Θα φύγεις ή θα μείνεις ?  

40 members have voted

  1. 1. Θα φύγεις ή θα μείνεις ?

    • Ναι,μόλις τακτοποιήσω τις δουλείες μου εδώ.
    • Όχι,ανήκω εδώ.
    • Θα δούμε ανάλογα με τις περιστάσεις.
    • Το σκέφτομαι μακροπρόθεσμα.


Recommended Posts

Με την τραγική (και αντίστοιχα κωμική) κατάσταση στην Ελλάδα,το ηθικό των πολιτών είναι στο ναδίρ και πολλοί έκαναν το πρώτο βήμα για μια καλύτερη ζωή στο εξωτερικό.Οπότε θέλω να ρωτήσω.Θα φύγεις ή θα μείνεις ?

Επίσης για όσους είναι εκεί έξω,τους ζητώ να γράψουν αν πιστεύουν ότι έκαναν την σωστή απόφαση,αν είναι ευτυχισμένοι οπουδήποτε και αν είναι και τέλος,αν βασανίζονται από κάτι.Πως είναι να φεύγεις μακριά από κάποιον με τον οποίο είσαι δεμένος (σχέση,φίλοι,οικογένεια) ?

Υπάρχει επίσης ο φόβος της μοναξιάς.Βρίσκεσαι σε μια άγνωστη χώρα,με άγνωστους κατοίκους,μόνος.Φοβάσαι ? Φοβάσαι,μήπως θα είσαι για πάντα μόνος,ότι δεν θα ενσωματωθείς στην κοινωνία της χώρας,φοβάσαι ότι δεν θα κάνεις παρέα,και τέλος θα μείνεις μόνος ?

Ναι μεν πηγαίνεις στο εξωτερικό για οικονομικούς λόγους,για να χτίσεις μια νέα ζωή,αλλά παράλληλα νιώθεις πιο μόνος από ποτέ ?

Θέλω τις απόψεις όλων.

Link to comment
Share on other sites

Οι φόβοι της μοναξιάς και τα λοιπά είναι λαμακίες μεγάλες.

Το μόνο που μπορεί να κρατήσει πραγματικά κάποιον/α είναι κάποια σχέση ή οικογένεια/συγγενείς.

Όλα τα άλλα είναι να έχουμε να λέμε.

Φίλους κάνεις παντού, αρκεί να μην είσαι αποκρουστικός και στενόμυαλος.

Άνοιξε το στοματάκι σου, πες "Γειά, με λένε Κίτσο, εσένα?", χαμογέλασε λιγάκι, προσέγγισε κόσμο.

Πού ? Στον δρόμο... στην δουλειά... σε καφετέρια, σινεμά, οπουδήποτε.

Στα λοιπά, είτε είσαι ανειδίκευτος, είτε πρός εκπαίδευση ( θες να σπουδάσεις κάτι, έστω κάποια τέχνη, οτιδήπτοε ), είτε ήδη ειδικευμένος σε κάτι, θα είσαι καλύτερα από εδώ αν πας σε κάποια "στιβαρή" και οργανωμένη χώρα.

Αν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις, εργατικός, και κύριος πάνω από όλα μπορείς και θα πας μπροστά.

Αν είσαι τεμπέλης, αγενής, κλπ, άστο καλύτερα, κάτσε εδώ που είσαι, είσαι στο φυσικό σου περιβάλλον :P

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε προσωπική άποψη όσον αφορά την οικογένια, Εμένα προσωπικά δεν μου έχει λύψει η μάνα μου παίζει να ανεβαίνει στην ρουμανία μια φορά το τρίμηνο.

Πριν λίγο μίλησα με τον πατέρα μου στο τηλέφωνο και μου είπε ότι μου έβαλε λεφτά..

Απο συγγένεις οι συγκεκριμένοι με πέρνουν στο τηλέφωνο περισότερο απο ότι η μάνα μου και ο πατέρας μου, αφού έτσι όπως κάθομαι στο pc λέω "τι στον π$ο με ξεχάσανε?"

Τώρα όσο αφορά κοπέλα/σχέση ήμουν ο πρώτος μπορώ να σου πω τότε όταν τελείωσα το λύκειο που της είπα.. "εεεε εγώ ρουμανία τώρα εσυ ελλάδα" "δεν μπορούμε πως να το κάνουμε?" και απο μέσα μου

ημουν: "ααα καλα ρουμανία τώρα απο εδώ απο εκεί γκομενίτσες μο@$!ια άστα να πάνε"

Αλλά εκτός από αυτό, βέβαια εξαρτάτε και που θα πας, εμένα αυτή την στιγμή δεν μπορώ να πω ότι μου λείπουν οι φίλοι μου γιατί αυτοί εκεί είναι με περιμένουν μιας και ρουμανία δεν είναι μακριά

μια ώρα με το αεροπλάνο αστικό κυφισός μεσολόγγι 12 φεύγω απο ρουμανια 4ις είμαι σπίτι μου.. εμένα απο την ελλάδα μου έχει λύψει το freddo cappucino o freddo espreso και το freducino το κρύο γιατί

ζεστό έχω φτίαχνω κρύο θέλει ιστορίες και πράγματα αυτά τα πράγματα μου λείπουν.

Μετά να πείς ότι φεύγεις απο την πόλη σου. προσωπικά μεσολόγγι τώρα είναι το σπίτι μου γιατι έχω αλλάξει και τρεις περιοχές στην ελλάδα λόγο δουλειάς γονέων δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει σαν πόλη.

Αφου όταν κατεβένω με πιάνει μια κατάθλυψή.

Επισής μου έχει λύψει το καρναβάλι!!! Έδω έχουν halloween οι κότες μην χέσω..

Σαν ζωή μου άρεσει εδώ πάνω φτυνή 6 ευρο το ποτό στο μεσολόγγι 1.50 στην ρουμανία jagermaister μύλο. το φαί είναι πάμφθυνο!

Τα ελληνικά κανάλια δεν μου λείπουν μιας και έχω Νova και εκτός αυτού 2 χρόνια μου μένουν ακόμα για να τελείωσω σπουδές και εκεί έφυγα η για αμερική η για σουιδία. την ελλάδα θέλουν να την κάνουν την αλβανιά της ευρώπης έτσι όπως πάει αλλα ντάξ μέχρι στιγμής δεν έχει ξεπεράσει την ρουμανια αφου εδώ οι ανθρωπη δεν μπορουν να ξεπληρώσουν 2000ευρώ δάνιο μιας και ο βασικός μισθός είναι 600-800 lei που είναι 150-200 ευρό τόσα πέρνει ένα γκαρσόνι εδώ πέρα.

Αυτά από εμένα για περιτέρο πληροφοριές όσοι θέλετε πείτε μου.

επίσης αυτό που μου αρέσει εδώ πάνω είναι το ιντερνετ δεν βλέπεις 112 mbps βασικά έχω 140 τόσο με 10 ευρο το μήνα πες μου που το βρίσκεις αυτο στην ελλάδα!

ΠΑΕΙ ΤΟ DOWNLOAD ΣΎΝΝΕΦΟ!!!

μπορώ να πώ 1000 δυο κάλα για ρουμανία και διαφορές με ελλάδα ένα σωρό..

Αλλά για μένα η αποψή μου είναι άμα σου έχει κάτσει η ευκαιρία για φευγάλα είτε είναι για δουλεια έιτε είναι για σπουδες και υπάρχει και ένα στύριγμα οικονομικό μην το συζητας καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Οι φόβοι της μοναξιάς και τα λοιπά είναι λαμακίες μεγάλες.

Το μόνο που μπορεί να κρατήσει πραγματικά κάποιον/α είναι κάποια σχέση ή οικογένεια/συγγενείς.

Όλα τα άλλα είναι να έχουμε να λέμε.

Φίλους κάνεις παντού, αρκεί να μην είσαι αποκρουστικός και στενόμυαλος.

Άνοιξε το στοματάκι σου, πες "Γειά, με λένε Κίτσο, εσένα?", χαμογέλασε λιγάκι, προσέγγισε κόσμο.

Πού ? Στον δρόμο... στην δουλειά... σε καφετέρια, σινεμά, οπουδήποτε.

Στα λοιπά, είτε είσαι ανειδίκευτος, είτε πρός εκπαίδευση ( θες να σπουδάσεις κάτι, έστω κάποια τέχνη, οτιδήπτοε ), είτε ήδη ειδικευμένος σε κάτι, θα είσαι καλύτερα από εδώ αν πας σε κάποια "στιβαρή" και οργανωμένη χώρα.

Αν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις, εργατικός, και κύριος πάνω από όλα μπορείς και θα πας μπροστά.

Αν είσαι τεμπέλης, αγενής, κλπ, άστο καλύτερα, κάτσε εδώ που είσαι, είσαι στο φυσικό σου περιβάλλον :P

Ναι συμφωνώ.Σε τέτοιες όμως μεγάλες αποφάσεις αρχίζω και ανησυχώ γιατί ξέρω ότι οι άνθρωποι εκεί είναι πολύ πιο διαφορετικοί από τους Έλληνες.

Ενσωματώθηκες γρήγορα εκεί που πήγες ? :)

Link to comment
Share on other sites

Αμερική ήμουν και θα μείνω πάλι.

Οι άνθρωποι εκεί είναι ευγενικοί επί το πλείστον, κεφάτοι και αρκετά κοντά στους Έλληνες.

Αν π.χ. έχεις πάει Γερμανία, δεν μου φαίνεται παράξενο το ερώτημα σου.

Αυτοί όντως είναι πολύ κλειστοί χαρακτήρες, εγωιστές ( μπορεί να πέσει μια γιαγιά στον δρόμο, και να μην την βοηθήσει κανένας... ή αν πας εσύ π.χ. να την βοηθήσεις να σε βρίσει :D ) και κάπως κακομούτσουνοι με λίγες εξαιρέσεις ( π.χ. ο Sascha, τον έχουνε γνωρίσει και άλλα παιδιά από εδώ και ξέρουνε τι τρελλό παλικάρι είναι :P ).

Αν δεν πας σε κανά περίεργο μέρος ( κανά χωριό στην Iowa, Idaho ή Arizona ) δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα να προσαρμωστείς.

Άλλωστε έχει ότι μέρος και lifestyle γουστάρεις.

Σου αρέσουνε οι μεγαλοπόλεις ? Τράβα Chicago, Seattle, Washington, Manhattan.

Σου αρέσουνε περιοχές σε φάση Βόρεια Προάστεια Αθήνας ( Εκάλη, Ν. Ερυθραία, Καστρί, Διόνυσσος, Σταμάτα, Αγ. Στέφανος, Δροσιά, κλπ ) ? Τραβάς όπου θες, παντού έχει τέτοιες ( ένα σωρό τέτοιου είδους έχει στο Illinois, Oregon, California, New Jersey, Florida, Minnesota, κλπ )

Θες μια από τα δύο ? Σπιτάκι στα περίχωρα, με πόλη κοντά ? Το αντίθετο ? Από όλα έχει ο μπαξές.

Διασκέδαση ? ότι θες, μόνος σου ή με παρέα, θα βρείς οτιδήποτε θελήσεις, και σε πολύ καλή ποιότητα και τιμές.

Link to comment
Share on other sites

κοσμογυρισμενος ο Πεπιτο! :P

συμφωνω κι εγω, οπου γης και πατρις οπως ελεγαν!

ομως και κατι αλλο, οπως ελεγε ενας παππους:

"μην κανεις κατι αποκλειστικα και μονο για το χρημα" ;)

Link to comment
Share on other sites

Να συνεχίσω πάνω σε αυτό που είπε ο zoro.

Οι περισσότεροι που βλέπουν άλλους να φεύγουν νομίζουν πως είναι για τα λεφτά.

Το συζητώ εδώ και ένα χρόνο+ με τη γυναίκα μου πως θέλουμε να φύγουμε. Αυτή τη στιγμή σαν ανδρόγυνο έχουμε σχετικά καλούς μισθούς (με τα δεδομένα της χώρας πάντα) και ακόμα δουλεύουμε και οι 2.

Γιατί άραγε να θέλουμε να φύγουμε, θα αναλογιστεί κάποιος.

Όχι δεν έχουμε τρελαθεί, απλά θέλουμε μία ποιότητα ζωής για εμάς και στο μέλλον για τα παιδιά μας. Θέλουμε να πάμε σε ένα κράτος το οποίο για αρχή θα σέβεται τους πολίτες του και όπως θα μας τα παίρνει με τους φόρους έτσι θα μας τα επιστρέφει με τις δικές του παροχές. Και αυτό για μένα είναι το πρώτο και πιο βασικό. Όλα τα άλλα αν είμαι καλά εγώ με την οικογένειά μου (γυναίκα) θα τα παλέψω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, διάβαζα το ποστ πριν κοιμηθώ χτες, και ήθελα να απαντήσω.

Κοιτάξτε να δείτε,

πιστεύω πως είναι και μέσα στον άνθρωπο. τι θέλω να πω...

Εγώ γεννήθηκα στην Αμερική, έζησα εκεί 7 χρονιά. το 91 ήρθα εδώ.... όταν τελείωσα το λύκειο πήγα στο Deree 1 χρόνο, και μετά έφυγα για Αγγλία οπού έκατσα 4 χρόνια συνολικά (Bachelors + Masters).

Γενικότερα είμαι πολύ ήρεμος, και ντροπαλός, δεν μιλάω πολύ, ούτε νιώθω την άνεση του να πάω σε μια παρέα συμμαθητών μου, και αν τους πω αν θέλουν να κάνουμε τίποτα το βράδυ

Όμως, όσο ντροπαλός ήμουνα εγώ, τόσο ανοιχτοί ήταν όλοι όσους γνώρισα τα 4 χρονιά εκεί! Δεν είχα πρόβλημα να προσαρμοστώ, ούτε να βρω καινούργιους φίλους γιατί με έβρισκαν αυτοί! και έμενα και μόνος μου εκτός εστίας από το δεύτερο έτος σε περιοχή μακριά απτό κέντρο. Όλα καλά μέχρι εδώ... Party, διασκέδαση, διάβασμα πολύ, και όλα τα συναφή.

Στα μέσα του master, καθώς γυρνούσα απτό supermarket (άρρωστος είχα πάει να πάρω υλικά να φτιάξω κοτόσουπα), με χτύπησε αυτοκίνητο. κύλισα στο κάπο και έπεσα κάτω. Ευτυχώς δεν έπαθα τίποτα εκτός από επιφανειακά χτυπήματα/γρατζουνιες. πήγα σπίτι έκανα μπάνιο, και ξαφνικά, με έπιασε ένα συναίσθημα του ότι, δεν έχω κάποιον εδώ... και άρχισα να σκέφτομαι διάφορα σενάρια του τύπου, τι θα γινότανε αν με χτύπαγε ποιο δυνατά, πότε θα το μάθαινε κάποιος γνωστός μου, και γενικότερα με έπιασε ένα ψυχοπλάκωμα. Πήγα και στο νοσοκομείο, σε πολύ κακιά περιοχή, και ακριβός έξω απτήν είσοδο, μάνες και πατέρες να καπνίζουν χόρτο, και να λένε, "καλά έκανε και τον μαχαίρωσε" :S ήταν λίγο φρίκη.. και ας ήμουνα 24 χρόνων γαϊδούρι!

Από τότε, όποτε πάω Αγγλία (μόνος μου) νιώθω αυτό το ψυχοπλάκωμα... όποτε πάω με φίλους κτλ, δεν το νιώθω... Άλλα ξέρω ότι η Αγγλία είναι μια χωρά που πολύ δύσκολα θα μπορούσα να πάω να μείνω μόνιμα, χωρίς να ξέρω τι δουλειά και αν θα βρω δουλειά...

Είναι όλα αναλόγως του τι έχεις ζήσει, πως τα έχεις ζήσει και της εμπειρίες σου. Όπως και το πόσο ανάγκη έχεις για την αλλαγή (εισόδημα, οικογενειακά, κτλ). Αυτό κρίνει το αν μπορείς η δεν μπορείς να ζήσεις έξω...

Link to comment
Share on other sites

απλά θέλουμε μία ποιότητα ζωής για εμάς και στο μέλλον για τα παιδιά μας. Θέλουμε να πάμε σε ένα κράτος το οποίο για αρχή θα σέβεται τους πολίτες του και όπως θα μας τα παίρνει με τους φόρους έτσι θα μας τα επιστρέφει με τις δικές του παροχές.

Αυτά ακριβώς νιώθω και εγώ.

Τι να κάτσει κανείς να κάνει εδώ?

Σιγά μη βελτιωθεί ποτέ αυτή η κατάσταση...

Δεν αλλάζει τίποτα αν δεν αλλάξουμε εμείς οι Έλληνες.

Αλλά και απο την άλλη δεν δέχομαι να μου λένε οι 50άρηδες-60άρηδες οτι πρέπει να κάτσουμε να σώσουμε την Ελλάδα.

Γιατί ρε καθίκι? Επειδή εσείς τα κάνατε σκατά να κάτσουμε εμείς να δουλεύουμε για να μπορείς εσύ να πέρνεις σύνταξη?

ΝΑ και αν πάρεις ΝΑ και αν δεν πάρεις...

Φάε αυτά που σε τάιζαν οταν πήγενες σαν το χαϊβάνι και κουνούσες σημαιάκια πασοκ ΝΔ κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Γερμανία.OMG τι χώρα ω Θεέ μου.

Έχω πάει εκεί.Καθόμασταν εγώ και μερικοί φίλοι (Ελληνόπουλα από την Γερμανία) και μιλάγαμε,γελάγαμε κτλ και μας πλησιάζει μια γρια και άρχισε να μας απειλεί ότι θα φωνάξει την αστυνομία.Μου μετάφρασαν τι είπε και τι να πω.Δηλαδή OMG και τρία LOL.

Κάτσαμε ακόμα λίγο και μετά φύγαμε.Δεν απομακρυνθήκαμε και πολύ και ξαφνικά ανοίγει ένα παράθυρο και η προαναφέρθουσα γρια αρχίζει και φωνάζει POLIZEI,POLIZEI ενώ δεν δεν κάναμε τίποτα αλλά απλώς μιλάγαμε (δυνατά να πω την αλήθεια).

Από την εμπειρία μου αυτή,η ζωή στην Γερμανία είναι σκέτο βάσανο.Ναι μεν έχει πολύ πράσινο,οι πόλεις καθαρές,πολλές δουλειές και πολύ καλή οικονομία αλλά οι άνθρωποι οι ίδιοι σε απωθούν από αυτήν την χώρα.Κρύοι,ρουφιάνοι,σοβινιστές,ρατσιστές,βαρετοί (με εξαιρέσεις βέβαια),υπερβολικά νομοταγής και αν δεν έχεις κάποιον συγγενή η γνωστό σου στην Γερμανία και πας εκεί μόνος σου,δεν θα αντέξεις.

Οπότε κατά εμε,μακριά από Γερμανία.Η κοινωνία εκεί θα σε "σκοτώσει".

Σκέφτομαι σοβαρά την Αυστραλία.Ωραία χώρα η Αμερική αλλά το μέλλον είναι η Ασία/Ωκεανία (μην κράξετε).Ωραίο κλίμα,καθαρές πόλεις,λίγος πληθυσμός (σε σχέση με την έκταση της Αυστραλίας),πανέμορφες θάλασσες και θαλάσσιος κόσμος,δυνατή οικονομία (άρα και πολύ δουλειά),πολλοί Έλληνες και πολλοί γενικά μετανάστες.Γιατί το λέω αυτό ;

Ο Πλυθυσμός της Αυστραλίας είναι 40 % μετανάστες και 60 % Αυστραλοί,και για αυτό δεν υπάρχει ρατσισμός και σοβινισμός.Μου ταιριάζει.

Μου αρέσει τρελά και το Scuba diving,οπότε μου ταιριάζει γάντι η χώρα.Λίγο δύσκολο να βγάλεις βίζα όμως. :P

Έχει και τα μειονεκτήματα της,τίποτα δεν είναι τέλειο αλλά δεν με πειράζουν..

Βαρέθηκα να μας βάζουν μακαρόνια στα αυτιά εδώ στην Ελλάδα,οπότε την παρατάω στο έλεος της.Τις προσφέραμε όλα όσα μπορούσαμε.Θέλω μια ωραία,ευτυχισμένη ζωή με την οικογένεια μου,αλλά όχι εδώ.Και θα τα καταφέρω.

Edited by Samaritan
Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικά δύσκολο να βγάλεις βίζα για Αυστραλία/Νέα Ζηλανδία ?

Ρωτάω γιατί αυτή η κατάσταση δεν παίζεται άλλο. Είμαστε οικονομικά στο χείλος του γκρεμού... :(

Ο Θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να τελείωσεις το λύκειο πρώτα και μετά η καλύτερη λύση είναι για γερμανία.. και πρέπει να έχεις και κάποιο γνωστό εκεί για να σου κάνει κόνε με ότι χρείαζεσαι δουλεία σπίτι ξέρω εγώ ότι δίποτε..

Link to comment
Share on other sites

1.5 χρόνια ακόμα + στρατός. Ολίγον δύσκολο, αλλά θα δούμε τι θα γίνει.

Το λέω γιατί τώρα είμαι πολύ χάλια, λόγω των πάντων που συνέβησαν αυτές τις μέρες και έχω πέσει σε μια μικρόκατάθλιψη πως να το πω.

Γερμανία ? Γνωστούς φίλους που μπορούν να μας βοηθήσουν έχουμε, αλλά αυτά τα χρόνια παίζει μεγάλο ρόλο και ο ρατσισμός κατά των Ελλήνων. Αυτό με ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

Ποίος ρατσισμός κανένας ρατσισμός δεν υπάρχει..!! βγάλε το λύκειο, όσο για το στρατό αναβολή ή άμα περάσεις σε καμία σχόλη πάρε αναβολή λόγο σπουδών και σήκω φευγάστε.. τώρα για νεα ζιλανδια και αυστραλία που λες δεν υπάρχουν.. γιατί παίζουν πολλά στην μέση απο την στιγμή που έχετε γνωστούς γερμανία να σας βοηθίσουν δηλαδη να σας φιλοξενήσουν κτλπ.. είσαι μια χαρά και στην χειρότερη περίπτωση άμα δεν την παλέψεις το λεωφορίο πέρνεις και γυρνάς.. εδω 2 συμαθητές μου πήγαν γερμανια για μόνιμα και αυτό για δουλεία όχι τίποτα παραπάνω και πέρνουν 1200 μήνα.. αλλά και τα τσιγάρα κάνουν εκεί 8 ευρώ, το νερό 4 ευρώ μου φαίνεται δεν είναι τα ίδια αλλά βλέπεις.. τελείωσε το λύκειο πρωτα και μετά βλέπεις

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος λεω να αραξω λιγο ακομα...να βγαλω και την σχολη μου.Στρατο εχω τελειωσει απο το 09 οποτε ενταξει.Μετα βλεπουμε.

Το αγαπω το Ελλαντα οσο σκ@τ@ και αν εχει γινει.....

Link to comment
Share on other sites

βασικα αν δεν φυγεις με τη θεληση σου ορθιος,

θα φυγεις mε το ζορι ξαπλωτος!

απαπα, ανατριχιασα βραδιατικα :D

edit: γενικα το λεω Γιαννη,οχι για σενα!

πολεμοι γινονται για πολυ πιο ασημαντα πραματα,

τωρα με τις στρατιες φτωχων ανεργων, τι να περιμενουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αν γινει κατι παντος επανασταση η οτιδιποτε ευχομαι αν (φυγω) να φυγω μεσα σε αρμα και οχι ξαπλωτος στο χωμα.Αν εννουσες αυτο....

Live for nothing or die for something!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now