Lafas1987

Corsair H100 Vs Custom

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Θα μπω γρήγορα στο θέμα.

Η Custom Υδρόψυξη μου αποτελείται από τα παρακάτω:

CPU Waterblock: Swiftech Apogee HD Ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει, είχα του Eleven.

Pump: Swiftech MPC 655

Radiator: 3πλο χοντρό ψυγείο.

Reservoir: Μεγάλο κυλινδρικό

Fans: 3x120 1000rpm

Όλα είναι καθαρισμένα, έτοιμα για να υποδεχτούν τον AMD. Παρακάτω φωτογραφίες.

IMG_2339_zpsf36875e1.jpg

IMG_2338_zps1cc61828.jpg

Το PC της υπογραφής μου δεν υπάρχει ή μάλλον δεν υπάρχει το CPU, RAM, MOBO.

Έχω πάρει AMD FX 8150, 16GB 1600 RAM, ASUS Crosshair V Formula.

Επειδή αργεί αρκετά το mount για AM3 Socket από τη Swiftech, σκέφτομαι να πάω σε μία έτοιμη λύση να τελειώνω.

Σκέφτομαι λοιπόν να τα δώσω και να πάρω τη Corsair H 100.

Απλά δεν ξέρω κατά πόσο η απόδοσή της θα είναι χειρότερη και τι παίζει με τον θόρυβο. Δεν θα ήθελα να είναι χειρότερη. Να είναι 1-2C, ok, δεν τρέχει κάτι.

Ξέρω ότι οι περισσότεροι θα πείτε να κρατήσω την Custom. Γενικά θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η custom με το 3πλο ψυγείο είναι καλύτερη σε απόδοση αλλά μπορείς να κάνεις άνετα την δουλειά σου με και με την h100!Εγώ την επέλεξα μετά απο την h50 που έκανε παρέα στον i7 920 και τώρα με την h100 στον 3770k είμαι ακόμα πολύ ικανοποιημένος. Το μόνο που με χάλασε είναι ο θόρυβος της αντλίας αλλά μπορώ να ζήσω με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

@venisk

Κάνει πράγματι θόρυβο ε;

@barfastic

Το σκέφτηκα και αυτό. Και το άλλο θα κάνει κάποιον καιρό να έρθει όμως. Και λόγω νόμου του Μέρφι, θα έρθει μαζί με το Mount γι' αυτό που ήδη έχω. :P

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου ρε συ Ανέστη που έχω φτάσει με το κωλοmount! Εδώ έχω βάλει αγγελία ζήτησης να το αγοράσω από κάποιον αν το έχει. (Ποιος να έχει AMD...).

Τέσπα, θα κάνω υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είσαι με custom γιατί δεν την κάνεις με custom mount; Για παράδειγμα ένα κομμάτι χοντρό πλέξυ με τις απαραίτητες τρύπες για ρακόρ - στήριξη και βίδωμα στο ήδη υπάρχον backplate της μητρικής. Δε νομίζω να είναι κάτι το ιδιαίτερο ή ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει πράγματι θόρυβο ε;

Κάνει και ακούγεται αλλά δεν είναι στανταρ πως και η δική σου θα κάνει αυτό το θόρυβο..τι να σου πω, την προτίμησα γιατί δεν ήθελα να μπω στην διαδικασία εφόσον υπάρχει έτοιμο σύστημα που με καλύπτει απόλυτα. Αν οι ανάγκες σου είναι διαφορετικές και θες να δώσεις τρελά ρεύματα και να κάνεις extreme o/c τότε λογικά δεν σε καλύπτει..

Link to comment
Share on other sites

@TonyT

Δεν ξέρω να το κάνω.

Δεν είναι κάτι, μετράς τις διαστάσεις / αποστάσεις, φτιάχνεις σε ένα χαρτάκι ένα πρόχειρο σχέδιο και εκεί που θα πας για το πλέξυ του λες να στο κόψει κιόλας. Διαφορετικά βάζεις προσωρινά τη stock ψύκτρα ή κάποια άλλη αν μπορείς να βρεις και περιμένεις το mounting kit της swiftech. Έχω δουλέψει την H100 σε μηχάνημα φίλου με 2600Κ και στο ίδιο μηχάνημα είδα αργότερα κάτι παρόμοιο με το δικό σου setup και δεν λέω ότι δεν είναι καλή ή ότι δεν αξίζει τα λεφτά της η Η100 απλά αυτό που έχεις ήδη είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now