Recommended Posts

δεν ειναι δυσκολο (στα ιντελ τουαχιστον) αλλα οχι και ευκολο.

επισης χανεις εγγυηση και μετα θελει και προσοχη στο πατημα της ψυκτρας κλπ κλπ κλπ γιατι σπανε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

αμα το βγαλεις το εβγαλες οποτε imo ειναι καλυτερα να πας σε "direct die" ψυξη παρα να ξαναβαλεις το καπακι :)

βαζεις και 4 pads γυρω γυρω για να παταει λιγο πιο σωστα το cooler και εισαι jet.

Link to comment
Share on other sites

αμα το βγαλεις το εβγαλες οποτε imo ειναι καλυτερα να πας σε "direct die" ψυξη παρα να ξαναβαλεις το καπακι :)

βαζεις και 4 pads γυρω γυρω για να παταει λιγο πιο σωστα το cooler και εισαι jet.

Aha όχι ότι το βγάζεις και το ξαναβάζεις, πατέντες κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το βγαλεις και να το ξαναβαλεις αλλα προφανως δεν μπορεις να το ξανακολησεις με την σιλικονη γυρω γυρω και 2ον σκεψου οτι έχεις:

die->paste->cooler και από την άλλη die->paste->IHS->paste->cooler

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το θεμα οι 80αρες που λες.

δεκτο να πιανει 80αρες ο BD μου που ειναι κοινως αποδεκτο οτι βγαζει πολλα watts

αλλα ο ΙΒ πιανει 80αρες επειδη εχει προβλημα με το καπακι του και οχι επειδη ειναι τοσο ζεστος πια.

oc-ivydie-2-640x2911.jpg

Temperature_575px1.png

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ!!! στα παιδια για την διαθεση και τον χρονο που διεθεσαν για το review.Εγω παλι σαν ορκισμενος εχθρος της intel καθος και φανατικος της amd και επειδη ολα της intel ειναι καλος "καμωμενα" γιατι socket 1155??? και οχι 2011??? γιατι καποτε μιλαγανε για θερμοκρασιες και τωρα "μουγκα"??? γιατι ειναι over γενικοτερα??? κραζανε τους fx "αλλα" για 10% performance θα "πληρωσω" trigate??? και "ολοι" ξερουμε μακρια απο την πρωτη φουρνια των καινουργιων amd.Αν ημουν intel fan δεν θα αγοραζα αν δεν εβγαινε το socket 2011 αυτα τα ολιγα...

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λέει ο Nord γιατί πραγματικά περίμενα να είναι πιο κρύος (λόγου του 22νμ και τα 77w)

Γιατί όπως και να το κάνουμε ότι και να πάρω με βάση από τον 8120 που έχω αυτήν την στιγμή θα είναι και καλύτερο, αλλά ε τούτος βγάζει και παραπάνω temps από τον BD γενικότερα στα ίδια Clocks στα ίδια ρεύματα!

όχι ότι έχω πρόβλημα όπως είπα και 100 να πιάσει και να μου πούνε δεν έχεις ανάγκη όχι ότι θα τον πάω και εγώ στα 4.8, εκεί θα τον πάω 4 4.2 ίσα ίσα να μας δώσει ότι μπορεί.

Και μια ερώτηση άμα αυτός ζεματάει που ζεματάει

(γιατί και στον BD ότι όσο περισότερο ρεύμα και Clock ανεβάζεις τόσο ζεστένεται ο NB αυτό ισχύει? ή μου φαίνεται εμένα? και δεν ξέρω πραγματικά τι Temps θα έχω με τον 3770Κ σε NB γιατί το SB είναι γενικά κρύο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ!!! στα παιδια για την διαθεση και τον χρονο που διεθεσαν για το review.Εγω παλι σαν ορκισμενος εχθρος της intel καθος και φανατικος της amd και επειδη ολα της intel ειναι καλος "καμωμενα" γιατι socket 1155??? και οχι 2011??? γιατι καποτε μιλαγανε για θερμοκρασιες και τωρα "μουγκα"??? γιατι ειναι over γενικοτερα??? κραζανε τους fx "αλλα" για 10% performance θα "πληρωσω" trigate??? και "ολοι" ξερουμε μακρια απο την πρωτη φουρνια των καινουργιων amd.Αν ημουν intel fan δεν θα αγοραζα αν δεν εβγαινε το socket 2011 αυτα τα ολιγα...

Για τα socket γιατί υπάρχει πρόβλημα? Οι Ivy έτσι και αλλιώς θα έιναι αυτοί που

θα δείξουν την έξοδο στο 1155. Το 2011 είναι το high end socket της Intel. Το 1155 ένα σκαλί απο κάτω.

Όσον αφορά τις θερμοκρασίες, φταίνε τα καπάκια, όχι τα 22nm. Μούγκα? Δεν βλέπω να έιναι κανεις "μουγκα", όλοι το ξέρουν πώς οι IB έιναι ζεστοί και έχουν αυτό το προβλημα και είχε μαθευτεί κιόλας πρίν κυκλοφορήσουν reviews.

Για το trigate θα συμφωνήσω, αλλά δεν αναβαθμίζουν όλοι τα PC τους. Υπάρχουν και κάποιοι που αγοράζουν καινούριο και είναι αναγκασμένοι να πάνε σε νέες τεχνολογίες!

Όσον αφορά τους BD, δεν φταίει ο κόσμος, αλλά η ίδια η AMD που είχε δημιουργήσει hype πολύ πρίν κυκλοφορήσουν πώς αυτά τα τσιπάκια θα κάνουν

τα πάντα καλύτερα απο όλα τα άλλα και στο τέλος δεν ίσχυε τίποτα :)

Τέλος, γιατί να έισαι ορκισμενος σε μια πλευρά? Σε πληρωνει?

Στην τσέπη σου να έισαι ορκισμένος το δέχομαι :T:

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση στον: Sfirculitu ισχυει οτι ανεβαινει η θερμοκρασια και στο nb αλλα υπαρχουν διαφορων ειδων oc και αν εχεις πηραξει και nb λογικο ειναι να ζεστενεται αλλα οχι τοσο αν εχεις πηραξει μονο τον πολαπλασιαστη του επεξεργαστη.

Απαντηση στον GoriLLakoS: Ειμαι ορκισμενος με βαση την τσεπη μου :) Αλλα θες να μου πεις οτι η intel δεν εκανε hype??? Αλλα παλι "μουγκα" ημαρτων.Επισης εγω ειμαι ακομα με phenom ii x4 940@3300 χωρις να πειραξω ρευμα και ειμαι full load με 1000rpm στους 45c και τονιζω ολοι ξερουν οτι αν βγει κατι κανουργιο απο amd "ποτε δεν παιρνεις την πρωτη φουρνια"

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση στον: Sfirculitu ισχυει οτι ανεβαινει η θερμοκρασια και στο nb αλλα υπαρχουν διαφορων ειδων oc και αν εχεις πηραξει και nb λογικο ειναι να ζεστενεται αλλα οχι τοσο αν εχεις πηραξει μονο τον πολαπλασιαστη του επεξεργαστη.

Απαντηση στον GoriLLakoS: Ειμαι ορκισμενος με βαση την τσεπη μου :) Αλλα θες να μου πεις οτι η intel δεν εκανε hype??? Αλλα παλι "μουγκα" ημαρτων.Επισης εγω ειμαι ακομα με phenom ii x4 940@3300 χωρις να πειραξω ρευμα και ειμαι full load με 1000rpm στους 45c και τονιζω ολοι ξερουν οτι αν βγει κατι κανουργιο απο amd "ποτε δεν παιρνεις την πρωτη φουρνια"

Έχεις προσέξει ότι οι σένσορες θερμοκρασίας στους AMD από τους Phenom κι έπειτα ότι είναι γτπ ?

Εκτός και αν ο x6 1090T που έβαλα στο PC φίλου του ξαδερφού μου, σε δωμάτιο με θερμοκρασία 27C έχει idle temp 22C :D

Μετά έχουμε και την διαφορά 1 σένσορας σε Χ σημείο, εναντιών 1 σένσορα μέσα σε κάθε πυρήνα.

Δεν μπορείς να κάνεις έτσι σύγκριση και να πείς ότι ο Χ είναι πιο κρύος από τον Ψ.

Link to comment
Share on other sites

Ελα τωρα ειπαμε οτι βγαζει η intel ειναι καλος "καμωμενο" ηρθε και η δικια μας σειρα να κραζουμε για το "hype" της intel... Συγνωμη αλλα ειναι και αυτο ενα ειδος "tick-tock" ετσι δεν ειναι??? Na αρχισω και εγω να "δουλευω" κοσμο οπως κανατε με τους bulldozer ετσι δεν ειναι??? βαλε 500 σενσορες το καπακι δεν φτιαχνει απλα γιατι ετσι βγηκε στην παραγωγη ετσι δεν ειναι??? Ειπαμε intel ftw ετσι ειναι ηρθε και η σειρα της για "κραξιμο"... και παντα θα υπαρχει "κοντρα" με την καλη πλευρα...αν δεν υπηρχαμε και εμεις της κοντρας intel-amd,amd-intel η εταιρειες θα ηταν στασιμες...δεν θελω να με παρεξηγησετε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις προσέξει ότι οι σένσορες θερμοκρασίας στους AMD από τους Phenom κι έπειτα ότι είναι γτπ ?

Εκτός και αν ο x6 1090T που έβαλα στο PC φίλου του ξαδερφού μου, σε δωμάτιο με θερμοκρασία 27C έχει idle temp 22C :D

Μετά έχουμε και την διαφορά 1 σένσορας σε Χ σημείο, εναντιών 1 σένσορα μέσα σε κάθε πυρήνα.

Δεν μπορείς να κάνεις έτσι σύγκριση και να πείς ότι ο Χ είναι πιο κρύος από τον Ψ.

το ίδιο συμβαινει κ σε μενα σε εναν 1055t που έχω.

στους πυρηνες δειχνει 15C , εντελώς ψέμα

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ δεν ειναι ψεμα γιατι οταν κανει εκκινηση ο η/υ η ψυκτρα ειναι πιο παγωμενη (χαλκος-αλουμηνιο) απο την θερμοκρασια δωματιου και περναει ενα μικρο χρονικο διαστημα περιπου 5 λεπτα και μετα ερχεται στα ισια.Αν τωρα και μετα τα 5 λεπτα υπαρχει αυτο η κανετε bios update η αλαζετε μητρικη.Και υπαρχει και στους intel καποιες φορες το αντιστοιχο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Η μεταβολή της θερμοκρασίας στους σένσορες έιναι ακαριαία konmarin.

Για να καταλάβεις τι λέω, βγάλε την ψήκτρα, ακούμπα το δάχτυλό σου στο

hs του CPU και πάτα power on. Σε λιγότερο απο 5 Sec θα το έχεις βγάλει το δάχτυλό σου.

Link to comment
Share on other sites

τελος παντως αφου το σκισαμε λιγο ας πω και εγω ο καημενος.

η θερμοκρασια που βλεπετε στα προγραμματα στο cpu temp είναι η θερμοκρασια στο σοκετ κατω απο το cpu (99%)

ο σενσορας που ειναι μεσα στο cpu έχει άλλο ονομα που δεν τον διαβαζουν τα coretemp/realtemp αλλα τον διαβαζει το αιδα σε πολλες περιπτωσεις μητρικων και θα σας το πω το βραδυ που θα παω σπιτι :P

Link to comment
Share on other sites

Οταν ερχεται η ωρα να κριθει ο intel ολα ειναι καλα μια οι amd "καιγοντε" την αλλη δεν δειχνουν "σωστα" θερμοκρασια αλλα η ΜΟΥΦΑ που εκανε η intel δεν κρινετε ειναι "Αγια" Ετσι δεν ειναι??? προτιμω οταν "βαζω" το δαχτυλο μου στο power να γραφει το πολυ 500? και οχι 1000?...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now