Recommended Posts

Και από την 7 σειρά να απάνταγες (επειδή είναι επίσημες nvidia υλοποιήσεις) την 7900GX2 έπρεπε να πεις :)

την 7900 την ξέρουν πολύ λίγοι γιατί κυκλοφόρησε λίγο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη διπύρηνη κάρτα που υποστήριζε το δίαυλο pci express ήταν η Gigabyte GV-3D1 που απαρτιζόταν απο 2 6600GT gpus και κυκλοφόρησε το Φεβρουάριο του 2005.

Για την ιστορία, αργότερα η Gigabyte κυκλοφόρησε την GV-3D1-68GT,αλλά με 6800GT gpus, σε αντικατάσταση των 6600GT gpus της GV-3D1.

Μετά από λίγο καιρό η Asus κυκλοφόρησε την Extreme N6800GT-DUAL/2DT/512M με 2 6800GT gpus.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποια ηταν η σωστη απαντηση?

Μα πριν απο την 7900GX2 ειχε βγαλει παλι η Gigabyte την GV-3D1-68GT (Dual GeForce 6800 GT), δεν ξερω ακριβως ποτε αλλα ειδα review Αυγουστο του 2005.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ένω η 3d1 κυκλοφόρησε περισσότερο;

Όπως και να έχει κι εγω την giga 3d1 απάντησα...

Όχι ;).

Απλά στους περισσότερους η πρώτη dual gpu είναι η 7950GX2 και όχι η 6600GT dual.

Εγώ προσωπικά την ήξερα την κάρτα γιατί εκείνη την εποχή είχα 6600gt και είχε γίνει ντόρος με την dual.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ;).

Απλά στους περισσότερους η πρώτη dual gpu είναι η 7950GX2 και όχι η 6600GT dual.

Εγώ προσωπικά την ήξερα την κάρτα γιατί εκείνη την εποχή είχα 6600gt και είχε γίνει ντόρος με την dual.

Να σου πω, σ'αυτό έχεις δίκιο... αν δεν το έψαχνα και έπρεπε να απαντήσω άμεσα, μέσα σε 2 λεπτά ας πούμε, κι εμένα η 7950gx2 θα μου ερχόταν πρώτη στο μυαλό... ήταν η μόνη που κυκλοφόρησε λίγο παραπάνω απο τις άλλες... παρεπιπτώντως, έχω μια τέτοια στην συλλογή μου... αλλά και αν το έψαχνες ήταν λίγο φλού οι ημερομηνίες παραγωγής & κυκλοφορίας... μου πήρε κανα τρίωρο πάλι να το επιβεβαιώσω... και η πλάκα θα είναι να μην είναι η giga 3d1!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σκαμπαζω γρι Γερμανικα...:P

Παντως αναμεσα στις δυο Gigabyte ειχε βγαλει η Asus την EN6800GT Dual.

stealth

[M] Asus Extreme N6600GT Review - SLI on a Budget

"Since 3Dfx the first company to resurrect a multi-GPU technology onto a single PCB was Gigabyte with the release of their GV-3D1 next to follow was a 6800GT version the GV-3D1-68GT. Not to be outdone Asus was soon to follow with an architectural marvel in their Extreme N6800GT-DUAL/2DT/512M."

Aρα η asus την εβγαλε μετα απο τις 3D1 και 3D1-68GT.

Επισης απο εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Scalable_Link_Interface βλεπουμε :

"In February 2005, Gigabyte Technology released the GV-3D1,[2] a single video card that uses NVIDIA's SLI technology to run two 6600-series GPUs. Due to technical issues with compatibility, at release the card was supported by only one of Gigabyte's own motherboards, with which it was bundled. Later came the GV-3D1-68GT, functionally similar and possessing similarly-limited motherboard compatibility, but with 6800 GPUs in place of the GV-3D1's 6600 units."

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, πολύχρονος!

Παραλιγο να σου πω οτι δεν εχω γενεθλια σημερα, μετα εψαχνα ημερολογιο να δω ποιος γιορταζει...:P

Eυχαριστω πολυ Κωστα, χρονια πολλα σε ολους τους Γιαννηδες και τις Γιαννες.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζεσαι ρε συ p55. Ακόμα γελάω και με τα προηγούμενα...

Περίμενε... φτιάχνω πρωτοσέλιδο εφημερίδας για το διαγωνισμό του Σ/Κ, αλλά θα το αφήσω τώρα γιατί τα δάχτυλα μου πατάνε άλλα ντ' άλλων και ακούω το κρεβατάκι μου που φωνάζει "έλα".

Link to comment
Share on other sites

και ακούω το κρεβατάκι μου που φωνάζει "έλα".

Εγώ πήγα στην κουζίνα να πάρω κάτι ζελατίνες (σα Listerine απλά έχουν ένα κλόουν πάνω) και είδα ένα μαύρο δράκο να ξεφυσά φωτιές :P

4614f0785bc52736.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now