pmakr

Επιδοσεις i7 2600 vs Q6600 Renderfarm

Recommended Posts

Λοιπόν. Καποιος ειδικος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει γιατι δεν μπορω να καταλαβω.

Συμφωνα με το cinebench ενας Q6600@3.0Ghz Ο/ced βγάζει score 3.3 περίπου ενώ ενας i7 2600 γύρω στο 6.5.

Σκεπτόμενος οτι ενας Q6600 εχει μιση ταχυτητα λοιπόν εστησα μια renderfarm με 6 q6600...

Βαζω λοιπόν το vray (renderer στο 3dsmax) και τρέχω μια σκηνη με network rendering....Αποτελεσμα...Σε εναν 2600 κανει 6 λεπτά , στους 6χq6600 4.30....

Επεσα απο τα συννεφα και χτυπαω το κεφάλι μου στον τοιχο για τις αναβαθμίσεις.

Μπορει να μου εξηγήσει κανεις τι συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις τα παρακάτω; Χρησιμοποιείς δηλ. queue manager? Γενικά δεν έχω ιδέα απο rendering αλλά αυτό που περιγράφεις μου κάνει ή ότι δεν χρησιμοποιείς όλα τα threads (24) των q6600 ή έχεις κάπου bottleneck...

To manage large farms, one must introduce a queue manager that automatically distributes processes to the many processors. Each "process" could be the rendering of one full image, a few images, or even a sub-section (or tile) of an image. The software is typically a client–server package that facilitates communication between the processors and the queue manager, although some queues have no central manager. Some common features of queue managers are: re-prioritization of the queue, management of software licenses, and algorithms to best optimize throughput based on various types of hardware in the farm. Software licensing handled by a queue manager might involve dynamic allocation of licenses to available CPU's or even cores within CPU's. A tongue-in-cheek job title for systems engineers who work primarily in the maintenance and monitoring of a render farm is a render wrangler to further the "farm" theme. This job title can be seen in film credits.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει render manager

Το vray λειτουργεί ως εξής.

Φορτώνει σε κάθε pc στο startup ενα πρόγραμμα που λέγεται vray spawner, το οποίο με τη σειρά του φορτώνει στο background το 3dsmax και περιμένει.

Στο pc που έχεις τη σκηνή μεσα στο 3dsmax, του λες στα options να κανει distributed rendering, οπότε στέλνει σε όλα τα αλλα pc τη σκηνή, και την ώρα που κάνει rendering βλέπεις να δουλεύουν και οι 24 πυρήνες γιατι βλέπεις 24 κουτάκια να κάνουν rendering αλλα και στο log βλεπεις οτι εχουν ξεκινήσει ολα τα pc. ( Ουσιαστικα σπάει την εικόνα σε κομματια )

Μια καθυστέρηση υπάρχει στον υπολογισμό της σκηνής στην αρχή, εκεί που δουλεύει μονο το ενα pc για να κανει καποιους υπολογισμους που δεν τους μοιράζει. Εκει οκ χανω χρόνο. Από 25 seconds που θα εκανε ο i7 εμενα κανει 1:25'. Αλλά η υπόλοιπη καθυστέρηση δεν δικαιολογείται. Η για την ακρίβεια ισως να δικαιολογείται αλλά δεν ξέρω πως και γιατι

Δοκίμασα και μια αλλη σκηνη για benchmarks. Με εναν q6600 μου κάνει 18 λεπτά ενώ με εναν i7 2600 κανει 6. Παλι αναντίστοιχο

μηπως το cinebench δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο...με την εννοια να μην benchaρει οτι πρέπει;

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλέω ότι δεν έχω ιδέα απο rendering farms αλλά...

Στα ίδια ρολόγια χρονισμένοι ο Q6600 και ο 2600 - με το hyper threading disabled για τον τον 2600 - να θεωρείς ότι ο 2600 είναι 40% γρηγορότερος σε υπολογισμούς απο τον Q6600... Αν λοιπόν ο 2600 έχει και hyper threading enabled θα θεωρούσα ότι είναι τουλάχιστον 70% γρηγορότερος απο τον Q6600 στα ίδια ρολόγια πάντα... Τώρα αν σύγκρινες αρχικά τον Q6600 με τον 2600 και έβγαλες 50% μόνο γρηγορότερο τον 2600 μάλλον έκανες λάθος... το δεύτερο παράδειγμα που δίνεις είναι πιο λογικό

" Δοκίμασα και μια αλλη σκηνη για benchmarks. Με εναν q6600 μου κάνει 18 λεπτά ενώ με εναν i7 2600 κανει 6 "

Γιατί ναι, είναι 3 φορές γρηγορότερος σε υπολογισμούς ο 2600 απο τον Q6600 σε στόκ ταχύτητες και με hyper threading ενεργοποιημένο...

Άρα ένας 2600 = 3 Q6600 (χοντρικά...)

Έχεις είπες συνολικά έξι Q6600 άρα θα περίμενες να κάνεις την ίδια εργασία στον μισό χρόνο ενός 2600, σωστά;

Άρα κάνει 6 λεπτά στον 2600 θα έπρεπε να κάνει 3 λεπτά στους Q6600... + 1:25 που χάνεις στην αρχή = 4:25

Άρα μια χαρά σε βλέπω, είπες βγάζουν 4:30 σωστά;

Άν τους έχεις overclocked όμως τους Q6600 τότε είσαι πίσω αλλά ίσως να έχεις καθυστερήσεις μεταξύ των υπολογιστών του δικτύου...

Ελπίζω να σε βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα... αν υπάρχει κάποιος πιο ειδικός σε τέτοια θέματα ας μας λύσει την απορία :)

Δες κι εδω σύγκριση μεταξύ τους

http://www.anandtech.com/bench/Product/287?vs=53

Στο cinebench multithreaded ο 2600 φαινεται να είναι κάτι λιγότερο απο 2.5 φορές γρηγορότερος του q6600...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειδα ειναι οτι ο q6600 στα 3Ghz εδινε περιπου 12.000 μοναδες στο cb10 και 3.3 στο cb11.5 ενώ ο 2600 22.000-24.000 και 6.5 περιπου αντίστοιχα. Ολες οι τιμες στους q6600 ειναι στα 3Ghz μετρημένες απο εμένα. Στον 2600 ειναι οτι βρηκα απο το νετ. Για hyperthreading δεν ελεγε τιποτα.Υπέθεσα οτι θα εχουν ON ολα τα features.

Εκει βασιστηκα και εκανα τις αναβαθμίσεις...και την πατησα...

Link to comment
Share on other sites

οχι την πατησα που αγορασα 6χq6600 και οχι 2χ2600(και ακομα καλυτερα 2600κ)

Μη χαλιέσαι :) κρατάνε την τιμή τους ακόμα οι Q6600 οπότε δεν θα χάσεις και πολύ μάλλον... βέβαια μητρικές & μνήμες ίσως σου μείνουν για καιρό :(

Kαι... Go for i7-2600K (X2) :T: SB powa!

Link to comment
Share on other sites

ναι ασε 1400watt ολα μαζι. αλλα δεν χρειάζεται παντα. Οταν δουλεύεις εχεις 1 pc αναμενο.Ευτυχως 1 οθονη για ολα και συνδυασμος 2 πληκτρολογιων-mouse και 2 kvm

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να χάνεις κάτι ούτως ή άλλος από overhead πληροφορίες για την κατανομή. Επίσης σιγουρέψου με κανένα DU Meter ότι δεν τερματίζει το LAN σου σε κάποιους κόμβους :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλοί οι AMD; Εχω να πάρω χρόνια...οσες φορες ειχα παρει στο παρελθόν ειχα πρόβλημα με το chipset bugs-corupted data κτλ (ηταν via chipset βεβαια τα οποια ηταν ... )

ΥΓ.Με λιγο ψάξιμο υστερούν πολύ σε επεξεργαστική ισχύ οι fx8350 εναντι των 2600Κ, 3370...Ok 100 ευρώ φτηνοτερα αλλα αρκετή διαφορά.

Τωρα θα μου πεις εδω εκανα πατατα με τους q6600!!! Ε να μην ξανακανω...Καλα θα δω....Αντε τωρα να ξεστήνεις να πουλας να αγοραζεις να ξαναστήσεις...shit

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now