Recommended Posts

Για να πω και γω τα δικα μου....

Σαν tip ta transistor της τοτε εποχης λεγονταν resistors

Αλλα θελουμε διευκρινισεις.....

πληρως ηλεκτρονικοσ ή και ηλεκτρομηχανικος?

general purpose ή specific purpose ?????

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη ρε παιδία αλλα αν ρωτάγαμε ποιος ήταν ο πρωτος εμπορεύσιμος η/υ δεν θα το διευκρινίζαμε?!

έγιναν κάποιες διευκρινίσεις, οπότε ζητάμε:

Ποιός ήταν ο πρώτος ηλεκτρονικός υπολογιστής που παρουσιάστηκε-κατασκευάστηκε και πόσα resistors περιελάμβανε;

Με λίγα λόγια ζητάμε το όνομα του πρώτου ηλεκτρονικού υπολογιστή γενικών δυνατοτήτων και τον αριθμό των resistors.

Καλό ψάξιμο :D

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη ρε παιδία αλλα αν ρωτάγαμε ποιος ήταν ο πρωτος εμπορεύσιμος η/υ δεν θα το διευκρινίζαμε?!

έγιναν κάποιες διευκρινίσεις, οπότε ζητάμε:

Ποιός ήταν ο πρώτος ηλεκτρονικός υπολογιστής που παρουσιάστηκε-κατασκευάστηκε και πόσα resistors περιελάμβανε;

Με λίγα λόγια ζητάμε το όνομα του πρώτου ηλεκτρονικού υπολογιστή γενικών δυνατοτήτων και τον αριθμό των resistors.

Καλό ψάξιμο :D

Παίδες νομίζω ότι με το παραπάνω καλύπτεστε απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

τώρα υπάρχουν 2 περιπτώσεις η είμαι πολύ έξυπνος :)... και το κατάλαβα με την πρώτη και απάντησα σωστά η κατάλαβα λάθος και πάω κουβά :(....

ότι και να απάντησα 1 ευχαριστώ στον καθηγητή μου που είχα στην 2 λυκείου επιβάλετε!! :o..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, η ερώτηση ήταν πολύ απλή αλλά σας δώσαμε και διαυκρινήσεις για να μην παραπονιούνται άτομα σαν τον Billy (πρωτότυπο :hehe: ) !

Ένα search κάνετε και το βρίσκετε...αλλά άμα έχετε δαιδαλώδες τρόπο σκέψης, τα κάνετε μπάχαλο (Billy :hehe: ) !

Έτοιμη απάντηση σας έχουμε δώσει, μην ψάχνετε για παγίδες :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω σχεδόν όλοι έχουν απαντήσει σωστα μέχρι τώρα.

Και το ξαναγράφω άλλη μια φορά . Εάν νομίζετε πώς υπάρχουν πολλές απαντήσεις, να μας τις δώσετε εμπεριστατωμένα. Όπως έγινε και με την απάντηση με το 1000στο μέλος !

Σωστό θα μετρήσει εάν το έχετε γράψει :T:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες νομίζω ότι με το παραπάνω καλύπτεστε απόλυτα!

Γιώργο για να τα πούμε ως έχουν αρχικά όταν δημιουργήθηκε το post ναι μεν στην μπλε διατύπωση ανέφερε resistors, αλλά στην διατύπωση από κάτω έλεγε transistors.

Η διατύπωση ήταν δηλαδή αυτής της μορφής:

Ποιός ήταν ο πρώτος ηλεκτρονικός υπολογιστής που παρουσιάστηκε-κατασκευάστηκε και πόσα resistors περιελάμβανε;

Με λίγα λόγια ζητάμε το όνομα του πρώτου ηλεκτρονικού υπολογιστή γενικών δυνατοτήτων και τον αριθμό των transistors. Η απάντηση εννοείται ότι βρίσκεται κάπου στο διαδίκτυο , θα πρέπει όμως να ψάξετε για να την βρείτε!

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ερώτηση μπάζει από παντού πάντως...

πραγματικά θέλω να μου το αναλύσεις καλύτερα....γιατι δεν καταλαβάινω απο που μπάζει...περιμένω!!

Γιώργο για να τα πούμε ως έχουν αρχικά όταν δημιουργήθηκε το post ναι μεν στην μπλε διατύπωση ανέφερε resistors, αλλά στην διατύπωση από κάτω έλεγε transistors.

...αυτό ναι, είχε γίνει λάθος απο κεκτημένη ταχύτητα, αλλά διορθωθηκε το πρώτο 5 λεπτο και μπήκαν και παραπάνω διευκρινίσεις :)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά θέλω να μου το αναλύσεις καλύτερα....γιατι δεν καταλαβάινω απο που μπάζει...περιμένω!!

Θέλω να πω πως είναι λιγουλάκι γενική. Λαμβάνοντας πάντως υπόψιν κάτι bold λέξεις νομίζω πως έχω καταλήξει στο σωστό.

Anyway δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για μια συμμετοχή περισσότερη-λιγότερη.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ένα search κάνετε και το βρίσκετε...αλλά άμα έχετε δαιδαλώδες τρόπο σκέψης, τα κάνετε μπάχαλο (Billy :hehe: ) !

Έτοιμη απάντηση σας έχουμε δώσει, μην ψάχνετε για παγίδες :)

Δεν ειναι τοσο απλο... αυτοι ακομα τσακωνονται για το ποιος ειναι ο πρωτος που εφτιαξε Η/Υ και εμεις πρεπει να το βρουμε σε μερικες ωρες.:hehe:

Τωρα για να ζητατε και ποσα resistors ειχε... εναν μονο βρισκω σαν πρωτο...

Παντως επειδη οι αποψεις διιστανται θα γινει σφαγη το βραδυ με την απαντηση.:tolya::whistling:

stealth

Edited by stealth
Καταπιεση...To κομμα βιαζει την πατριδα, οι οργανωσεις κοιμουνται και ο λαος υποφερει.:p
Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερα όπως ήταν στην αρχή θα έπρεπε να δεχτείτε ως σωστές απαντήσεις τα πάντα... εκτός από τον Άβακα.

Πρώτο PC θεωρείται χαλαρά και ο Z3 του Γερμανού.

Ήταν ηλεκτρομηχανικό μεν. Αλλά δεν διευκρινίσατε στην ερώτηση αν θέλετε να είναι αμιγώς ηλεκτρονικό ή όχι.

Πρώτο ηλεκτρονικό PC μπορεί να θεωρηθεί κάποιο άλλο πέραν του... πιο γνωστού Εχελεον... αλλά χρησιμοποιήθηκε μόνο για ανάλυση φέρωντων σημάτων, άσχετα αν μπορούσε να κάνει και πολλά άλλα πράγματα.

Δεν μπορώ να φέρω παραδείγματα για τα άλλα "κενά" που έχει η ερώτηση γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ονόματα κλπ που θα χαλάσουνε την ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο PC θεωρείται χαλαρά και ο Z3 του Γερμανού.

Ήταν ηλεκτρομηχανικό μεν. Αλλά δεν διευκρινίσατε στην ερώτηση αν θέλετε να είναι αμιγώς ηλεκτρονικό ή όχι.

Πρώτο ηλεκτρονικό PC μπορεί να θεωρηθεί κάποιο άλλο πέραν του... πιο γνωστού Εχελεον... αλλά χρησιμοποιήθηκε μόνο για ανάλυση φέρωντων σημάτων, άσχετα αν μπορούσε να κάνει και πολλά άλλα πράγματα.

Πρεπει να το παμε δια της αφαιρετικης μεθοδου...:hehe:

PS. Παιδια και εγω το ψαχνω ακομα... δεν ειμαι σιγουρος οποτε... ο καθενας πρεπει να απαντησει αυτο που εκεινος θεωρει σωστο... μην σας παρω στον λαιμο μου και με βριζετε ολοι το βραδυ... :hehe::hehe:

stealth

Edited by stealth
Ανωτερα βια...:p
Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερα όπως ήταν στην αρχή θα έπρεπε να δεχτείτε ως σωστές απαντήσεις τα πάντα... εκτός από τον Άβακα.

Πρώτο PC θεωρείται χαλαρά και ο Z3 του Γερμανού.

Ήταν ηλεκτρομηχανικό μεν. Αλλά δεν διευκρινίσατε στην ερώτηση αν θέλετε να είναι αμιγώς ηλεκτρονικό ή όχι.

Πρώτο ηλεκτρονικό PC μπορεί να θεωρηθεί κάποιο άλλο πέραν του... πιο γνωστού Εχελεον... αλλά χρησιμοποιήθηκε μόνο για ανάλυση φέρωντων σημάτων, άσχετα αν μπορούσε να κάνει και πολλά άλλα πράγματα.

Δεν μπορώ να φέρω παραδείγματα για τα άλλα "κενά" που έχει η ερώτηση γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ονόματα κλπ που θα χαλάσουνε την ερώτηση.

Ρε Βασίλη, όλοι όσοι απαντήσανε στην αρχή έχουν ολόσωστή απάντηση.

Η ερώτηση μας δεν έχει κενά, just google it & search.

Μόνο εσύ :lol συνέχεια και τα μπερδέυεις όλα...δεν έχουμε ρωτήσει τίποτα απο όλα αυτά που γράφεις παραπάνω, εάν τα απαντησεις όλα και έχει μέσα και το σωστό, θα το πάρουμε για σωστό.

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now