλά δεν μπορεί με 800Mhz και 5άρια timmings να φταίνε αυτές.

Έκανα διάφορες δοκιμές έβαλα και fsb 425 με πολλαπλασιαστή 8 για τα 3,4Ghz και τις μνήμες στο 1:1 αλλά τα ίδια. Δεν κάνει ούτε το αρχικό μπιπ.

Έχω σκάσει αύριο θα απενεργοποιήσω ακόμη και το jmicron και την onboard κάρτα ήχου μπας και γίνει τίποτα και θα βάλω και το έξτρα ανεμιστηράκι στο ΝΒ.

Εκτός αν ο Conroe μου είναι β' διαλογής.

Μια που έχεις τον Q6600 πήγα σε φίλο με p5b deluxe με stock ανεμιστήρα και τον έχει στα 3.33GHz με όλα στο auto!!! Εκεί τρελάθηκα. Πρέπει να του έτυχε τρομερό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς καλώς ήρθες!:drinks:

Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να σε κόβει η μητρική από τόσο χαμηλά. Δεν μπορώ να καταλάβω τί παίζει.

Αν θυμάμαι καλά, εγώ ήμουν με τον Ε6400 στα 3.4GHz με τάση 1.42 από BIOS. Δοκίμασε όπως είπε και ο Duder 8x400 με τάση πάνω-κάτω 1.38 (για να είσαι σίγουρος). Μνήμες βάλε 1:1 με 5-5-5-15 και αρκετά χαλαρά subtimings, με τάση γύρω στο 2.1V (δες και πόση τάση σουλέει η Kingston για τα 800 σαν default).

To static read άστο στο auto (δεν ξέρω τί κάνει αυτό, αλλά έχω παρατηρήσει ότι αλλάζοντας τιμή έχω κάποια προβλήματα).

Στο north δώσε 1.45V (αν δεν ξανά-boot-άρει μετά δώσε 1.55V) και ανέβασε μία και το south.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που λένε τα παιδιά.

Επίσης δοκίμασε να ανεβάσεις και το PCI-E πάνω από 100, π.χ. 105, 110

Απενεργοποίησε από το bios ότι δε σου χρειάζεται.

Ακόμα μην αφήνεις τις υπόλοιπες τάσεις στο auto αλλά προτίμησε να βάλεις τις χαμηλότερες δυνατές (εκτός βέβαια από Vcore, Vram, Vnorth, Vfsb κλπ).

Αυτό το έχεις δεί;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους αλλά δεν δούλεψε τίποτα.

Υπάρχει η πιθανότητα άραγε να κολλάει το ΝΒ και να μην αλλάζει strap όταν το βάζω σε 8x401=3208Mhz με τις μνήμες στα 802Μhz 1:1? Γιατί δεν μπορώ να δώσω εξήγηση πως όλα πάνε καλά στο 9x371=3339Mhz με τις μνήμες στα 928Mhz με ίδια timmings , τάσεις και ρυθμίσεις.

Προς το παρόν έβαλα το pc σε αγρανάπαυση (το έβγαλα και από το ρεύμα) μπας και φύγουν τα κακά ηλεκτρόνια:evil: από τα mosfet και τους πυκνωτές, θα περάσουν κανά 2 μερούλες, θα κάνω και ένα Clear CMOS και θα ξαναπροσπαθήσω με φρέσκα ταχύτερα ηλεκτρόνια:boing:.

Thanx again dudes.

Να δώσω και τα χαιρετισματά μου στους racer , shadowjump και webhunter παλαιούς γνωστούς από το pcw.gr :T:

Για τον Duder δεν χρειάζεται να πω πολλά για χάρη του απέκτησα την Thermaltake Big Typhoon η οποία τα πάει περίφημα.:bravo:

Α και χαίρομαι πολύ για www.hwbox.gr το οποίο έχει ξεκινήσει άψογα (βλ. GoriLLakoS).:respekt::big_boss:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν αλλάζει το bios σου σε πιο παλιό? Για δοκίμασε το. Έχω και εγώ μια P5B και δεν πήγαινε πάνω από 340 μέχρι που άλλαξα bios και διορθώθηκε. Το bios που θα έχεις το μεγάλυτερο fsb είναι το 614.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν αλλάζει το bios σου σε πιο παλιό? Για δοκίμασε το. Έχω και εγώ μια P5B και δεν πήγαινε πάνω από 340 μέχρι που άλλαξα bios και διορθώθηκε. Το bios που θα έχεις το μεγάλυτερο fsb είναι το 614.

Σε p5b deluxe δεν γίνεται να βάλεις παλαιότερο bios, το έχω δοκιμάσει και με τους 3 τρόπους που μπορείς να κάνεις update.

Πάντως αυτό που λες έχει μια λογική, λόγω του ότι τα τελευταία bios παρέχουν υποστήριξη σε penryn θα μπορούσαν να έχουν γίνει πιο "ευαίσθητα".

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ έναν 6600 ας ποστάρω. :)

Mobo: Gigabyte 965P-DS4

Ram 2x1Gb Ocz 5300 (333Mhz)

@3.5 με Scythe Mugen. (9x390)

Cpu απο 1.225V -> 1.2875V

Ram 1.8V -> 1.9125V (@780Mhz)

Idle (Εξωτερικη temp=30C)

Cpu temp: 44C

Mobo temp: 35C

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now