Hp2

Mini-ITX 7-series: Επίσημη ανακοίνωση των μητρικών της Gigabyte!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Mini-ITX 7-series: Επίσημη ανακοίνωση των μητρικών της Gigabyte!]http://reviews.hwbox.gr/news/gigabyte.jpg[/NEWS_IMG]Η Gigabyte έκανε διαθέσιμο ένα ζευγάρι mini-ITX μητρικών που βασίζονται στο Intel 7-series chipset και υποστηρίζουν επεξεργαστές LGA 1155. Πρόκειται για τη βασισμένη στο Z77 GA-Z77N-WiFi και για την GA-H77N-WiFi που βασίζεται στο H77. Και οι δύο είναι σχεδόν ίδιες, με εξαίρεση την πρώτη που υποστηρίζει CPU overclocking. Ίσως αποτελούν τις μόνες mini-ITX μητρικές στη βιομηχανία που διαθέτουν τρία interface δικτύου (δύο gigabit Ethernet και 802.11 b/g/n WLAN). Επιπλέον, ο προσαρμογέας WLAN υποστηρίζει Intel Wireless Display Technology (WiDi), προσθέτοντας τρεις τρόπους για να συνδέσετε την οθόνη σας σε αυτό: HDMI, DisplayPort και DVI.

[img_ALT=Mini-ITX 7-series: Επίσημη ανακοίνωση των μητρικών της Gigabyte!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4851504f2ea281dfd.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Mini-ITX 7-series: Επίσημη ανακοίνωση των μητρικών της Gigabyte!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4851504f2ea2a253e.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Μονο asus και evga μπήκαν στον κόπο να μετακινησουν το socket...

Τα lan που έχει πάνω είναι intel η κάτι άλλο;

Btw πόσοι χρησιμοποιουν και τις 2 lan ταυτόχρονα;

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά, κάτω του 1%, αλλά καλό είναι ακόμα και για failover. Δεν θα έλεγα πάντως πως είναι Intel, ένα απλό realtek θα είναι

Edit: Dual Lan, είναι δυο δίκτυα σε ένα χώρο. Πχ 192.168.1.0 /24 & 192.168.2.0 /24 μαζί. Άλλοι παίζουν με το πρώτο, άλλοι με το δεύτερο.

Το link aggregation είναι όταν έχεις dedicated γραμμή για αποστολή και για λήψη δεδομένων, άρα παίζεις full speed (θεωρητικά πάντα - εξαρτάται από το cpu του nic).

Edited by WebHunter
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έκανε τον κόπο να μπέι στο site της Giga ε? :P

GIGABYTE - Motherboard - Socket 1155 - GA-Z77N-WIFI (rev. 1.0)

Dual Gigabit LAN with Teaming function

Experience blistering fast network data access of up to 2Gbps bandwidth transmission with the Teaming function enabled, and enjoy added power savings with the Green Ethernet feature.

2 x Realtek GbE LAN chip (10/100/1000 Mbit)
Link to comment
Share on other sites

Όντως ωραία. Τώρα τι δουλειά έχει το overclocking σε mini-ITX μητρική, μόνο η gigabyte το ξέρει.

Η Gigabyte χρησιμοποιεί το overclocking σαν marketing stunt για mini-ITX μητρικές πολύ καιρό τώρα. Ξεκίνησε με την H55N-USB3 και τον διαγωνισμό H55 Mini ITX, στον οποίο φάνηκε ότι η μητρική στην κυριολεξία έχει πολλά κιλά @@, ειδικά για όσους την μόνταραν. Επειδή είχα παίξει κι εγώ τότε με την μητρική εκείνη για τον διαγωνισμό, σε efficiency έχανε μόλις 1.5 περίπου second σε σχέση με τα P55 μεγαθήρια όπως η P55-UD6 και η Maximus III Formula.

Πολύς κόσμος (κυρίως στο εξωτερικό) ψάχνει τώρα για Z77 mini-ITX μητρικές που μπορούν να παίξουν αξιόπιστα σε μεγάλα clocks, CPUs όπως ο 3570Κ και ο 3770Κ, οπότε why not; Εννοώ δεν έχει να χάσει τίποτα με το να φαίνεται δυνατή και στο overclocking, από την στιγμή που πλέον έχει γίνει mainstream φαινόμενο :)

Link to comment
Share on other sites

Για το marketing θα συμφωνήσω. Μου φαίνεται μέχρι και παράλογο παντως να πάρει κάποιος τέτοιον επεξεργαστή και να τον βάλει σε mini-ITX μητρική άρα και αντίστοιχο κουτί. Θέμα με θερμοκρασίες θα έχει, τεράστιες κάρτες γραφικών δεν θα παίρνει, γενικώς fail από τα αποδυτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Για το marketing θα συμφωνήσω. Μου φαίνεται μέχρι και παράλογο παντως να πάρει κάποιος τέτοιον επεξεργαστή και να τον βάλει σε mini-ITX μητρική άρα και αντίστοιχο κουτί. Θέμα με θερμοκρασίες θα έχει, τεράστιες κάρτες γραφικών δεν θα παίρνει, γενικώς fail από τα αποδυτήρια.

Bitfenix Prodigy :kiss:...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια... γτ τοσο hate στα itx?

οκ, δεν κλοκαρουν σαν τηα μητρικες με 300000 phase power, ουτε επειδη εχουν μονο 1 8πινο, εγω θυμαμε εποχες που μητρικες μΑΤΧ κοιτουσαν στα ματια τα μεγαλα αδερφια τους... και αυτο γινεται και σημερα ακομα.

οποτε με την πρωοδο της τεχνολογιας και με την αναπτηξη της τεχνολογιας γιατι να μην το κανουν και οι ΙΤΧ λυσεις?

και στο κατω κατω, οι ΙΤΧ αγορα ειναι ακομα πολυ νωπη για να λες φαιλ απτα αποδυτηρια... ακομα δεν εχουν μπει στα αποδυτηρια... εγω σου λεω σε 7-8 χρονακια, ΙΤΧ θα ειναι μεγαλο form factor.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, παρεξήγησες. Δεν έχω πρόβλημα με τις ITX. Έχω μάλιστα μια τέτοια στο htpc μου. Απλά πιστεύω ότι προορίζονται για htpc. Μπορεί να κάνω και λάθος ρε παιδιά, αλλά εγώ τουλάχιστον μόνο εκεί τις συναντώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now