Recommended Posts

Να σου εξηγήσω προσπαθώ, όχι να σε πείσω, αλλά εσύ δεν θές να καταλάβεις.

Δηλαδή με 250άρη είναι καλυμμένος? Αυτές είναι οι συνολικές σου ανάγκες για αποθήκευση?

Εισαι καλυμενος για τα απαραιτητα προγραμματα και παιχνιδια,προφανως θα εχεις και εναν δευτερο για αποθηκευση...εχω αυτη τη στιγμη εναν μηχανικο 500αρη μονο πανω κι εχω περιπου 200gb δεσμευμενα απο προγραμματα,windows και 3-4 παιχνιδια μαζι με το mame,αρα ο 120 δε μου κανει....

Link to comment
Share on other sites

...καποιοι περισυ που πηραν 60αριδες σιγουρα το μετανιωσαν....

Από που προκύπτει τέτοια σιγουριά; Αγόρασα πέρυσι ενα intel 320 40GB για 92 ευρώ. Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει για το pc με διαφορά. OS και προγράμματα στον SSD, παιχνίδια στον HDD. 37 GB πραγματική χωρητικότητα, 16 used, 26 free. Φυσικά θα προτιμούσα να έχω και τα παιχνίδια στον SSD, αλλά η "θυσία" είναι μικρή μπροστά σε αυτά που προσφέρει.

Ο καθενας παιρνει δισκο για τις προσωπικες του αναγκες με διαφορετικα κριτηρια,οποτε δε βγαζουμε ακρη....

Όλοι ταχύτητα θέλουμε σαν πρώτο κριτήριο όταν αφορά για boot drive. Εσύ μάλλον είσαι η εξαίρεση. Όλοι οι υπόλοιποι, ή τουλάχιστον όσοι το αντέχει η τσέπη τους, γύρισαν σε SSD.

...εχω ακουσει για 20sec boot...

13 sec έχω σε μηχάνημα το οποίο πριν τρία χρόνια που το πήρα ήταν ήδη low end.

Και τέλος πως μπορείς να κρίνεις κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να έιμαι ειλικρινής, είχα Raptor 74GB και 7200.11 500GB.

Φέτος έβαλα για τις ανάγκες ενός review έναν SSD 120GB.

Μετά απο αυτό, έβαλα τον SSD στο κανονικό μηχάνημα, έβαλα SSD στο PC της δουλειάς

και γενικά όπου κάθομαι σε PC με HDD μόνο νομίζω πως έχει προβλημα και πάει αργά :P

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές στους ssd κατεβαίνουν 2 περίπου ανά εβδομάδα έτσι δεν είναι?...και αυτοί οι δίσκοι πλέον είναι βασικό κομμάτι..δεν ξέρω κανέναν που να θέλει να θυσιάσει ταχύτητα τουλάχιστον στο boot..

Link to comment
Share on other sites

ειναι γλυκια η ταχυτητα... i hane a need... a need for speed... ηδη εκανα preorder samsung 840 pro 256gb from overclockers.co.uk

και εκει μου πετας στο pc σου δινουνε φιλοι δικα τους για φορματ.... και σε καθε φορματ βγαζω γενια 2 ποντους απο το περιμενε...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε εγκατάσταση από usb3 windows 8... σε 3 λεπτά έχει ανοίξει το λειτουργικό, είναι απίστευτο!

Άντε με το καλό να σου έρθει και να τον ζευγαρώσεις σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε εγκατάσταση από usb3 windows 8... σε 3 λεπτά έχει ανοίξει το λειτουργικό, είναι απίστευτο!

Άντε με το καλό να σου έρθει και να τον ζευγαρώσεις σύντομα!

δε με βλεπω για 8 δε μου πολυ αρεσουνε... θα μεινω πιστος 7 dark edition

για ζευγαρι δε το βλεπω συστομα γτ πεσανε πολλα... για αρχη θα μεινει μπακουρι

ελπιζω χριστουγεννα να βρει ταιρι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

δε με βλεπω για 8 δε μου πολυ αρεσουνε... θα μεινω πιστος 7 dark edition

Καλή προφανώς, αλλά εγώ τα έβαλα για ένα μήνα έτσι να μην λέω μόνο θεωρίες αλλά να τα έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος!..

Μακάρι φίλε να τα καταφέρεις..είναι μεγάλη πλάκα να πηγαίνει τάπα ο δίσκος!

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα ένας φίλος απέκτησε και αυτός ssd αλλά δεν έχει ακόμα στημένο pc..γίνεται να τον συνδεσω με USb στο δικό μου μηχάνημα και να του περάσω τα 7αρια ώστε να είναι έτοιμος μόλις ολοκληρώσει το δικό του σύστημα?αν ναι πως?

Link to comment
Share on other sites

το όλο θέμα γίνεται για να μην ανοίγω το pc και συνδεω και ξεσυνδεω..έτσι κ αλλιώς ο δισκος περιλαμβάνει και ανταπτορα για σύνδεση σε usb..

Link to comment
Share on other sites

το όλο θέμα γίνεται για να μην ανοίγω το pc και συνδεω και ξεσυνδεω..έτσι κ αλλιώς ο δισκος περιλαμβάνει και ανταπτορα για σύνδεση σε usb..

Θα τον συνδέσεις επιτυχώς μέσω του αντάπτορα/usb στο σύστημά σου αλλά από κεί και πέρα πώς θα περάσεις drivers...? Διαφορετικά chipset, διαφορετικά συστήματα εσύ και ο φίλος μάλλον...θα υπάρξουν προβλήματα στην εγκατάσταση. Ακόμα και σκέτο το λειτουργικό να έχεις έτοιμο πάνω κάπου μπορεί να σκαλώσει.

Γνώμη μου είναι μήν βιάζεστε και όταν το στήσει το μηχάνημα κάνε καθαρή εγκατάσταση στον ssd για να είστε στο τέλος και οι δυό με το χαμόγελο. Καλή σου μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now