GoriLLakoS

nVidia GTX 260 & GTX 280 στις 17 Ιουνίου !

Recommended Posts

Δεν είχαν όμως καμία 4870 εκεί πέρα ;) Και πραγματικά πιστεύω ότι η 4870Χ2 θα είναι μπροστά από όλες. Απλά ελπίζω να μη φτάσει Σεπτέμβρης μέχρι να τη δούμε...

Link to comment
Share on other sites

ρε ακη είναι κάτω αποτην GX2....δεν την θέλω για το vantage και για benchmarks όπως εσυ...επρεπε να βγει στα 450 ευρά...

This seems like it will be a great card for overclockers.

http://enthusiast.hardocp.com/article.html?art=MTUxOCwxMCwsaGVudGh1c2lhc3Q=

ε,γιατί φωνάζουμε να μην κάνετε καμιά κίνηση πριν δείτε τα πραγματικά αποτελέσματα?

Τυχαίο δεν είναι πάντως ;)

Link to comment
Share on other sites

billpeppas

p.s. The GTX 280 will be untouchable unfortunately
Αλλά δεν πειράζει, για info έχω "insider" και παίρνω ότι info παίρνω δίχως NDA.
2) Η σχέση μου με την εν λόγω επαφή βασίζεται στην εμπιστοσύνη, και για αυτό και παίρνω διάφορα πράγματα από αυτή δίχως NDA ( ακόμα και αν έχει να κάνει με unreleased & NDA'd Intel chipset

XS

Τώρα η nV....ειλικρινά δεν ξέρω. Στο XS έχουν παλαβώσει, όσοι πήγαν στο event λένε ότι μακάρι να μπορούσαν να μιλήσουν αλλά τους τρώει το NDA. Τέτοια μετάβαση λένε, ούτε από τη σειρά 7xxx στις 8800GTX δεν είχαμε - τους πιστεύεις?

Σε δικό μου ποστ που του έλεγα ότι το inquirer λέει άλλά και να κάνει κράτει

Πρωτού ανοίξω καν το link της τατιάνας του IT είπα "πάλι ο Charlie..." όχι ο χιμπατζής...ούτε το γοριλλόπαιδο ( α ρε Billαρε )... ο Demerjian...

Αυτό το παλικάρι είναι τόσο ATi-biased που παντού προβλήματα βλέπει.

Ααα, μην ξεχνάμε...είναι ο ίδιος που είπε πριν λίγο καιρό ότι η GTX 280 θα υστερεί αρκετά του R700 ( κρατιόμαστε ).

Τα yields δεν είναι ούτε κακά ούτε τέλεια.

"GT200" στα 55nm λογικά πριν τον Δεκέμβρη δεν...απλά δεν...

Όσο για αυτό που εκσφεντόνισε ( ότι το 4870 θα είναι ισοδύναμο της GTX 280... just LOL )

κτλ. κτλ.

Ουδέν σχόλιον...

Link to comment
Share on other sites

Είναι untouchable single card ( εκτός και αν νόμιζες πως μίλαγα για multi-gpu battle ).

Η 4870 δεν θα είναι ισάξια της GTX 280, εκτός και αν πιστεύεις πως 125MHz @ Core και γρηγορότερη μνήμη θα το κάνουν αρκετά πιο δυνατό από την 4850.

Με τους επόμενους drivers θα πάρει ένα καλό boost η κάρτα...εντάξει διαστημόπλοιο δεν θα γίνει, αλλά θα έχει ένα υγειές boost.

Τώρα να μπω στον κόπο να πούμε ότι 2* 4850 είναι μια μπροστά μια πίσω από 1 GTX, και ότι λογικά 2* 4870 θα είναι παντού μπροστά από την 1 GTX δεν έχει σημασία.

Ιδιαίτερα αν είσαι "ψείρας" gamer και το μάτι σου πιάνει ( micro-stuttering @ SLI / CF ).

Επίσης δεν νομίζω να είπε κανείς ότι αυτή είναι η κορυφαία κάρτα της nVIDIA για φέτος ;)

Το καλό πάντως είναι ότι η "ATi" βελτιώθηκε επιτέλους και έβγαλε κάτι καλό.

Επιτέλους, μπας και δούμε πραγματική νέα γενιά στον επόμενο κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

εκτός και αν πιστεύεις πως 125MHz @ Core και γρηγορότερη μνήμη θα το κάνουν αρκετά πιο δυνατό από την 4850.

Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι αυτή είναι η μόνη διαφορά μεταξύ 4850 & 4870...?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνεται.

Από την άλλη δε η όλη φασαρία από την AMD που έληξε ξαφνικά το NDA μόνο για το performance, και ταυτόχρονα κράτησε το NDA για τα specs να τρέχει "βρωμάει" είτε θετικά είτε αρνητικά.

Μπορεί π.χ. να έχουνε κάνει κολπάκι, π.χ. να έχουνε "640" SPs στην 4850 και για την 4870 να έχουνε "800"... ή π.χ. η 4870 να έχει περισσότερα TMUs/TFUs/ROPs ( χλωμό αλλά ποτέ δεν ξέρεις ).

Δηλαδή το "best case scenario" να είναι η 4870 πολύ πιο δυνατή από την 4850 σε κάποιες υπομονάδες, αφού τα clocks είναι επιβεβαιωμένα.

Ίσως πολύ απλά να είναι και ένα παιχνίδι "ταχτικής" για να "κρατήσουν" κάποιους αγοραστές σε αναμονή...

Πολλά τα αν...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι αυτή είναι η μόνη διαφορά μεταξύ 4850 & 4870...?

δεν νομιζω να εχει μεγαλες διαφορες

θα ειναι αναμεσα απο την 9800gtx+ και gtx 260! σε γενικες γραμμες... :coffeetime:

Link to comment
Share on other sites

Οι 260 είναι αδικαιολόγητα ακριβές επίσης...και η τμή της 280 είναι πολύ πάνω χωρίς λόγο!

Λένε για τις 9800GTX+ πώς θα είναι στα 250? , αλλά και πάλι άμα είναι λίγο καλύτερες απο 4850....γιατί να έχουν +100? ?:crack:

Link to comment
Share on other sites

κάτι λένε ότι ετοιμάζει σαν απάντηση η ATi στο physx.

Τρελή κίνηση απ την nvidia,αντέδρασε έξυπνα στα σκούρα.

Άμα δεν είχαν βγεί τόσο καλές οι 4800 series δεν ξέρω αν θα το έβγαζε το physx :S

Link to comment
Share on other sites

κάτι λένε ότι ετοιμάζει σαν απάντηση η ATi στο physx.

Τρελή κίνηση απ την nvidia,αντέδρασε έξυπνα στα σκούρα.

Άμα δεν είχαν βγεί τόσο καλές οι 4800 series δεν ξέρω αν θα το έβγαζε το physx :S

Και τοτε για ποιο λογο να εχει την εξαγορασμενη ageia και να καθεται ??? Δεν ειναι λογικο , ουτε σωστο .

Link to comment
Share on other sites

γιατί ρε,βλέπεις κανέναν να δουλεύει για την ψυχή της μάνας του :hehe:

Το συμφέρον τους θα ήταν να το πετάξουν στην αγορά μόλις τα βρούνε σκούρα ;)

Link to comment
Share on other sites

γιατί ρε,βλέπεις κανέναν να δουλεύει για την ψυχή της μάνας του :hehe:

Το συμφέρον τους θα ήταν να το πετάξουν στην αγορά μόλις τα βρούνε σκούρα ;)

Υπηρχε περιπτωση να εχει σκασει τα φραγκα για την εξαγορα ... και να το αφησει στο ραφι να καθεται ????? Ποσο καιρο λεμε για cuda ? Τους τελευταιους μηνες γινεται μεγαλος ντορος . Αυτοι οι driver βγηκαν πριν 10 μερες περιπου . Δεν υπηρχε 48xx τοτε .

Link to comment
Share on other sites

Οι 260 είναι αδικαιολόγητα ακριβές επίσης...και η τμή της 280 είναι πολύ πάνω χωρίς λόγο!

Οι λόγοι είναι υπαρκτοί και τους έχει αναφέρει το inquirer. Δίνω link σε προηγούμενο post μου. Περιληπτικά : Τεράστιος πυρήνας, λίγα κομμάτια / wafer, μικρά yields, πρόσθετο κόστος ψύξης λόγω τεράστιας έκλυσης θερμότητας κτλ.

το cuda & το physx ειναι ενα απο τα οπλα της nvidia ...

Το ίδιο ισχύει και με το stream και Havoc για την AMD. Όπλα θα γίνουν όταν δούμε official releases προγραμμάτων που τα εκμεταλεύονται όλα αυτά. Μέχρι τότε, όλα beta και pre-beta είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον υπαρχει μια λιστα με παιχνιδακια που παιζουν αυτη τη στιγμη ... χωρις να ειναι ολα εκει μεσα . ΠΧ το grid και το devil may cry δεν ειναι , αλλα παιζουν physx.

http://www.nzone.com/object/nzone_physxgames_home.html

Το μελλον θα δειξει . :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now