Duder

Quad temps monitoring

Recommended Posts

Μόλις τσίμπησα έναν Q6600 και θέλω να σας ρωτήσω για παρακολούθηση θερμοκρασιών.

Το CoreTemp δείχνει σωστά ή καλύτερα το RealTemp;

Γνωρίζω πως το πρώτο έχει (είχε; ) κάποια προβληματάκια με τους 45nm Intel. Ισχύει το ίδιο για τους Kentsfield;

Ιδού ένα screenshot με όλα stock (auto settings bios):

tempsgo4.jpg

Προσωπικά τείνω προς το CoreTemp, αλλά επειδή το θέμα των Quad δεν το είχα υπό στενό μαρκάρισμα είπα να ρωτήσω...:D

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες θερμοκρασίες έχεις!!

Εγώ με TrUE 120 έχω τώρα περίπου 40 βαθμούς σε idle στα 3GHz με default τάση. Και στα 2.4 να το έχω άντε να είμαι στου 36... Με τί ψύξη είσαι;

Ο λεβέντης ο Ε6400 τί απέγινε;:P

Link to comment
Share on other sites

Scythe Mugen με 2 12άρια @1200rpm σε push/pull & AS5.

Σήμερα τον έβαλα και τώρα αρχίζω να τον σκαλίζω...

Με ένα γρήγορο τεστ θέλει 1.23V (καθαρά) για τα 3.2GHz (400*8) για 1 ώρα Ρ95.

Καλό κομμάτι φαίνεται εκ πρώτης όψεως...

Τον Ε6400 μάλλον θα τον κρατήσω και αυτόν, και αυτός μου βγήκε καλό κομμάτι.

Άσε που είναι και lapped και δύσκολα πωλείται...:)

Link to comment
Share on other sites

Και ένα στα 3.6GHz...βαρέθηκα να το πάω στη 1 ώρα...

36ghzqd5.th.jpg

Πάντως συνεχίζει να με εκπλήσσει θετικά η P5B DLX...

Περίμενα να με ζορίσει με Quad & 4 sticks RAM (δε χρειάστηκε να πειράξω τις τάσεις της μητρικής σε σχέση με τον διπύρηνο)...

Βέβαια δε γνωρίζω ακόμα πόσο FSB μπορεί να ανεβάσει αλλά θα γίνει και αυτό εν καιρώ...

Το north βέβαια είναι ζεστό αλλά όχι σε σημείο ανησυχητικό...δε μπορώ να προσαρμόσω και κάποιο φανάκι να το χτυπάει (εμποδίζει το βόδι aka Mugen)....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έδειξε το σωστό Vid.Eϊπα κι εγώ..

Πάντως είναι όντως καλό κομμάτι.Η p5b δεν πρόκειται να έχει πρόβλημα,παρά μόνο αν ανεβάσεις το fsb ψηλά.Στα 400 είναι οριακά να μην ανεβάσεις ρεύμα..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το vid είναι καλύτερο να είναι μεγάλο ή μικρό (πχ εμένα είναι 1.2375v);

Κάνε μία καλή αν μπορείς Duder. Εγώ αν έχω από 3GHz και πάνω τον Q, και τις μνήμες πάνω από περίπου 1050MHz, το North χρειάζεται πολύ τάση (1.55V) που δεν θέλω να την δώσω για καθημερινή χρήση. Διαφορετικά δεν περνάει prime. Εσύ μπας και παρατήρησες τίποτα παρόμοιο;

Βέβαια δε γνωρίζω ακόμα πόσο FSB μπορεί να ανεβάσει αλλά θα γίνει και αυτό εν καιρώ...

Έχεις πολύ καλές θερμοκρασίες για full load στα 3.6GHz...

Max FSB εγώ μία φορά δοκίμασα ίσα ίσα για να δω που θα φτάσει, και με 9άρι πολλαπλασιαστή σταμάτησε κάπου στα 465 αν θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now