junior-21-

Show your SSD drive (benchmarks & results)

Recommended Posts

Παιδες παιζει κατι και ειμαι τοσο ψηλα? Ενεργοποιησα και το rapid.[ATTACH=CONFIG]19310[/ATTACH]1x Samsung 840Pro 128gb

Είσαι μια χαρά, αυτό κάνει το rapid,χρησιμοποιεί 1 gb από την ram του συστήματος σαν cache και νομίζεις πως ο 840 έχει πάρει steroids!!! :biggrin-new:

Δες και τα δικά μου αποτελέσματα στην προηγούμενη σελίδα για να καταλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

Τnx... Απο μνημη ειμαι μια χαρα με 16gb οποτε ειναι καιρος για εναν 2ο ssd!

Υπόψιν το rapid δουλεύει μονάχα για 1 σκληρό ακόμη και αν έχεις 2 στο σύστημα σου όπως εγώ. Αν αργότερα αλλάξει κάτι θα το δούμε, το σίγουρο είναι ότι είπαν πως αργότερα θα μπορείς να χρησιμοποιείς παραπάνω ram ως cache!

Link to comment
Share on other sites

Ας ποστάρει κι κάποιος μετά από τόσους μήνες :D

3x Intel DC S3700 800GB ο καθένας.

[ATTACH=CONFIG]23322[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]23325[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]23323[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]23321[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]23324[/ATTACH]

Κάτι έχεις στήσει λάθος. Τα Sequential σου είναι πολύ χαμηλά. Έπρεπε να έχεις τερματίσει το bandwidth του SATAIII σε RAID0. Δηλαδή 1500MB/s read και 1200MB/s write.

Link to comment
Share on other sites

@jax7480 ο 500 που δίνει φτήνια το Αμαζον αξίζει να βάλουμε κάνα παιχνίδι εκεί μέσα;

O 500 είναι μια χαρά drive και για all around χρήση (OS). Απλά θα έλεγα να περιμένεις λίγο γιατί το πιο πιθανό είναι πως ο 550 θα πέσει σε τιμή.

Link to comment
Share on other sites

έχω ακόμα δυο απο τους 3 πρώτους ssd μου (jmicron controller ακούς ζαχο ?:hehe: ) οι οποίοι ακόμα παίζουνε σε πισι φίλων :hehe: ουτε που ξέρω πόσα gb έχουνε γράψει στο κοντερ :hehe:.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ένας από τους 4 30αρηδες Vertex που είχα πάρει όταν πρωτοβγήκαν με Indilinx...έχει παίξει παντού ( AMD, Intel, Marvell, Jmicron, LSI και Single/Raid )

Μέχρι και σε ICH4-Μ ΙDE του λάπτοπ μου με αντάπτορα για δοκιμή έχει μπεί...

Πλέον και οι 4 είναι με Turbo FW και παίζουν σε διάφορα δευτερεύοντα συστηματάκια....

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο τίτλος παρακάτω μια σύγκριση μεταξύ των 2. Το rapid και στις 2 περιπτώσεις άλλαξε τα δεδομένα και επιτέλους προσφέρεται και για κατόχους 840 Pro SSD της Samsung!

Πρώτα με το rapid ενεργοποιημένο στον EVO και μετά στον Pro. Και στις 2 περιπτώσεις τα αποτελέσματα του Pro είναι από πάνω και αντιστοίχως του EVO από κάτω. Enjoy.

post-166174-0-47274300-1386711644.jpg

post-166174-0-10958900-1386711634.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα σημερα (μετα απο format/safe erase) το dynamic storage accelarator της intel αλλα δεν ειδα καμια διαφορα, ενω μολις εβαλα το rapid mode της samsung ολα πηγαν τερμα. Το θεμα μου με το intel rapid storage ειναι γιατι ενω το κανω enable to dynamic storage accelarator μετα απο λιγο η μετα απο restart ειναι παλι στο disable!

Untitled.png

as-ssd-bench Samsung SSD 840  6.26.2014 6-07-55 PM.png

as-ssd-bench Samsung SSD 840  6.26.2014 7-46-43 PM.png

Untitled.png

as-ssd-bench Samsung SSD 840  6.26.2014 6-07-55 PM.png

as-ssd-bench Samsung SSD 840  6.26.2014 7-46-43 PM.png

Untitled.png

as-ssd-bench Samsung SSD 840 6.26.2014 6-07-55 PM.png

as-ssd-bench Samsung SSD 840 6.26.2014 7-46-43 PM.png

Untitled.png.ee07a53c7f90a940470a67cfb52

57fd08d0d08b0_as-ssd-benchSamsungSSD8406

57fd08d0d6e73_as-ssd-benchSamsungSSD8406

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα σημερα (μετα απο format/safe erase) το dynamic storage accelarator της intel αλλα δεν ειδα καμια διαφορα, ενω μολις εβαλα το rapid mode της samsung ολα πηγαν τερμα. Το θεμα μου με το intel rapid storage ειναι γιατι ενω το κανω enable to dynamic storage accelarator μετα απο λιγο η μετα απο restart ειναι παλι στο disable!

[ATTACH=CONFIG]29898[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]29899[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]29900[/ATTACH]

Αν και δεν είμαι πολύ σίγουρος νομίζω το dynamic storage accelerator δουλεύει μόνο με INTEL SSD's.

Rapid και πάρε μας τα μυαλά ε? :hehe::kiss:...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυ καταλαβα τι παιζει με το rapid της intel γιατι ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του, αλλα και τα νουμερα που πηρα ειναι καλυτερα κι απο καποιους ssd σε raid 0.

Too good to be true! Εχω μικρο αμφιβολιες να πω την αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυ καταλαβα τι παιζει με το rapid της intel γιατι ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του, αλλα και τα νουμερα που πηρα ειναι καλυτερα κι απο καποιους ssd σε raid 0.

Too good to be true! Εχω μικρο αμφιβολιες να πω την αληθεια.

Τα νούμερα είναι αληθινά. Τι κάνει το Rapid της Samsung με λίγα λόγια: Δεσμέυει κοντά 2 gb μνήμης (η Samsung είχε πεί ότι θα το αλλάξει σε 1gb κάποια στιγμή) και κάνει cache τα δεδομένα στην ram πρίν τα στείλει για εγγραφή στον ssd. Ως γνωστόν η ram είναι κατά πολύ ταχύτερη από ότι τα τσιπάκια μνήμης μέσα στους ssd! There you have it!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14187]STORM1978[/MENTION],

επειδη εχω και εγω 8Gb RAM προτεινεις να το ενεργοποιησω το rapid της Samsung?

Η μνημη εκει που μου χρειαζεται μονο ειναι σε παιχνιδια, δεν κανω κατι αλλο που να

χρειαζεται πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Στα παιχνίδια θα πρέπει να απενεργοπειείς το Samsung Magician γιατί υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι οπότε μονάχα στα παιχνίδια δεν θα λειτουργεί το Rapid. Και ναι 1000000 και βάλε φορές το προτείνω! Είναι ότι καλύτερο (έστω και σε software μορφή) έχω δεί εδώ και καιρό σε performance enhancement! BTW, δουλεύει και σε RAID καταστάσεις!!!!! Οι δικοί μου ssd πάνε τέζα από την 1η στιγμή και η φώτο που έβαλα νωρίτερα είναι αρκετά παλιά!

Edited by STORM1978
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες εχει προβληματακι? Μιλαμε παντα για games που ειναι στο ιδιο drive πχ εγω τα games δεν τα βαζω στον ssd αρα δεν θα εχω θεμα ε?

Link to comment
Share on other sites

Κολλάει κάποιες φορέ το Rapid για αυτό καλό είναι να το απενεργοπειείς μονάχα στα παιχνίδια. Λογικά αν δεν το βάζεις στον ίδιο σκληρό δεν θα έχεις πρόβλημα.

Ορίστε και το pdf http://www.samsung.com/pl/business-images/resource/white-paper/2014/02/Whitepaper-Samsung-SSD-Rapid-Mode-0.pdf

review A closer look at RAPID DRAM caching on the Samsung 840 EVO SSD - The Tech Report - Page 1

Και έκανα ένα λάθος, παίρνει 1gb ram και είπαν πως στο μέλλον θα το αλλάξουν για να μπορούν οι χρήστες να δίνουν παραπάνω από 1gb ram!

Link to comment
Share on other sites

Τα κολληματα μηπως ειναι μονο στο raid πανω ενω σε εναν δεν θα τα κανει?

Επισης στο review που εδωσες στο conclusions λεει το παρακατω:

Even if we ignore the pitfalls, I can't help but wonder whether RAPID mode's performance benefits would be perceptible to typical users. We didn't see an improvement in load times, and our test system didn't feel any snappier with the RAPID cache enabled.

Οποτε το ερωτημα ειναι, αφου δεν βλεπουν βελτιωση στο χρονο φορτωσης, αξιζει να μπει?

Θα το δοκιμασω αποψε και θα βγαλω ss πριν και μετα, και θα τα ανεβασω να συγκρινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now