Seaside

24άρα ή 26άρα ?

Recommended Posts

Παίδες λίγη βοήθεια αν είναι εύκολο.

Εχώ 2 19άρια LG 1980U τα οποία είχα πληρώσει περίπου 540 ευρώ το ένα όταν πρωτοβγήκαν.

Σκεύτομαι να αγοράσω ένα καινούριο μιας και τα βαρέθηκα και μάλλον θα τα σκοτώσω.

Παίζουν τα εξής LG 246BN 24άρι με 370 ? στο E-Shop και επίσης τα νέα μοντέλα της LG 2452 και 2600 στις 24 & 26 ίντσες.

Για παιχνίδια σε τέτοιες αναλύσεις δεν το συζητάω θα πρέπει να αλλάξω όλο το μηχάνημα.

Εχει κανείς κανένα 24 άρι η 26 άρι να μου πει μια γνώμη. Samsung δεν με ενδιαφέρουν καθόλου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ας πούμε ότι είναι ένα κόλλημα.....Και οι τηλεοράσεις σπίτι όλες LG.

Για παράδειγμα....το S2000 σαν αμάξι δεν μου αρέσει καθόλου. Γούστα είναι αυτά.

Δεν ξέρω τη Samsung την έχω πάρει από κακό μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ΤΝ Panel λοιπόν :)

Καταρχάς, από θέμα διαστάσεων, σίγουρα αυτές οι +2" φαίνονται, το καταλαβαίνεις αν κάνεις τη μετάβαση από 24άρα σε 26άρα.

Το βασικό πρόβλημα βέβαια είναι ότι άλλη καθαρότητα θα έχει το 1920x1200 με την 24άρα και άλλη με την 26άρα (καθαρά και μόνο λόγω μεγαλύτερου κόκκου).

Αν μιλούσαμε για κάποιο S-PVA Panel, ας πάει στο διάολο, ΤΝ όμως...δεν το πολυεμπιστεύομαι σε τέτοια μεγέθη.

Για να μη συζητήσουμε για τις γωνίες θέασής του, οι οποίες απλά σε μια 26άρα θα κάνουν τα χρώματα να έχουν μικροαλλαγές με μικρές κινήσεις του κεφαλιού, σε αυτές τις ίντσες.

Αν σε ικανοποιεί η ποιότητα του ΤΝ και δε θες κάτι καλύτερο, θα πρότεινα την 24άρα καθαρά και μόνο λόγω μικρότερου κόκκου.

Ξέρω ότι οι S-PVA/P-MVA είναι πανάκριβες στις 24", αλλά...αξίζουν. Αν μπορούσες να βρεις την LG 245WP π.χ. θα ήταν πολύ καλύτερα IMO ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση....το μόνο που με κολλάει τώρα είναι το οικονομικό μιας και η 24άρα κοστίζει πάνω κάτω 380 με 400 και η 26άρα κανα 700άρι.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να δεις τι θα παιχτεί με την αναβάθμιση, ήδη ξέρω ότι σε μερικά παιδιά προγραμματίστηκε από εβδομάδα. Τι σε ενόχλησε περισσότερο, το υπερβολικό κόκκινό της, το banding στα gradient ή όλα μαζί? :D

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να δεις τι θα παιχτεί με την αναβάθμιση, ήδη ξέρω ότι σε μερικά παιδιά προγραμματίστηκε από εβδομάδα. Τι σε ενόχλησε περισσότερο, το υπερβολικό κόκκινό της, το banding στα gradient ή όλα μαζί? :D

Το βρωμιαρικο φωσφοριζέ κόκκινο άλλα εννοείται και το Banding.

Μακάρι να μπορούσα να ανεβάσω μερικές φώτος.....

Η ποιότητα της είναι εξαιρετική.....όλα touch τα κουμπιά, βαριά κατασκευή 11 κιλά περίπου, προσεγμένα υλικά.

Η Samsung h T240 είναι για πέταμα μπροστά της.

Μου φαίνεται ότι το ΤΝ με κάλυπτε περισσότερο σαν χρήστη.

Υπάρχει επίσης το W2600H KAI TO W2600V ME TN ΚΑΙ ΤΑ 2.

Αλλά δεν υπάρχουν Ελλάδα.

Ελπίζω να φτιάξει γιατί την γουστάρω πολύ. Το Brightness απο το 50 το πήγα στο 10, είναι τρομερά φωτεινή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή με εργοστασιακές ρυθμίσεις μου δείχνει το κόκκινο φωσφοριζέ το κίτρινο ελαφρώς πορτοκαλί και το πορτοκαλί ελαφρώς κόκκινο.

Σε ταινίες είναι φανταστική παρόλο που δεν έχω BLURAY η HD DEMOS.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...τι κάρτα γραφικών έχεις? Παίξε με τους Catalyst/Forceware στα χρώματα, βοηθάνε αρκετά σε ορισμένες οθόνες ;)

Μόλις πήγα να παιξω γίνανε σκατά όλα.....την δοκίμασα και στα 4 PC μου τίποτα όμως.

Έχει το προβληματικό FIRMWARE με τον 803Μ σειριακό. Δεν δουλέυει σωστά το F-ENGINE.

Μόνο αναβάθμιση με σώζει.

1)8800GTS G80 (MSI)

2)NVIDIA GEFORCE 8200 (ONBOARD) (GIGABYTE)

3)NVIDIA GEFORCE 7025 (ONBOARD) (GIGABYTE)

4)NVIDIA RIVA TNT32 + VOODOO 2 X2 SLI (DIAMOND + CANOPUS)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήγα να παιξω γίνανε σκατά όλα.....την δοκίμασα και στα 4 PC μου τίποτα όμως.

Έχει το προβληματικό FIRMWARE με τον 803Μ σειριακό. Δεν δουλέυει σωστά το F-ENGINE.

Μόνο αναβάθμιση με σώζει.

1)8800GTS G80 (MSI)

2)NVIDIA GEFORCE 8200 (ONBOARD) (GIGABYTE)

3)NVIDIA GEFORCE 7025 (ONBOARD) (GIGABYTE)

4)NVIDIA RIVA TNT32 + VOODOO 2 X2 SLI (DIAMOND + CANOPUS)

Mάλλον θα είμαι και εγώ από τους μέλλοντες παθόντες. Πήρα και εγώ μια LG W2600HP από το πλαίσιο γνωρίζοντας για τα προβλήματα με το πρώτο fw (803 και 805 serial).

H δικιά μου είναι παρόλα αυτά με 802 serial (κατασκευή Μάιος 2008) πράγμα το οποίο με κάνει να πιστεύω οτί είναι με το προβληματικό fw.

Σε επικοινωνία που είχα με την LG στο customer service η κοπέλα μου έλεγε οτί δεν ξέρει τπτ. Mίλησα με ένα τεχνικό από το τμήμα οθονών και ούτε αυτός ήξερε τπτ. Μάλιστα έψαξε για καινούργιο fw και μου είπε οτί δεν υπάρχει τπτ. Aκόμα στο stock που είχε εκεί μου είπε οτί καμία δεν ήταν με 805 serial.

Παρόλα αυτά βλέπω εδώ για κάτι περί αναβάθμισης από την LG. Tι παίζει?

Εγώ δεν την έχω ανοίξει μιας και το pc που θα μπει δεν έχει στηθεί ακόμα. Προφανώς και για να είμαι καλυμένος για πιθανή επιστροφή στο πλαίσιο.

Η βοήθεια σου είναι πολύ χρήσιμη. :)

Περίμενε να δεις τι θα παιχτεί με την αναβάθμιση, ήδη ξέρω ότι σε μερικά παιδιά προγραμματίστηκε από εβδομάδα. Τι σε ενόχλησε περισσότερο, το υπερβολικό κόκκινό της, το banding στα gradient ή όλα μαζί?

Μπορείς να δώσεις περισσότερες info?

Link to comment
Share on other sites

Κράτα πατημένο (χωρίς να είναι αναμένη η οθόνη) το MENU KAI TO POWER. Μαζί.

Θα σε βγάλει μόλις ανάψει στο Service Menu. Να μην πειράξεις τίποτα αν δεν γνωρίζεις.

Αν η δικιά σου είναι 802 τότε σημαίνει οτι φτιάχτηκε τον Φεβρουάριο του 08.

Κατά πάσα πιθάνοτητα θα έχεις 1.09 ή 1.11. Οι προβληματικές είναι οι 802, 803 καθώς και 804 σειριακοί.

Η τελυταία αναβάθμιση είναι η 1.60

Μάλλον με αυτήν λύνονται όλα. Στο Πλαίσιο μου αλλάξανε ήδη μια φορά οθόνη και μίλησα και με LG. Και οι 2 εταιρείες είχαν άριστη εξυπηρέτηση.

Οι οθόνες με 805 σειριακό είναι ΟΚ.

Ως πελάτης έχω επίσημη απάντηση απο LG οτι η οθόνη θεωρείται DOA. Οπότε αν δεν φτιαχτεί με αναβάθμιση. Η παίρνεις άλλη με καινούριο σειριακό η χρήματα πίσω.

Επίσης η LG δίνει αν θυμάμαι καλά 10 μέρες DOA. Αν περάσουν οι 10 μέρες και γίνει κάτι τότε θεωρείται RMA και σου δίνουν άλλο επισκευασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν έχουν το updated fw (γιατί σε δικιά μου επικοινωνία ο τεχνικός δεν ήξερε τπτ) για να το περάσουν, ή έστω να έχουν καινούργιες με σειριακό 805.

Εσύ κανόνισες να έρθουν να στην πάρουν από την LG?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν έχουν το updated fw (γιατί σε δικιά μου επικοινωνία ο τεχνικός δεν ήξερε τπτ) για να το περάσουν, ή έστω να έχουν καινούργιες με σειριακό 805.

Εσύ κανόνισες να έρθουν να στην πάρουν από την LG?

Οχι έμαθα μέσα απο forum (www.insomnia.gr) πως πελάτης στη Θεσσαλονίκη πήρε

2 μόνιτορ και του αναβαθμίσανε κανονικά. Ασε που σε άλλα 5-6 Ελληνικά φόρουμ

όλοι το ίδιο πρόβλημα έιχαν. Στην Αθήνα επειδή η LG έχει εξωτερικό service

(οπως και στη >Θεσσαλονίκη άλλωστε) πήρα στη μαμά εταιρεία και τους είπα "Η

Θεσσαλονίκη είναι σε άλλη χώρα?"

Τέλος πάντων κανόνισα να την πάω εγώ. Φοβάμαι γρατσουνιές και τέτοια

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα και εγω η LG πλέον έχει πάρει γραμμή για το πρόβλημα. Εγώ είχα μιλήσει μαζί τους τέλη Αυγούστου που την πήρα και τότε δεν ήξεραν τπτ.

Θα δω τι θα μου πούνε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μίλα με το service και θα σου κάνουν αναβάθμιση στο τελευταίο firmware 1.60.Θέλει σύνολο τρείς μέρες μου είπαν.Μία για να την παραλάβουν,άλλη μία για να περάσουν το firmware κι η τελευταία για να τη φέρουν πίσω.Αυτό που δεν έχω ρωτήσει είναι αν χρειάζεται η συσκευασία.Αν πάρει κάποιος τηλέφωνο και το θυμηθεί ας ρωτήσει..

Link to comment
Share on other sites

Μίλα με το service και θα σου κάνουν αναβάθμιση στο τελευταίο firmware 1.60.Θέλει σύνολο τρείς μέρες μου είπαν.Μία για να την παραλάβουν,άλλη μία για να περάσουν το firmware κι η τελευταία για να τη φέρουν πίσω.Αυτό που δεν έχω ρωτήσει είναι αν χρειάζεται η συσκευασία.Αν πάρει κάποιος τηλέφωνο και το θυμηθεί ας ρωτήσει..

Αν και δεν έχω επικοινωνήσει μαζί τους (αυριο θα τους πάρω), από προηγούμενη εμπειρία μου με οθόνες LG, δεν χρειάζεται να έχεις την συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now