Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα σας θέλω την γνώμη σας για τον seagate500-32M τον έχετε δουλέψει? είναι γρηγορότερος από τους άλλους 16M δίσκους? από θερμοκρασίες πως πάει?

Link to comment
Share on other sites

Όσο τους είχα στο PC (3 τον αριθμό) καλοί φαινόντουσαν, σχετικά αθόρυβοι και αρκετά γρήγοροι σε read/write, λογω buffer.

Δυστυχώς όμως ο ένας χάλασε (ευτυχώς πρόλαβα και έσωσα τα δεδομένα, πήρα πρέφα ότι η κεφαλή είχε χαζέψει) και τους άλλαξα και τους 3 :P

Α ναι, και ο πρώτος που μου ήρθε ήταν DoA (Dead on Arrival), έγινε κατευθείαν RMA.

Τώρα εχω 3 Seagate Freeagent Pro 750GB και γενικά είμαι ευχαριστημένος (παίρνω Seagate λόγω των 5 ετών εγγύησης, για κανένα άλλο λόγο).

Link to comment
Share on other sites

ο 640 έχει 16m και λογικά θα είναι πιο αργος..

παιδιά και από θερμοκρσίες πως πάνε? έχει κάνει σύγκριση κανένας τους 500seagate με άλλους δίσκους ίδιας χωρητικότητας?

ένας 250-8m seagate που έχω είναι αρκετά πιο κρύος από ένα WD 320-16m αλλα επειδή δεν είναι ίδιες χωρητικότητες δεν είναι σωστό το συμπέρασμα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα 4 στους 4 με προβλήματα. Ο ένας δεν αναγνωριζόταν απο την αρχή, ο δεύτερος S.M.A.R.T. στις 10 πρώτες μέρες και οι άλλοι χτύπησαν πρόσφατα μετά απο κανα 2μηνο χρήσης. Όλοι πάνω σε P5W DH deluxe

Όλοι αλλάχτηκαν και αντικαταστάθηκαν με WD... Κανένα πρόβλημα απο τότε.

Σαφώς πιό γρήγοροι, αλλά τι να το κάνεις ?

Link to comment
Share on other sites

τον έχετε δουλέψει?

Εγώ προσπάθησα. Πήρα το seagate 500GB 32MB και δεν πρόλαβα να τον δουλέψω. Το bios δεν τον αναγνώριζε καν. Οπότε πήγε για RMA και στη θέση του πήρα το WD 640GB. Είναι πολύ καλός. Και από ότι έχω δει σε ένα review είναι πιο γρήγορος από το seagate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now