Nick_p

ASUS P5K Deluxe Vmods

Recommended Posts

μια χαρα οι φωτο , οχι κατι αλλες που μας βγαινουν τα ματια και ειναι η μια τουμπα η αλλη γυρισμενη 90 μοιρες και μας βγαινει ο λαιμος

το Vcore απαιτειται

το Vdroop αποτι ειδα ειναι αχρειαστο

για το Vmch δεν εχω αποψη , θαθελα να μαθω ποσο δινετε

το Vdimm το κανει κανεις? ποσα βολτ δηλαδη μπορει να χρειαστει καποιος?

εδω εγω με 2,3 και ειναι υπεραρκετα για τις cellshock...

nice job

Link to comment
Share on other sites

σκαθαρι my friend νομιζω ως ειναι χρησιμο το vdimm ....

προσωπικα τα δικα μου gmh ακουνε και 2.8 και δεινουν καργα mhz....αρα δεν φτανει το 2.55:( (φυσικα δε μιλαω για συνεχεια....μιλαω για να ριξω ενα σκορ..)

το vmch ουτε εγω το εχω χρησιμοποιησει λογο του 6800 που εχει free multi.

επισης παιδες βρηκα και αυτα απο την ιδια πηγη...

attachment.jpg

attachment_010.jpg

attachment_006.jpg

θελω να μου πει ο gpr που νομιζω το εχει ψαξει τι γινετε με αυτα και που χρειαζοντε και αν πρεπει κατι να προσεξουμε....

τις τασεις για καθεε μερα και ποση ταση χρειαζεται για bench.

πχ ξερω πως το pll θελει καπου 2.4 gia na jeperaseiw ta 600 fsb...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ο καφρος αυτος που βρηκε τοσο μικρα τσιμπιδια?

αυτα πρεπει να ειναι σαν τριχες για να περνανε απο 0,2mm αποσταση

εχω και γω τετοια χρονια ολοκληρα αλλα οχι για τετοια αποσταση

αντε να περνανε απο μοσφετ...

αυτα ταχει για ολοκληρωμενο :omg:

ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ VDIMM μου δινει ταση στο πιο πανω μοσφετ και οχι σε αυτο της φωτογραφιας

δηλαδη εγω μετραω στο μοσφετ που ειναι αναμεσα στα 2 μαυρα πηνια , στο ιδιο ποδαρακι που δειχνει η φωτο

τσεκαρετε στα δικα σας μομπο μην ποσταρουμε καμια πατατα

κατα ταλλα συμφωνω στα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites

το vdimm measure point μου φαινεται πως ειναι πατατα..... εγω εκεινο το σημειο μου δειχνει το πολυμετρο πως ειναι γειωση.... και ετσι εβαλα την γειωση του vcore εκει και το διαπιστωσα...:P

το vdimm measure point για μενα φαινεται στην παρακατω φωτο

vdimmmod-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ασε...Με αυτη την λαθος εικονα εμεις καψαμε ενα κιτακι Cellshock...Το εβαζε σε εκεινο της εικονας ο George13 και εβγαζε γειωση και το το εβαζε στο πισω γιατι νομιζε οτι ηταν αναποδα η εικονα...Ετσι αυτο εδειχνε κατι 1.45 και αρχισαμε να γυρναμε το Trimmer και παπαλα...Και η πλακα ειναι οτι δεν ειχαμε καταλαβει οτι εφταιγε αυτο και χασαμε δυο μερες μεχρι να κταλαβουμε τι καηκε...Στην αρχη νομιζαμε MOBO...Μετα νομιζαμε CPU και στο τελος λεμε βρε μπας?Αλλα δεν το ειχαμε σκεφτει γτ κανονικα θα επρεπε το MOBO να κανει τα μπιπ μπιπ... Που ομως...

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά, ποτέ δεν μετράμε την τάση DDR στα mosfet.

Ξέρεις τι πτώση τάση έχουν μέχρι τα ντιμάκια?

Γιάυτό παίρνεις την DDR πλακέτα του maximizer

(μπορεί και να την προμηθευτείς - ξεχωριστά νομίζω)

και μετράς τάση σωστά και με ακρίβια... :shades:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια...το max vcore sto bios της P5K ειναι 1.7V.

Kανοντας αυτες τις μοντες ( κυριως του vcore) τι αλλαζει???

ΝΙCK-P....σουρχομαι...

EDIT..Το Vmch ειναι για το northbridge ετσι????για να ανεβαζει παραπανω fsb δεν ειναι???

Ειναι ιδεα μου η δεν χρειαζεται και πολυ προκειμενου οτι οι νεοι cpu (βλεπε E6850) ειναι δυσκοιλιοι σε οποιοδηποτε αλλο multi εκτος του 9??

500χ9=4500...μια χαρα και για ss phaze......

H κανω καπου λαθος????

Link to comment
Share on other sites

αυτο το board μου εχει σπασει τα @@

εχω φορτωσει ασχημα τωρα.....εκτος το γεγονος οτι εχω αλαξει 3...ολο σχεδια μου κανει....

τωρα που μιλαμε δεν μπορει να γραψει με το plextor dvd.....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...cd γραφει κανονικα....και διαβαζει τα παντα...

ελεος....κολο ASUS.....τελειως απογοητευμενος!!

για να μην σχολιασω οτι κλοκαρει 170 mhz λιγοτερο τον cpu μου σε σχεση με το Abit aw9d-max....

ελεος ρε γαμω το.........

μου φαινεται πρεπει να ξαναπαω σε 975.....τι να τα κανω τα αλλα αφου εχω free multi?????

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου Lightbird, xρειαστηκες 1,9, αλλα που τα βρηκες????

μετα την μοντα του vcore δηλαδη, εμφανιζει το bios μετα το 1,7 ( που κανονικα ειναι το max), 1,8 και 1,9???

Αυτο γινεται???

Nick_p

Και μενα το Ρ5Κ dlx κλοκαρει περιπου 150 Μhz λιγοτερο τον QX6700 απο οτι το GA-965P-DQ6...

Παρα τα αντιθετα που λεγονται.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου Lightbird, xρειαστηκες 1,9, αλλα που τα βρηκες????

μετα την μοντα του vcore δηλαδη, εμφανιζει το bios μετα το 1,7 ( που κανονικα ειναι το max), 1,8 και 1,9???

Αυτο γινεται???

οταν την modαρεις θα μπεις στο bios χωρις αν εχεις πειραξει το trimmer και θα θεσεις μια τιμη απο τις επιλογες της μητρικης πχ 1.4V, μετα θα βγεις να σωθουν οι αλαγες στο bios, επανεκκινηση μπαινεις παλι BIOS και πας στο hardware monitor οπου θα σου λεει οτι το Vcore ειναι 1.4 (θυμιζω δεν εχεις πειραξει ακομα το trimmer, και πριν το βαλεις πανω στο board το εχεις ρυθμησει στην μεγιστη τιμη της αντιστασης του) τωρα πια βλεποντας την τιμη του vcore σε πραγματικο χρονο ξεκινας να μειωνεις σιγα σιγα την αντισταση του trimmer και θα δεις οτι μεταβαλεται και η τιμη που διαβαζει το Board.

Εσυ εδωσες απο το BIOS 1.4 και γυρνοντας το trimmer βλεπεις οτι εχει παει 1.7V

δηλ το αυξησες κατα 0.3V

αν το αφησεις εκει, απο εδω και περα το πραγματικο σου Vcore θα ειναι οσο εχεις δωσει απο το BIOS + 0.3,

Αν απο το BIOS δωσεις 1.2V θα εχεις 1.5 κ.ο.κ:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

Aααααα...ειναι ρυθμιζομενα αυτα τα 50 Κohm που βλεπω απο δω κι απο κει?????

Αυτα ειναι τα trimmer??

Thanks βαγγελη..Αντε να αρχισω να βγαζω ενα νοημα....

ναι τα 50Kohm ειναι trimmer 25 στροφων (γενικα να περνεις πολλων στροφων γιατι υπαρχουν και 10 στροφων) για να εχεις μεγαλυτερη ακριβεια στην ρυθμηση σου

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δυσκολο για εναν ηλεκτρονικο.........;)

εγω που εχω τελειωσει ηλεκτρονικος μου φαινεται σχετικα ευκολο...

σκεψου πως υπαρχουν και παιδια που την ψαχνουν μεσο σχεδιαγραμματων και δεν εχουν καμια σχεση με το εππαγγελμα του ηλεκτρονικου..:o

Νικο με τα mod απλα <<κοροιδευεις>> την μητρικη και δεινει οσο παραπανω θες εσυ απο την αναγραφομενη τιμη στο bios....

δηλαδη αν το ρυθμισεις να περνει 1volt παραπανω σε ολες τις ρυθμισεις του core υπολογιζεις +1 volt :T:

Link to comment
Share on other sites

σκεψου πως υπαρχουν και παιδια που την ψαχνουν μεσο σχεδιαγραμματων και δεν εχουν καμια σχεση με το εππαγγελμα του ηλεκτρονικου..:o

Ασε...πικρα η κατασταση...Οχι μονο για να βρεις, αλλα και για να κολλησεις...

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που εκανα προσφατα μιας και μιλαμε για resistors...

Αν πχ βρεις ενα mod που απαιτει 500 ωμ αντισταση και συ δεν εχεις τριμερ 500ωμ, μπορεις να συνδεσεις 2 η περισσοτερα (ειτε παραληλα ειτε σε σειρα) . Το επιθυμητο αποτελεσμα το παιρνεις απο 2 διαφρορετικους τυπους που μπορεις να βρεις εδω: http://en.wikipedia.org/wiki/Resistor#Series_and_parallel_circuits

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που εκανα προσφατα μιας και μιλαμε για resistors...

Αν πχ βρεις ενα mod που απαιτει 500 ωμ αντισταση και συ δεν εχεις τριμερ 500ωμ, μπορεις να συνδεσεις 2 η περισσοτερα (ειτε παραληλα ειτε σε σειρα) . Το επιθυμητο αποτελεσμα το παιρνεις απο 2 διαφρορετικους τυπους που μπορεις να βρεις εδω: http://en.wikipedia.org/wiki/Resistor#Series_and_parallel_circuits

δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος....ειτε του επαγγελματος ειτε οχι που να μην ξερει προσθεση αντιστασεων....

αν οχι απο το γυμνασιο...σιγουρα απο την πρωτη λυκειου το μαθαινεις..;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now