Recommended Posts

Βαλε διαφανη σιλικονη...?Α ρε Γιαννη δεν σε παει(αλλα μην μασας)....Ωραια δουλεια εχεις κανει μεχρι εδω παντως :T:

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θέλω να σε επηρεασω, αν δεν φαίνεται κάποιο σπάσιμο/ραγισμα, θα αλλαζω το oring

και θα εβαζα τεφλον

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει το o-ring και το κοιτάω.. τι καταλαβαίνω θα μου πεις.. σκέφτομαι όμως!

2 πράγματα!

1. Όταν φτιάχνετε υδρόψυξη να βάζετε πάντα drain port.. αυτά τα mayhems έχουν απαίσια γεύση

2. Ποτέ μην κάνετε περισσότερα από 5 τσιγάρα στο καπάκι (όσο αναστατωμένοι και αν είστε) θα την ακούσετε 7.1

Link to comment
Share on other sites

Το έφτιαξα και αυτό.. γιατί τα ΣΠΑΩ! Έβγαλα το o-ring και έβαλα στην πατούρα που είχε από κάτω ένα καλώδιο περιμετρικά της πατούρας και έβαλα από πάνω το o- ring έτσι ώστε να ψηλώσει λίγο το o-ring και όλα κομπλέ με την διαρροή!

Το άλλο μου θέμα τώρα είναι ότι δεν έχω ροή.. δεν ξέρω γιατί.. με 2 αντλίες δεν δικαιολογείται.. κάτι παίζει με τα Jet Plates..

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται στην σωλήνα..

Κοίτα, το κύκλωμα έχει αρκετό αέρα μέσα, φαίνεται πως το πάνω ψυγείο έχει κρατήσει πολύ αέρα μέσα.. έχω κάνει μπράτσα να το πηγαίνω δεξιά αριστερά.. μέχρι πριν μισή ώρα η σωλήνα εξόδου του πάνω ψυγείου το νερό δεν την γέμιζε.. απλά έτρεχε προς τα κάτω.. δεν ΓΕΜΙΖΕ την σωλήνα.. δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.. τώρα το έχω φέρει αρκετές βόλτες δεξιά αριστερά, η σωλήνες είναι όλες φίσκα.. αλλά ακόμα έχω τις αμφιβολίες μου..

Από θερμοκρασίες σε idle είμαι:

Cpu: 35 @4,5

GPU: 1058 Core - 2116 Shader - 2100 Memory από το Afterburner, έτσι του έδωσα λίγο να δω τι θα κάνει από θερμοκρασίες..

GPU1:30

GPU2:29

Link to comment
Share on other sites

Ξεβιδωνεις ταπα να παιρνει αερα το τανκ και γεμιζεις σιγα σιγα νερο. Το εχω παθει οταν εστηνα του αδερφου μου. Δεν τραβαει τωρα. Μολις πιασει καλα ροη θα δεις κατι φυσαλιδες να περνανε σφαιρα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλει παστελ υγρο; Μην ξεχνας ειναι λιγο ποιο πυχτο.

Επισης, αμα δεν εχει εξαερωθει το συστημα καλα παιζει να εχεις απωλεια, αλλα πολυ πιθανω να υπαρχει καπου μεσα στο τοπ της αντλιας αερα. Ακους καποιον περιεργο ηχο;

Με ποιο τζετπλατε εισαι; Εχεις και μπλοκακι στην μητρικη το οποιο παζει να σου κοβει στην μεση την ροη... Ειναι flow killers! Και η d5 δεν ειναι γνωστη για την πιεση της... Αμα τα τεμπς σου αρκουν, αστο οπως ειναι και συμπλυρωνε καθε τρεις και λιγο οτι αερα αδειαζει...

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα ένα LoLaki τώρα, cpu δεν πήγε πάνω από 43 και οι VGA δεν πήγαν πάνω από 40.. νομίζω είμαι μια χαρά.. χωρίς τάπα είμαι.. η στάθμη πέφτει λίγο λίγο αργά αργά.. ακούω ήχους από το pc.. ακούγετε το νερό που ρέει, σίγουρα έχει αέρα μέσα.. Mike παίζω με 2 αντλίες ρε σειρά ρε φίλε.. όσο πίεση και να μην έχουν δεν μπορεί να μην μπορούν να τρέξουν αυτό το κύκλωμα.. νομίζω αυτό με τις 3 γραμμές έχω στο cpu. Στις vga δεν θυμάμαι τι jets έχω βάλει. Από θερμοκρασίες νομίζω είμαι κομπλέ.. αύριο θα τρέξω κανα 3d mark, κανα wprime και πως τα λένε όλα αυτά και θα σας πώ εντυπώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Άσε ανοιχτή την τάπα του tank και αστο το κύκλωμα για αρκετή ώρα ανοιχτό 1+ ώρα.

Χτυπα απαλά τα ψυγεία να ξεσκαλώσει ο αέρας που έχει μείνει μέσα , δεν είναι τίποτα, θα στρώσει με την πορεία αυτό, μην άσε ανησυχεί !

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με τις θερμοκρασίες.. το μόνο που με ανησυχεί είναι κάτι περίεργες βυθίσεις και αυξήσεις απότομες στις vga.. δείτε εδώ.. τι σας λέει αυτό?

52730087.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάω για ύπνο.. έμειναν ορισμένες εκκρεμότητες που θα τακτοποιήσω τις επόμενες μέρες.. αύριο πρέπει να μαζέψω το δωμάτιο!

Πάρτε και μια φωτογραφία να δείτε πως δείχνει πάνω κάτω..

dsc02194h.jpg

Edit: Ξέρει κανείς πως σβήνουμε αυτά τα κόκκινα led στις VGA..? :D

Link to comment
Share on other sites

Mike, τα εξής:

Δεν μου αρέσει πολύ το Layout των σωλήνων, θα δω τι μπορώ να κάνω με αυτό.

Stickers, έκανα μια βλακεία και δεν μπόρεσα να τα χρησιμοποιήσω, πρέπει να βγάλω άλλα.

Να ασχοληθώ λίγο με το Side Panel, μου το φτιάχνει ο Γελαδάκης από το 0.

Να το φέρω βόλτες πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά να βοηθήσω την εξαέρωση..το πάνω ψυγείο πρέπει να έχει πολύ αέρα μέσα, από θερμοκρασίες νομίζω είμαι εντάξει αλλά θέλω να βελτιωθεί η ροή.

Να στρώσω λίγο τα καλώδια μπροστά και πίσω.

Και ότι άλλο προκύψει στην πορεία..! :D

Για αυτές τις απότομες αυξομειώσεις στις θερμοκρασίες δεν έχει κανείς να κάνει κάποιο σχόλιο..?

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα .. δεν σβήνουν τα LED? Θα πάρω μαρκαδόρο να τα μουτζουρώσω.. :crack:

Αυτό ακριβώς κάνε καλύτερα. :T: Πάρα πολύ ωραίο βγηκε!! Μπράβο ρε μπυροκοιλιά!!

Link to comment
Share on other sites

1) γιατι ρε συ.... τι εχουν? εχω μια ιδεα... καταρχας δεν εχει διαφορα στο αν το ψυγειο ειναι πριν το μπλοκ η πριν το ρεσερβοιρ. εγω θα σου ελεγα, απο αντλια καρτες γραφικον (αλλαξε το ρακορακι στην γεφυρα, και βαλτο απτην αλλη, το ιδιο με επανο), μετα απο γεφυρα, στο μπλοκακι της μητρικης, ολα τα υπολοιπα ετσι οπως τα εχεις, και απτο διπλο ψυγειο στο ρεσερβοιρ... αλλα για να μπορεις και να το γεμιζεις θα πρεπει να βαλεις ενα Τ.

2)τα εβγαλες τελικα? τι ειχανε? μεγεθος λαθος?

3) ωραια! αναμενουμε συνεχεια λοιπον...

4)μην σε νοιαζει η ροη, αν η θερμοκρασιες σου ειναι καλες, εισαι κομπλε.

5)ναι, ειναι ψιλο πιπ@ αυτο...

για της θερμοκρασιες, μηπως ησουν σε κανα μενου, η σε οθονη λοαντινγκ?

Link to comment
Share on other sites

λοαντινγκ....ο ''βαριεμαι-μεχρι-και-το-shift+alt''...χααχαχ

Γιαννη,πως παει τελικα?Κοντευει?Για την μεγαλη βυθιση στο γραφιμα που εβαλες κι εγω οπως και ο φιλος barfastic,υποψιαζομαι οτι αφορουσε καποια στατικη οθονη τυπου loading...απ την αλλη μερια,κραταει κανα 2λεπτο...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ρε Σάκη, να είσαι καλά!

Mike με τα Sticker έκανα μαλακία και του είπα να τα εκτυπώσει σε διάφανο αυτοκόλλητο... :crack: Anyway.. από θερμοκρασίες είμαι κομπλέ.. μόνο η εξαέρωση με νοιάζει προς το παρόν, αυτές οι φυσαλίδες στο tubing μου κάθονται στον λαιμό.. ενώ το χρώμα του υγρού είναι απίστευτο, οι φυσαλίδες απλά δεν με αφήνουν να το χαρώ!

Αντρέα στο LoL μου τις έκανε αυτές τις θερμοκρασίες.. Το LoL έχει loading screens που μπορεί να κρατήσουν 2 λεπτά.. οπότε ναι, παίζει να είναι από αυτό. Το καλό είναι ότι το σύστημα αποδίδει πολύ ωραία με πολύ λίγο θόρυβο, low fpi ψυγεία με αργούς ανεμηστήρες.. πάντα το φοβόμουν αυτό το setup.. και σκέψου ότι το πάνω ψυγείο έχει μόνο pull ανεμιστήρες..

Θα κάτσω να το χαρώ λίγο σήμερα.. μετά θα μαζέψω λίγο το δωμάτιο που είναι σαν βομβαρδισμένο τοπίο.. σκεφτείτε ότι το μόνο κενό στο πάτωμα είναι αυτό περιμετρικά της καρέκλας !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now