AN7

Τα αμάξια της ζωής μας!

Recommended Posts

...

Εμάς πάλι δόξα τω Θεώ, τέσσερις AR (Guilia, 75, 156, 147) έχουν περάσει από την οικογένεια (και με το καλό ελπίζω να πάμε για 5η:gizmo:), δεν μας έχει απογοητεύσει καμία...

Πιο συγκεκριμένα, η Guilia, αν και αμάξι 35 ετών πλέον, κάνει Αθήνα-Θεσσαλονίκη χωρίς καν να ανεβάσει θερμοκρασία... Για την 75 (αμάξι του 92), μέχρι πριν 2 χρόνια που την είχε ο θείος μου, πάλι τράβαγε χωρίς να του παρουσιάσει το παραμικρό (μόνο κάτι ηλεκτρολογικά είχε βγάλει όταν την είχαμε εμείς:().

Για την 156 (μοντέλο του 01 μτχ) που την έχει ο πατέρας μου δεν έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα. Η 147 του αδερφού μου, είχε παρουσιάσει δύο "προβλήματα". Το πρώτο ήταν ότι λόγω της εξάμηνης ακινησίας της όταν την αγοράσαμε δεν έπαιρνε μπροστά επειδή είχε πέσει η μπαταρία... Το εξουσιοδοτημένο service της AR δεν μπορούσε να εντοπίσει το πρόβλημα για ακρετούς μήνες...:mad: Το δεύτερο ήταν/είναι οι αρκετοί τριγμοί που ακούγονται (το οποίο είναι απαράδεκτο για αμάξι 20Κ?.

Τωρά για εμένα προσωπικά (όπως και για πολλούς alfisti) η AR δεν είναι απλώς ένα αμάξι που χρειάζεται ένα βενζινάδικο από πίσω του για να κινηθεί... Όντως καίει πολύ. Την ομορφία όμως των αυτοκινήτων της AR, δεν πρόκειται να την βρεις πουθενά αλλού...Σε καμία άλλη αυτοκινητοβιομηχανία...Πράγμα που σε κάνει να δεθείς μαζί τους...:o

Σχετικά με την αξιοπιστία τους, πράγματι αρκετά παλιά μοντέλα της είχαν βγάλει πολλά προβλήματα. Ωστόσο, αυτό δεν πάει να πει απολύτως τίποτα για την αξιοπιστία των τωρινών μοντέλων... :)

Link to comment
Share on other sites

@Cuore_Sportivo συμφωνω μαζι σου σε πολλα!!! σχετικα με τα ηλεκτρολογικα ειναι γεγονος πλεον....ειναι παρα πολλα Ιταλικα που παρουσιαζουν προβληματα...δεν ειναι τυχαιο που καθε μηνα στα περιοδικα κοροιδευουν και μια Ferrari που πηρε φωτια μες την μεση του δρομου..

συμφωνω σχετικα με την αξιοπιστια με τα τωρινα μοντελα....αυτο θα ελειπε στο ετος 2007 να μην ειναι και αξιοπιστα...αλλα και παλι ρε συ.....εγω δεν εχω ακουσει κανεναν να ανταγωνιστει την εγγυηση της HONDA...βλεπε '7 Χρονια εγγυηση...απειρα χιλιομετρα'

πριν αναφερθηκα στα Fiat που ρε φιλαρακι αν τραβαγες αυτα που τραβηξα δεν παιζει να μην κατεβαζες ενα καρο καντηλια και ας ηταν Χριστουγεννα!

Επισης συμφωνω μαζι σου σχετικα με την ομορφια για 2 λογους.....ο πρωτος ειναι οτι μαρεσει πολυ η AR GT και ο δευτρος οτι το δειγματολογιο με τους χρωματισμους απο τα χρωματα τους ειναι πολυ μπροστα....αν κοιταξεις και τις φωτο που εχω ανεβασει απο το civic μου εχω Ιταλικο χρωμα 800 ? απο Ferrari..........το εχουν ψαξει πολυ οι τυποι με το εξωτερικο.....

αλλα ρε συ δεν δεχομαι την λεξη 'ομορφοτερα' γιατι ενα evo,impreza,NSX,Integra,S2000 νομιζω πως αρεσει ποιο πολυ....

Mini Cooper GP 280 bhp vs RC Car 1,5bhp σημειώσατε διπλό ...:hehe:

200mph rc car

bye bye all :P

αχ.....το εχασε ομως απο το γεγονος οτι τα 0-100 τα εχει σε 6.5 s οταν κατι αλλα αμαξακια στα ιδια αλογα παιζουν στα 5,1:D

και απο το οτι ειναι super charge....αρα δεν μου λεει κατι σαν τεχνολογια....

για να μην σχολιασω το γεγονος οτι εφτασε 2007 για να ξεκινησουν να βγαζουν πολλα αλλογα εστω και μη ατμοσφαιρικα...

Gorilla....πιο πολυ με ενθουσιαζει το mini Β16Α2:D

μαγκες εχω ενα μοτερ Β16Α2 στην ακρη....ποιος εχει το αμαξωμα να παιξουμε μπαλα???:drinks:

Link to comment
Share on other sites

2007 Chinatown Showoff

http://www.xfastest.com/viewthread.php?tid=5382&extra=page%3D1

Αφιερωμένο στον Νικόλα που θα φύγει για στρατό..:D

ποοοοοο ρε φιλε....... και μετα μιλαμε για μαρκες και ομορφια....το δες τον civicaro μου??? τρελο χρωμα!!!! επισης εγω λεω να μου κανετε ενα δωρακι πριν φυγω για φανταρακι ενα Η22 vtec (ξερει ο hvtecgr) 2.2 λιτρα vtec 280 αλογακια ατμοσφαιρατα και εργοστασιακα.....βρειτε μου κατι παρομοιο σε καποια αλλη εταιρεια...:tolya:

Nικολα πας μεγαλο πευκο τελικα????

Νικολα παω Μεγαρα Κοκκινοσκουφης τελη Φεβρουαριου....:crack:

Link to comment
Share on other sites

εχουν περασει καμποσες μερες (απο τα Χριστουγρννα) και ακομα αυτο το $$%^&$ το fiat tipo δε λεει να φτιαχτει....εχω αλαξει ολους τους αισθητηρες....εχω τσεκαρει τα παντα και ομως αυτο κανει τα δικα του αφηνοντας με απο το αμαξι της δουλειας....(παλι καλα που δεν το εχω για κυριο αμαξι)

λυνοντας και ψαχνοντας αυτο το αμαξι εχω εκπλαγει εντελως απο την κολο τεχνολογια του....αμα δειτε κατι συστηματα που χρησιμοποιουν ....δηλαδη τι να πω...να τους βρισω?? λιγο θα ειναι...!!

τι να σας πω??? για το monopoint που χρησιμοποιει??? η για το σενσορα της πεταλουδας που απο αυτον τον λογο μενουν ολα στο δρομο καθε 60 χιλιαδες χιλιομετρα??? δε μπορω αλλο.......και η πλακα ειναι πως οταν το βαζαμε στον υπολογιστη για να μας βγαλει που εχει το λαθος.....δεν εδειχνε τιποτα!!!

η να πουμε για το απαραδεκτο γεγονος οτι το λαστιχο που ειχε μεσα στην τρομπα βενζινης στην ουσια δεν αντεχει την βενζινη???το βρηκα λιωμενο....και εφαγα τον τοπο να το βρω....ολοι μου ελεγαν να σκασω 180(τιμη τεχνικου) για α την παρω κομπλε!!!:mad:

και σα να μην φτανει αυτο....ιταλικο αμαξι και μεσα ειναι ολα BOSCH......

ΑΡΑ............μ@μω την ιταλια ... μ@μω και την γερμανια τους μεσα!!!!!

ΕΛΕΟΣ....εχω κουραστει...!!! μ@μω και την τυχη μου μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now