Recommended Posts

Ισχύει.. φέρε φωτογραφική να φέρω ρόπαλο.. Όχι μόνο θα κατασκοπεύσουμε να δούμε τι κάνει με αυτά τα περίεργα αλουμίνια αλλά θα του ρίξουμε και ένα χέρι ξύλο γιατί μας ανάγκασε να πάμε μέχρι εκεί! :D

Edit: Δεν πειράζει.. πάμε να του την στήσουμε έξω από το σπίτι.. Κάποια στιγμή θα γυρίσει!

Link to comment
Share on other sites

Τάσο δεν νομίζω ότι είναι κούμπωμα.. λογικά είναι η "αρχή" του κοψίματος από την υδροκοπή.. Μπήκε δηλαδή στο σχέδιο που είχε από μέσα προς τα έξω να ξεκινήσει να κόβει.. δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι λέω.. Mike.. πες μας τι είναι γιατί θα έρθω από εκεί να κατασκοπεύσω τι κάνεις και που τα βάζεις αυτά τα περίεργα πράγματα.. ελπίζω όχι σε περίεργα μέρη :D

Offtopic Τάσο που χάθηκες ρε συ..?

Κατάλαβα για την "αρχή" που λες, αλλά δεν θα μπορούσε να το κάνει από έξω προς τα μέσα, για να το αποφύγει; Αλλά μπορεί κάλλιστα να έχεις δίκιο...

(δύο μαθήματακαι μερικά μπανάκια, was the case)

barf - ξέρασέ τα όλα!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορεί να το κάνει έτσι όπως λες απλά επειδή μου το έχει και εμένα αρκετές φορές είμαι αρκετά σίγουρος ότι είναι κάτι τέτοιο.. τώρα γιατί δεν μπαίνει από έξω προς τα μέσα.. δεν ξέρω να σου πω.. ίσως να είναι κάποια ιδιαιτερότητα της υδροκοπής ή του χρήστη..!

Περίμενα και εγώ να σε δω στο OMG ή έστω στον καφέ.. να σε γνωρίσω και εσένα από κοντά!

Μην ανησυχείς.. πάω από εκεί με τον Webbie, ΘΑ τα ξεράσει όλα.. :D

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχχα... Κλαιω με τα σχολια!!!!

Η αληθεια ειναι οτι η κοπη εγινε ετσι επιτηδες... Το ηθελα αυτο το "χαραγμα" θα πω να μην τα φανερωσω ολα!

Επισης, θελω να πω οτι εχω ηδη αρχησει να τα συναρμολογω...

Πως και που, θα το δειτε αυριο....

ΤΟΥΝ ΤΟΥΝ ΤΟΥΥΥΥΥΝ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Mike.. τι να συναρμολογήσεις..? Πως θα τα συναρμολογήσεις? Τι είναι αυτά? Που θα τα βάλεις..

Ρε αλήθεια θα έρθω εκεί και θα σου χτυπάω τα κουδούνια..

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν θελω να σας τρολλαρο, αλλα μου βγαινει αυθόρμητα, αυτα που σας εδειξα πριν, ηταν τα απομειναρια απο τα

κομματια που εκοψα.... χεχεχεχε...

Τα αληθηνα κομματια ειναι αυτα!

imagenou.jpg

Τριπηθηκαν σε 2 βαθμιδες. 4mm και στα 7mm (για να καθετε η βιδα μεσα φρεζατη) και με σπειρωμα Μ4.

imagechq.jpg

imagepuct.jpg

imagejqnk.jpg

Βιδωνοντας την καθε βιδα (8 στο συνολο στο καθε δαχτυλιδη) σφίγγει το ρεσερβοιρ.

imageyuzx.jpg

Αγνοηστε το μακρος της βιδας, η θα λιμαριστη στο σωστο μεγεθος, η θα παω να παρω καινουργιες 4mm πιο κοντες.

imagewrz.jpg

Και το πως σκεφτομαι να τα βαλω...

imagehcol.jpg

Τα κομματια που εχουν μια επεκταση ορθη γωνια ειναι τα κομματια τα οποια θα κουμποσουν πανω στο πανελ της μητρικης.

imagejoo.jpg

imagegqvw.jpg

Και μια γενικη...

imagexpp.jpg

Θα βαφτουν μαυρο ματ μολις ετοιμασω ολα τα κομματια...

Τωρα ομως, σας αφηνω να παω να σχεδιασω κατι της στο illustrator....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο.. βάλε καπάκια σιλικόνης στο τελείωμα της βίδας.. και για να μην γλιστράει το τανκ και για να μην γδαρθεί το plexi.. Πολύ όμορφο.. από βάρος πώς πάει?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο.. βάλε καπάκια σιλικόνης στο τελείωμα της βίδας.. και για να μην γλιστράει το τανκ και για να μην γδαρθεί το plexi.. Πολύ όμορφο.. από βάρος πώς πάει?

Ναι το εχω υποψην μου, αλλα λογικα θα βαλω κατι αλλο, σκεφτομαι μικρα τετραγωνακια μεταλλικα, να αυξηθει η επιφανεια, σε συνδυασμο με σιλικονες κτλ κτλ...

Θα το ζυγισω το απογευμα, αλλα δεν πρεπει να ειναι πολλα. το υπολογιζω 750γρμ...

Γαμάτα! Να το ονομάσεις Reservoir Barfatrava από το Kalatrava :hehe::T:Σαν κρυπτονίτης έιναι μέσα σε δοχείο που το φυλάνε :P

χαχαχαχα... νια, με το πορτακλι υγρο απο μεσα, θα φαινετε πολυ καλο!

Αγαπώ όρεξη Barf!

για τρολλαρισμα υπαρχει μπολικη ορεξη :P

Τελιωνο της τρυπες, και λογικα θα μπει δοκιμαστικα μεσα στο κουτι προσ βραδυ...

αν ολα πανε καλα, θα ειμαι ενα βημα πιο κοντα στο να το τελιωσω!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια λέω ρε Mike...εγώ βαριέμαι πραγματικά να κάνω το οτιδήποτε. Γι'αυτό έχω 3 cases παρατημένα κάτω από το γραφείο και τα κοιτάω εδώ και μήνες.

Link to comment
Share on other sites

750 γραμμάρια μόνο? Είναι αλουμίνιο ή κάτι άλλο?

Edit: Τώρα είδα ότι έχει το 2010 να κάθετε κάτω από το γραφείο.. Mike, θυμάσαι που έλεγε να έρθουμε από εκεί να σε δείρουμε..? Τώρα αλλάζει η προσφορά, Webbie.. θα έρθω εγώ με τον Mike από εκεί να δείρουμε εσένα.. και κατά πάσα πιθανότητα να σου κλέψουμε και το Case..

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς θυμηθηκα που ειχα το επαναφορτιζομενο δραπανο χαμηλων στροφων, και τωρα ξεμπερδεψα!!!

με την ευκαιρια τα ζύγισα κιολας...

4 κρικοι

imagetzoe.jpg

5 κρικοι

imagezjlg.jpg

πανω κατω ο καθενας ειναι ~200 γραμμαρια...

και ενα γρηγορο τεστ να δω αν χωραει γιατι ειναι και λιγο στουκας!

imagebwi.jpg

imageoel.jpg

Λογικα θα μπει αλλος ενας κρικος γιατι τωρα το ρεσερβοιρ δεν εχει το πανω και κατω μερος του...

Link to comment
Share on other sites

Θα παρω καινουργιες ειδικη παραγγελια στα 21mm γιατι συμφωνα με τους υπολογισμους μου, η αποσταση απο την εξωτερικη επιφανεια μεχρι το ρεσερβοιρ ειναι 25mm, αρα 21mm η βιδα, και 5 η κεφαλι της, συνολο 26. Θα σφιγγει απο ολες της πλευρες κατα 0,5-1,0 mm για να το κρατα στην θεση του αλλα να ειναι και φρεζαριστες η βιδες!

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now