Drake19

GTX660 overclock

Recommended Posts

Καλημερα σε όλη την παρεα του hwbox.gr,χθες εδωσα πισω τελικα την 7850 που ειχα και λογο μετρητού πηρα την gtx660,πολυ καλη καρτουλα ποιο δυνατή απο την 7850 αλλα επειδη ειμαι και clocker :hehe::hehe: θα ηθελα να ρωτησω εδω μεσα πως να την κλοκαρο,γιατι δεν βρισκω καποιον οδηγο για την συγκεκριμενη καρτουλα,η palit μεσα στο cd της δίνει το προγραμμα κλοκαρισματος,εκανα καποια πειράματα χθες αλλα καπου καπου γινετε ασταθες,υπαρχει καποιος οδηγος γενικα για gtx660??οχι το ti μοντελο.

Thanks in advanced!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υο! Θέλεις να γίνεις κλοκάς ή απλά είσαι περίεργος να δείς που φτάνει σταθερά? :D

Θελω να δω που φτανει σταθερα και να ειμαι χαρουμενος :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ανέβαζε το GPU Clock σου και τρέχε κάνα 3DMark Vantage/3DMark11 ή κάνα παιχνίδι για να δεις αν είναι σταθερή η κάρτα. Αφού βρεις το όριο του GPU Clock, ξεκίνα σταδιακά να ανεβάζεις και το Memory Clock μέχρι να βρεις το όριο των μνημών της κάρτας.

Αφού βρεις και αυτός, ανέβασε το Core Voltage με μικρά βήματα μέχρι να πάρεις λίγο παραπάνω στο GPU Clock. Πάντα κάνε δοκιμές με Vantage ή απαιτητικά παιχνίδια που παίζεις. Για hardcore καταστάσεις μπορείς να δοκιμάσεις και το FurMark.

Είχα γράψει ένα VGA overclocking guide στο insomnia το 2007 μαζί με τον Vatos_locos, τότε χρησιμοποιούσαμε το ATI Tool :D Αλλά αν το διαβάσεις η φιλοσοφία είναι ίδια, δεν έχει αλλάξει κάτι στο πως βρίσκεις τα μέγιστα σταθερά clocks μιας κάρτας: http://www.insomnia.gr/forum/28-overclocking-case-modding/

Ακολούθα τις οδηγίες που σου έδωσα παραπάνω. Φαντάζομαι ότι 1050-1100MHz GPU Clock είναι κάτι παραπάνω από εφικτά :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ανέβαζε το GPU Clock σου και τρέχε κάνα 3DMark Vantage/3DMark11 ή κάνα παιχνίδι για να δεις αν είναι σταθερή η κάρτα. Αφού βρεις το όριο του GPU Clock, ξεκίνα σταδιακά να ανεβάζεις και το Memory Clock μέχρι να βρεις το όριο των μνημών της κάρτας.

Αφού βρεις και αυτός, ανέβασε το Core Voltage με μικρά βήματα μέχρι να πάρεις λίγο παραπάνω στο GPU Clock. Πάντα κάνε δοκιμές με Vantage ή απαιτητικά παιχνίδια που παίζεις. Για hardcore καταστάσεις μπορείς να δοκιμάσεις και το FurMark.

Είχα γράψει ένα VGA overclocking guide στο insomnia το 2007 μαζί με τον Vatos_locos, τότε χρησιμοποιούσαμε το ATI Tool :D Αλλά αν το διαβάσεις η φιλοσοφία είναι ίδια, δεν έχει αλλάξει κάτι στο πως βρίσκεις τα μέγιστα σταθερά clocks μιας κάρτας: Overclocking & Case Modding - Insomnia.gr

Ακολούθα τις οδηγίες που σου έδωσα παραπάνω. Φαντάζομαι ότι 1050-1100MHz GPU Clock είναι κάτι παραπάνω από εφικτά :)

Οκ σε ευχαριστω πολυ για της συμβουλες,θα το δοκιμασω και θα ποσταρω εδω τα αποτελεσματα.

Edit:Βασικα τοση ωρα το πειραζα,το core clock ειναι σταθερο στα 1080 και με το autoboost που εχει η καρτα παει 1100,τωρα το memory εφτασε 3206 και με +112voltage στο 3Dmark εβγαλε 6916 απο 6600 που εχει μαμα,αλλα με το που παω ενα βημα πανω στο voltage,δλδ στα +0,125 χανει αποδοση και απο 6916 πεφτει στα 6820.τωρα στο παιχνιδι που παιζω αρκετα πηγαινει καλα,αλλα οταν κανω pvp τρωει φλασια και παιζει με 3 frames μετα.

Link to comment
Share on other sites

venisk τελικα ειχες δικιο για την nvidia,ειναι πολυ καλη καρτουλα, μάλιστα σε στοκ φαση ειναι καλύτερη απο 7850 oc'ed,Oo τωρα κοιταω να ξεψαχνίσω και αυτη γιατι μπορει να φτασει αποδόσεις Ti και κατι εχω καταφερει μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, χαίρομαι που επέλεξες την 660 και κυρίως που ξεζουμίζεις την κάρτα :T:

Τελικά έπαιξε εκείνο το παιχνίδι που έλεγες ότι ο φίλος σου το παίζει καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, χαίρομαι που επέλεξες την 660 και κυρίως που ξεζουμίζεις την κάρτα :T:

Τελικά έπαιξε εκείνο το παιχνίδι που έλεγες ότι ο φίλος σου το παίζει καλύτερα?

Φιλε μου μπορώ να σου πω με το χερι στην καρδια οτι παιζει πολυ ποιο καλύτερα απο την 7850 oc,και μαλιστα το μικροτερο fps που εχω ειναι 60-70 το max 150:bows::bows: κοντεψα να παθω καρδια μολις το ειδα :hehe::hehe: τωρα θελω να δω ποσο ζωμο μπορει να μου βγαλει χωρις να μεινουν κουσουρια εννοείται,σταθερα να δουλεύει 24/7 :P :P και επειδη ειχα να παρω nvidia εδω και καμια 7ετια ζητησα την βοήθεια των ειδικών εδω μεσα για oc :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μπορώ να σου πω με το χερι στην καρδια οτι παιζει πολυ ποιο καλύτερα απο την 7850 oc

Μα το ξέρω, αφού είναι δυνατότερη κάρτα από την 7850oc..

Είδες κ δεν χρειάστηκε να αλλάξεις επεξεργαστή μητρική ή ότι άλλο...καλό gaming!

Και σε ότι άλλο έχεις αμφιβολίες να ρωτάς, έτσι κάνουμε όλοι και μαθαίνουμε πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μα το ξέρω, αφού είναι δυνατότερη κάρτα από την 7850oc..

Είδες κ δεν χρειάστηκε να αλλάξεις επεξεργαστή μητρική ή ότι άλλο...καλό gaming!

Και σε ότι άλλο έχεις αμφιβολίες να ρωτάς, έτσι κάνουμε όλοι και μαθαίνουμε πράγματα.

Σε ευχαριστω πολυ,και εννοείται πως θα ρωταω :D :D.

Speaking of the devil γτ οσο χαμηλώνω το voltage της καρτας βγαζει καλύτερο score στο 3Dmark αλλα οταν επεσα απο τα 0,112 στα 0,075 στα μισα του 3dmark απλα κρασαρε.

Link to comment
Share on other sites

0.075 είναι υπερβολικά λίγο. Μήπως εννοείς 1,075?

Πάντως αυτό που μπορεί να συμβαίνει είναι πως η κάρτα λόγω καλύτερου voltage να αντιλαμβάνεται πως έχει καλύτερο TDP headroom οπότε μπορεί το boost clock σου να ανεβαίνει λιγάκι περισσότερο.

Ένα screenshot από το MSI Afterburner θα ήταν κατατοπιστικότατο ;)

Link to comment
Share on other sites

0.075 είναι υπερβολικά λίγο. Μήπως εννοείς 1,075?

Πάντως αυτό που μπορεί να συμβαίνει είναι πως η κάρτα λόγω καλύτερου voltage να αντιλαμβάνεται πως έχει καλύτερο TDP headroom οπότε μπορεί το boost clock σου να ανεβαίνει λιγάκι περισσότερο.

Ένα screenshot από το MSI Afterburner θα ήταν κατατοπιστικότατο ;)

Δεν εχω το afterburner αλλα το προγραμμα της palit Thunder master,τωρα το εβαλα στοκ voltage με power limit 109% ετρεξα 3Dmark και σκοραρε 6930 η καρτουλα :P

63284504.jpg

63284504.jpg

63284504.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μετα απο πολλες ωρες αιμα,δακρυα,κοψιμο και ιδρωτα βρηκα σταθερα ρολογια για το κομοδινο μου...........:)...πλακα κανω,σταθερα ρολογια για την καρτα γραφικων 1050/3104 με στοκ voltage,και με το ψορε βοοστ που κανει η καρτα πανε στα 1110/3154,ειναι μια χαρα τελεια παιδες :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά σε βρίσκω φίλε μου.....ωραίο το overclocking αλλά θέλει και αυτό τις γνώσεις του...αν και stock είναι πολύ καλά πιστεύω οι καινούργιες κάρτες που είδη είναι oc

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν καθεται το o/c καλα μετα απο καμια ωρα και τωρα μετα απο λιγα δευτερολεπτα game μου κρασαρουν οι drivers.Για ποιον λογο γινετε αυτο?δεν το σηκονουν το o/c ή εχουν θεματα οι drivers?

Link to comment
Share on other sites

Επισήμως δεν μπορείς να κάνεις o/c. Αν και με κάποια προγράμματα μπορείς να αλλάξεις την συχνότητα, δεν θα έχεις μεγάλο κέρδος χωρίς overvolting.

Επιπλέον να ξέρεις πως όσο ανεβάζεις το core clock τόσο ανεβαίνει και το μέγιστο boost clock. Στο πρώτο κάτι θα μπορέσεις να βρεις χωρίς overvolting, αλλά με boost clock, εκεί δηλαδή που παίζει "πιο ψηλά" η κάρτα, εκεί μετράει και το voltage, και αν είναι κλειδωμένο, όπως μάλλον στην περίπτωσή σου, και δεν έχει την απαραίτητη τάση, τότε κρασάρει. Φυσικά παίζουν και οι θερμοκρασίες ρόλο αλλά φαντάζομαι για τόσο μικρό oc δεν θα επηρεαστούν αρκετά.

Πολύ απλά η κάρτα σου δεν έχει μεγάλες δυνατότητες o/c. Mission abort καλύτερα και γυρνάς στα default clocks.

Link to comment
Share on other sites

Επισήμως δεν μπορείς να κάνεις o/c. Αν και με κάποια προγράμματα μπορείς να αλλάξεις την συχνότητα, δεν θα έχεις μεγάλο κέρδος χωρίς overvolting.

Επιπλέον να ξέρεις πως όσο ανεβάζεις το core clock τόσο ανεβαίνει και το μέγιστο boost clock. Στο πρώτο κάτι θα μπορέσεις να βρεις χωρίς overvolting, αλλά με boost clock, εκεί δηλαδή που παίζει "πιο ψηλά" η κάρτα, εκεί μετράει και το voltage, και αν είναι κλειδωμένο, όπως μάλλον στην περίπτωσή σου, και δεν έχει την απαραίτητη τάση, τότε κρασάρει. Φυσικά παίζουν και οι θερμοκρασίες ρόλο αλλά φαντάζομαι για τόσο μικρό oc δεν θα επηρεαστούν αρκετά.

Πολύ απλά η κάρτα σου δεν έχει μεγάλες δυνατότητες o/c. Mission abort καλύτερα και γυρνάς στα default clocks.

Κανει overvolting μεχρι 1,75 το στοκ του ειναι 1 αλλα οσο του εδεινα ρευματακι να χαρη εχανε αποδοση ο επεξεργαστης Ο.ο κουφο!?το τροφοδοτικο που εχω ειναι το 850W της Antec το μεγαλο που ειναι για servers,οσο για θερμοκρασιες πανω απο 55-58 δεν παει σε full load,καθε βοηθεια καλοδεχούμενη παιδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now