elhariz21

Corsair Carbide 500R White: Τελικά, το μέγεθος μετράει;

Recommended Posts

Πολυ καλη παρουσιαση Ηλια, οπως επισης και κουτι.

Βεβαια στην ελλαδα θα ειναι ακριβο λογω διαφορας τιμης..αλλα αμα το πετυχει κανεις σε καλη τιμη ,με κλειστα τα ματια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου άμα ήταν το πρώτο σου review, πραγματικά άξιος όπως λέει και ο mortis!

Πραγματικά επαγγελματική δουλειά από την οποία θα ζήλευε κάθε επαγγελματίας reviewer!

Οι φωτογραφίες...simply amazing! :D

Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω κάτι για τα cages των hdd. Είναι στιβαρά; Δηλαδή όταν βάζεις επάνω τον δίσκο κουμπώνουν και δεν πάνε πουθενά ή αντιμετωπίζουν κουνίματα, πρόβλημα στο slide και τέτοια παρόμοια;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η παρουσιαση σου. Για πρωτο review ηταν πραγματικα πολυ καλη !!!

Ευχομαι να συνεχισεις ετσι και στα επομενα σου.

Το κουτακι υποκειμενικα ομορφο, με αρκετες ευκολιες αλλα με τιμη που δεν δικαιολογειται.

Δεν ξερω γιατι αλλα δε μου γεμιζει το ματι για 150?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε chris2009dim, τα cages των hdd είναι στιβαρότατα, όταν βάζεις επάνω τον δίσκο κουμπώνουν ακριβώς, (αλήθεια δεν πάν πουθενά) και οι δίσκοι (3,5'') κουμπώνουν με ευκολία στις πλαστικές συρταρωτές θηκούλες. Οι 2,5'' θέλουν βιδούλες για να μπουν στα συρταράκια. Το sliding και η εφαρμογή (δεδομένου ότι μιλάμε για πλαστικά συρταράκια πάντα) είναι υποδειγματικά.

Για τις φωτογραφίες να ευχαριστήσουμε τον webhunter, για την υπομονή του και την λεπτομέρεια και ποιότητα των φωτογραφιών. Η τιμή η αλήθεια είναι λίγο απαράδεκτη, αλλά γι'αυτό και πήρε ένα ξεκάθαρο εφταράκι στο price.

Προς όλο το team (webhunter, Gorillako, caution, george o/c και λοιπούς που βοήθησαν με οποιονδήποτε τρόπο, ακόμα και με σχολιασμούς και παρατηρήσεις-σόρυ αν ξεχνάω κάποιον): ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συνεργασία και τη βοήθειά σας, χωρίς αυτή δεν θα είχε σηκωθεί το review. Το'χω ρίξει λίγο στη μελέτη και στους πειραματισμούς, ώστε σε επόμενα reviews να σας απασχολώ όσο το δυνατόν λιγότερο. Ελπίζω να σας αρέσει το παρθενικό μου review, οποιεσδήποτε παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες, ελπίζω το επόμενο review να είναι καλύτερο και εκτενέστερο.

Link to comment
Share on other sites

Σιδεροκέφαλος Ηλία :T: και εις ανώτερα !

Βλέπωντας λίγο Γερμανία, το κουτί ξεκινάει απο τα 102?...ίσως με αυτή την τιμή να έπαιζε λίγο καλύτερα στην κατηγορία του :)

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλός Ηλία, καλή αρχή :T: Ειδική μνεία φυσικά και στο "καλλιτεχνικό" team που ασχολήθηκε με τις φωτογραφίες!

Δυστυχώς, όπως και με την πλειοψηφία των cases, η Ελληνική τιμή "ξεφεύγει". Θα συμφωνήσω με τον Gor, αν ήταν σε τέτοια τιμή θα είχε περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας...

Κατά τα άλλα μια χαρά λειτουργικό και στιβαρό, με τα όλα του, αλλά το black&white theme προσωπικά δεν με ενθουσιάζει και τόσο... :/

Και κάτι τελευταίο, side panel...Σε τέτοια κουτάκια, που έχουν χώρους και καλό cable management θα άξιζε ακόμα περισσότερο, αν και ένα mod δεν είναι δύσκολο εφόσον ο χώρος είναι έτοιμος...

Well done guyz :bravo:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό το κουτί δεν μου κάνει κανένα ιδιαίτερο "click" και για να είμαι δίκαιος, δεν "καταλαβαίνω" και την τιμή... :(

Εγώ από την άλλη το βρίσκω -εξωτερικά τουλάχιστον- πιστή αντιγραφή του Stacker.

[ATTACH]6544[/ATTACH]

cooler master stacker silver.jpg

57fd07f081df5_coolermasterstackersilver.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Skipper, όπως το'πες: εξωτερικά και ΜΟΝΟ. Επειδή είχε περάσει από τα χέρια μου το εν λόγω κουτάκι για κάποια φεγγάρια, δεν έχει καμία, μα καμία σχέση. Επαναλαμβάνω, είμαι δύσκολος και απαιτητικός κριτής, μια που έχω ενασχόληση με το σπορ 24 πλέον χρόνια και έχω κάποια σχετική εμπειρία για να βλέπω κάποια πραγματάκια, και ο παράγων τιμή ήταν και είναι (ιδιαίτερα αυτή την εποχή της κρίσης) μία βασική παράμετρος. Πιστεύω ότι ίσως με το να καυτηριάζουμε τα "κακώς κείμενα" της ελληνικής πραγματικότητας (βλέπε τιμές που τις διαμορφώνουν όπως να'ναι οι εισαγωγείς της Ελλάδας) και κάνοντας συγκρίσεις με τις τιμές στην υπόλοιπη Ευρώπη και κόσμο, ίσως με το λίγο-λίγο αυτό και με το κράξιμο στους εισαγωγείς, να καταφέρουμε να αμβλυνθεί η μεγάλη συνήθως αυτή διαφορά τιμών, ώστε να μπορεί και ο Έλληνας κομπιουτεράς να απολαμβάνει τα προϊόντα πληροφορικής στις τιμές που πρέπει. Όλο αυτό βέβαια έχει άμεση σχέση και με το κουτάκι του review, διότι αν η τιμή του ήταν η ίδια με της Γερμανίας (κατοστάρικο δηλαδή), ένα εννιαράκι πιστεύω θα το χτυπούσε στο price field.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ηλία, σιδεροκέφαλος ωρέ :T: Είσαι έτοιμος για αυτά που ακολουθούν; :D:D Μπράβο και σε όλο το team για ακόμα μια τρομερή δουλειά.

Το κουτί όντως μοιάζει με το παλιό καλό Stacker αλλά να σου πω την αλήθεια skipper εμένα δεν με πολυνοιάζει αυτό. Γιατί η Corsair με το κορυφαίο της support όλα αυτά τα χρόνια, έχει μπει πλέον στην καρδιά μου σαν εταιρεία. Ειδικά με τα RMA στις μνήμες επί εποχής Hypers. Από 'κει και πέρα, όπως είπε και ο ηλίας, όταν ξεκινήσεις να βλέπεις Photos από το εσωτερικό του Carbide, καταλαβαίνεις αμέσως ότι διαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλω γι αυτό boyz, ούτε για το ότι αποτελεί πρακτικό και ποιοτικότατο case.

Αυτό το διασφαλίζει η σφραγίδα της Corsair εξάλλου.

Απλά το είπα διότι εξωτερικά δεν με εντυπωσιάζει. Δεν είναι στιβαρό και επιβλητικό αλα 800D.

Γιώργο συμφωνώ με την άποψη σου όσων αφορά το προφίλ της εταιρίας και πλέον είναι αρκετές οι φορές που προτιμώ προϊόντα της λόγω αυτού (π.χ SSDs, μνήμες, PSUs).

Link to comment
Share on other sites

Junior 21, σίγουρα συγκρινόμενο με το 600Τ χάνει, από μια ματιά που έριξα στο Internet, άλλωστε το αναφέρω και στο Review. Η φιλοσοφία βέβαια είναι σχεδόν η ίδια. To 600T θα το είχα ήδη περιεργαστεί και από κοντά, την εβδομάδα που μας πέρασε καθώς το παρήγγειλε ένας φίλος από το Πλαίσιο και ήταν να στήσουμε PC, αλλά τελικά το έστειλε πίσω, γιατί ήταν χαλασμένο το power button! Τώρα...στην αναμονή για αντικατάσταση, υποθέτω...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now