DarkSaga

Φωτογραφοθήκη....

Recommended Posts

Σκοτεινή την ήθελα, να έχει ένα "μυστήριο" κατά κάποιο τρόπο.

Αν τα έβγαζα φωτεινά όλα θα ήταν αδιάφορη IMHO.

Αν λες στο αριστερό μέρος στο βάθος, ήταν εντελώς αδιάφορο το περιβάλλον και είχε και σκουπίδια στην ακτή ( ίσως άξιζε να έβγαζα άλλη μια να φώτιζα το νερό αριστερά από τα βράχια, αλλά δεν το σκέφτηκα και πήγαινα και τρέχοντας γιατί ήθελα να καλύψω και άλλα μέρη σε μικρό χρονικό διάστημα ).

Link to comment
Share on other sites

Καμία από τις 2 εκδοχές δεν μαρέσει !

Ήθελες άλλο κάδρο/σημείο ,τα φώτα του δρόμου χτυπάνε παρα πολύ άσχημα στο μάτι, ειδικά το αστέρι που κάνει !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν ότι καλύτερο έβγαινε.

Παρά το προχωρημένο της ώρας είχε πολλούς ψαράδες ( ευτυχώς οι περισσότεροι στα βράχια photoshopαρίστηκαν εύκολα δίχως να είναι ευδιάκριτη η διαγραφή τους ).

@WebHunter

20s

f/8

500 iso

18mm

matrix metering

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα ξαναπάω.

Η αλήθεια είναι ότι πρός τα εκεί στον δρόμο έχει ένα πολύ ωραίο σημείο με δέντρα ( λεύκες νομίζω ) και στενό δρόμο με τρομερό βάθος και ωραίο vanishing point, αλλά θέλει προσοχή μην γίνουμε αφίσσα από κανά αμάξι.

Στο λιμάνι και τριγύρω είχε κάτι υλικό, αλλά δεν ξέρω τι ώρα και αν είναι ποτέ άδειο από κόσμο για να κάνεις προκοπή.

Για τα άστρα, κλπ, υπάρχει έτοιμος ουρανός με milky way για composition :D

Link to comment
Share on other sites

Για τα άστρα, κλπ, υπάρχει έτοιμος ουρανός με milky way για composition :D

Δεν θα πάρει αξια η φωτογραφία γιατί το θέμα που έχεις κάτω δεν είναι όμορφο !!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη η φωτό είναι όμορφη. Μου αρέσει που φαίνονται τα βράχια μετά. Ωραίο κάδρο, μην του βάλεις μίλκυ και τέτοια δεν του πάει όντως. Έτσι είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ειναι λαθος το f... πολυ σκοταδι!

Το ήθελα σκοτεινό.

Το f δεν το λες λάθος, ούτε είναι από μόνο του υπεύθυνο για την σκοταδίλα ( αν ήθελα κράταγα πιο πολύ την έκθεση και την φώτιζα ).

Το f μπήκε το συγκεκριμένο για το "σχήμα" ( starbursts ) που έδινε στις λάμπες.

Anyway... here's Michael Jordan's Lighthouse ( ο φάρος του Michael Jordan ) [ τι σόι φάρος είναι αυτός ? σαν μπασκέτα φαίνεται, μια μπάλα του μπάσκετ έλειπε από το πλάνο :D ]

1233391_10201932869381838_299147966_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένα γρήγορο πανόραμα με 6 κάθετες στο παλιό λιμάνι Χανίων, έτσι για να θυμόμαστε και λίγο τις καλοκαιρινές μας διακοπές :)

Click στην φωτογραφία για να την δείτε σε μεγαλύτερο μέγεθος

9647545347_5009521881_c.jpg

Panorama Palio Limani by jasonbam, on Flickr

Edited by Jason
Link to comment
Share on other sites

Ωραια φωτο J, αλλα θα ρωτήσω κατι γιατι ειμαι σπαστικος...

στο κάθε κάδρο έχεις βάλει το ίδιο white balance? ο λογος που ρωταω ειναι γιατι η αντανκλάσεις, και πιο συγκεκριμενα τα φωτα στο νέρο, είναι καθετα... ενω σηνήθως η συμπεριφορα του του φως πανω στο νερο ειναι να γίνετε μιξη (οπως ειναι και στην κατω δεξια γωνια)...

pixel peeping στο μεγιστο! χεχεχε... παντα φιλικα οτι λεω, και παντα για να καταλαβαίνουμε οι υπολοιποι τι εχεις κανει :)

9808238215_aa8d0fe3d6_c.jpg

Παραθέτω και έγω την φώτο που σας έλεγα...

9808077786_4749a28a12_b.jpg

Σοφοκλέους 6, Αθηνα, το πρώτο ακίνητο που στέγασε το ΧΑΑ. Πολυ λίγοι έχουν πρόσβαση στο ακίνητο αυτο, και λόγου μιας έκθεσεις που θα γίνει σύντομα εντός, είχα την ευκαιρία να το μπω. πραγματικά φοβερό κτήσμα...

εχω μερικές ακόμα, αλλα δεν το βλέπω να δουλεύουν προς το παρόν.... θα τις δω με φρέκσο μάτι αυριο...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φωτο J, αλλα θα ρωτήσω κατι γιατι ειμαι σπαστικος...

στο κάθε κάδρο έχεις βάλει το ίδιο white balance? ο λογος που ρωταω ειναι γιατι η αντανκλάσεις, και πιο συγκεκριμενα τα φωτα στο νέρο, είναι καθετα... ενω σηνήθως η συμπεριφορα του του φως πανω στο νερο ειναι να γίνετε μιξη (οπως ειναι και στην κατω δεξια γωνια)...

pixel peeping στο μεγιστο! χεχεχε... παντα φιλικα οτι λεω, και παντα για να καταλαβαίνουμε οι υπολοιποι τι εχεις κανει :)

Ναι Mike σε όλα τα κάδρα έχω ίδιο wb με sync raw ,και εμενα με παραξένεψε αυτό που λες αλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, μάλλον είναι τα 2 sec που το αφίσα να γράψει !!

Τι να πω !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now