Boton

PC Gaming για 4 χρόνια??

Recommended Posts

Το παρακάτω σύστημα θα αντέξει για τα επόμενα μαξ 4 χρόνια για χρήση κυριως gaming??

110050716d0eee41c.jpg

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για μικροαλλαγές ευπρόσδεκτες...:D

Link to comment
Share on other sites

Κανένα σύστημα δεν αντέχει 4 χρόνια για χρήση gaming (αν εννοείς ότι θα αγοράζεις του AAA τίτλους που θα κυκλοφορούν κάθε χρόνο).

Η απάντηση, λοιπόν, είναι "ΌΧΙ". Αν πρόκειται να αναβαθμίσεις σε κορυφαία κάρτα γραφικών σε 1,5-2 χρόνια, τότε η απάντηση είναι "Ίσως".

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μας αρκεί να παίζει σηκωνεί με αξιοπρεπή τρόπο, και όχι απαραίτητα σε extreme αναλύσεις,

παιχνίδια, χωρίς να χρειαστεί κάποια αλλάγή μετά από κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα,

Link to comment
Share on other sites

Όταν π.χ. το battlefield3 δεν το παίζουν αξιοπρεπώς (σε HD) περσινές κάρτες, εσύ θέλεις να παίζεις σε 4 χρόνια ΑΑΑ τίτλους με μια σημερινή κάρτα? Δε νομίζω Τάκη... (Εκτός και αν παίζεις στα 10-20fps και ευχαριστιέσαι...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως θα αντέξει-αντέχει με μικρές αλλαγές σε κάρτες γραφικών αργότερα κυρίως άμα δεν τον καλύπτει!

Ίσως τα παιχνίδια που θα πάιζει να μην έιναι ζόρικα :)

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να αντέξει gaming αξιοπρεπώς είναι στα 2 χρόνια, δλδ στην μέση, γίνει αναβάθμισή μόνο στην κάρτα γραφικών..όπως π.χ. έχει κάποιος σήμερα q9450 του 2008 με 670gtx ή οποιαδήποτε άλλη π.χ. μόνο έτσι..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αμα αντεξει 3 χρονια θα σε χαλασει να πουλησεις μητρικη/επεξεργαστη/ραμ και να παρεις καινουργια?

στα παιχνιδια οτι ειπαν και τα προηγουμενα παιδια, εξαρταται απο τις απαιτησεις σου, ποσα φπς θες,

Για καρτα γραφικων αν επαιρνες gtx 670 θα αντεχε 3 χρονια ισως στις απαιτησεις σου. Βεβαια κανει και 450? αλλα..

Link to comment
Share on other sites

Μικρότερη από 7950 και 670 δεν θα έπαιρνα για να κρατήσει 2-3 χρόνια. Δεν μας είπες τι games θα παίζεις όμως. Επίσης Monitor 21” είναι μικρόo για gaming, πάρε 23” η 24”.

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι για φίλο το pc...Σε μια κουβεντα που είχαμε σημερα, μου ειπε οτι θελει να παιζει οποιοδηποτε

παιχνιδι του ερθει να βαλει, απο το πιο απαιτητικο ως το λιγοτερο, απλα δεν τον νοιαζει αν θα

ειναι σε φουλ αναλυσεις...

Ευχαριστω παντως, αν και του εδωσα να καταλαβει οτι καποια στιγμη θα χρειαστει νεοτερη καρτα...;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παντως, αν και του εδωσα να καταλαβει οτι καποια στιγμη θα χρειαστει νεοτερη καρτα.

Μα δεν μετράει τίποτα περισσότερο για gaming σε μια 4 ετία από την κάρτα γραφικών....Υπάρχει παιχνίδι που δεν θα παίζει σήμερα με μια 670gtx πάνω σε έναν q9450..και αν είναι θα είναι ελάχιστα με εξωφρενικές απαιτήσεις..

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω νομιζω βγαζει ανετα μια 4ετια γιατι οπως εγω με ενα core2duo και μια 560 παιζω κατι skyrim,dirt,cod και γενικα κατι τετοια στο full δεν πιστευω αυτο το setup να εχει προβλημα.ισως με μια 660τι θα ηταν καλυτερο!ασχετο που καθε χρονο μας πετανε και μια new καρτα η καθε για να εχουμε 20fps περισσότερα απο την παλια!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω νομιζω βγαζει ανετα μια 4ετια γιατι οπως εγω με ενα core2duo και μια 560 παιζω κατι skyrim,dirt,cod και γενικα κατι τετοια στο full δεν πιστευω αυτο το setup να εχει προβλημα

Η 560 σου είναι 4ετίας? Με αυτό το setup, παίζεις skyrim στο full ????? Με πόσο πάει? 10 fps?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το παρατηρήσαμε ε, και έχει 1920 χ 1080 ανάλυση Ε :harhar:

..δεν θυμάμαι καμία μέτρια κάρτα 4 ετών να παίζει αξιοπρεπώς σήμερα βαρβάτους τίτλους σε τέτοια ανάλυση..:P

Link to comment
Share on other sites

Ναι το παρατηρήσαμε ε, και έχει 1920 χ 1080 ανάλυση Ε :harhar:

..δεν θυμάμαι καμία μέτρια κάρτα 4 ετών να παίζει αξιοπρεπώς σήμερα βαρβάτους τίτλους σε τέτοια ανάλυση..:P

η 295 1080 τα παιζει σχεδον φουλ ολα!;) απλα δεν ηταν μετρια,ηταν η καλυτερη!:P

απλα ενα μη ισσοροπημενο συστημα του στυλ 9450 με 670 δεν βοηθαει για μετεπειτα αναβαθμιση. αφου λεει πως κανει υποχωρησεις στα φιλτρα ας παρεις ενα ισσοροπημενο συστημα,και αν χρειαστει να αναβαθμιστει να μην τον κοβει ο επεξεργαστης μετα απο 4χρονια.οσο και καλη καρτα να παρει ακομα και την 690 μετα απο 4 χρονια δεν θα παιζει τα παντα φουλ. λες και το κανουν επιτηδες καθε χρονο και βγαζουν ενα υπερβολικα "κακογραμμενο" παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Η 560 σου είναι 4ετίας? Με αυτό το setup, παίζεις skyrim στο full ????? Με πόσο πάει? 10 fps?

ναι με την επιλογη στο Ultra 1920χ1080 παιζω με 60fps.ναι η καρτα δεν ειναι 4ετιας αλλα το cpu μου ειναι παλιο οπως και να το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Πάνο η 295 θυμάσαι μήπως πόσο κόστιζε?αν είχε χρήματα δεν θα τον ενδιέφερε τι pc θα είχε σε 4 χρόνια..επίσης νομίζω πως δεν έχεις καταλάβει ότι ο 9450 ήταν ένα παράδειγμα για να φέρω έναν επεξεργαστή 4 ετίας με μια πιθανή αναβάθμισή για να παίζεις στο σήμερα..ένα παράδειγμα ήταν για κάποιον που είχε ένα pc με αυτό τον επεξεργαστή 4 χρόνια...Στο τέλος συμφωνώ δεν μπορείς να ξέρεις τι θα ζητάνε σήμερα τα παιχνίδια μετά από 4 χρόνια..

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικές αλλαγές:

Asrock Z77 Pro4-M

Lepa B650

Thermalright TRUE Spirit 120 (ή ακόμη καλύτερα μένει με την stock)

LG IPS231P

Hitachi 1TB Deskstar 7K1000.D (κυρίως λόγω μεγαλύτερης εγγύησης αλλά είναι και πιο γρήγορος από τον Green)

και μένουν χρήματα (ελπίζω :P) για καλύτερο πληκτρολόγιο/ποντίκι και μια 7950.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now