billpeppas

Gaming Performance: Τι την βελτιώνει πραγματικά και τι όχι

Recommended Posts

Μιας και πολύ συχνά βλέπουμε στα forum να παίζουνε από κουβεντούλες, εώς και τσακωμοί για το τι είναι καλύτερο για να παίζεις τα αγαπημένα σου παιχνίδια, πόσο γρήγορο επεξεργαστή θες, πόσους πυρήνες να έχει αυτός, πόση γρήγορη RAM θες, πόσα GB RAM θες, τι μητρική θες, αν παίζει ρόλο το HyperThreading στα games, αν είναι γρηγορότερο το SLI σε μητρική με 2 16x slots ή δεν υπάρχει διαφορά στην πραγματικότητα από μια μητρική με 2 8x slots ( π.χ. Z68 platform ), αν ανεβάζοντας το BCLK κερδίζεις fps ή όχι, αν ανεβάζοντας τον UnCore παίρνεις fps ή όχι, αν δίνει κάτι η RAM ή όχι, αν δίνει κάτι το να overclockάρεις τον PCI-Express BUS κλπ κλπ.

Παρεούλα με τον κολάσιμα καμμένο ( @Sebastian ) δοκιμάσαμε όλα αυτά ( και ακόμα περισσότερα ) σε διάφορα game benchmarks και real-life gaming ( παίζοντας κανονικά το game και loggάροντας τα frames & times με το fraps, με 3-5 loops ανάλογα το game, για να βγούνε οι μέσοι όροι, κλπ κλπ ), με διάφορους επεξεργαστές ( Core i7-2600K, "Core i5-2500K", Core i7 980X ) και διάφορες κάρτες γραφικών ( GTX 580 2-way SLI, GTX 480 OC, 9800GT 1GB ) και κάρτες ήχου ( On-Board vs Creative X-Fi Fatal1ty ).

23 σελίδες γεμάτες πληροφορίες, αποτελέσματα, θεώρια και πράξη σας περιμένουνε να τις διαβάσετε.

Οποιαδήποτε σχόλια, ιδέες, απορίες είναι καλοδεχούμενα στο παρών thread :)

Κάντε κλίκ εδώ για να διαβάσετε το άρθρο

Όποιος γουστάρει να το μεταφράσει στα ελληνικά το κάνει, μπορεί να το δημοσιεύσει όπου θέλει αρκεί να δώσει τα credits όπως πρέπει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Βill μπραβο πολυ ωραιος απιστευτη δουλεια:T::respekt:

Καταλαβα οτι,οτι φτιαχνουμε εποφελει περισσοτερο την ψυχολογια μας παρα τις αναγκες μας.

Και παλι μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και ενημερωτικό και πολλά τεστ. Ότι πρέπει για να απαντηθούν πολλοί από τους μύθους σχετικά με την απόδοση των παιχνιδιών. Συγχαρητήρια πολύ καλή δουλειά. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Bill :T:

Απλά ρε συ έχω μια απορία και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις, το γράφω με όλη μου την καλή διάθεση. Είσαι σίγουρος ότι το να παίζεις μια πίστα ξέρω 'γω ενός παιχνιδιού 3-4 φορές και να μετράς με FRAPS είναι ακριβές; Γιατί ποτέ δεν θα συμβαίνουν ακριβώς τα ίδια... Μπορεί στο άκυρο να σκάσει μια χειροβομβίδα, να σου φύγει λίγο παραπάνω το mouse σε ένα σημείο ή το FRAPS να τον παίξει. Καταλαβαίνω ότι για αυτόν ακριβώς τον λόγο το τρέχεις 3-5 φορές και μετά βγάζεις average, αλλά τι αποκλίσεις παρατηρείς αυτές τις 3-5 φορές;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Bill :T:

Απλά ρε συ έχω μια απορία και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις, το γράφω με όλη μου την καλή διάθεση. Είσαι σίγουρος ότι το να παίζεις μια πίστα ξέρω 'γω ενός παιχνιδιού 3-4 φορές και να μετράς με FRAPS είναι ακριβές; Γιατί ποτέ δεν θα συμβαίνουν ακριβώς τα ίδια... Μπορεί στο άκυρο να σκάσει μια χειροβομβίδα, να σου φύγει λίγο παραπάνω το mouse σε ένα σημείο ή το FRAPS να τον παίξει. Καταλαβαίνω ότι για αυτόν ακριβώς τον λόγο το τρέχεις 3-5 φορές και μετά βγάζεις average, αλλά τι αποκλίσεις παρατηρείς αυτές τις 3-5 φορές;

οχι μεγαλες, επειδη τα τρεχαμε παρεα....οι αποκλίσεις ειδικα στο average μπορει να ειναι 1 με max 2 fps...

Link to comment
Share on other sites

Thank you all guys :)

Πιστεύω ήτανε ένα θέμα που άξιζε τον κόπο και τις εκατοντάδες αυτές ώρες δοκιμών και γραψίματος.

Ως συνήθως σαν τελειομανής θέλω κι άλλο, οπότε μην παραξενευτείτε αν δείτε και part 2 & part 3 με περισσότερα games αλλά και ακόμα περισσότερες ιδέες και δοκιμές.

Ευτυχώς με είχε πιάσει όρεξη για γράψιμο τις προηγούμενες βδομάδες και έβγαλα 2-3 review & άρθρα, γιατί διαφορετικά θα πήγαιναν άκλαυτα και αυτά.

Το κακό είναι ότι τώρα με έπιασε πάλι μάλλον η βαρεμάρα και μελαγχολία και δεν ξέρω πότε θα ξαναγράψω κάτι.

Οι μετρήσεις για το άρθρο αυτό φανταστείτε υπήρχανε ολοκληρωμένες από τα τέλη Αυγούστου...

Μπράβο Bill :T:

Απλά ρε συ έχω μια απορία και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις, το γράφω με όλη μου την καλή διάθεση. Είσαι σίγουρος ότι το να παίζεις μια πίστα ξέρω 'γω ενός παιχνιδιού 3-4 φορές και να μετράς με FRAPS είναι ακριβές; Γιατί ποτέ δεν θα συμβαίνουν ακριβώς τα ίδια... Μπορεί στο άκυρο να σκάσει μια χειροβομβίδα, να σου φύγει λίγο παραπάνω το mouse σε ένα σημείο ή το FRAPS να τον παίξει. Καταλαβαίνω ότι για αυτόν ακριβώς τον λόγο το τρέχεις 3-5 φορές και μετά βγάζεις average, αλλά τι αποκλίσεις παρατηρείς αυτές τις 3-5 φορές;

Τολμάς και αμφισβητείς ρε βέβηλε Μανιταρούλη τα νούμερα μας ?

Πυρ και φωτιά να σε κάψει ρε.

Ουστ!

Έξω από δω ρε :P

Ας σοβαρευτούμε λίγο, πέραν της πλάκας, τα νούμερα βγαίνουνε πολύ εώς απίστευτα σταθερά, όσο "περίεργο" και αν ακούγεται.

Δεν λέω για 'σένα Γιώργη, αλλά επειδή κάμποσοι κυρίως έξω αμφισβητούνε την σταθερότητα και την αξιοπιστία των manual benchmarks με το Fraps, θα βγάλω με την κάμερα βίντεο κάμποσα games & loops γιατί πρέπει να μπεί ένα τέλος σε αυτό το θέμα.

Ποιός καμμένος με τα RPG/MMORG/etc θα έρθει να παίζει για να κάνουμε μετρήσεις για το part 2 ? :P

Link to comment
Share on other sites

Πόσα μου δίνεις ? :P

Just kidding.

Αν έχεις τον χρόνο, και την όρεξη να έρθεις για να παίζεις game loops στο σύστημα μετρήσεων όταν θα κάνω τις μετρήσεις για το επόμενο άρθρο, be my guest ( κερνάω καφέ, και φαΐ εννοείται ) :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Bill :T:

Απλά ρε συ έχω μια απορία και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις, το γράφω με όλη μου την καλή διάθεση. Είσαι σίγουρος ότι το να παίζεις μια πίστα ξέρω 'γω ενός παιχνιδιού 3-4 φορές και να μετράς με FRAPS είναι ακριβές; Γιατί ποτέ δεν θα συμβαίνουν ακριβώς τα ίδια... Μπορεί στο άκυρο να σκάσει μια χειροβομβίδα, να σου φύγει λίγο παραπάνω το mouse σε ένα σημείο ή το FRAPS να τον παίξει. Καταλαβαίνω ότι για αυτόν ακριβώς τον λόγο το τρέχεις 3-5 φορές και μετά βγάζεις average, αλλά τι αποκλίσεις παρατηρείς αυτές τις 3-5 φορές;

Ξέθαμα :P

Μιας και πριν λίγο αξιώθηκα να βγάλω ένα από τα βιντεάκια που θέλω να βγάλω για να υπάρχουνε, ώπου και βλέπει κανείς live τις μετρήσεις και τα αποτελέσματα.

Ξεκινάμε με το DiRT 3, και δυστυχώς σε μικρή ανάλυση λόγω της μικρής TFT για το video, σε υψηλότερες αναλύσεις οι αποκλίσεις είναι ακόμα μικρότερες από τις ήδη πολύ μικρές όπως θα δείτε στο παρακάτω video:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now