Recommended Posts

απο αυτα θα εδινα τα 2500~ για ενα φοβερο κουτι με 3770k, 16GB ram, 2x GTX670 Asus TOP, 256GB vertex IV και ενα corsair H80-Η100 για ψυξη κτλ. ετσι θα εχει καλο value for money και δεν θα κολονει πουθενα για καιρο...

Link to comment
Share on other sites

e7Wmq.png

Έτοιμος είναι κιόλας βγήκε και παραπάνω..

άμα θέλετε πιο κάτω,

Βγάλτε καμιά κάρτα γραφικών.

ή βάλτε άλλη οθόνη.

Για υδροψύξεις άστον,

Δεν συμφέρει για την ώρα.

Άμα είναι αργότερα, ας του δώσει ο θείος σου άλλα 1000 ευρώ να την στήσει..

αλλά προσωπική μου γνώμη το μόνο πράγμα που θα κερδίσει θα είναι λιγότερος θόρυβος.

Και όπως είπαν τα παλικάρια με την υδρόψυξη χάνεις εγγυήσεις..

Δεν πιστεύω ο θείος ή ο ξαδερφός σου να πάνε χαμένα 5000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω πως το budget είναι "άπειρο" αλλά τι να τις κάνεις τις 4 κάρτες? θα δει διαφορά ποτέ σε game?

Εγώ με τόσο χρήματα θα πήγαινα σε ποιότητα και εμφάνιση, πχ Lian Li, sleeved καλώδια, αθόρυβους ανεμιστήρες, μια καλή 27άρα οθόνη κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότεινα custom κατάσταση. να παραγγείλει ενα κουτί απο το Bill Owen , μιας και περισσεύει μαρούλι.

ή εναλλακτικά να φτιάξει μια υπολογιστάρα με τα όλα της με 2500 χιλιάρικα και με τα υπόλοιπα να φτιάξει 2 τουμπανάκια pc ακόμα και να τα χαρίσει σε 2 φιλαράκια που δεν έχουν...

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω πως το budget είναι "άπειρο" αλλά τι να τις κάνεις τις 4 κάρτες? θα δει διαφορά ποτέ σε game?

Εγώ με τόσο χρήματα θα πήγαινα σε ποιότητα και εμφάνιση, πχ Lian Li, sleeved καλώδια, αθόρυβους ανεμιστήρες, μια καλή 27άρα οθόνη κτλπ.

Για να κάνει κάτι τέτοιο..

Η καλύτερη λύση φυσικά είναι να μπεί το παλικάρι

εδώ μέσα και να μας πει τι θέλει.

Να μας πει τι παιχνίδια παίζει τι του αρέσει και τα σχετικά..

Τώρα για την ποιότητα..

άμα εγώ προσωπικά είχα 4ις 7970

τα 5 άρια μόνιτορ

3960Χ

Και στο πάτωμα να το είχα αφήσει όλα δεν θα με πείραζε..

Ναι μεν άμα τα είχα εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα σε αυτά αλλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει να κάνει custom υδρόψυξη εγώ το επικροτώ - όμως θα χρειαστεί λίγο διάβασμα, λίγο βιντεάκια στο youtube για την εγκατάσταση κλπ. Ειδικά τα βίντεο είναι ότι πρέπει. Μπροστά στην επιλογή των εξαρτημάτων η εγκατάσταση είναι σίγουρα πιο εύκολη. Μπρορεί να ασχοληθεί και να την φτιάξει και μόνος του αφού υπάρχει το ζήτημα της μεταφοράς. Εξάλλου κάποια στιγμή θα χρειαστεί να μάθει και να την συντηρεί!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε g.shock :T:

Δεν τίθεται θέμα κοροϊδίας και στο κάτω κάτω άμα θέλει να ξοδέψει 5Κ για PC έιναι δικαίωμα του καθώς τα λεφτά έιναι δικά του.

Πές στον πιτσιρικά - που για να πέρασε σε πανεπιστήμια δεν έιναι και τόσο πιτσιρικάς - να μπέι να γραφτεί εδώ και να ρωτήσει σε αυτό εδώ το θέμα για να κατανοήσει κάποια πράγματα.

Δεν θα τον κάνουμε expert αλλά θα κατανοήσει σίγουρα κάποια πράγματα που δεν τα ξέρει καν.

Η λογική μου λέει, να μην πάει για custom full watercooling αλλά να βάλει την καλύτερη έτοιμη υδρόψυξη για επεξεργαστή μόνο. Να πειραματιστεί λίγο ή καθόλου (δεν ξέρω πως θα το δεί) για να έιναι και αυτός ήρεμος πως δεν θα έχει πρόβλημα και αφου δεν έχει καμία σχέση να μην μπλέκει κάθε τρείς και λίγο με κάποιον τεχνικό (που ίσως ζητάει αδικαιολόγητα πολλά ??? λόγω άγνοιας του ξαδέρφου σου). Έτσι θα έιναι όλοι ήρεμοι και φυσικά το PC θα παίζει μια χαρά.

Γιατί προβλέπω πιο πολύ να πηγαινοέρχετε στα service αντι να το χαίρεται.

Στα μεγάλα καταστήματα δεν υπάρχει τεχνογνωσία για να στήσουν full υδρόψυξη και πιστέυω πως άμα πάει με την λογική του έχω 5000? για PC απλά θα τον φορτώσουν πράγματα που δεν χρειάζεται.

Επεξεργαστής: Intel 3770K 330?

Μητρική: Asus Maximus V Formula/Thunder FX 380?

Ram: G.Skill RipjawsZ 16GB 2400MHz 300?

VGAs: 2x nVidia GTX680 SLi ~1100 (αφού θα πάρει 2 για SLI)

SSDs: 2x OCZ Vertex 4 256GB σε RAID ~500? (αφού θα πάρει 2 για RAID)

HDD: Western Digital Caviar Black 2TB Sata 6Gb/s 190?

ODD: LG BluRay Recorder 80?

Τροφοδοτικό: CM Silent Pro M2 1500W 320?

Κουτί: Coolermaster Cosmos II 380?

Υδρόψυξη CPU: Corsair Hydro H100 120?

Ηχεία: Logitech Z906 280?

Ποντίκι: Logitech G600 MMO Gaming Mouse 85?

Πληκτρολόγιο: Logitech G19 155?

Οθόνη: Dell UltraSharp U2711 670?

Όλα τα παραπάνω μαζί βγαίνουν με τις τιμές που έχω βάλει(λίγο πιο πάνω απο το skoutz) 4890?

και το PC κάνει τα πάντα.

Σίγουρα θα μπορουσαν να γίνουν πολλές αλλαγές σε Parts και να βγεί ανάλογης δύναμης PC με άλλα πράγματα αλλά έιναι κρίμα να πάει να τα πάρει απο ένα και μονο μαγαζί γιατί θα πρέπει να κάνει υποχώρηση σε πολλά πράγματα και να βάλει άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, προσωπικά συμφωνώ με τα περισσότερα. Διαφωνώ με τα εξής:

1. Μητρική (τη συγκεκριμένη επιλογή τη θεωρώ υπερβολικά ακριβή, με την έννοια ότι το παιδί δεν είναι "ψαγμένο" και ουσιαστικά όλα της τα επιπλέον χαρακτηριστικά θα πάνε στράφι).

2. SSD. Με την ίδια λογική με πιο πάνω, δεν χρειάζεται να δώσει τόσα χρήματα για Raid 0 ssd, μια που την ίδια δουλειά (βλέπε λειτουργικό και προγράμματα μόνο) την κάνει μια χαρά με 2Χ128Gb.

3. Μνημούλες θα μπορούσε να δει σε 32Gb, σε λίγο πιο χαμηλές συχνότητες (π.χ. 2133, ή 2200ΜHz).

3. HDD, θα πρότεινα WD 64Mb Cache, αλλά σε 3gb, για να υπάρχει αρκετός χώρος.

4. Γενικότερα, τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν από τα παραπάνω, θα μπορούσε να τα επενδύσει σε 3 ίδιες οθόνες, και όχι απαραίτητα την dell των 700 σχεδόν ευρώ, που ναι μεν είναι άριστη επιλογή, αλλά δεν πρόκειται να καταλάβει και τις τρελές διαφορές σε σχέση με κάποιo πιο φθηνό μοντέλο.

Προσωπικές γνώμες, no offence!

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια (δική σου) λογική γιατί να χρειαστει 3TB δίσκο και 3 οθόνες?

3 οθόνες για απλό χρήστη είναι χάσιμο!

Γι αυτό είπα πως μπορει να κάνει πολλές αλλαγές ανάλογα με το τι σκέφτεται να κάνει πιο πολύ!

Ας πούμε μπορεί να βάλει 3570K, πιο απλή μητρική, 16GB Ram σε χαμηλότερα MHz και να βάλει ένα Fusion I/O αντί για SSDs :)

Link to comment
Share on other sites

Οι 3 οθονες δεν ειναι τοσο χασιμο οσο νομιζεις... Εκτος απο τον gaming προσδιορισμο, λειτουργουν ανετα και σαν ανεξαρτητες οθονες για ευκολια ταυτοχρονης λειτουργιας πολλαπλων εφαρμογων, το οποιο, πιστεψε με, βολευει απιστευτα, ακομη και για απλες εφαρμογες,οπως π.χ. ιντερνετ, επεξεργασια κειμενου και media player, ας πουμε! Ο μεγαλος δισκος, επισης, δεν απευθυνεται σε ψαγμενους χρηστες, ειναι απλα ευκολια, μια που τη σημερον ημερα, φανταζεσαι ποσο ευκολα γεμιζουν οι ατιμοι οι δισκοι.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Να ξεκαθαρίσω κάτι βασικό.

Πρώτα απ'ολα δεν είπα ποτέ οτι απο εσάς δέχτηκα κάποιο πόλεμο( προς τιμήν σας) αλλά απο άλλα forum !!!

Δεύτερο, οι προτάσεις σας είναι όλες καταπληκτικές αλλά ήδη έχω ενημερώσει τον μικρό τι μπορεί να κάνει και τι δεν μπορεί (μπορεί να πάει σε ένα κατάστημα τύπου Πλαίσιο και να τους αφήσει ένα σκασμό λεφτά και δεν μπορεί να βρεί κάποιο κατάστημα να του κάνει watercooling με εγγύηση).

Και τέλος δεν μου άρεσε όταν πόσταρα σε άλλα forum το project και άρχισαν να μου την λένε...... λές και εγώ δεν έχω να κάνω καλύτερη δουλειά στην ζωή μου απο το να ανοίγω θέματα με "τρελές προτάσεις".

Όπως ανάφερα και σε κάποιο άλλο forum "εγώ ζήτησα την βοήθεια σας στο να βρούμε κάποιο κατάστημα ειδικό με watercooling, ετσι ωστε να μας το κάνει και ταυτόχρονα να έχουμε και την εγγύηση....απο την άλλη εγώ το μόνο που έχω είναι ένα παλιό pc που ψάχνοντας στο internet τρόπους να του αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών έπεσα επάνω σε εσάς και ζήτησα τα φώτα σας".

Εν ολίγοις στον μικρό του είπα πέντε πράγματα και τον άφησα να κάνει ότι θέλει.

Αυτά ήθελα να σας πω και θα σας παρακαλούσα να κλειδώσουμε το θέμα διότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω.

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και όταν θα είμαι έτοιμος (οικονομικά πάντα) για την δική μου αναβάθμιση θα ζητήσω τα φώτα σας για να δούμε τι θα μπορέσουμε να κάνουμε.

Φιλικά

g.shock

p.s. εάν ποτέ παρ' ελπίδα μας "κάτσει" το ΤΖΟΚΕΡ, τότε να είστε σίγουροι οτι ένα παρόμοιο σύστημα θα κάτσουμε να το κάνουμε παρέα με watercooling και να το γουστάρουμε όσο περισσότερο μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now