GoriLLakoS

nVidia GTX 260 & GTX 280 στις 17 Ιουνίου !

Recommended Posts

Κοίταξε να δεις - η 4870 είναι απόλυτα λογικό να είναι εκεί. Το είχε πει η AMD ότι θα είναι μονοπυρηνη, ισάξια ή και καλύτερη από την 3870 Χ2. Οπότε είμαστε cool.

Τώρα η nV....ειλικρινά δεν ξέρω. Στο XS έχουν παλαβώσει, όσοι πήγαν στο event λένε ότι μακάρι να μπορούσαν να μιλήσουν αλλά τους τρώει το NDA. Τέτοια μετάβαση λένε, ούτε από τη σειρά 7xxx στις 8800GTX δεν είχαμε - τους πιστεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λογικά σκεφτείτε. 99 στις 100 φορές πριν κυκλοφορήσει hardware και ειδικότερα high end κάρτα υπάρχει leak για να μην πω leaks.

Φτάσαμε δυο εβδομάδες πριν την κυκλοφορία και πέρα από μαϊμού ss και fake αποτελέσματα δεν έχει υπάρξει τίποτα.

Και από την στιγμή που ούτε το XS δεν έχει τίποτα σημαίνει πως δεν έχουν δοθεί samples αβέρτα και ας λέει ο καθένας μας ότι θέλει.:read:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δε σε δεσμεύει NDA, τότε γιατί δε βάζεις screenshots κι αποτελέσματα?

Επίσης πως είσαι σίγουρος ότι η 4870 θα είναι 20% πιό κάτω, χωρίς να την έχεις δει?

Το ότι την πήρα δίχως NDA δεν σημαίνει ότι έχω το δικαίωμα να postάρω.

Γιατί ?

1) Υποσχέθηκα στην επαφή μου στην Gigabyte να μην δημοσιεύσω τίποτα ( θα βρούνε και τον μπελά τους αν το έκανα )

2) Η σχέση μου με την εν λόγω επαφή βασίζεται στην εμπιστοσύνη, και για αυτό και παίρνω διάφορα πράγματα από αυτή δίχως NDA ( ακόμα και αν έχει να κάνει με unreleased & NDA'd Intel chipset :tolya:)

3) Το 'πε και ο GoriLLakoS ;)

Καλά και εγώ ότι παίρνω το παίρνω δίχως NDA ,αλλά μία φορά να κάνεις leak κάτι...σε βρίσκουν άνετα..και μετά είσαι off για πάντα...αλλά μουκάνει εντύπωση που δέν έχει η nVidia να δώσει και έχει η Gigabyte..

Η nVIDIA ξεχαρβαλώθηκε και έδωσε ένα σωρό.

Παρόλα αυτά ανάλογα το contact μπορείς να πάρεις δείγμα ( αν μπλέξεις τώρα με τραμπάκουλα, βλέπε π.χ. έναν γερμανό στην eVGA καλή σου τύχη :D )

Η Gigabyte από την άλλη λίγες παρέλαβε, αλλά έστειλε σε λίγα άτομα, επιλογής τους και με κάποιο σκοπό ( όπως πάντα :D )

p.s. Φίλος που διαμένει κάπου κοντά στην Taiwan, πήρε 2 καρτούλες από την Inno3D ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Λοιπόν το iquirer έχει μερικές πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες :

http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/05/29/nvidia-gt200-sucessor-tapes

Περιληπτικά αναφέρεται ότι τα yields του GT200 είναι εξευτελιστικά χαμηλά (40%) λόγω της τεράστιας επιφάνειας που καταλαμβάνει (576 τ.χιλ.). Κατά συνέπεια το κόστος είναι πολύ υψηλό. Σε αυτό προστίθεται και η ανάγκη για ακριβή ψύξη λόγω της μεγάλης έκλυσης θερμότητας + την πολυπλοκότητα των boards λόγω του 512 bus που μειώνει και άλλο τα yields. Ως αποτέλεσμα οι τιμές των καρτών είναι υψηλότατες και καλούνται να ανταγωνιστούν τις πολύ φτηνότερες 4870. Η είδηση που προσπαθεί να περάσει το inquirer είναι ότι η κάρτες θα είναι ισοδύναμες (σε αντίθεση με τις πληροφορίες που δίνουν τα παλικάρια παραπάνω) . Επίσης αναφέρεται ότι για να αντιμετωπιστούν όλα τα προβλήματα, η Nvidia ήδη έκανε tape out στο 55nm shrink του GT200, απαξιώνοντας έτσι ΤΑΧΙΣΤΑ και ΑΜΕΣΑ το νέο τσιπ. Υπομονή λοιπόν για να δούμε ΠΟΙΕΣ φήμες ευσταθούν και προσοχή μη βρεθείτε με κάρτα που θα χάσει δραματικά την αξία της εντός 3-4 μηνών (ή και λιγότερο).

Link to comment
Share on other sites

Πρωτού ανοίξω καν το link της τατιάνας του IT είπα "πάλι ο Charlie..." όχι ο χιμπατζής...ούτε το γοριλλόπαιδο ( α ρε Billαρε :D )... ο Demerjian...

Αυτό το παλικάρι είναι τόσο ATi-biased που παντού προβλήματα βλέπει.

Ααα, μην ξεχνάμε...είναι ο ίδιος που είπε πριν λίγο καιρό ότι η GTX 280 θα υστερεί αρκετά του R700 ( κρατιόμαστε :D ).

Τα yields δεν είναι ούτε κακά ούτε τέλεια.

"GT200" στα 55nm λογικά πριν τον Δεκέμβρη δεν...απλά δεν...

Όσο για αυτό που εκσφεντόνισε ( ότι το 4870 θα είναι ισοδύναμο της GTX 280... just LOL )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως bill περιμένω να δω benchmarks σε real world scenarios και όχι στο 3dmark που βγάζει τις x2 κάρτες δραματικά ταχύτερες από τις single. τα τεχνικά χαρακτηριστικά της 4870 δεν είναι καθόλου κακά (το αντίθετο θα έλεγα) για να δικαιολογούν τα λεγόμενά σου. Βέβαια, έχεις inside info και οφείλω να λάβω τη γνώμη σου σοβαρά υπόψη, αλλά επέτρεψέ μου να είμαι επιφυλακτικός.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα να πω πως δεν αναγκάζω κανένα να με πιστέψει ούτε είναι αυτό σκοπός μου.

Αντιθέτως, γουστάρω να διασταυρώνονται απόψεις ( απόψεις είπα, όχι penis-fights ούτε ανούσια μπινελίκια επί μπινελικίων ).

Κοίτα να δείς... και οι δύο εταιρίες επί της ουσίας "βελτιώνουν" την προηγούμενη αρχιτεκτονική τους.

Τι είναι το "GT200" ?

Ένα G80 με:

1) Περισσότερoυς SPs ( 240 έναντι 128 )

2) Βελτιωμένους SPs ( efficiency )

3) "Διορθωμένους" SPs, δηλαδή πλέον το MUL παίζει όλη την ώρα, έναντι του 25% στον G80

4) Wider memory BUS ( 512BIT BUS Width έναντι 384BIT BUS Width )

5) Μεγαλύτερο framebuffer ( 1GB έναντι 768MB )

6) Μεγαλύτερο memory bandwidth ( προκύπτει από το 4 αν γνωρίζεις ήδη την συχνότητα των μνημών )

7) Περισσότερα clusters, με κάποιες αλλαγές στην δομή τους ( συνολικά 32ROPs έναντι 24ROPs, και σχεδόν διπλάσια TMUs & TFUs )

8) Ενσωματώνει τα enhanced compression algs. του G92/G94

Αντίστοιχα και το RV770 μια από τα ίδια.

Ένα RV670 με 16 παραπάνω TMUs, 32 παραπάνω ALUs ( 96 έναντι 64 ) [ ή 480 έναντι 320 όπως ισχυρίζονται κατά το marketing :D ], μεγαλύτερο memory bandwidth και μεγαλύτερο framebuffer ( όταν βγάλουνε οι OEM τις 1GB versions ).

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν φτιάξανε το AA HW Resolve ή πάλι πάνε μέσω των SPs το Anti-Aliasing, ή αν έστω βελτιώσανε τίποτα στον τομέα αυτό ( optimizations ).

Στα games σε high resolutions και με AA/AF θα είναι αχτύπητη η GTX 280.

Σύντομα ( λίγες μερούλες ακόμα μείνανε ) θα βγούνε και full reviews με πολλά games κλπ.

Link to comment
Share on other sites

"GT200" στα 55nm λογικά πριν τον Δεκέμβρη δεν...απλά δεν...

Εμένα θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε αυτό, καθότι η nVidia ουκ ολίγες φορές μας έχει πασάρει μοντέλο που κράτησε 6μηνο κι αν στην αγορά... Κι πανάκριβο μοντέλο...

Αυτό που βλέπω πάντως είναι ότι μιλάμε για upgrade των προηγούμενων αρχιτεκτονικών κι ότι για κάτι ανασχεδιασμένο όσον αφορά στον πυρήνα, πράγμα που θα δώσεις μικρές διαφορές στις επιδόσεις και ως επί το πλείστον σε memory hungry εφαρμογές ή σε πολύ υψηλές αναλύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε αυτό, καθότι η nVidia ουκ ολίγες φορές μας έχει πασάρει μοντέλο που κράτησε 6μηνο κι αν στην αγορά... Κι πανάκριβο μοντέλο...

Αυτό που βλέπω πάντως είναι ότι μιλάμε για upgrade των προηγούμενων αρχιτεκτονικών κι ότι για κάτι ανασχεδιασμένο όσον αφορά στον πυρήνα, πράγμα που θα δώσεις μικρές διαφορές στις επιδόσεις και ως επί το πλείστον σε memory hungry εφαρμογές ή σε πολύ υψηλές αναλύσεις.

Για την AMD δεν θα σου πω για μικρή ή μεγάλη διαφορά από τις HD38xx.

Αλλά για την nVIDIA... μιλάμε για μια κάρτα, single-GPU που αποδίδει παραπάνω από μια 9800GX2 ( δηλαδή 2.2 - 2.4x σε σύγκριση με μια 9800GTX ).

Εφοδιασμένη με ότι πρέπει για gaming σε υψηλές αναλύσεις και με την συνοδεία AA & AF :D

Δεν μπορείς να πείς ότι τα 933Gflops της 280 είναι λίγα σε σύγκριση με τα 345Gflops της 8800GTX.

Η 280 δεν θα είναι το τελευταίο προϊόν της nVIDIA για φέτος στο high end... αλλά το "επερχόμενο" θα είναι ότι ήταν η 8800Ultra για την 8800GTX if you know what I mean.

Με άλλα λόγια με μια 280 είσαι κυριλέ.

Τι σε νοιάζει αν τον Νοέμβρη την βγάλει στα 55nm με κάτι τοις λιγότερη κατανάλωση και κάτι τοις καλύτερα περιθώρεια overclocking ?

Εσύ στην ουσία θα παίζεις τα παιχνίδια άνετα...και ο Johnny The Label που θα πάρει την 55nm refresh θα έχει 4fps παραπάνω...so what.

Με το "περίμενε" στην πληροφορική δεν θα κάνεις ποτέ αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είμαι στο περίμενε ;) Ιούλιο θα αναβαθμίσω με ότι καλό παίζει εκείνη τη στιγμή, εκτός κι αν έρχεται κάτι εξαιρετικό τον Αύγουστο κι αξίζει η αναμονή.

Αλλά και τα >230watt της 280 σε σχέση με αυτά της 4870 είναι τεράστια διαφορά σε σχέση με την απόδοση. Δηλαδή αν μιλάμε για +20% στις επιδόσεις αλλά +60% στην τιμή και +40% στην κατανάλωση, θα προτιμήσω την 4870 κι ας παίζει χειρότερα. Άλλωστε ποτέ δεν benchάρω για να με ενδιαφέρει το απόλυτο κι αν κάνω τη δουλειά μου σωστά με την 4870, τι να την κάνω την ακριβότερη? Δηλαδή αν είναι playable όλα τα παιχνίδια που παίζω, στα 1920Χ1200 με 2ΧΑΑ, τότε δεν έχω λόγο να πάω σε ακριβότερη. Αν δεν είναι όμως, θα στο σκεφτώ σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Αλλά για την nVIDIA... μιλάμε για μια κάρτα, single-GPU που αποδίδει παραπάνω από μια 9800GX2 ( δηλαδή 2.2 - 2.4x σε σύγκριση με μια 9800GTX ).

Εφοδιασμένη με ότι πρέπει για gaming σε υψηλές αναλύσεις και με την συνοδεία AA & AF :D

Δηλαδή μετά από 3 μήνες κυκλοφορίας της σειράς 98ΧΧ, έρχεται η Nvidia και την καταργεί (αναφέρομαι σε θέμα επιδόσεων) και παρουσιάζει σύμφωνα με τα γραφόμενα σου μια single gpu κάρτα που γονατίζει το προηγούμενο high end μοντέλο.

Όλα αυτά συμβαίνουν ενώ η σειρά 9800 πουλάει ικανοποιητικότατα παγκοσμίως και ειδικά η GTX είναι best seller. Θα μου πεις πως κάτι ανάλογο έγινε με την GTS 512 και την GTX της σειράς 8800, αλλά εκεί άλλαξαν πολλά.

Επίσης η αρχιτεκτονική του G80 δεν είναι εφάμιλη του πυρήνα που θα φέρουν οι GT2XX (αναφέρεις πως είναι ένας G80 με περισσότερα SP). Ο G80 ήταν επανάσταση στις κάρτες και απίστευτα δαπανηρός ακριβώς λόγω της αρχιτεκτονικής του και για αυτό σταμάτησε η Nvidia την παραγωγή του.

Συμφωνώ πως περισσότερα SP= Μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ = καλύτερη κάρτα γραφικών αλλά ως εκεί.

Και να σου θυμίσω πως πριν κυκλοφορήσει η 9800GTX όλοι έλεγαν πως θα γίνει χαμός, ότι θα είναι άπιαστη κλπ κλπ.. και τελικά έδινε κάτι ψιλά πιο πάνω από την 8800GTS 512. Πάντα για benches μιλάω γιατί σε υψηλές αναλύσεις στα παιχνίδια όντως η 9800GTX είναι πολύ καλή.

Όλα τα παραπάνω τα έγραψα γιατί θεωρώ υπερβολικό το ποσοστό διαφοράς δυνατοτήτων που δίνεις μεταξύ της απερχόμενης και της επερχόμενης σειράς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Πουλάει πανάκριβες κάρτες, με τη δικαιολογία του κόστους παραγωγής, αλλά αντί να τις αφήσει στην αγορά να κάνουν απόσβεση, τις αποσύρουν βγάζοντας καινούριες, συνήθως ελάχιστα καλύτερες στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Πουλάει πανάκριβες κάρτες, με τη δικαιολογία του κόστους παραγωγής, αλλά αντί να τις αφήσει στην αγορά να κάνουν απόσβεση, τις αποσύρουν βγάζοντας καινούριες, συνήθως ελάχιστα καλύτερες στην πράξη.

Τα τελευταία τρία χρόνια αυτή είναι πάγια τακτική της Nvidia. Κάθε 6άμηνο σου πετάει ένα GT/GTS/GTX/GX/GS/ etc... και σου λέει "Αυτή είναι σούπερ ντούπερ must", ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ!!! Η πιο τίμια κάρτα της τα τελευταία χρόνια είναι η 8800GT 512 και το λέω εγώ που είμαι άκρως Nvidiaκος...:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με βάση αυτά που βλέπω από τα Specs και τις επιδόσεις της GTX 280 (από όσα βλέπω σε ξένα fora + αυτά που λέει ο Bill), νομίζω πως αυτή η κάρτα είναι η "αληθινή" 9800 GTX που μας πασάρανε το περσινό φθινόπωρο, για όποιον θυμάται.

Μιλούσαν για 1TFlop, για 512bit κάρτα με 1GB VRAM, κτλ κτλ. Εν τέλει βέβαια τότε, αντί για την κάρτα του TFlop βγάλαν την 8800GT και αναρωτιόμασταν (άσχετα αν η GT πήγε καλά).

Πραγματικά, ή είναι σύμπτωση το όλο σκηνικό ή την κάρτα αυτή την "παλεύουν" από τότε, αλλά προτίμησαν να βγάλουν το G92 για να πάρουν την αγορά με ευκολότερο τρόπο - και εννοείται το ανακύκλωσαν όσο μπορούσαν με τις GTX/GX2.

Όπως και να χει, λίγες μέρες μένουν, θα δούμε τι ψάρια πιάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με βάση αυτά που βλέπω από τα Specs και τις επιδόσεις της GTX 280 (από όσα βλέπω σε ξένα fora + αυτά που λέει ο Bill), νομίζω πως αυτή η κάρτα είναι η "αληθινή" 9800 GTX που μας πασάρανε το περσινό φθινόπωρο, για όποιον θυμάται.

Αν βγουν αληθινοί οι αριθμοί, τότε σε δυο γραμμές έθεσες το θέμα ως ακριβώς έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ψέμματα παίδες έχω ΚΑΡΑΦΤΙΑΧΤΕΙ:whoohoo: με τη 280 αλλά από την άλλη κάτι μου λέει ότι τον Ιούλιο θα έχω και MEGA ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ για 2 Χ 4870 αν οι επιδόσεις είναι αιφάμιλες :coffeetime: . Είδομεν........

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά από 3 μήνες κυκλοφορίας της σειράς 98ΧΧ, έρχεται η Nvidia και την καταργεί (αναφέρομαι σε θέμα επιδόσεων) και παρουσιάζει σύμφωνα με τα γραφόμενα σου μια single gpu κάρτα που γονατίζει το προηγούμενο high end μοντέλο.

Όλα αυτά συμβαίνουν ενώ η σειρά 9800 πουλάει ικανοποιητικότατα παγκοσμίως και ειδικά η GTX είναι best seller. Θα μου πεις πως κάτι ανάλογο έγινε με την GTS 512 και την GTX της σειράς 8800, αλλά εκεί άλλαξαν πολλά.

Εντάξει και ότι την καταργεί δεν χάνει και τίποτα ο ιδιοκτήτης.

Αν έχεις πάρει ήδη μια 9800GX2 δεν βγαίνεις και ο χαμένος. Άλλωστε με την λογική του περιμένω στην πληροφορική δεν κάνεις αναβάθμιση ποτέ έτσι ? ;)

Οι 8800GT/8800GTS/9800GTX/9800GX2 μοσχοπουλάνε, αλλά εδώ η ATi ( AMD κανονικά, την λέω ATi από συνήθεια και παλιές χαρούμενες εποχές ) ξύπνησε με 6 μήνες καθυστέρηση στο products lineup και βγάζει επιτέλους κάρτα αντάξια της 9800GTX. Και "σύντομα" ( αυτό το σύντομα το ψιλοφοβάμαι γιατί αν ήταν καλά το θέμα θα την βγάζανε είτε μαζί είτε ένα μήνα αργότερα και όχι κανά 3μηνο όπως φαίνεται να "διαμυνύουν" κάποια άτομα από μέσα ) μια διπλή που θα κοντράρει καλά την 9800GX2 επί το πλείστον.

Οπότε ήρθε η ώρα η nVIDIA να δείξει ότι συνεχίζει να είναι 6 μήνες μπροστά στον κύκλο των προϊόντων της, οπότε και για να διατηρήσει και τα σκήπτρα βγάζει τις GTX 260 & 280.

Επίσης η αρχιτεκτονική του G80 δεν είναι εφάμιλη του πυρήνα που θα φέρουν οι GT2XX (αναφέρεις πως είναι ένας G80 με περισσότερα SP).

Believe it or not ( no, you're not watching Replay's show :D ) είναι βασισμένη κατά πολύ εώς σχεδόν αποκλειστικά σε αυτόν.

Άλλαξε η δομή των clusters ( διαφοροποιήσεις στις μονάδες ) και αυξήθηκε και ο αριθμός τους.

Κάπου στο XS έχω postάρει εδώ και αρκετό καιρό ένα διάγραμμα της αρχιτεκτονικής ( αλλά άντε βρέστο μέσα σε τόσα threads :D )

Ο G80 ήταν επανάσταση στις κάρτες και απίστευτα δαπανηρός ακριβώς λόγω της αρχιτεκτονικής του και για αυτό σταμάτησε η Nvidia την παραγωγή του.

Ο G80 ήταν όντως η επανάσταση. Ο G92 ήτανε η επιβεβαίωση της επανάστασης, και ο "GT200" είναι η επ-επανάσταση :D

Συμφωνώ πως περισσότερα SP= Μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ = καλύτερη κάρτα γραφικών αλλά ως εκεί.

Και να σου θυμίσω πως πριν κυκλοφορήσει η 9800GTX όλοι έλεγαν πως θα γίνει χαμός, ότι θα είναι άπιαστη κλπ κλπ.. και τελικά έδινε κάτι ψιλά πιο πάνω από την 8800GTS 512. Πάντα για benches μιλάω γιατί σε υψηλές αναλύσεις στα παιχνίδια όντως η 9800GTX είναι πολύ καλή.

Hey! Πολλοί έλεγαν, δεν πιστεύω να είδες εμένα να λέω τέτοια όταν περιμέναμε την 9800GTX έτσι ?

Βεβαίως πολλοί την είχανε "πατήσει" και περιμένανε άλλη κάρτα, αλλά λόγω των καταστάσεων που αναλύσαμε βγάλανε "emergency, fast & easy money card".

Κοίτα, ούτε εγω, αλλά ούτε εσύ νομίζω πως είσαι "ψάρακας" ή νέοπας στον τομέα πως να στο πω.

Εν ολίγοις βλέπεις τι παίζει και καταλαβαίνεις τι πως που και αν.

Όλα τα παραπάνω τα έγραψα γιατί θεωρώ υπερβολικό το ποσοστό διαφοράς δυνατοτήτων που δίνεις μεταξύ της απερχόμενης και της επερχόμενης σειράς.

Just wait & see ;)

Αυτό ακριβώς. Πουλάει πανάκριβες κάρτες, με τη δικαιολογία του κόστους παραγωγής, αλλά αντί να τις αφήσει στην αγορά να κάνουν απόσβεση, τις αποσύρουν βγάζοντας καινούριες, συνήθως ελάχιστα καλύτερες στην πράξη.

Εντάξει, δεν έχεις ανάγκη. Και 8800 Ultra που έχει γίνει EOL εδώ και καιρό βρίσκεις στα καταστήματα, καθώς και φτηνές 8800GTX βρίσκεις αν ψάξεις...βεβαίως για την διαφορά τιμής πλέον δεν συμφαίρει, οπότε και πας σε 8800GT & 8800GTS 512.

Η νέα κάρτα...είναι αρκετούτσικα πιο δυνατή από την 9800GX2...και σε γλυτώνει και από:

1) Ανάγκη για Quad-SLI ή και nFORCE motherboard

2) Δεν έχεις την ανάγκη του να παίζει σωστά το SLI ( ώστε να λειτουργεί σωστά η 9800GX2 ) από το game

3) Με δύο τέτοιες σε SLI...το Quad-SLI και σε αναλύσεις από 1920x1440 και άνω παίρνει πίπα herb ;)

4) Η διαφορά που θα δούνε αυτοί που γουστάρουνε να παίζουνε τα games σε full details και έχουνε και μεγάλες οθόνες θα είναι κάτι αρκετά παραπάνω από την ελάχιστη που εικάζεις Γιώργο ;)

Λίγη υπομονή ακόμα, και θα τα συζητήσουμε όλα ωραία και ανεπτυγμένα δίχως αναιγματικές φράσεις κλπ.

Εγώ με βάση αυτά που βλέπω από τα Specs και τις επιδόσεις της GTX 280 (από όσα βλέπω σε ξένα fora + αυτά που λέει ο Bill), νομίζω πως αυτή η κάρτα είναι η "αληθινή" 9800 GTX που μας πασάρανε το περσινό φθινόπωρο, για όποιον θυμάται.

Μιλούσαν για 1TFlop, για 512bit κάρτα με 1GB VRAM, κτλ κτλ. Εν τέλει βέβαια τότε, αντί για την κάρτα του TFlop βγάλαν την 8800GT και αναρωτιόμασταν (άσχετα αν η GT πήγε καλά).

Πραγματικά, ή είναι σύμπτωση το όλο σκηνικό ή την κάρτα αυτή την "παλεύουν" από τότε, αλλά προτίμησαν να βγάλουν το G92 για να πάρουν την αγορά με ευκολότερο τρόπο - και εννοείται το ανακύκλωσαν όσο μπορούσαν με τις GTX/GX2.

Όπως και να χει, λίγες μέρες μένουν, θα δούμε τι ψάρια πιάνουν.

Διάνα έπεσες φίλε μου, αυτή η κάρτα υπό κανονικές συνθήκες ( βλέπε ύπαρξη σοβαρού ανταγωνισμού... wake up AMD "ATi" ) θα έβγαινε πέρυσι τον Νοέμβρη.

Αλλά...δεν.

Για τα υπόλοιπα εύστοχα σχόλιά σου, γίνεται συζήτηση στο από κάτω quote του dread77 ;)

Αν βγουν αληθινοί οι αριθμοί, τότε σε δυο γραμμές έθεσες το θέμα ως ακριβώς έχει.

Να βοηθήσω λιγάκι εδώ.

Όπως παρομοίως είπες κάποια σε προηγούμενο post ( θα απαντήσω πιο πάνω ) [ έκανα multiquote και λόγω ταχύτητας ξεκινάω από εδώ :D ] πέρυσι τον Δεκέμβρη θα έβγαινε κανονικά η κάρτα που θα γνωρίσουμε τώρα τον Ιούνιο ως GTX 280.

Όμως...εδώ υπάρχει ένα μεγάλο όμως... η AMD ( ATi ) πέρυσι τον έπαιζε ( όποιος δεν το παραδέχεται είναι απλά ένα εθελοτυφλές fanboy ) και δεν είχε κάτι να αντιμετοπίσει ούτε καν την 8800GTS 640MB καλά καλά, άρα η ανάγκη να βγάλει νέο high end η nVIDIA δεν υπήρχε.

Οπότε σαν εταιρία και αυτή ( μην ξεχνάμε, εταιρίες είναι όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα, ούτε επιχειρηματίες έντιμοι [ υπάρχει τέτοιο πράγμα ? αν ναι, περίσσοτερο από 1% και πόσοι από αυτό το 1% πάνε καλά ? :D ] ) [ μην μπερδευτείτε ούτε χειροκροτώ αυτό που κάνανε, ούτε μου αρέσουν οι βρωμοδουλειές ] οπότε με μια μικρή μαγκιά κάνανε ένα "refresh" μέσω του υπάρχοντως inventory και ξεπούλησαν ότι είχε μείνει σαν τρελλοί.

Μέσα από αυτό δώθηκε και επιτέλους η ευκαιρία σε πολύ κοσμάκι να πάρει με μόλις 180 ευρώ αρχικά ( και τώρα με μόλις 130 ευρώ ) μια κάρτα που παρά την "χαμηλή" τιμή της παίζει παραπάνω από αξιοπρεπώς οποιοδήποτε game βρείς.

Εγω προσωπικά δεν έπαιρνα ποτέ τίποτα παρά high end, αλλά επειδή έστηνα PC για φίλους, φίλους-φίλων κλπ έφτιαχνα και budget καθώς και midrange μηχανήματα, και ποτέ δεν θυμάμαι να υπήρξε τόσο δυνατή midrange και ταυτόχρονα φτηνή κάρτα.

Σαν hardware addict θα γούσταρα καθε 6 αν όχι 3 μήνες να είχαμε και νέο high end, αλλά ούτε και "έχασα" που έμεινα τόσο καιρό με την GTX & την Ultra.

Πραγματικά είναι η μοναδική φορά που δεν άλλαξα VGAs στα PC για τόσο μεγάλο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Bill, ειλικρινά σου μιλάω μέσα από την καρδιά μου δεν προσπαθώ ούτε να σε ειρωνευτώ ούτε τίποτα τέτοιο, αντιθέτως, μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής σαν "ηλεκτρονική" φυσιογνωμία καθώς κουβαλάς τεράστια ιστορία μέσα στα φόρα. Αλλά, αν το παραπάνω ποστ είναι αυτό που είχες ανεβάσει και στο XS θα ήθελα να μου στείλεις το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξηγώ φίλε μου ;)

Θα στο βρω μετά το post και θα το παραθέσω :)

Όπως και να έχει, ένα είναι το σίγουρο: έχουμε νέα "παιχνίδια" για να ταΐσουμε με το άζωτο :D [ ναι είμαι καμμένος τι να κάνουμε :D ]

p.s. Sorry αν φάνηκε σαν να παρεξηγήθηκα ή σαν εμπαιγμός το παραπάνω post με το "τα ρέστα μου please", δεν το εννούσα ειρωνικά ή σαν κάτι "να, σου την έφερα" ;)

Link to comment
Share on other sites

Βillpeppas

με βάση αυτά που λές για τη κάρτα, μένω στα παρακάτω

"Η νέα κάρτα...είναι αρκετούτσικα πιο δυνατή από την 9800GX2...και σε γλυτώνει και από:

2) Δεν έχεις την ανάγκη του να παίζει σωστά το SLI ( ώστε να λειτουργεί σωστά η 9800GX2 ) από το game

4) Η διαφορά που θα δούνε αυτοί που γουστάρουνε να παίζουνε τα games σε full details και έχουνε και μεγάλες οθόνες θα είναι κάτι αρκετά παραπάνω από την ελάχιστη που εικάζεις Γιώργο"

είχα τις ακόλουθες με σειρά κάρτες 2900XT<8800GT<9800GX2....Mόνο από την τελευταία είμαι ικανοποιημένος από τις επιδόσεις στην 24" αλλά το SLI δεν έπαιζε σε όλα όπως θα επρεπε (ήταν σαν να είχες 9800GTX) και ήταν φούρνος (65 idle!!!!)....θα πάρω όταν με το καλό βγει την GTX280 αλλά παίζει να είναι και το πιο ακριβό release κάρτας ever (650$==>1:1 σε ευρώ) που μάλλον θα δικαιολογείται από τις επιδόσεις της και τον ενθουσιασμό σου....Πόσο κλοκάρει και από θερμοκρασίες τι παίζει μπορείς να πεις;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now