tasos9

i5 2500k auto-downclocking?

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά! Χθες ήρθε η Noctua και clockaροντας παρατήρησα ένα πρόβλημα. Ενώ ήμουν στα 5.2 (100x52) με 1,4v έτρεξα ένα LinX για να δω θερμοκρασίες και είδα ότι 2 δευτερόλεπτα μετά που άρχισε το 100% load, ο πολλαπλασιαστής έπεσε στο 46, μετά στο 41, μετά στο 40 και έμεινε εκεί. Αυτό το είχα παρατηρήσει και με τη στοκ από τα 4,2 στα 3,8 αλλά υπέθεσα ότι ήταν πρόβλημα θερμοκρασιών γιατί αυτό γινόταν κοντά στο 80αρι. Τώρα όμως δεν πάει πάνω από 60-62. Τι συμβαίνει? Έχω κλείσει κάθε ρύθμιση turbo-speedstep-throttling κτλ. Ανεβάζω εικόνες και από το bios: wp000178c.jpg

By tasospaok123 at 2012-04-20

wp000179.jpg

wp000180w.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει Core C3 / C6 Core state κλείστα.

Βασικα εξοικονόμηση ενέργεια είναι εγώ τα έχω ανοιχτά , o CPU στα 4.8 (+ το ότι μου έχει μόνο C6 εμένα)

Μπορείς και να τα αφήσεις ανοιχτά, αλλά να κάνει Drop από μόνο του εν ώρα Benchmark (CPU)

Δεν γίνεται νομίζω.

Για παράδειγμα αν τρέχεις Vantage ναι σε κάποια σημεία θα πέσει αλλά όταν τρέχει τα physics αναβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με τα C3/C6/Speedstep κτλ. κλειστά και τίποτα. Επειδή έτρεξα τα Physics του 3DMark11 σε παράθυρο, μόλις το load ανέβηκε η συχνότητα έπεσε στα 4.2 (ενώ η θερμοκρασία ήταν 58c). Θα δοκιμάσω ένα bios update σήμερα, επειδή αν δείτε στην πρώτη εικόνα του bios, στο cpu ratio settings λέει MAX Ratio. Δεν θα έπρεπε να είναι σκέτο ratio ή κάτι τέτοιο? Βάζει το 52 ή οτιδήποτε άλλο ως μέγιστο πολλαπλασιαστή?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απο οτι ξερω το cpu το κανει αυτο γιατι υπερθερμαινεται..βασικα ξεχνα οτιδηποτε πανω απο 4,9 με χρηση αερα...θες νερο και δε θα ξαναδεις αυτο το φαινομενο (throtling αν δε κανω λαθος)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ξέρεις ότι ο Τάσος έιναι ο Βασιλιάς της αερόψυξης γι'αυτό το λές :P

Αφού τα έχει κλειστά τα Throttle κτλ και το γράφει και πιο πάνω!

Κάτι άλλο πάιζει!

Τάσο, με άλλο BIOS δοκίμασες μήπως αυτό φταίει για το conflict?

Link to comment
Share on other sites

Το είχα λύσει πριν από πολύ καιρό αυτό. Έχει στο bios επιλογές για power limit (στις φωτογραφίες που έδωσα λέει Core Current Limit). Τα βάζεις όλα 500 και δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης, δεν υπήρχε τότε θέμα με θερμοκρασίες. Στα 4.2 (όπου και έπεφτε στα 3.7) είχε 45-46 βαθμούς με την NH - D14. Για κάθε μέρα όντως λίγο δύσκολο για >4.8Ghz, αλλά με τον 2500k που είχα εγώ μπορούσα 5.2 κάθε μέρα. Ωραίες εποχές...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now