Picard

Διαφορές Ζ77 vs H77

Recommended Posts

1)Ποιες ειναι οι βασικες διαφορες μεταξυ των δυο τσιπ???

2)Mε το Η77 ο επεξεργαστης δουλευει στην ιδια ταχυτητα η πιο κατω???

3)Tο Η77 με εναν επεξεργαστη ivy bridge εχει μεγαλυτερες επιδοσεις απο εναν lynfield σε τσιπ P55???

Link to comment
Share on other sites

Για τις τεχνικές διαφορές των δύο chip, τι ακριβώς θα ήθελες να μάθεις;

Επειδή φαντάζομαι ότι θες να φτιάξεις ένα σύστημα και φοβάσαι μην έχεις χειρότερες επιδόσεις με H77 motherboard, μην σε φοβίζει κάτι τέτοιο :) Ίδιες επιδόσεις έχει ένας Ivy και στο Z77 και στο H77. Απλά στο H77 έχεις display outputs για να δουλέψεις την HD4000 ή HD2500 ενσωματωμένη IGP των Ivy.

Αν θα χρησιμοποιήσεις discrete κάρτα γραφικών (εξωτερική δηλαδή), κοίταξε για μια φθηνή Z77 μητρική και θα είσαι κομπλέ. Λέω Z77 γιατί έχει πολύ μεγαλύτερο o/c potential και o/c ρυθμίσεις, από ότι το H77.

Link to comment
Share on other sites

Για τις τεχνικές διαφορές των δύο chip, τι ακριβώς θα ήθελες να μάθεις;

Επειδή φαντάζομαι ότι θες να φτιάξεις ένα σύστημα και φοβάσαι μην έχεις χειρότερες επιδόσεις με H77 motherboard, μην σε φοβίζει κάτι τέτοιο :) Ίδιες επιδόσεις έχει ένας Ivy και στο Z77 και στο H77. Απλά στο H77 έχεις display outputs για να δουλέψεις την HD4000 ή HD2500 ενσωματωμένη IGP των Ivy.

Αν θα χρησιμοποιήσεις discrete κάρτα γραφικών (εξωτερική δηλαδή), κοίταξε για μια φθηνή Z77 μητρική και θα είσαι κομπλέ. Λέω Z77 γιατί έχει πολύ μεγαλύτερο o/c potential και o/c ρυθμίσεις, από ότι το H77.

Κοιτα βασικα ρωταω για να μαθω,απο κει και περα σκεφτομαι για καποια μικρη αναβαθμιση,οχι νεο pc,οι μνημες που εχω συνεργαζονται ευτυχως με καποιες νεες μητρικες Z77,θα δουμε,ειμαι αναποφασιστος αλλα ολα ειναι πιθανα......

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις DDR3 μνήμες, μην φοβάσαι ως προς τη συμβατότητα... Βασικά για να το θέσω τελείως απλά οι διαφορές τους είναι ότι το Η77 δεν έχει παραπάνω από μια PCI-E x16 slot και επίσης οι δυνατότητες για overclocking είναι απενεργοποιημένες. Κατά τα άλλα δεν υστερεί σε κάτι. Σε περίπτωση που δεν σε ενδιαφέρει το OC και τίποτα SLI/CrossfireX, τότε μια χαρά είναι και το H77. Και φυσικά, οι Η77 μητρικές είναι πιο φτηνές.

Δες και εδώ ένα ενημερωτικό άρθρο: http://www.pugetsystems.com/blog/2012/04/12/z68-z77-and-h77-whats-the-difference/

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Μην πετάς τα λεφτά σου σε H77, είναι πετσοκομμένα για τα λεφτά που ζητάνε, 100 φορές η ποιο φθηνή H61 η Z68 παρά H67/H77 σειρά. Μόνον 2 επιλογές υπάρχουν ουσιαστικά με σχέση το κόστος, H61 και Z68/Z77.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το Η77 έχει usb3.0 & Sata3 χωρίς ανάγκη εξωτερικού controller. Επίσης, έχει PCI-E 3.0. Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει το O/C πιστεύω πως είναι μια καλή επιλογή ειδικά για HTPC ή γενική χρήση Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

ASUS MAXIMUS V GENE

ASUS SABERTOOTH Z77

Gigabyte GA-Z77X-UD5H

Gigabyte GA-Z77X-UD3H

MSI Z77A-GD55

MSI Z77A-G45

Αυτες οι μητρικες υποστηριζονται απο τις μνημες που εχω,ποια ειναι η καλυτερη με βαση τη σχεση αποδοση/τιμη???

Link to comment
Share on other sites

Τι επεξεργαστή σκέφτεσαι να βαλεις;

Απο τις μητρικες που γραφεις η ASUS MAXIMUS V GENE ειναι η καλυτερη

αλλα αν δεν βαλεις ξεκλειδωτο επεξεργαστη τυπου 2500κ 2600κ 3770κ

πηγαινε σε πιο φτηνη λυση, ακομα και Ζ68 chipset.Τις msi θα τις αφηνα απ'εξω...

Link to comment
Share on other sites

Τι επεξεργαστή σκέφτεσαι να βαλεις;

Απο τις μητρικες που γραφεις η ASUS MAXIMUS V GENE ειναι η καλυτερη

αλλα αν δεν βαλεις ξεκλειδωτο επεξεργαστη τυπου 2500κ 2600κ 3770κ

πηγαινε σε πιο φτηνη λυση, ακομα και Ζ68 chipset.Τις msi θα τις αφηνα απ'εξω...

Δεν αποφασισα,πιο πολυ με ενδιαφερει να βαλω καλη μητρικη.....δε με ενδιαφερει το overclocking οποτε παιζει να δω και καμια gigabyte...

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μητρικές έιναι συμβατές με τις μνήμες σου! :)

Δεν έιναι μόνο αυτές που λέει το manual :)

Τι budget έχεις για μητρική-επεξεργαστή και ότι άλλο αλλάξεις?

το πολυ μεχρι 200? για μητρικη κι αντε μεχρι 200? για εναι ι5,υπολογισε δηλαδη 400-450?,απλα αν μπορω να κανω τη δουλεια μου με μια μητρικη φτηνοτερη γιατι να δωσω παραπανω λεφτα,καλα ειναι να εχει οσο το δυνατον περισσοτερες θυρες pci-e 2.0 X16 η χ4 η χ1 να βαλω και καμια προσθετη καρτα πανω.....ειδα και asrock z77 extreme 4 και 6,καλες φαινονται,επειδη ειπε και ο πιο πανω οτι απορριπτει τις msi μιλησα πριν λιγο με εναν φιλο και μου ειπε καλυτερα να παω σε asrock παρα msi....

Link to comment
Share on other sites

Για την χρήση που θα την έχεις φού δεν θα κάνεις OC τι MSI τι Asrock τι Gigabyte τι Asus τι ECS δεν θα καταλάβεις πολλά!

Κάρτες ήχου όλες ψιλοκαλές έχουν :)

Να παρω τοτε την Asrock Z77 extreme 4 και να βαλω πανω τον i5-3450 περιπου 320?,τι λες γι αυτο????

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ερωτηση γιατι το εξαντλησαμε το θεμα,υπαρχει καποιος κατασκευαστης mobo που εχει οδηγιες εγκαταστασης και συναρμολογησης στα Ελληνικα??? με ενδιαφερει αυτο.....παντως επειδη εχω asus δεν εχει Ελληνικα μεσα,μηπως καποια αλλη εταιρια εχει Ελληνικα????

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now