George_o/c

Κεραία για καλύτερο σήμα Wi-Fi?

Recommended Posts

Ένας φίλος μου έχει έναν γείτονα σχετικά κοντά του που του είπε αν θέλει να παίρνει internet - έτσι κι αλλιώς το χρησιμοποιεί μόνο για χαλαρό browsing και κάνα facebook. Το πρόβλημα είναι ότι το σήμα είναι πολύ μικρό (1-2 γραμμές) με αποτέλεσμα να σέρνεται. Με ρώτησε λοιπόν αν μπορεί με 50-60? να αγοράσει καμιά κεραία ώστε να πιάνει το δίκτυο με καλύτερο σήμα.

Φαντάζομαι παίζει κάτι τέτοιο αλλά δεν έχω ιδέα. Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος; :)

Link to comment
Share on other sites

επειδή το έκανα επιστήμη αυτά που προτείνω με την σειρά μου είναι

wifisky 1000mhz ή Alfa AWUS036H που ενσωματώνουν τους πιο δυνατούς controllers για κάρτες δικτύου (ralink 3070 και realtek 8187L)

παρέα με το linuxακι BACKTRACK 5 θα κάνει παπάδες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

AWUS036H rulez the world. Το chipset (8187 της realtek) μπορεί να υπάρχει σε πολλά κινέζικα (wifly...airlive αλλά η Alfa είναι εγγύηση εταιρεία). Συγκεκριμένα ασχολούμαι χρόνια με aircrack και τα σχετικά και τα awus036h και nh (έχω ένα σε αγγελία) κάνουν παπάδες. Σε extreme περιπτώσεις που θέλουμε να βάλουμε 14άρες ή κάνα grid 24dbi πάνω τότε κάνουν εκκλησίες και όχι παπάδες.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για το ξεθαμα

μπιλλαρα το επομενο βημα ειναι να χτιστει μητροπολη??? :gizmo::gizmo:

xD btw μπορω μεσω ασυρματου δικτυου να παιζω online παιχνιδια με καλο ping? χωρις απωλειες βασικα..

η ακομα καλυτερα να εχω υψηλες ταχυτητες κατεβασματος? (οπως με ethernet?)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now