George_o/c

AMD vs Intel is over: Η AMD στρέφεται στην mobile αγορά!

Recommended Posts

Οχι δεν ειμαι AMD funboy :) ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΟΙ intel funboys ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ pentoum ΓΙΑ extreme και ας ειμαι ο τελευταιος που θα πεθανει με AMD στην μητρικη του πλακετα :o

!!!KAI NAI OI TRINITY!!!

Μην είσαι τόσο κακός! Οτι τα fanbois θα νιώσουν ένα χέρι από την Santa Clara να τα πασπατεύει αυτό είναι γεγονός, άσε που γουστάρουν κιόλας άρα γιατί όχι, γίνεται ήδη σε καποιο επίπεδο άλλα όχι και αυτό που λες! H AMD δεν πρόκειται να κλεισει, στρατηγική υποχώρηση κάνει από ένα market segment που πλέον είναι στεγνό από χρήμα και πολύ ακριβό για τους περισσότερους, όλες οι φήμες για κλείσιμο της AMD κτλπ, είναι παπαριες τύπου νάχαμε να λέγαμε οι οποίες χορεύουν εδώ και 20 χρόνια. Βερεσέ δλδ.

Link to comment
Share on other sites

έχω όμως μια απορία , με το κομμάτι των servers δεν λέει τι θα κάνει? όσο ότι θα παρατήσει το κομμάτι των enthusiast είναι γεγονός ότι το έχει κάνει εδώ και χρόνια ο 1090t - 1100t τίμιος μεν αλλά ποτέ δεν αμφισβήτησε την κορυφή της intel αλλά είχε φοβερή απόδοση για τα χρήματα του και ακόμα και τώρα αυτό πιστεύω ότι θα εξακολουθήσει να κάνει, ο bd είχε γεννήσει προσδοκίες και μόνο o piledriver την άνοιξη ίσως φέρει μια καλύτερη απόδοση προς τιμή με σωστή απόδοση για τα χρήματα του , και μην ξεχνάμε ότι η intel έχει πάγια πολιτική ότι αν μείνει μόνη της να κόβει το R&D δείτε με τους ssd τι έκανε άρα οι fan boys μην ανησυχείτε η amd με μικρό R&D θα προλάβει το καθόλου της intel σε ένα ή δυο χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία μου με την AMD Hellas, απάντησαν τα εξής:

Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας, σχετικά με το χθεσινό δημοσίευμα της Mercury News, θα ήθελα να σε ενημερώσω πως η AMD παραμένει αφοσιωμένη στην αγορά των x86 επεξεργαστών, αποτελώντας μία κορυφαία εταιρεία στο σχεδιασμό x86 - επεξεργαστών. Σύμφωνα με τη στρατηγική της εταιρείας, οι προσπάθειές της προσανατολίζονται στην επιτάχυνση της ανάπτυξή της, αξιοποιώντας τις δυνατότητες του σχεδιασμού της, ώστε να παρέχει προϊόντα που ευθυγραμμίζονται με ευρύτερες αγορές, όπως η αγορά επεξεργαστών χαμηλού προφίλ, οι αναδυόμενες αγορές και η αγορά του cloud computing.

Link to comment
Share on other sites

marketίστες... όπως μαρκετίστες βάζουνε να απαντήσουνε ακόμα και σε τεχνικές ερωτήσεις ( μα πόσο τρόμπες θεέ μου ).

Ρωτάει ο Γιωργάκης την μαμά: "Μαμά, ο μπαμπάς πέθανε?" και λέει η μαμά "Παιδάκι μου, ο μπαμπάς κάθεται ακίνητος, δεν μιλάει, είναι κρύος, αλλά δεν τον θάψαμε"...

Link to comment
Share on other sites

marketίστες... όπως μαρκετίστες βάζουνε να απαντήσουνε ακόμα και σε τεχνικές ερωτήσεις ( μα πόσο τρόμπες θεέ μου )

Δεν συμβαίνει πάντα αυτό Bill. Για παράδειγμα με τις MSI/AMD/Kingston (αυτές μου ήρθαν αμέσως στο μυαλό), όταν είχα ερωτήσεις τεχνικού περιεχομένου, έγραφα αναλυτικό κείμενο κατευθείαν στα Αγγλικά και γινόταν forward απευθείας στο Technical Dept.

Link to comment
Share on other sites

Well, να μια απάντηση στους καταστροφoλάγνους, μικρούς haters, puppy trolls, fanbois και επαγγελματίες anti-AMD shills.

UBS: AMD - Positive Meetings with Management

28 November 2011

Uche Orji

Analyst

uche.orji@ubs.com

12-month rating Buy

12m price target US$9.00

Wafer fab yields improving steadily; 4Q likely tracking ahead so far

We hosted meetings with AMD CEO Rory Read late last week with 4 key

takeaways: 1) Yields are steadily improving at fab partner GlobalFoundries (GF)

with Oct output in line, Nov ahead of plan; 2) Recent restructuring should improve

execution by reducing mgmt layers, with savings redeployed to platform and

software engineers, and new leadership focused on execution – Mark Papermaster

(ex-Apple exec) is among the first of these; 3) HDD shortages from the Thailand

floods have not had any meaningful impact so far; 4) AMD is focused on x86 as

the platform of choice for both its mobile and PC strategies. Reiterate Buy, $9 PT.

Asia checks still show PC demand challenges; channel inventory very lean

Our checks with supply chain contacts in Asia show near-term demand remains

challenging, especially in China due to macro factors and a current demand airpocket

ahead of Chinese New Year in January. Although activity is expected to

pick up in late December, our checks show the current slowdown is worse than

normal. Channel inventory is very lean with one disti contact remarking that it is 3-

4 weeks below normal. European-related issues are affecting confidence to restock

although some expressed optimism about possible action from the Chinese govʼt.

News about cancellation of 28nm low-end at GF is misleading in our view

Post our checks, we view news last week about canceled 28nm low-end products at

GF misleading: 1) prior low-end 40nm products were fabbed at TSMC, 2) With the

yield issues at GF, we believe the status quo was extended, with TSMC to focus on

the low-end and GF on the high-end – we do not view this as a major strategy shift.

Link to comment
Share on other sites

marketίστες... όπως μαρκετίστες βάζουνε να απαντήσουνε ακόμα και σε τεχνικές ερωτήσεις ( μα πόσο τρόμπες θεέ μου ).

Κάποιοι έχουν κοντή μνήμη στον ορισμό της τρόμπας και του μάρκετιν.

3021l4m.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι έχουν κοντή μνήμη στον ορισμό της τρόμπας και του μάρκετιν.

Εννοούσα ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις εταιρίες ( αν και δεν νομίζω πως χρειαζότανε διεύκρινιση, και φαινότανε, και το έχω πει χιλιάδες φορές σε χιλιάδες threads... )

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις εταιρίες ( αν και δεν νομίζω πως χρειαζότανε διεύκρινιση, και φαινότανε, και το έχω πει χιλιάδες φορές σε χιλιάδες threads... )

Δεν το ήξερα, πάντως το ότι σιχαίνεσαι το μοντέρνο pr/marketing και το θεωρείς την επιστήμη της εξαπάτησης είναι πολύ καλό και δείχνει ότι έχεις αρχές, αξίες στην ζωή σου και φαίνεται από τον no bullshit χαρακτήρα που έχεις, thats good, το σέβομαι αυτό οπως σέβομαι και την τεχνική και επαγγελματική σου κατάρτιση στους υπολογιστές.

Quotations Propaganda

Link to comment
Share on other sites

Εδω και δεκα χρονια ακουμε το ιδιο πραγμα, η AMD θα κλεισει... η AMD θα πουληθει... η AMD θα φυγει απο την x86 αρχιτεκτονικη... η AMD θα σταματησει να κατασκευαζει δικους της επεξεργαστες κ.ο.κ. Kαθε φορα συμβαινει το ιδιο πραγμα... τσουπ επανω οι τιμες σε ολο τον κοσμο... και νασου να τρεχει ο αλλος να αγορασει 2600k γιατι θα κλεισει η AMD και θα παει ενα πεντακοσαρικο... εμενα ολο αυτο καθε φορα μου μοιαζει λες και κανουν αρπαχτη.

Αυτο που βλεπω ειναι οτι πηγαινουν χερακι-χερακι ολα αυτα τα χρονια, και τεχνογνωσια δινει η μια στην αλλη και κυβερνουν τον κοσμο των επεξεργαστων, και οχι μονο, μια χαρα μαζι τοσα χρονια. Μηπως τελικα Intel και AMD ειναι οι δυο πλευρες του ιδιου νομισματος?

Μηπως ολος αυτος ο δηθεν πολεμος Ιntel vs AMD ειναι στημενος και το τι hardware θα δωσει ο καθενας στη αγορα ειναι προαποφασισμενο?

Τελικα την Intel που ειναι ο leader στη αγορα την συμφερει η οχι να υπαρχει η AMD? Μηπως η Intel αν εβλεπε οτι η AMD παει για φουντο θα εδινε τα μισα απο τα κερδη της για να μην καταστραφει?

Υποθεσεις κανω εγω τωρα...:$..

stealth

Link to comment
Share on other sites

βαρεθικα να βλεπω οτι η ιντελ κοπιαρε την amd.στην τελικη μπαλες μου αν το εκανε εβγαλε πολυ καλυτερα cpu.δεν ειμαι fun Ιντελ και εγω amd ειχα ετυχε απο φιλο ομως και μου χαρισε τον παλιο του ιντελ απλα αυτη η εταιρια και στα κινητα πατο θα πιασει!για να μην πω που να βαλουν τους 8 πυρινες τους!

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση βρίσκεται εδώ...

http://www.hwbox.gr/hwbot-scores/70-hwbot-superpi-32m-ranking-page_79.html

2 cores επίσης φοβάμαι να βάλω. Τάσο, 1Μ στα ίδια ρολόγια κάνει.

Μου αρέσουν τα AMD πλέον. Χαλαρά benchάρω και με AMD.

Ετσι δειξτου το σωστο δρομο !! Τωρα μενει να αλλαξει nickname σε sofos_amd !

Και μετα ξερεις εεε ???? Θα κλεισει η AMD ! :hehe:

Α ρε Στέλιο ΠΡΟΦΗΤΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now