Recommended Posts

[NEWS_IMG=Kingston Data Traveller Elite 3.0: Εντυπωσιακή απόδοση USB 3.0 στην καλύτερη τιμή!]http://reviews.hwbox.gr/news/kingston.jpg[/NEWS_IMG]Η Kingston Digital, Inc. θυγατρική της Kingston Technology Company, Inc., της Νο 1 ανεξάρτητης εταιρείας προϊόντων μνήμης στον κόσμο, ανακοίνωσε την κυκλοφορία του Kingston DataTraveler Elite 3.0. To νέο USB flash drive βασίζεται στην τεχνολογία USB 3.0 και είναι μια οικονομική επιλογή ενώ σύμφωνα με τον Business Development Manager της Kingston Technology, Οδυσσέα Σκαρπίδη, ενδείκνυται για καταναλωτές που θέλουν γρήγορη μεταφορά δεδομένων, καθώς επιτρέπει στους χρήστες να αποθηκεύουν και να μεταφέρουν γρήγορα, τα ψηφιακά τους αρχεία όπως HD video, ψηφιακές φωτογραφίες, μουσική και παρουσιάσεις.

Το Data Traveller Elite 3.0 βοηθά τους καταναλωτές να εξοικονομήσουν χρόνο αφού σε εσωτερικές δοκιμές ήταν σχεδόν 2 φορές ταχύτερο σε σχέση με ένα USB 2.0 Flash Drive, κατά την αντιγραφή περισσοτέρων από 22GB δεδομένων. Η δοκιμή έγινε με μια ταινία Blue-ray, με περισσότερες από 10.000 φωτογραφίες και περισσότερα από 4.000 τραγούδια».

Το Data Traveller Elite 3.0 είναι συμβατό με USB 2.0. Είναι διαθέσιμο σε χωρητικότητες 16GB, 32GB και 64GB ενώ θα συνοδεύεται από εγγύηση πέντε ετών και τη γνωστή τεχνική υποστήριξη της Kingston διαθέτοντας κομψό design, με συρόμενο κάλυμμα. Έτσι προστατεύει τον USB connector και επιτρέπει στους χρήστες να το έχουν διαρκώς μαζί τους, καθώς μπορεί να κρεμαστεί στο μπρελόκ για τα κλειδιά ή σε κάποιο lanyard. Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα Kingston Technology Company - Where To Go To Find Memory.

<table border="3" bordercolor="#1569C7" cellpadding="1" cellspacing="1" width="900"><tbody><tr><td colspan="4" bgcolor="#C0C0C0"><font size="3" color="black">

Kingston DataTraveler Elite 3.0 Χωρητικότητες και Χαρακτηριστικά</font>

</td></tr><tr class="tlblue"><td>

Compatibility/Compliant

</td><td colspan="2">

Backwards συμβατότητα με USB 2.0 και πληρεί όλες τις προδιαγραφές USB 3.0 και SDA 3.01 standard

</td></tr><tr><td>

Χωρητικότητες

</td><td colspan="2">

16GB, 32GB, 64GB

</td></tr><tr><td class="tlgrey">

Προτεινόμενες τιμές

</td><td align="center" colspan="2">

<br>DTE30/16GB - 20.7?</br><br>DTE30/32GB - 49.8?</br><br>DTE30/64GB - 99.7?</br>

</td colspam="3"></tr><tr><td class="tlgrey">

Ταχύτητες read/write σε USB 3.0 θύρα

</td><td colspan="3">

70MB/s read, 30MB/s write

</td></tr><tr><td class="tlgrey">

Ταχύτητες read/write σε USB 2.0 θύρα

</td><td colspan="3">

30MB/s read, 25MB/s write

</td></tr><tr><td>

Εγγύηση

</td><td colspan="3">

5 χρόνια, free technical support

</td></tr><tr><td class="tlgrey">

Διαστάσεις

</td><td colspan="3">

2.7185" x 0.8504" x 0.437" (69.05mm x 21.6mm x 11.1mm)

</td></tr><tr><td class="tlgrey">

Θερμοκρασία Λειτουργίας

</td><td colspan="3">

32°F to 140°F (0°C to 60°C)

</td></tr><tr><td class="tlgrey">

Θερμοκρασία Αποθήκευσης

</td><td colspan="3">

-4°F to 185°F (-20°C to 85°C)

</td></tr></tbody></table>

[img_ALT=Kingston Data Traveller Elite 3.0: Εντυπωσιακή απόδοση USB 3.0 στην καλύτερη τιμή!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/24374f9550b0e34b2.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Kingston Data Traveller Elite 3.0: Εντυπωσιακή απόδοση USB 3.0 στην καλύτερη τιμή!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/24374f9550b1080dd.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Kingston Data Traveller Elite 3.0: Εντυπωσιακή απόδοση USB 3.0 στην καλύτερη τιμή!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/24374f9550b11675c.jpg[/img_ALT]

<iframe width="900" height="488" src="http://www.youtube.com/embed/LGLDlOSqURU" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Kingston Press Release

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ εσφαλμένες (όχι άτοπες με τα όσα έχουμε δει) τις αντιστοιχίες ευρώ μέχρι να δούμε ακριβώς πόσο θα τιμολογηθούν από την ελληνική αντιπροσωπία

γιατί εκτός του ανταγωνισμού με άλλες προτάσεις διαφορετικών εταιρειών

θα υπάρχει σίγουρα και οι ενδοοικογενειακή διαμάχη με την αντίστοιχη σειρά Ultimate.

Λίγο υπομονή και όλα θα ξεκαθαρίσουν.

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

και πάλι πρέπει να τις τιμολογήσουν σημαντικά πιο κάτω από τα χρήματα που κοστίζει η Ultimate σειρά, αλλιώς δεν θα αξίζει να τις αγοράσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μας ήρθαν οι προτεινόμενες τιμές απο την Kingston στην Ελλάδα:

DT Elite 3.0 16GB: 20,70?

DT Elite 3.0 32GB: 49,80?

DT Elite 3.0 64GB: 99,70?

οπότε, μάλλον υπάρχει αναθεώρηση σε μερικά ποστ?!?

Αλλάζω το πρώτο ποστ :)

Link to comment
Share on other sites

Να τους στείλουμε ένα εξώδικο λέω εγώ να μας πούνε! :hehe:

Το πιο λογικό έιναι επειδή τα 16GB έιναι HOT να θέλουν χαμηλότερη

τιμή για να πουλάει πιο πολύ! Απο εκει και πέρα, μάλλον κοιτάνε

και τι πάιζει στην αγορά απο ανταγωνισμό και πράττουν ανάλογα.

Δεν ξέρω αν χρησιμοποιούν διαφορετικά τσιπάκια πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι τιμές με τα χρόνια πέφτουν, οι τεχνολογίες ωριμάζουν και αναγκαστικά

τα μεγαλύτερα πέφτουν στην τιμή των μικρότερων. Τα μικρότερα εξαφανίζονται

και τα μεγάλα γίνονται τα νέα μικρά.

Παλιά υπήρχαν στικάκια 128MB/256MB/512MB/1GB/2GB, σε μια φάση το 4GB ήταν

στην ίδια τιμή με το 2GB και αναγκαστικά οι εταιρίες σταμάτησαν όλα τα μικρότερα

για χάρη του 4GB. Το ίδιο θα γίνει σε μερικά χρόνια με το 16άρι + ότι είναι μια συσκευή που όλοι έχουν και δεν είναι και τίποτα ακριβό να αποκτηθεί.

Φυσική εξέλιξη των πραγματων και της αγοράς. . .

Link to comment
Share on other sites

Το trend είναι από ανθρώπους που έχουν το flash για κανένα αρχείο doc & pdf ή απευθύνεσαι στη δική μας κοινότητα;

Νομίζω πως αυτές οι εποχές έχουν περάσει ή περνάνε και πλέον με την διάδωση της τεχνολογίας και κυρίως του Internet είναι πολύ λίγοι αυτοί που θτα θέλουν για απλά αρχεια.

Εμένα όλοι μου οι φίλοι - γνώστες και μη - μεταφέρουν ταινίες και φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μας ήρθαν οι προτεινόμενες τιμές απο την Kingston στην Ελλάδα:

DT Elite 3.0 16GB: 20,70?

DT Elite 3.0 32GB: 49,80?

DT Elite 3.0 64GB: 99,70?

οπότε, μάλλον υπάρχει αναθεώρηση σε μερικά ποστ?!?

Αλλάζω το πρώτο ποστ :)

για τα 32GB και τα 64GB προτιμώ να δώσω 10 euro παραπάνω...

Kingston DataTraveler Ultimate G2 USB 3.0 32GB | Skroutz.gr

http://www.skroutz.gr/s/339856/Kingston-DataTraveler-Ultimate-G2-USB-3-0-64GB.html

Link to comment
Share on other sites

για τα 32GB και τα 64GB προτιμώ να δώσω 10 euro παραπάνω...

Kingston DataTraveler Ultimate G2 USB 3.0 32GB | Skroutz.gr

Kingston DataTraveler Ultimate G2 USB 3.0 64GB | Skroutz.gr

σίγουρα έχουν καλύτερες ταχύτητες αλλά έχουν για μένα το μεγάλο αρνητικό οτι μπορείς να χάσεις πολύ εύκολα το καπάκι τους

άρα προτιμώ να δώσω 10ευρώ λιγότερα και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειμαι τοσο τακτικος και καπακι δεν εχω χασει περα του οτι επειδη εχω σπασει το καπακι απο ένα, το αφησα μονιμα ετσι πλεον.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα έχουν καλύτερες ταχύτητες αλλά έχουν για μένα το μεγάλο αρνητικό οτι μπορείς να χάσεις πολύ εύκολα το καπάκι τους

άρα προτιμώ να δώσω 10ευρώ λιγότερα και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

pebkac, don't blame the Flash Drive :P

Link to comment
Share on other sites

Και όταν πεινάς τα βάζεις στο στόμα σου και μασουλάς σουσάμι που

κολλάνε στο USB επειδή κρύβεις κουλούρια και ψωμί στις τσέπες σου?

Έλα τώρα, μην πέις όχι, όλοι έχουν σουσάμια στις τσέπες τους :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η τιμή για το 16 ακριβώς όσο είχα πάρει το adata 8gb μου τα Χριστούγεννα! Σε ένα πράγμα μόνο ξενέρωσα με το usb 3 ..δεν μπορώ να εγκαταστήσω τα windows επειδή δεν υποστηρίζει εκκίνηση απο usb 3 θύρα..

Link to comment
Share on other sites

2 φορές ποιο γρήγορο από USB 2.0 δεν θα το έλεγα και εντυπωσιακό. Τυπικό USB 3.0. Αν ήταν καλό και στα μικρά αρχεία θα έβγαινε 3-5-10(?) φορές ποιο γρήγορο. Τώρα μάλλον είναι το ίδιο αργό με ένα USB 2.0 σε μικρά αρχεία και απλά κερδίζει στα μεγάλα.

Υ.Γ.

Το ultra που αναφέρθηκε μάλλον τα αξίζει τα λεφτά του

http://zigsow.jp/portal/own_item_detail/142332/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now