waterbear

A8 3850 + HD 6670 (dual) η σκετη hd 6770

Recommended Posts

Ποιος ειναι καλλιτερος συνδυασμος? ο επεξργαστης και μια 6670 σε dual graphics η μια 6770 μονη της (απ'οτι ξερω δεν κανει dual με τον A8 3850)? ευχαριστω για αλλη μια φορα παιδες.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το skroutz και τις τιμές των 6670 (65+) και 6770 (105+) προσωπικά θα πήγαινα σε δεύτερη 6670 αν είχα οικονομικό περιορισμό. Σε καμιά περίπτωση δεν αξίζει τα 100+ η 6770. Ούτε η 6670 ξετρελαίνει τα πλήθη προφανώς, αλλά είναι ποιο λογικό το κόστος των 65? για αυτό που θα σου προσφέρει μια τέτοιου επιπέδου αναβάθμιση.

Η 7770 που ανέφερε ο Diasgod είναι πάντως η ποιο λογική επιλογή στα 114+ ευρώ, αν μπορείς να διαθέσεις αυτό το ποσό. Για να βρεις κάτι άλλο πραγματικά αξιόλογο θα πρέπει πιθανόν να πας πάνω από τα 150 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου οτι δεν θα δεις μεγαλη με τις 2 6670 καλυτερα επενδυσε σε μια 7770.

Συμφωνώ αν μπορείς να δώσεις μέχρι αυτά τα χρήματα.

Καλύτερα μια 7770, η 6670 είναι πολύ αδύναμη κάρτα και χ2..

Για να βρεις κάτι άλλο πραγματικά αξιόλογο θα πρέπει πιθανόν να πας πάνω από τα 150 ευρώ.

Ακριβώς, κάρτες κάτω από αυτό το όριο είναι απλά για να ανοίγουν την οθόνη. Η να παίζουν παλιά παιχνίδια σε μικρές αναλύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αντι για 7770 να βαλω αυτη και να τελειωνω με το θεμα VGA :: nVidia GeForce GTX 650 OC 1GB DDR5 PCI-E VGA DVI Mini-HDMI (Palit) (NE5X650S1301F) - Visionstudio.gr . Ποιες οι διαφορες με την 7770?

Νομίζω είναι χειρότερη από 7770 και από 6770. 650ti/560 minimum από Nvidia κατά την γνώμη μου.

EDIT

http://www.anandtech.com/print/6359

(5770 και 6770 είναι η ίδια κάρτα)

Link to comment
Share on other sites

ο A8-3850 δεν κάνει Hybrid Crossfire με την AMD Radeon HD 6670 αλλα με την AMD Radeon HD 6570

Επιδόσεις: GeForce GTX 650Ti (140-165?)> AMD Radeon HD 7770 (~120?)> Geforce GTX 650(110-115?) ~ 6570 Hybrid Crossfire (60-65?) > AMD Radeon HD 6770 (~110?)

με μια πρόχειρη ματιά στις οικονομικότερες προτάσεις για κάθε επιλογή έχεις τα παραπάνω

όπως καταλαβαίνεις καλύτερη επιλογή που έχεις είναι AMD Radeon HD 6570 για να κάνεις Hybrid Crossfire με τον A8-3850

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω 6570 υπάρχουν με GDDR3 και GDDR5 σε παρόμοιες τιμές, οπότε αν δεν τίθεται θέμα με το dual graphics και αν τελικώς καταλήξεις σε 6570 να επιλέξεις με GDDR5.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα σε ελληνικά καταστήματα AMD Radeon HD 6570 GDDR5 αλλά με την Gigabyte Radeon HD6570 1GB OC | Skroutz.gr πιστεύω είναι μια χαρά!

όσο για GDDR3 και GDDR5 δεν γνωρίζω τι παραπάνω θα δώσει στο Hybrid Crossfire που να είναι ορατά στο μάτι

ο George_OC μπορεί να τα έχει δοκιμάσει και ο Astalavista και να απαντήσουν πιο αναλυτικα

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα σε ελληνικά καταστήματα AMD Radeon HD 6570 GDDR5 αλλά με την Gigabyte Radeon HD6570 1GB OC | Skroutz.gr πιστεύω είναι μια χαρά!

όσο για GDDR3 και GDDR5 δεν γνωρίζω τι παραπάνω θα δώσει στο Hybrid Crossfire που να είναι ορατά στο μάτι

ο George_OC μπορεί να τα έχει δοκιμάσει και ο Astalavista και να απαντήσουν πιο αναλυτικα

μαλλον εδω θα καταληξω. Σας ευχριστω ολους παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην επενδύσεις στο Hybrid Crossfire μιας και δεν θα καταφέρεις πολλά εν τέλει. Ναι μεν θα δεις αύξηση στα FPS, αλλά όχι τόσο τραγικά μεγάλη.

Αν θες περισσότερα FPS, επένδυσε σε μία μεταχειρισμένη 5850/5870. Θα μου πεις μα έτσι ακυρώνεις την ενσωματωμένη του Llano. Ναι αλλά τα FPS που θα βλέπεις θα είναι περισσότερα :P

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην επενδύσεις στο Hybrid Crossfire μιας και δεν θα καταφέρεις πολλά εν τέλει. Ναι μεν θα δεις αύξηση στα FPS, αλλά όχι τόσο τραγικά μεγάλη.

Αν θες περισσότερα FPS, επένδυσε σε μία μεταχειρισμένη 5850/5870. Θα μου πεις μα έτσι ακυρώνεις την ενσωματωμένη του Llano. Ναι αλλά τα FPS που θα βλέπεις θα είναι περισσότερα :P

ok φιλε θα παω σε αυτονομη, το τροφοδοτικο μου ομως ειναι 430watt και αν θυμαμαι καλα δεν εχει 2 pci connectors PSU :: Corsair Power Supply 430W ATX 24 pin CX V2 CMPSU-430CXV2EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr, δωσε καμια επιλογη. θελω μια χαρη απο σενα, επειδη τον δουλεψες τον επεξεργαστη θελω ρυθμισεις για ενα μεσο oc, να τα βαλω και να μην ψαχνομαι. δεν ξερω απο oc. εκανα αυτο http://www.hwbox.gr/amd-cpus/18684-fm1-cpu-cooler.html και το ρευμα στις μνημες 1,6 και παιζουν στα 1559mhz. τι να αλλαξω - διορθωσω. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now